N°. 8410. I>oïieIeisclai>- «TeiII. A". 1887. Hit nummer bestaat alt Twee Bladen. Leiden, 20 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maancUn1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommeram 0.05. §eze (joarant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. i PEUS DER AD VEB.TENTIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de stad vrordt 0.10 berekend. Officie el e Kennisgcringeii. Directe Belastingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter liand gesteld één kohier wegens het patent recht, dienst 1887/88, wijk V, executoir verklaard den 18dcn Juli jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Juli 1887. DE KANTER. Aan de universiteit alhier zyn nog geslaagd voor de volgende examenspropaedeutisch examen in de godgeleerdheid de hoeren I. Hooykaas Jr. en P. Eldering; candidaats-examen in de godgeleerd heid (2de gedeelte) de heer A. A. Humme; voor bereidend kerkelijk examen de heer H. L. Kniphui- sen; cand. examen klassieke letterkunde de heer P. De Koningpropaed. examen in de geneeskunde de heeren P. F. Augustin, A. Schuld, H. C. Van der Lee, J. J. C. A. Rombach, A. J. Groencand. examen in de geneeskunde de heeren Th. W. Beeker en J. Rutschy; theoretisch tandheelkundig examen de heer C. J. Van den Hoekeerste natuurkundig examen de heeren H. G. Hofman en L. H. De Vjj- zeiaar; tweede natuurkundig examen de heeron A. De Niet, J. W. C. Kern, N. W. Haas, H. Rutgers en L. A. Thomee; cand. examen in de rechtswe tenschap de heeren A. E. A. S. Van Stralen, \V. C. J. A. Peperkamp, D. Van der Plaats, H. Pb. 't Hooft, F. G. Van Panhuys, M. M. Brouwer An- c'ner, A. Van der Eist, D. A. Van Eek, H. J. Bool Jr., E. Zorab, H. AV. Van Tienhoven, G'. Wegener Sleeswjjk, H. G. Van Arelthuysen, M. A. De Savornin Lobman, R. F. C. H. Bentinck, E. J. J. B. Cremers; doctoraal examen in de rechtswetenschap do heeren A. Lens, W. A. De Laat de Kanter, J. H. Do Vries, F. F. F. Darlang, J. Vrolik en A. Monalda Hz.; examen voor den Indischen dienst mr. J. A. Ament en mr. J. B. Bussemaker. Naar men verneemt, zal de kolonel W. H. Doorman van het 4de regiment infanterie alhier, van den 22sten tot en met den 29ston dezer de practische artillerie-schietoefeningen in de leger plaats by Oldebroek bijwonen. Het commando zal gedurende dien tijd worden opgedragen aan den luitenant-kolonel AV. C. D. Van Rijen, commandant van hot 4de bataljon van genoemd regiment. Een bladstille zomeravond begunstigdo in bij zondere mate het derde buitengewoon harmonie- eoncert, door de stafmuziok van het 4do reg. inf. gisteren op Zomerzorg gegeven. Het publiek was in grooten getale opgekomen, zeer zeker mede uitgelokt door het programma, dat zooveel schoons deed verwachten. Minnaars der muziek van den directeur zeiven, den heer ManD, vereerders der zoogenoemde toe komstmuziek van Richard AVagner, zij, die de ki nnismaking met Massenet's „Eve", al was het dan ook met oen paar door den heer Mann voor har monie bewerkte fragmenten, wilden hernieuwen, zij, op wier verlangen nogmaals Mann's fantasie op motieven van Thomas' „Mignon" werd gegeven, en nog zooveel anderen, zjj allen konden volop genieten. De uitvoering was zooals men die sedert lang van de kapel mag wenschen: en aan herhaalde bijvalsbetuigingen ontbrak het dan ook niet. Bij het vereerend bezoek, gisteren gebracht door Prins Albert van Pruisen aan onze stad, mogen wy' niet onopgemerkt laten voorbijgaan het bezoek dat Z. K. H. bracht aan onzen geachten stadgenoot, den heer M. S. Horloos, koopman in antiquiteiten in