LETDSCH ll&BAGBLAB. N3. 8407. Maandag IS Juli. A". 1887. Leiden, 16 Juli. FEUB DEZER COURANT: V«or L«id«n per I mavnden1.10. Franco per portl-*0. AfEond©rl$ko Nommere0.05. Do leden van de Hollandscho Opera, die zich gisteravond in Zomerzorg alhier deden hooren, kun nen voorwaar niet zeggen dat er geen belang in hen gesteld werd. De zaal immers was vrygoed bezet, beter nog dan enkelen misschien hadden duiven verwachten. Als „buitengewoon" aangekondigd, mocht het concert met recht op dien naam aanspraak maken want het behoort tot do zeldzaamheden fragmenten uit opera's, welke men gewoonlijk niet dan in de Fransche, Duitsche, soms ook wel in de Italiaansche taal hoort zingen, in het Nederlandsch te hooren voordragen. Veel eigenaardigheden zyn daaraan verbonden en zeer zeker klonken vooral enkele passages met den nieuwen tekst eerst wel wat vreemd in de cores. Langzamerhand kon men er zich ongetwij feld meer mede veroenigen, dank ook de vrij goede en zoo nauwkeurig mogelijk den oorspronkeljjken tekst weergevende vertalingen, waardoor zjj, die al eenig vooroordeel tegen dergelijke overzettingen mochten voeden, daarvan zeker belangrijk zullen zjjn teruggekomen. Wat daartoe niet het minste bijdroeg was de uitvoering zelve. Al begonnen zjj, door bijzon dere omstandigheden, het laatst, toch noemen we de beide dames mevr. Martha Van Ophemert Schwencke en mej. Marguérite Jahn het eerst. Beiden droegen hare solo-nummersde aria van Rachel, uit Halévy's „Jodin" en het „Lied" van P. A. Van Antwerpen, voor op eene wjjze, welke het publiek reeds voor haar deed winnenmaar vooral in het Briofduet uit „Het Huwelijk van Figaro" (Mozart) deden zjj zich allergunstigst kennen. Betuigde het publiek zijne groote ingenomen heid hiermede, niet minder was dit ook het geval toen mej. Jahn haar lief en helder sopraan-geluid in den wals uit Gounods „Roméo et Juliette", opnieuw deed hooren of mevr. Van Ophemert Schwencke in de Habanéra, uit Bizet's „Carmen", zich wederom als eene verdienstelijke, krachtige altiste deed kennen. Onza vroegere stadgenoot, de heer Joh. Schmier, is een zanger met een diep, mannelijk basgeluid, dat flink uitkwam in de Cavatine van De Brogny uit de opera „De Jodin" en in 't bijzonder bleek zjjr e krachtige stem in de Laster-Aria uit „De Barbier van Sevilla", zoodat zelfs de diepste tonen tot hun recht kwamen, evenals in de aria van Sarastro uit Mozarts „Tooverfluit." De heer Henri Albers bezit eene flinke baryton- stem. Dit bewezen vooral zijne groote aria van Figaro uit Rossini's „Barbier", zjjn lied „Hoe zalig een kind nog te zjjn" uit „Czaar en Scheeps timmerman" van Lortzing en het om zjjn eenvoud zoo schoone „Lentelied" van W. De Mol. Bijzonder voldeden ook zijne party in het groote duo uit „De Regimentsdochter" van Donizetti. Dit laatste, voorgedragen in vereeniging met mej. Jahn, verdiende ten volle de vele toejuichingen. Ook daarin vonden we mej. Jahn gelukkig, om haar naioveteit misschien nog gelukkiger dan in de voorgaande voordrachten. De tenor-party vervulde de heer Felix Derickx, aan wiens accent men dadeiyk den Zuid-Nederlander herkende. Na met gevoel De la Fuente's romance „Liefdesmart" te hebben doen hooren, droeg hy later de geestige idylle „Jannoke en Mieke" van Blaes voor, zoodat een glimlach op der hoorderen gelaat niet kon achterwege blyven; terwyl hy ten slotte zyn Vlaamsch gevoel voor ons volk in een „Nederlandsch Volkslied", wederom van den heer De la Fuente, uitstortte