Nc. 8409. Wociiödaj»: Juli. An. 1887. Leiden, 19 Juli. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: v Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. ftze fëouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <£on- en feestdagen, uitgegeven. PKXJ3 DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incae- eeeren buiten de stad \Tordt 0.10 berekend. Olficiëel© Kennisffovin^eiir Inenting tegen betaling. Burger-1-.ester en "Wethouders der gemeente Leiden bron gen ter algemeene kennis dat op Donderdag 21 Juli a. des namiddags tusschen 2 en 3 uren, in heb Elisahetlishof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven om te worden ingeënt met animale vaccinestof, tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid<n, DE KANTER, Burgemeester. 19. Juli 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van K. F. W. VAN LUYKEN, paarden- slachter, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot hot oprichten van eene paar denslachter ij in liet perceel Duizenddraadsteog No. 8 Gelet op de artt. 6 cn 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No.' 95) Geven I ij deze kennis aan liet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; al9raedo dat op Dinsdag den 2dcn Aug. aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raad huis gel- ^enheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Juli 1887. E. KIST, Secretaris. PATEXTB LADEX. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patent!» n \an koffiehuishouders, slijters en tappers, dienst 1^87/88, voor de wijken 1 tot en met. 9 en van de gewon© beroepen voor de wyken 1, 2 cn 3, bij het Col lege van Zetters, in een der vertrekken van he't Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hot aanslagbiljet, waarop, wat eerstgenoemde bedrijven aangaat, ingevolge art. 25 (5de lidj der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 3-1) moet blijken «Int do helft van den aanslag over liet dienstjaar is void na a, verkrijgbaar zijn op Woensdag 20, Donder dag 21. Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Juli e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het ver atrijken n dien termijn de onafgehaalde patcntbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan do deurwaarders der directe belasting alhier, die voor liunne moeite mogen eisclicn tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Juli 1887. DE KANTEll. Heden bezocht prins Albert van Pruisen met zijn govolg deze stad en gebruikte een déjeuner dina- toire iri hot „Hotel du Lion d'or". Vóór het déjeuner bezocht Z. K. H. 's Rijks Academiotuin en daarna het Museum van Oudheden, het Ethnographisch Museum en den Burg. Tegen vier uren vertrok do Prins voder naar Scheveningen. Bij den burgemeester dezer gemeente is van R. L. voor de algomeene a innen van Leiden een bedrag van f 250 ingekomen. In eene gisteravond alhier gehouden vergade ring van den Bestuurdersbond met contribueerende leden, zich ten doel stellende het vestigen eener coöperatieve winkelzaak, is eene commissie van vjjf leden benoemd, belast met de voorloopige werk zaamheden. Nagenoeg 100 leden van verschillende vereonigingen zijn reeds toegetreden. Men stelt zich voor binnenkort in eene openbare vergadering van belangstellenden de plannen breeder uiteen te zetter, en tot meer deelneming op te wekken. Ook voor hen, die geen lid zijn eener vereeniging, is de gologenheid tot deelneming opengesteld. Do zomervergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland had dit jaar plaats onder voorzitting van den adjunct-inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht, dr. B. Carsten, ter ver vanging van dr. Egeling, door ongesteldheid (welke liem evenwel niet belet de aan zjjn ambt verbon den administratieve werkzaamheden te verrichten) verhinderd tegenwoordig te zijn. In deze vergadering gaven verschillende der me- dedeehngen betreffende Handelingen van het Ge neeskundig Staatstoezicht tot het vragen en goven van inlichtingen aanleiding. Eén der leden deelde mede dat de onregelmatig heden ten opzichte van lijders aan diphtheritis te Leiden, vooral wat betreft hun vervoer naar het ziekenhuis zondor inachtneming van de noodigo voorzorgen, hebben opgehouden, nadat do geneeskun dige, die daarvan oorzaak was, hierop aandachtig was gemaakt in oeno vergadering-van den Geneeskundi gen Kring en nadat hot hoofd van het gomeento bestuur meer bekendheid had gegeven aan de go- legenheid tot vervoer in een uitsluitend voor lijders aan besmettelijke ziekten bestemd rijtuig, hetwelk trouwens toJjOiden voorhanden is. Met dat lid beaamde de voorzitter volkomen, dat in dit afgezonderd vervoer een krachtig middel ge- ljgen is om de verspreiding van besmettelijke ziokten le voorkomen. Het aantal bezoekers der Rijksverzamelingen en monumenten gedurende het tweede kwartaal van hot jaar 1887 bedroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Gravenhage 5868, museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 24, Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 41, Rijks-Museum te Amsterdam 70,125, Rijks-Museum van Oudheden te Leidon 1576, Ryks-Ethnographisch museum te Leidon 302, Rijks kabinet van prenten en pleisterbeelden to Leidon 124, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 4300, Muiderslot 388, Ruïne van Bre- derode 8534, Monument te Heiligorlee 208, histo rische zaal in het Prinsenhof te Delft 7144. (S.