de Paardensteeg. Nagenoeg een geheel uur heeft Z. H. aldaar vertoefd, er verscheidene aankoopen doe.ido, zoowel van oud porselein als van andere antiquitoiton, en het geen ons daarbij liet meest belangrijk voorkomt is, dat do Prins ten hoogste roemde den ofschoon niot uitgebreiden, maar toch met zeer veel smaak go- kozen voorraad van hoogst belangryke voorwer pen op antiquarisch gebied. Moge zulk een getuigenis door onze geachte stad- genooten worden gewaardeerd om den kunstzin en den kunstsmaak van den koopman te helpen verhoogon Gelijk men reeds weet, heeft de senaat der Rijksuniversiteit alhier de subsidie uit het fonds voor studiereizen, die dit jaar voor de eerste maal zou worden verleend, toegewezen aan den heor F. A. Stoett, doctorandus in de letteren te Leeuwarden. Dit fonds is nl. gesticht door prof Fruin, ter gelegenheid van zyn 25-jarig professoraat, met het doel om doctorandi of onlangs gepromoveerde doc toren in de gelegenheid te stellen, hunne studiën aan eene buitenlandsche universiteit voort te zetten of te werken in buitenlandsche archieven en bi bliotheken. De Ned. AVeerbaarheidsbond hield te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering ter be handeling van enkele punten, die op de 18de alge meene vergadering onafgedaan zyn gebleven, en ter bespreking van het ontwerpprogramma voor de nationale schietwedstrijden, opgemaakt door oene daartoe in de vorige alg. vergadering benoemde commissie. De vergadering was weinig talryk be zocht. Vertegenwoordigd was o. a. de studenten- vereeniging „Pro Patria" van Leiden. De wyziging dor statuten werd goedgekeurd en tot lid van het centraal comité, in de plaats van mr. AVichers AVierdsma, die bedankt had, gekozen delieerRöell, jur. student te Leiden. In de zomervergadering van den geneeskun digen Raad voor Zuid-Holland werd ook de aan dacht gevestigd op de minder stipte naleving van de voorschriften der epidemiowet met betrekking tot het verschaffen van gelegenheid tot kostelooze inenting. Uit de inlichtingen van den voorzitter bleek dat dit belang in deze provincie over 't algemeen goed behartigd wordt, gaandeweg verbetering valt waar te nemen on dat niet verzuimd wordt nalatige ge meenten aan to schrijven. Algomeon was men hot met den voorzitter eens, dat ton huize van do genees kundigen of in ziekenhuizen de kostolooze vaccina- tiën, bedoeld bij art. 18 der Epidomiewet, niet moesten verricht worden, doch in andere openbare lokalen, gemeentehuizen, scholen, enz. De gemeente Gorkum zal wat betreft de mlhder goode gelegenheid in liet ziekenhuis nog eens byzondor wordeivaangeschreven. Voor uitbreiding der inrichtingen tot animale inenting bleek de vergadering gunstig gestemd, al meende de voorzitter dat de inrichtingen te Rot terdam, 'sGravenhage, Leiden en Dordrecht vol doende voorzien in de behoefte voor deze provincie. Meerdere verspreiding der animale inenting over het geheele land als rijkszaak beschouwende, was h\j bereid dit punt in de vergadering van genees kundige inspecteurs ter sprake te brengen. Er werd nog medegedeeld, dat te Leiden de inen ting met menschelyke stof is afgeschaft en gecon stateerd, dat de bezwaren tegen de voortplanting der dierljjke stof gaandeweg worden opgeheven. De heer H. M. AAresseling, indertijd volontair ter secretarie te Katwijk en laatstelijk als zoodanig te Noordwyk werkzaam, is benoemd tot burge meester van Naardon. By de Koninklijke Militaire Academie is in hot licht verschenen en tegen den pry's van f2.40 voor de departementen van Algemeen Bestuur, het leger enz, en