en daarmede insgelyks veel bijval inoogstte. Laatstgenoemde zelf, orkest-directeur, deed zich §sze tyarant wordt dagelijks, met uitzondering ran §00- en feestdagen, aitgegeren. kennen als een uitstekend musicus, die op de vleugel-piano uit het magazyn des heoren Cockuyt alhier, op beschaafde wyze in do oerste afdeoling Jaëlls moeieiyke „Hexentanz" on later in den avond Chopin's „Nocturne" en Raff s „Polka de la Reine" vertolkte, zóó dat zyn spel met de grootste aandacht gevolgd werd. Trouwens, die belangstelling kenmerkte het go- heelo concert, dat zeer zeker eiken bezoeker heeft voldaan. Herhaaldelyk toch werden de optredenden teruggeroepen, en wy vernemen zelfs dat de artisten hua bezoek op veler verlangen hier zullen herhalen, en wel omstreeks de helft dor volgende maand, om alsdan 0. a. ook eenige der gezochtste scènes uit de „Faust", als die van den tuin en de kerk, van Valentin en andere, doch dan in kostuum, te komen voordragen. Men schryft ons uit Rynsburg, dd. 16 Juli: De om zyne uitgebreide praktyk in dezen omtrek algemeen bekende geneesheer B. W. F. Dagevos vierde gisteren het 25-jarig feest van zijne neder zetting als medicus in deze gemeente. Tal van vrienden en familieleden hielpen hem dezen dag meevieren en lieten het aan stoffelijke blyken van belangstelling niet ontbreken. Onder deze geschenken muntten vooral uit tweo zeer goed gelykende crayon-portretten van den jubilaris en diens echtgonoote, door eene vriendenhand ver vaardigd. Hartelyk on welgemeend waren de vele gelukwenschen, voor hem by deze gelegenheid uitge bracht, en we kunnen ons ook best daarmee ver eenigen, wanneer we hem nog vele jaren geschon ken mogen zien om die to besteden tot leniging der smarten van het lydende menschdom, met die menschlievendheid, welke hem als geneesheer zoo zeer kenmerkt. De voormalige keizerin van Frankryk, Eugénie, is hedenmiddag uit Amsterdam in de residentie aangekomen en voornemens, na een kort verbiyf daar ter stede, naar Eiq 'and te reizen. Aan de vroegere vorstin was by 1 ,;r vertrek uit Amster dam blykbaar oen hartelyk afscheid gebracht. Zy voerdo verschillende bloemruikers uit den trein mede, waaronder een rouwkouquet, en heeft intrek genomen in het Hotel des Inde;. De keizerin is gehoel in rouwkleeding, welke zy sedert den dood van haar geniaal steeds is blyven dragen en wan delt, leunende op een stokje. De kapitein ridder Van Rappard wordt by zyno overplaatsing by het 2de rog. veld-artillerie op lo. Oct. a. s. belast mot het commando over de 4de battery van dat regiment te 's-Hage. Van hoogerhand is afwyzend beschikt op het verzoek der gemeente Bergen-op-Zoom om den 3-jarigen cursus der R. H. B.-school op een 5-jarigen cursus te brengen. De Utrechtsche Mannenzangvereeniging heeft besloten in November a. s. aldaar een Nederland- schen zangerswedstryd te houden. By beschikking van den minister van marine, van 15 dezer, is de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht J. H. Costerman Boodt, met ingang van heden, eervol uit die be trekking ontslagen. