Uit het Gemeenteverslag. Het gewone onderhoud van het raadhuis in zijn geheelen omvang geschiedde als vorige jaren by openbare aanbesteding. Het reinigen der schoorsteenen, de dageljjksche en jaarlijksche schoonmaak en het onderhoud van het meubilair had ook geregeld plaats. Als buitengewone werken zyn voornamelijk te vermelden: het restaureeren van de Weeskamer en inrichten tot Archivariskamor, waarvoor de bij zonder fraaie betimmering weder tot haar recht komt en den archivaris oen eigenaardig passend vertrek is verschafthet vervolgen van de herstelling van het leien dak, aan welke eene grootere uit breiding moest gegeven worden dan oorspronkelijk geraamd was; het vervolgen van het wegnemen der verflaag van den gevel, waarbij aanzienlijke herstellingen aan de kozijnen, maar vooral aan de goten en het torentje boven de raadzaal noodzake lijk bleken. Het dagelyksch onderhoud had opnieuw by open bare aanbesteding plaats, voor zoover betreftWaag, Gehoorzaal, Burg, Lakenhal, Bank van Leening, Telegraafkantoor, Elizabetsgasthuis, de Poorten, Mo numenten en fontein. Het onderhoud der Stadstimmerwerf, de torens met uurwerk en klokken, het kruithuis, het huis bjj het Haagsche Veer, de Aschschuur en de wacht huizen, geschiedde weder buiten aanbesteding. Als buitengewone werken zyn herstellingen in het logement de Burg, het Stedelijk Museum, de Bank van Leening, de huisjes in het Elizabets gasthuis en den toren der Lodewykskerk te ver melden, terwijl ook de gebouwtjes aan de Hoog- landsche kerk in beteren staat werden gebracht en in de Gehoorzaal eene der balklagen werd ver sterkt, waardoor aan de hinderlijke trillingen een einde werd gemaaktin verband daarmede werden de boven- en benedenvoorzalen nieuw geverfd en ontving do laatstgenoemde een nieuw plafond. In de zitting van 11 Februari besloot do ge meenteraad tot het behoud van de fraaie Morsch- poort en stond de gelden toe tot horstel van dit gebouw noodig. Ten gevolge hiervan is de poort nu van misplaatste verfwerken ontdaan, zyn de voor- en achtergevels in den ouden toestand teruggebracht en is de vroeger onbereikbare bovenverdieping door eene trap toegankelijk gomaakt. Bjj openbare aanbesteding werden nieuw bestraat de Oude Singel van Mare tot Oostdwarsgracht, Oude Heerengracht van Haven tot Binnenvestgracht en de 2de, 3de en 4de Groenestegen, te zamen 38S0 vierk. M. In eigen beheer werden nieuw bestraat of ver straat 57,748 vierk. M. Daarvan werden bestraat voor rekening der: Stedelijke gasfabriek2904.50 ML Leidsche Duinwatermaatschappij 177Ï.50 Noord-Zuid-Holl. Stoomtr.-Maatü. 108.50 Rotterdamsche Tramweg-Maatseh. 5729.— Telegraaf en particuliere riolen 195.— Totaal 10714.50 ML Voorts werd bestraat ten gevolge van: Gewone breekgaten1577.50 ML Planten van boomen426.— Invalgaten534.50 Ruimen of herstellen van riolen 1845.— Ophalen van slinken2268.— Uitnemen en plaatsen van palen 231.— Totaal 6882.- ML Van de bestratingen zijn afzonderlijk de volgende te vermelden, waar meer dan 500 M2 verstraat werden 4de Binnenvestgracht, Broestraat, Doezastraat, Hoogewoerd, Heerensteeg, Haven, St.-Jacobsgracht, Korte Looierstraat, Korte Langstraat, Kort-Rapen- burg, Koolstraat, Langegracht, Leiderdorpsche weg, Levendaal, Langebrug, Mare, Nieuwe Ryn, Nieuwe Mare, Oude Singel, Oude Heerengracht, Oude Ryn, Steenschuur, Straten by de Haverzaklaan, Veste- straat, Waardgracht, "West Havenstraat, Wykstraatje, Zuid Singel en Zuid Haven. De noodige materialen, als: keien, klinkers, be zems enz. werden by openbare aanbesteding aan geschaft. Als buitengewoon is o. a. te vermelden de aanleg der nieuwe straten by de Haverzaklaan, welke aan de gemeente werden overgedragen en door haar bestraat en gerioleerd, terwjjl zy do namen ontvingen vanVan Bancherastraat, Spoor straat, "Wagenstraat on Ambachtsstraat. Op verzoek der Rott. Tramweg-Maatschappij werden de opritten der Jvnggen met lavakeien be straat, waardoor voor uitglijden