van f3.20 voor particulieren, in den handel verkrijgbaar gesteld: „Hoofdstuk I: Het schieten, der afdeeling. Tactiek van de handleiding tot de kennis der artillerie voor de cadetten van dat wapen. Derde, omgewerkte druk, door A. L. AV. Steyffardt, majoor van den generalen staf." Blijkens kennisgeving van het departement van oorlog, Ilde afdeeling generale staf, No. 30, is ter konnis van de landmacht gebracht, dat thans van de waterstaatskaart van Nederland op de schaal van 1 50,000 in het licht is verschenen„blad 2 van 12" (Assen). Voor de hoofdonderwijzers akte werden op 18 en 19 Juli te 's Gravenhage 13 candidaten geëxa mineerd; 6 werden afgewezen, 1 trok zich terug. Toegelaten de heeren J. A. Doosburg Lannooy en T. Hoekstra van HillegomF. AV. Eckenhauscn, AV. Van Iperen, J. A. Ket en D. A'an der Lee, van Delft. Voor de akte gymnastiek (1. o.) werden aldaar op 19 Juli geëxamineerd 6 candidaten3 werden afgewezen en 1 trok zich terug. Toegelaten Je heerenJ. A. van Ommeren, van Epe, en C. Van den Berg, van AVestzaan. Do achtste jaarlijksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging zyn gisteren, to 's-Gravenhage voortgezet. Van de 5 candidaten zjjn geslaagdvoor piano (lager onderwijs)moj. C. M. Du Croix, Van Alkmaar, en mej. J. B. Herens, van Dordrecht. Do fraaie schilderij van mevr. Henrietta Ronner, welke tijdens de jongste Haagsc-he tentoonstelling van schoone kunsten voor de verloting werd aan gekocht en op een der loten van de Koningin is gevallen, is door H. M. aan Hdr. dochtertje, Prinses Wilhelmina, geschonken. De leden van het geneeskundig staatstoezicht zyn tegen heden (Woensdag) bijeengeroepen aan het departement van binnenlandsche zaken, om te worden gehoord omtrent de regeling van de te verleenen rykssubsidiën aan gemeenten ten behoeve van genees- en verloskundige hulp. De uitslag van het te Amsterdam door leerlingen van de Rijksschool voor Kunstnijverheid afgelegd eindexamen is als volgt: vier candidaten namen, daaraan deel, welke allen slaagden. Het zijn: rnej. H. W. Beyerinck, geboren te Amsterdam, en de heeren T. Van der Laars, geboren te Leeuwarden, Th. AV. Nieuwenhuis, geboren te Noordscharwoude, en L. Zijl, geboren te Kralingen. De uitkomst van het door leerlingen dor afdeeling voor kunstnaaldwerk van die school afgelegd eind examen is geweest als volgt: drie candidaten mejuffrouwen Jacoba M. De Groot, geboren te Üliedrecht, E. W. Aran 't Hooft, geboren te Leiden, en M. E. Mohrmann, geboren te Amster dam hebben dat examen met gewenscht gevolg afgelegd en het diploma bekomen. Sts.-Crt Reeds sinds eenigen tijd zyn geruchten in omloop, dat do Nederlandsehe regeering, in aan sluiting by de ontworpen versterking der Maas oevers in België, ook op haar gebied versterkin gen zal aanleggen, ten einde het doortrekken van. een vijandelyk leger door Limburg te beletten. De „Gazette de Liège", welk blad volgens som- migon in betrekking staat tot de Belgische regee ring, verklaart nu uit vertrouwbare bron te verne men dat de Nederlandsehe regeering werkelijk dat besluit heeft genomen. De Maaslinie van Eysden tot Roermond zal op dozelfde wyze worden ver sterkt en hiervoor zyn de plannen reeds ontwor pen. Natuuriyk voegt het blad er by, dat Neder land dat besluit heeft genomen op verlangen der Duitsche regeering. Z. M. heeft den heer C. H. Strutz tijdelijk, namelyk voor den tyd van vyf jaar, benoemd tot offic. van gez. 2de kl. by het leger in Ned.-Indiö; den met verlof hier te lande aanwezigen lsten

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1