luit. der inf. van het leger in Ned. Indiö J. M. L. Bellaard, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1887, wegens lichaamsgebreken, het gevolg van verwonding in den strijd, eervol uit Zr. Ms. mili tairen dionst ontslagen, met tookonning van pen sioen; den heer A. Van der Scheer, arts, be noemd en aangesteld tot offic. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het legor in Ned.-Indic; den hoor J. E. Albrecht, gewezen president van de weeskamer te Batavia, laatsteiyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagon, met toekenning van pensioenden heer P. C. J. Van Brero, arts, benoemd en aangesteld tot offic. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneoskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuw» De tegen algemeen stom recht ge- kante personen hebben zeker wel weer een scherp wapen in do hand gekregen als men nagaat welk ongepast en flauw misbruik zelfs nu van het be perkte kiesrecht wordt gemaakt. By de hier ge houden verkiezing toch voor leden van den gemeonto- raad kwamen op enkele stembriefjes niet minder dan de namen voor van: mr. I. Larido, generaal Boulanger, Von Bismarck, de Belgische ministers Pontus, Beernaert en Thonussen, de te A.mstordam wonende dr. A. Kuyper, en van nog vele andore personon, die natuurlijk in het minst niet voor de bedoelde zetels in onze gemeentelijke vertegenwoor diging kunnen in aanmerking komen. Van den pleiziertroin dor Rynspoor- wegmaatschappy naar Arnhem en "Wageningen werd heden van hier door 28 passagiers 1ste en door 102 passagiers 2do klasse gebruik gemaakt. Mot den Hollandschon Spoorweg vertrokken van hier 112 personen naar het Zendingsfeest aan de Grebbe by Reenen. IV y vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, volgons welke ter tentoonstelling van voedingsmiddelen to Am sterdam van 16 Juli tot 16 Augustus en van 16 Augustus tot 16 September nieuwe cursussen in de kookkunst zullen worden geopend. De tydoiyke tentoonstelling van bosachtige vruchten, alsaalbessen, klapbesson, enz., welke van heden tot 23 dezer op do Aroedings- tentoonstelling to Amsterdam zou plaats liebbon, is uitgesteld tot 25 en 26 dezer. Zondag zal de tentoonstelling voor do helft van den entréeprijs toegankelyk zijn. Gisteren heeft de ar rond. -recht bank te 's Bosch uitspraak godaan in zake J. H. B., 56 jaar, post- en telegraafdirecteur, wonendo te Waalwyk, hom schuldig verklaard aan lo. het als ambtenaar opzettelyk verduisteren van gelden, dio hy in zyne bediening onder zich heoft, 10-maal geploegd; 2o. valschhoid in goschrift door hot opzet telyk gebruik maken van het valsche stuk als ware hot echt en onvervalscht, en hem veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf, mot vrijspraak van het geen hem verder is ten laste gelogd. Voorts heoft do rechtbank hem ontzet van het recht om een ryksambt by do posteryen on telegraphic gedurendo 5 jaren te bekleeden. Zr. Ms. gaffelschoener „Argus", onder commando van den luitenant ter zee der 1ste klasse W. G. Van Nes, is weder uit de haven van Nieuwediep vertrokken tot het uitoefenen van politie toezicht op do visschersvloot in de Noordzee. Een ontaard elfjarig meisje te Vlaardingen heeft in do koffie voor haren vader en hare moeder bruine verf gemengd, met het doel om hen ziek te maken en dan in eon gesticht te worden opgenomen. In de omstreken van Be r gen - op- Zoom heeft het in den nacht van 17 op 18 dezer gevroren. Gistermorgen geraakte een slagers- knecht, die by Beverwijk van eene in gang zijnde stoomtram wilde springen, onder de wielen van oen der waggons. Beide beenen werden don onge lukkige afgereden. De Goudsche Zwem club heeft togen 3 Augustus a. s. een onderlingon en nationalon zwemwedstrijd uitgeschreven. Men meldt uit Napels dat op Sicilië de cholera zich uitbreidt. Er zyn 42 nieuwe ziek tegevallen te Catania, waarvan 25 met doodolyken afloop. Van 117 aangetaste soldaten zyn er 62 bezweken. Er heerscht onder hot volk eenogrooto paniek. Hot was niet de vice-president der Voreenigdo Staten, die Vrydag overleed, zooals eene depeche uit Nieuw-York meldde, doch do heor Alfred Hill, de vice-president van de Niouw-Yorkscho beurs, en wel onder treffende omstandigheden. Hill beklom 's middags het spreekgestoelte om het overlijden aan to kondigen van oen dor leden van het Beurs comité; hy had nauwelijks gedaan met sproken, of hij werd overvallen door eene beroerte en stierf kort daarna. De beurs werd gesloten en do voort zetting der zaken uitgesteld tot den volgenden dag. Reeds vermeldden wij dat Vrydag te St.