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter algemeene konnis dat het slot te Muiden kosteloos voor het publiek toe gankelyk isin de maanden Juni tot on met October van 8 uren des morgens tot 6 uren des avonds, en in do maanden November tot en met Mei van 9 uren des morgens tot 4 uren des namiddags. Z. M. heeft met 1 Aug. a. s.lo. den diri- geerenden offic. van gez. 1ste kl. by de zeemacht H. C. Steenbergen, op zyn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vyftigjarigen ouder dom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlyksch pensioen van ƒ2100 en eene Yerho»ging PB.ua DÜR ADVEBTENTIEN V&n 16 rejoin f 1.05. Ieder© regel meer O.lVfc. Groutare letter» naar pla&teruimte. Vuor het inc&»- eeertiu buiten de ei*d wordt 0.10 berekend. daarvan met ƒ750 'sjaars voor werkeiyk verbiyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tussclien de keerkringen; en 2o. bevorderd tot dirigeerend offic. van gez. 1ste kl. den id. 2de kl. J. B. Coomans De Ruiter en tot id. 2de kl. den offic. van gez. 1ste kl. M. C. Buyze met ingang van 16 Aug. a. s.lo. den offic. van adm. 1ste kl. E. H. W. Wijnmalen, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlyksch pensioen van ƒ1248 en eene verhooging daarvan met 900 'sjaars, voor werkeiyk verbiyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringenen 2o. bevorderd tot offic. van adm. 1ste kl. den id. 2de kl. H. J. Van der Meerden lsten luit. G. A. Brunings, van het 2de reg. vesting-art., krach tens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. No. 128) op non-activiteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Makkum, J. H. Büdeker, thans directeur van het Ryks-tele- graafkantoor te Koevorden. Gemengd N louwn. Een verschrikkelijk ongeluk heeft hier hedenmiddag plaats gehad. Omstreeks vier uren speelden nl. eenige kinderen in de poort van het bekende glasmagazyn der firma G. Co. aan de Aalmarkt. Zy trokken eene spiegelkist om, hetgeen ten gevolge had dat één hunner, een knaapje van acht jaren, er onder raakte. Men haalde het er wel weer onder vandaan, maar het ongelukkige kind was reeds een lyk. In de afgeloopen week ishierter stede aangegeven één geval van mazelen. Sterfge vallen aan besmettelyke ziekten kwamen niet voor. De bekende goochelaar Bosco zal aanstaanden Woensdag-middag in den speeltuin op Vreowyk een kinderfeest geven. In de Twenthstraat te 's-Hage werd hedennamiddag een man door eene bloedspuwing getroffen. Hy zeeg voor eene woning ineen en hoewel men hem daarin opnam en de noodige hulp verleende, overleed hy binnen enkele minuten. Door de politie word hy per brancard naar zyne woning vervoerd. Uit Zwammerdam meldt men ons van hedenWegens het voorkomen van een ver dacht geval van hondsdolheid in de gemeente Reeu- wyk is door den waamemenden burgemeester dozer gemeente het bevel uitgevaardigd dat gedurende 4 maanden de honden, welke zich buiten woningen of vaartuigen bevinden, moeten voorzien zyn van een muilkorf. Ook in de gemeente Bodegrave is gisteren gelyka, maatregel genomen. De w ach teres aan den overweg- (jer Lunetten te Utrecht stond gistermorgen ev'jn v^ór negen uren op haar post, in afwachting van (jen sneltrein, welke van Arnhem komt. T'oen y6 trein aankwam en reeds dicht genaderd was, vermiste de wachteres eensklaps een harer kinderen en Z3g zy het by do rails aan don ar ideren kant spelen. Eén stapje en 't zou dop r den trein worden verbryzeld. Zou ze het ki'.jd waarschuwend toe roepen Do snuivende st/j0mmachine zou hare stem smoren. IJlings vloo'„ de moeder, gevaar voor eigen leven vergete,.1de) dwars voor den aansnel lenden trein naar den overkant en zo greep de kleine; wonderlijk genoeg werd slechts haar sein vlag door de 'machine gegrepen en verbryzold; zy bekwam eene lichte wond aan de hand, maar wat nood, ze had, 't kind gered!

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5