N°. 84-12. W*atei-clag; JToII. A,0. 1837, Hit narnaser bestaat git Twee Bladen. Leiden, 22 Jnli. PRIJS DEZER COURANT: f&£v Voor Leiden per 3 maan dén1.19. Franco per post1.40. Afzondcrlijlio Nommera0.05. ftze (jouraat wordi dagelijks, mei uitzondering ran gen- on feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regelfl 1.05. Iedere regel moer/ 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor bet incas- aeeren bniten do stad -vrordt 0.10 berekend. Z. M. heeft toegekend den titulairen rang van kapt.-luit. ter zee aan den luit. ter zee 1ste kl. C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Hier ter stede is eone vergadering gehouden van de presidenten der tot den Noord- en Zuid-Hol- landschon Bond toegetreden Katholieke kiesvereni gingen. Er word verslag gedaan van hetgeen het voorloopig bestuur verricht hoeft, speciaal van de ontvangst der gedelogeerden van den Bond op de vergadering van den Centralen Bond te Utrecht. Verder werd beraadslaagd over de in de tookomst te volgen gedragslijn. Daar de vergadering een stipt confidentiöel karakter had, kunnen hier geen ver dere bijzonderheden worden medegedeeld. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden gisteren te 's-Gravonhage geëxaminoerd 14 candi- daten; afgewezen 11. Toegelaten de heeren: C. G. J. Maas en J. Staal, beiden uit Leiden, en K. Bouma, uit Den Helder. Hoofdingelanden van Delfland hielden gisteren eene vergadering tot het opmaken eener voordracht van drie personen voor de betrekking van dijkgraaf, ten gevolge der uitnoodiging van Ged. Staten om eene niouwe voordracht, aangezien de heeren op eone vorige voordracht geplaatst, niet in aanmer king wenschen te komen. Op de voordracht zjjn thans geplaatst: 1ste candidaat, mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, oud minister van waterstaat, lid van do Eerste Kamer; 2de candidaat, Cornelis Jan Van dor Oudermeulen, eerelid der Holl. Maatschappij van Landbouw, lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, en 3de candidaat, jhr. mr. J. Beelaerts Van Blokland, hoofdingeland van Delfland. De heeren J. Van Beek en C. J. Veldhuyzen, die dit jaar periodiek moesten aftroden als leden van den Raad der gemeente Zegwaard, zjjn als zoodanig weder gekozen. Te Zoetermeer zijn herkozen de heeren H. J. Augustijn en H. Vrjjenhoek. De achtste jaarljjksche examons der Neder- landscho Toonkunstenaars-Vereoniging zijn gisteren te 's Gravcnhago voortgezet. Van de 5 candidaten is geslaagd voor piano (lager onderwijs), mej. H. Van Mark, van 's-Gravenhage. Ernst Possart houdt thans verblijf te Scheve- ningen. Hjj is afgestapt aan het Oranje-Hotel. Aan het examen om tpegelaten te worden als cand. tot den II. Dienst hebben van de Theo logische School te Kampen zes van de acht candi daten voldaan. De geslaagden, nu beroepbaar bij do Christ. Ger. Kerk, zijn de heeren: H. Huls, G. Noordhof, M. Rooseboom, J. Spoelstra, K. M. R. Veldman on IV. Wechelaar. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram hoeft Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van don kapitein-luitenant tor zee P. C. Pabst, in den namiddag van 20 dez- r de reede Leith verlaten, ter voortzetting van den oefeningstocht. Aan boord was alles wel. liet stoomschip „Semarang", van Rotterdam naar Java, is 20 Juli te Port-Said aangekomende „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vert. >k 21 Juli van Marseille; de „Schiedam",van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 22 Juli Wight; de „Afrikaan", van Rotterdam naar Banana, is 22 Juli Madeira gepasseerd; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Juli Wight. Z. M. heeft met ingang van 1 Aug. a. s. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, don luit. ter zee lsto kl. C. Hoffman; tot luit. ter zee 1ste kl., den klit. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek; den tijdelijken off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht, dr. W. H. H. Lohmann, met 1 Aug. a. s., tor zake van het eindigen van zjjn vierjarig dienstverband bjj de marine, eervol uit den zeedienst ontslagen. Met wjjziging van het besluit van 9 dezer is het daarbjj verleende eervol ontslag uit den zeedienst van den adelborst 1ste kl., L. De Waal, in stede van met 1 Aug. a. s., alsnog ingegaan met 23 dezer. Gemengd Nleawa> Hedenmorgen omstreeks zes uren viel reeds een jongen, die zich op een singel met vis- schen onledig hield, in het water. Door tjjdig aan gebrachte hulp kon men er in slagen den drenke ling op het droge te brengen. Gisteravond tusschen 7 en 8 uren geraakte de negenjarige knaap Marinus M., al spelende te water in den Zoeterwoudschon singel. De drenkeling, die reeds in zinkonden toestand verkeerde, werd echter door eenige zjjner speelmakkers ook op het drogo en vervolgens naar zijn huis in de Hoefstraat gobracht. De geneeskundigen hebbon de lof felijke gewoonte er een spreekuur op na te houden. Ook de mevrouwen bepalen een spreekuur, wanneer zjj eene dienstbode verlangen. Thans wordt door iemand in het timmervak alhier eene nieuwe ru briek van spreekuren ingesteld, nameljjk voor hen, die bjj hem naar do betrekking van „krullenjongen" dingenDat is toch zeker wel eene wat vèr over- drevon navolging. Waarschijnljjk door eene vonk uit oen naburigen schoorsteen, ontstond gistemamid- dag te Leiderdorp omstreeks 2 uren brand aan de