der paarden min der vrees behoeft te bestaan. Tweemalen was het noodig oen groot aantal werklieden in dienst te nemen tot opruiming van sneeuw. Wederom werden 40 nieuwe naambordjes aan gebracht. Gnmeugd Ifiaawa- Hoewel de heer Okhuysen besloten had heden zjjne voorstellingen te eindigen, heeft hy toch het voornemen opgevat morgen (Zondag avond) nog eene volksvoorstelling te geven. Wanneer zy, die in de laatste dagen getuigen waren van het vele schoone dat de heer Okhuysen aanbiedt, slechts aan hunne kennissen verteld heb ben, hoe zij genoti^i hebben, dan zal de voorstelling op Zondag zeker goed bezocht worden. De temperatuur van het lokaal is bijzonder goed. Uit de Haarlemmertrekvaart onder Leiderdorp is gisteravond het lyk opgehaald van een tot dusverre onbekend man, naar men evenwel denkt van een kleermaker. Men vond op het lyk eene portomonnaie met een naairing en een gouden horloge met koperen kast, dat kwartier over éénen wees. Het lyk werd voorloopig ingebracht bij den heer Van Hoeken, houthandelaar aan genoemde vaart, waarna het door de Leiderdorpsche politie werd overgenomen. De drenkeling was vermoedelijk tusschen de 40 en 50 jaren oud, is van middel matige lengte en heeft donker haar. De kleoding bestond uit: flanel, overhemd, gestreepte kamgaren broek, zwarte dito jas en vest, rijgschoenen en rooden doek om den hals. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1161 zwembaden door heeren en 87 door dames. De temperatuur van het water is 22' Celsius. Vloed te Katwijk aan Zee: Z. 17 Juli - 11.30 D. 21 Juli - 3.13 M. 18 - 12.30 V. 22 - 3.56 D. 19 - 1.30 Z. 23 - 4.39 W. 20 - 2.30 Z. 24 - 5.22 Deze uren gelden, met een klein verschil, zoo wel vóór den middag als na den middag. Degroentenkoopman V. en de tim merman C., die de vorige week terecht stonden wegens „huisvredebreuk," zyn door do rechtbank te Haarlem veroordeeld onderscheidenlijk tot f 15 boete, subsidiair 10 dagen gevangenis, en tot eene gevangenisstraf van 3 dagen. In het Park te Rotterdam is eene driewielige vélocipöde, waarop 2 personen gezeten waren, door te hard te rijden omgeslagen, waar door een der berijders aan het hoofd en de borst ernstig werd gewond. Na in het Hotel Leygraaff to zyn gebracht, waar voorloopig geneeskundige hulp werd verleend, is hij per draagbaar naar het zie kenhuis overgebracht. Men vreest voor hersen schudding. Hij is nog niet uit zyne verdooving ontwaakt. Men schrijft uit Bedum, dd. 13 Juli: Weer heeft er een vreeselyk ongeluk plaats gehad by den bouw van de schuur van den heer Tilma. Gistermorgen is door het uitglijden van een haak de dekker K. Plas, een oppassend man, van boven gevallen; zwaar gekwetst aan 't hoofd werd hy opgenomen, en ofschoon er dadelijk geneeskundige hulp verstrekt werd, is hy reeds gisteravond over leden. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na; voor veertien dagen is zijnen broeder hetzelfde ongeluk overkomen, ook nalatende eene vrouw met 4 of 5 kinderen. Tegen T. M., eene vrouw te 't Zandt, is proces-verbaal opgemaakt wegens het te vonde ling leggen van een kind van 16 maanden. De 17-jarige W. Joosten te Besel, die op het veld werkzaam was, is door een zon- hosteek getroffen en dientengevolge overleden. By Woudrichem is een steur gevan gen, welke de zwaarte had van 425 halve kilogram men. Reeds was hy door twee zegens heengeslagen, toen men eindelijk, met een derde er achter te brengen, hem kon machtig worden. Hy is verkocht. Te Zuiddorpe is een kind van veer tien maanden gestikt door het inslikken van een stukje ham. Te Pernis is een landbouwer, die candidaat was voor de betrekking van kerkvoogd, zóó gebelgd dat hy niet gekozen is, dat hij thans niet anders dan arbeiders van andere plaatsen aan het werk wil hebben. Do woning van den luitenant der jagers, den heer B., aan de Laan Copes van Cat- tenburch, te 's-Hago, waarvan do bewoners buiten de stad vertoeven, ontving in den nacht van den lOden