-Thomas, by het Ontario meer, in Canada, een spoorwegongeluk heeft plaats gehad, waarbjj het schrikwekkende van het goval nog zeer ver hoogd werd doordat de wagons, met petroleum geladen, van don goederentrein, in brand raakten. Het vuur verspreidde zich natuuriyk met grooto snelheid en vermeerderde het akelige en ontzet tende van het schouwspel, dat de verbrijzoldo wagons van den pleiziertrein met de gekwetste passagiers aanboden, terwyl het tevens het helpen zeer belemmerdo. Terwyl spoedig oone menigte menschen ijverig' bezig was met pogingon om hot vuur te blusschen en de gekwetsten to zoeken en weg te dragon, ontplofte eensklaps een petro leumvat met een geweldigen slag. Naar alle kanten zag men een oogonblik later de menigte, onder een geweldig jammergcschroi, uiteenstuiven, velen deerlijk gebrand. Paarden, welke voor rijtuigen stonden, rukton zich los en holden door de menigte heen; sommige personen raakten onder den voet. Ettelijke zwaar gekwetsten verbrandden. Weldra waron alle huizen in de buurt in hospitalen ver anderd, waar de gewonden en gebranden verpleegd werden. Volgens do laatste berichten zyn veertien personon by de ramp omgekomen en hebben meer dan 100 brandwonden en andero kwetsuren be- komon. Hot ongeluk is veroorzaakt doordat de rem van den passagierstrein op het kritieke oogen- blik weigerde, terwyl men tevens meldt dat de stoker boschonken was. Uit Nieuw-York wordt gesoind dat de hitte daar op 't oogenblik ondraaglijk is. Zater dag stond de thermometer in de schaduw op 99° en talrjjk waron toen de gevallen van zonnesteek. Wie het maar eonigszin's doon kan, ontvlucht de stad en zookt verademing in eene dor vele bad plaatsen aan de kust van den Oceaan. De onweders zyn er even hevig als de hitte. By een onwoder in do haven van Niouw-York werd een schooner door oene windvlaag losgeslagen. Het schip dreel aan tegen de „Erin" van de National- lijn en stootte er een gat in, juist boven de water lijn. De schade was betrekkelijk gering. Elders in de Ver. Staten heoft de hitte reeds vele offers geëischt, gelijk blykt uit het volgonde staatje Pittsburg 101° zes doodenWashington 99° twee dooden, Baltimore 99° zes dooden, Peking (Illinois) 103° vier dooden, St.-Louis 107° honderd gevallen van zonnesteek, waarvan zeventien met doodelyken afloop; Louisville 99'/,acht dooden, Chicago 102° achttien doodon. Eono onweersbui bracht echter daar ter stede ontspanning. De temperatuur daalde toen 30°. Cincinnati 104°, acht en veertig gevallen van zonnesteek en achttien dooden. Te Philadelphia was hot Zaterdag de warmste dag sinds 30 jaren, met oene uitzondering in 1876. Do thermometer stond op 100'/,Vijftig govallen van zonnesteek kwamen voor, waarvan 35 met noodlottigen afloop. 23 XJIT ÏB KT ÏL A. DJ 35. Frankrjjk. In de Kamer van Afgovaardigden richtto do heer Rivet in de gistoren gehouden zitting eene vraag tot den minister van openbaar onderwijs en eero- dienst over den pastoor van Chateau Villain, dio tot de gewichtigste parochie in hot departement is beroepen. Do bevolking ziet daarin, volgens den spreker, eene aanmoediging tot opstand. Do minister Spullor antwoordde dat de bisschop recht had tot hot benoemen van oen pastoor aan eene hulp- of bijkerk, doch van dat recht op eone onbehoorlijke wyze gebruik maakto. Do rogeering heeft den bisschop schriftelijk met hare gevoelens dienaangaande bekend gemaakt, en hom uitge- noodigd don pastoor op eene andere plaats te beroepen. Mgr. Froppel verdedigde de handeling van den bisschop. Verscheidene motiën van ordo waren voorgesteld. Aangenomen werd met 338 tegen 144 stommen die van den heer Rivet, waarby do regeering wordt