buitenzjjde van het rieten dak, waarmede de broodbakkerjj van mej. K. is gedokt. In een oogwenk stond het geheele dak in brand. De felle hitte van het brandende riet, gepaard aan de droogte van de naburigo gebouwen, werkten noodlottig samen en binnen een half uur stonden 7 woningen, waarvan er 5 bewoond werden, in brand. Tegen zulk eene vuurzee waren de vier Leider- dorpscho spuiten, wolke achtereenvolgens aankwa men, niet opgewassen, zoodat zij zich slechts kon den bepalon om de laatst aangetaste perceelen te blusschen en verdere uitbreiding te voorkomen. Om vier uren was het gevaar geweken en omstreeks halfnegen gisteravond keerde de laatste spuit huis waarts. Een perceel aan de overzijde van den Rjjn, onder Zoeterwoude, vatte, waarschjjnljjk door overgewaaide vonken, nog even vlam. De brandweer aldaar stond gereed om oogenblikkelijk water te kunnen geven. Voor het meerondoel waren do panden en inboedels geassureerd. Er is nog veel gered, maar tot schande moet het gezegd worden, ook gestolen. Een arbeider werd op heeterdaad betrapt ophot vervoer van hout, afkomstig van de brandende gebouwen, naar zijne woning aan de overzijde van den Rjjn. Hij werd op last van den heer Parmen- tier, die de functiën van den burgemeester had overgenomen, aldaar na eonig verzet gearresteerd en het hout teruggebracht. Onder het publiek waren nog zooveel gediensti gen, die den man in zijn verzet tegen de politie wilden helpen, dat de waarnemonde burgemeester het overvaren verbood. Do arbeider werd heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Volgens het nieuwe Strafwetbook wordt diefstal bij brand gestraft met gevangenisstraf van hoog stens zes jaren. Bjj de volksspelen aan deVjjfhuizen, in de Haarlemmermeer, zy'n door de volgende per sonen prjjzen gewonnenMet ringrijdenpr\js C. Boogaard, 1ste premie Stoop, 2de premie L. Tanis. Met slouteltrekkenprijs Grietje Stoop, premie Grietje Deutekom. Het spel „een eend den kop afslaan" is door onaangenaamheden gestaakt, waarbij D. Cieraal te wator geraakte. Er waren gisteravond weder velen op het marktplein der Amsterdamsche Voedings tentoonstelling, waarheen de Zaterdag-avondsche Nieuwmarkt weder in alle glorie was verplaatst. Omstreeks halfelf werd plotseling do opgewekte stemming verstoord door het gezicht van vlammen Kort achter het marktplein zag men een vuurpoel en allen spoedden zich naar den z. g. Engelschen tuin en in de koffiehuizen, aan de zijde van het wedren-terrein, om te zien wat er gaande was. Een van do loodsen der waskaarsenfabriek stond - in lichterlaaie en de vlammen verspreidden een rossen gloed over het uitgestrekte terrein. De wind woei in de richting van het concertgebouw, zoodat zoowel het hoofdgebouw van de fabriek als de houten gebouwen van het marktplein geen gevaar liepen. De brand duurde slechts kort; hij werd door- de brandweer met twee brandkranen, die zich op hot terrein bevonden, gebluscht. Genoemde loods is echter geheel vernield. Kort daarna was de drukte op het marktplein weder in vollen gang. (Hbl.) Te Breda is in den avond van 21 dezer een lievige brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Boomers, te Dorst bjj Breda, welke geheel afbrandde, evenals de daarnaast staande schuur van Peters, beide met haar geheelen voor raad. Men vermoedt dat de brand is aangestoken, daar denzelfden avond een onbekend man om nacht verblijf vroeg, dat hem werd geweigerd, waarop hij dreigende vertroken een uur daarna stond de schuur in brand. Een hevige brand woedde gisteren te Tilburg; het grootste hotel van die stad, het „Hotel du Cygne d'Or" stond in vlammende boven verdiepingen z(jn gehoel uitgebrandgoederen en reizigers zijn gered; goene menschenlovens zjjn te betreuren. Omtrent eon noodlottig geval te Someron, verneemt de „Helm. Crt." het volgendo: Twee jongens, een van 17 on een van 13 jaren, waren op de heide, nabij s'uis 13, aan het heiturf verzamelen, welke zjj op oen kruiwagen naar huis brengen moesten. De jongste moest aan oen touw, voor den krui wagen gespannen, trekken, en daar het nogal warm was, zeide hij onderweg vermoeid te zijn en een weinig te willen rusten. De oudste wilde hiervan echter niets weten en spoorde zijn broeder tot trekken aan, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd, gooide hjj hom met een turf, die ongeluk kigerwijze op de hoogte van den buik raakte, het geen bjjna oogenblikkelijk den dood veroorzaakte. Naar men zegt, moet het geneeskundig onderzoek aan het licht gebracht hobben, dat er eene bloed storting uit de milt moet hebben plaats gehad, waardoor het niet anders kon of de dood moest oogenblikkelijk volgen. De dader, die eerst gevankelijk naar Roermond' werd getransporteerd, is later weer op vrjje voeten gesteld. In een huis op de Nieuw stad te Gro- ningen, bewoond door zes verschillende huishou dingen, kregen Woensdag-avond twee vrouwen een twist, welke zóó hoog liep, dat ze handge meen werden. Het negenjarig dochtertje van eene dier vrouwen werd daardoor zóó beangst dat hot door een open staand raam begon te roepen: „Brand! Brand 1 Moord!" Op dit geroep stormden vele voorbijgan gers het huis in, gevolgd door eene menigte buren, allen met het doel te redden wat te redden was. Door het zien dier mer.schenmassa en niet wetende wat do oorzaak hiervan was, bokoolden

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1