-C.) Bij het afdeelingsonderzoek dor Prov. Staten van Zuid-Holland van hot voorstel tot vorbetering van den waterweg tusschen don IJsel en de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder, werden verschillende bezwaren geopperd. Twee leden had den principiéele finantiëele bezwaren. Anderen achtten do zaak onbegonnen, zoolang men geene zekerheid had van de hulp van den Nod. Ryn spoorweg. Wederom anderen meenden dat men van de medowerking van Noord-Holland moest verzekerd zijn, voor zoover de verbetering van den waterweg op haar gebied betreft. Doet Noord- Holland ruets aan de Overtoomsche sluis en die van de Kortverlorenwetering, dan helpen do werken van Zuid-Holland niets. Er waren ook leden die meenden dat het tegenwoordige plan te ver ging en zich moest beperken tot opruiming der hinder lijke brug over de Gouwe. De bezwaren van Boskoop werden nader toegelicht. Do commissie van rapporteurs goeft als haar totaal-indruk weer dat do beantwoording van doze bezwaren de groote meerderheid der afdeelingon hoeft bevredigd en spreekt als opinie dier meerder heid uit dat het wenschelyk is de conclusie der commissie ad hoe omtrent het voorstel van Gedep. Staten aan te nemen onder uitdrukkelijk beding dat tot verbetering dor vaart zal worden overgegaan zoodra door de Regeering de waarborg zal zijn verstrekt dat bij de verhooging van de brug over de Gouwe in den Rijnspoorweg tol eene doorvaart- hoogte van 3.50 M. A. P. door de provin cie, do Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij die verlegging en verhooging van de brug en hare hellingen, overeenkomstig door de Regeering goed gekeurde ontwerpen van Gedeputoerde Staten zal gedoogen, zonder eenige schadevergoeding of kosten van meerdere exploitatie of vermeerderd onderhoud in rekening te mogen brengen. Do officier, die onlangs op het Binnenhof don minister van koloniën ruw toesprak, was de heer Willink Ketjen. Uit de behandeling zijner zaak in de Tweede Kamer is bekend dat hjj stukken terugeischt, die de minister van koloniën niet wil geven. Omtrent het voorval op de straat schreef de Haagsche correspondent van de „N. Gron. Crt."; Door de wijze waarop men hem „aan de praat hield", tot vertwijfeling gebracht, kwam hy op zekeren middag op het Binnenhof den minister van koloniën, vergezeld van den premier en den heer Bloem, legen. In opgewondenheid loopt hy naar den heer Sprenger Van Eyk en voegt hem toe: „Gy hobt nog stukken van my onder uwe berusting; ik vorlang die terug; gy onthoudt ze mij woderrechteiykzoo gy ze mij niet geeft zal ik u met eene karwats afranselen, zooals we dat ia Indié gewoon zyn honden te doen." Ik kan me voorstellon dat de premier, hovend van angst, oen politie agent riep. Hy verzocht den heer W. K. zyno woorden in tegenwoordigheid van den politie dienaar to herhaler, om dan proces-verbaal te laten opmakenmaar do man was zoo verstandig om aan die uitnoodiging geen gevolg te goven. Daar- moe was het incident uit. Eenige dagen daarna werd de wacht aan de Kamer met oen paar politieagenten versterkt en de commissaris van politie vond het niet overbodig naast den heer W. K. op de gereserveerde tribune in do Kamer een oog in 't zoil to houden. Het bleef intusschen by het voorgevallene en alles wat men verhaalt omtrent workolyke mishandelingen van den minister door den heer W. K., lietzy op straat, hetzy in zyne buroaux, is eenvoudig ver zonnen; en evenzeer dat hy don heer Sprenger Van Eyk zou hebben gedreigd hom van do tribune der Kamer dood to schieten." Mon heeft nu in de laatste dagen den heer Willink Ketjen aan de schandelyksto spionnago onderworpen, zegt thans de schry ver dor Haagsche Kroniek in dozolfde courant. Waar de man zich vertoonde, word hy op den voet gevolgd door eon agent van politie in uniform, die zich zelfs vlak vóór hem posteerde, toen hy zich aan de Witte Sociëteit neerzotto. Tk acht dit in stryd zoowel met rocht als welvoeglykheid. Een politie-toezicht op iemand, die niet van misdaad verdacht wordt en die alleen lastig is voor zekere hooggeplaatste personen, is bij ons te lande niet bekend en het is van groot belang er togen te waken, dat zulk een preventief toezicht eon wapen kunne worden in handen van een minister om liedon, dio hy ongaarne op zyn wog ontmoet, hot leven ondraaglyk te maken. Heeft de hoer Willink Ketjen iets mis dreven, waarvoor by strafwaardig is, dat men hem dan vervolge; maar oen fatsoenlyk man als een gosignaloerden booswicht steeds door oen politio- agent te doen achtervolgen, is iets zóó onbeta- melyks, dat 't in Nederland niet moest kunnen voorkomen. Of legt men het er op too den mis handelden persoon zoover te brongen, dat hy zich vergeet en in handen der politie valt? Zulk eene tactiok ware zoo onwaardig, dat ik er voorshands nog niet aan gelooven wil." Voor het practisch apothekers-examen, te Utrecht gehouden, is o. a. geslaagd do heer J. J. Hoffman, van Alfen. Do achtste jaarlyksche examens der Neder landsche Toonkunstenaars Vereeniging zyn gisteren te 's-Gravenhage begonnen. Van de 4 candidaten is geslaagd voor orgol (middelbaar onderwys) de heer J. Hooft, uit Zaandam. Bedankt is voor het beroep naar de Chr.-Geref. gemeente te Haarlemmermoor door ds. Brink, te Almkerk. De minister van oorlog heeft bepaald dat wanneer miliciens met onbepaald verlof tor deta cheering by het Indische leger worden aangebracht, voor iederen zoodanigen milicien eene promie van f 10 aan den aanbrenger zal worden uitgekeerd. Zaterdag is met de „Edam" uit Nieuw-York te Amsterdam aangekomen en in Brack's Doelen- Hotel afgestapt do hoer Jilge Van de Poel, die door de Hollandscho Club te Nieuw-York hierheen is gezonden, om een broederlyken band tusschen de Club en de Nederlanders tot stand te brengen. Men verwacht dat de geheole Hollandsche Club te Niouw-York het volgende jaar Juli Amsterdam en verder Nederland zal bezoeken. Naar men verneemt, zal de graaf van Parys binnenkort een bezoek aan ons land brengen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1