uitgenoodigd van al hare rechten gebruik te maken jegens de bedienaren van den eerodienst. De heer Delisse diende een voorstel in, waarvan de strekking is de regeering te machtigen, gedu rende do afwezigheid der Kamers, alle maatrogelen te nomen tot bescherming der Fransclie nijverheid tegen den overmatigon invoer van Duitschon alcohol. Hy deelde mede dat de Duitsche Ryksrogeering voornemens is, do uitvoerpremie voor alcohol nog te verhoogen. Hy verlangde dat zyn voorstel spoed- eischend werd verklaard. Het voorstel werd naar de betrokken commissie verzonden. Duitschlnnd. De minister van oorlog van Rumenië heeft by Gruson te Maagdenburg voor zeven millioen fr. kanonnen besteld, af te leveren uiterlijk in het aanstaande voorjaar. De „Kreuz-Zeitung" bevat een tweedo artikel over de verhouding van Rusland tot Duitschland, waarin weder scherpe aanvallen tegen do Russische fondsen gericht worden en verder gezegd wordt, dat de herstelling van de vriendschap tusschen beide rykon in eene te voorziene toekomst niet te verwachten is. Veel waarschijnlijker acht do „Kreuz.- Ztg." het, dat Rusland eon dier tijdvakken te ge- moet gaat, „welke nog altijd in de geschiedenis der menschheid beschouwd zyn geworden als zoodanige, waarin Gods straffende hand zich voelen liet." In een andor artikel spreekt de „Kreuz-Ztg." over het verbond tusschen Duitschland en Oosten rijk, en merkt daarbjj op, dat op het oogenblik alleen dit verbond nog de hoekstoen van don Eu- ropeeschon vrede is. dreot-BrlfaaniH, Sir James Fergusson verklaarde gisteravond in het Lagerhuis dat de onderhandelingen over do ratificatie der overeenkomst betreffende Egypte zyn gestaakt on waarschijnlijk ook niet spoedig weder opgenomen zullen worden. Sir Henry Drummond Wolff heeft der koningin geen bekrachtigingsoor konde overhandigd, en dus behoeft die ook niet ingetrokken te worden. Er is geen ratificatie uit gewisseld, en derhalve is zy vervallen. Wat do verkiezing van een vorst van Bulgarije betreft, do betrokken mogendheden behoeven zich daarover niet te verklaren, vóórdat de keuzo door don sultan is bekrachtigd. Bulgarije. Naar uit Konstantinopel wordt bericht, hebben alle mogendheden de Turksche nota beantwoord. Rusland weigert categorisch elke beslissing geldig to beschouwen, komonde van de tegenwoordige Sobranjo. Duitschland is bereid elke verkiezing goed to keuron, die voldoet aan de voorwaarden, gesteld door het tractaat van Berlijn. Frankrijk kourt de verkiezing van den prins van Coburg goed, indien alle mogendheden daaraan hare adhaesie schenken. Engeland en Italië gaven daarmede overeenkomende antwoorden. Oostenrijk ging verder en antwoordde dat door de verkiezing van een vorst aan den be- staandon toestand eon oind moot worden gomaakt en dat het bereid is elke verkiezing goed te keuren, die overeenkomstig hot tractaat van Berlijn geschiedt. Telegrammen. LONDEN, 19 Juli. Gisteren had in de nabijheid van Portland eene botsing plaats tusschen do pantser schepen „Ajax" en „Devastation", welke op weg naar Portsmouth waren. Laatstgenoemd vaartuig boliep groote schade en moest in het dok te Ports mouth gaan liggen. BERN, 19 Juli. Zes Zwitsorsche toeristen, die zonder gids de Jungfrau wilden beklimmen, zijn om het levon gekomen. AVEENEN, 19 Juli. Iemand, die hedenmorgen den prins van Saksen-Coburg bezocht heeft, verklaart dat deze met het oog op de houding der mogend heden en vooral op die van Rusland, plan heeft voor de candidatuur te bedanken. Hy zou zich tenminste in dien zin hebben uitgelaten tegenover den Bul- gaarsclien minister Schemakoff. ALGIERS, 19 Juli. De brand in het bosch van Zaccar is gisteren opnieuw uitgebroken. Heden schynt het vuur af te nemen in woede. Tweodui- zend inboorlingen staan de troepen ter zyde. PAGNY a/d. MOEZEL, 19 Juli. De heer Ritter, speciaal commissaris van Pagny a/d. Moezel en opvolger van Sclinaobole, is het slachtoffer goweest van eene aanranding door middel van revolver schoten, die een goedgekleed Duitsch reiziger van den trein van 2 u. 30 m. op hem loste. Hy werd aan

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2