op den llden dezer een bezoek. De oppasser van den luit., die des avonds alles behoorlijk gesloten had, vond des ochtends het paneel uit de privaatdeur gebroken. De inbreker heeft zich vermoedelijk toegang ver schaft door overklimming in den tuin, moet daarna door het geopende privaatraampje geklommen zyn en heeft toen, door uitsnijding van het paneel, de knip, waarmede de deur gesloten was, weggeschoven. Van ontvreemding echter geen spoor. In den nacht van 12 op 13 daaraanvolgende schijnt de nachtelijke bezoeker er wederom geweest te zyn, want toen was het glas in het privaat raampje, dat nu gesloten was, gedeeltelijk uitge sneden en is men op dezelfde wijze als den eersten keer in de gang gekomen. Wederom wordt niets vermist. Tot dusver is de inklimmer niet teruggekomen. Ondanks een scherp politietoezicht, vooral bij nacht, is men er niet in geslaagd den dader te ontdekken. Ook is, naar men verneemt, in den nacht van 10 op 11 Juli, vermoedelijk ingebroken bjj don luit. der huzaren M., in die Riouwstraat, die eveneens buiten de stad vertoeft. Ook daar is echter, voor zoover bekend, niets ontvreemd. Wel heeft men getracht den wijnkelder binnen te komen. Een matroos van het Nederlandse li e fregat „Van Speyk" heeft te Rio-de-Janeiro aan wal een kameraad, met wien hy twist gekregen had, doodgestoken. Hjj, zoowel als do vermoorde, was beschonken. De Nederlandsche consul heeft, naar hot Brazi- liaansche blad „Etoile du Sud" bericht, uitlevering van den schuldige verzocht, opdat hjj door Ne derlandsche rechters gevonnist mocht worden, maar de Braziliaansche regeering heeft dat ver zoek geweigerd. „Je kunt op staanden voet heengaan, Daatje," zei mevrouw, toen zy Daatje in de keuken pratende vond met eene harer collega's, terwjjl alles in de grootste wanorde was. „En graag ook," antwoordde Daatje; „ik zon hier niet eens willen blijven, 't Is hier een mooie boel; dat komt maar in de keuken zonder aan te kloppen." Telegrammen. PARIJS, 15 Juli. De heer Gavardie heeft den president van den Franschen Senaat een brief ge zonden, waarin hjj hem verzoekt den zegelbewaarder te willen interpelleeren over het steeds toenemende aantal misdaden en over den aanstoot, welken de zaak Pranzini heeft gegeven. De minister van bui- tenlandsche zaken, thans door ontstentenis van dien van justitie met diens betrekking belast, heeft ge antwoord thans niet tot het geven van ophelde ringen in staat te zyn, doch met den Senaat te zullen beraadslagen, welke dag vastgesteld zal worden voor de interpellatie. De heer Gavardie zag dat liefst dadeljjk gebeuren, daar volgens hem over oene maand de interpellatie van allen grond zou ontbloot zyn. De Senaat heeft de beraadslaging tot de vol gende zitting verschoven. BERLIJN, 15 Juli. Nadat het in Frankrijk ge vierde Bastille-feest betrekkelijk rustig is afgeloo- pen, verwacht men hier eene voorloopige rust van de in spanning verkeerd hebbende gemoederen in Frankrijk, vooral nu de verdaging der Kamer van Afgevaardigden voor de deur staat. Nu zal dan ook de Fransche gezant Herbette, die tot nog toe op post bleef, wel spoedig verlof vragen voor de zomer- vacantie. Behalve hem bevindt zich hier van de gezanten nog slechts die van don Sultan, die wel niet eer Berlijn verlaten zal, voordat de nog aan- hangigo Engelsch-Turksche overeenkomst betref fende Egypte tot beslissing zal zyn gekomen. BERLIJN, 15 Juli. Ongeveer 73 huizen van het stadje Weischirick, in Silezië, zyn door brand ver nield. De meeste inwoners zyn zonder woning. KROONSTAD, 15 Juli. De czaar en zyne ge malin zijn hedennamiddag van hun tocht naar de Finsche scheren, te Peterhof teruggekeerd. NIEUW-YORK, 15 Juli. De vice-president der Vereenigde Staten is heden overleden. SEMLIN, 15 Juli. Bjj gelegenheid van het feest van den 14den hebben vele Serviërs oene vriend schappelijke demonstratie gehouden vóór het gebo'.ji' I

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2