N°. 3407. IVIaatiiclaiir IS .Tiili. A". 1887. Pit nummer bestaat cit Drie Bladen. Zuivelproducten. Leiden, 16 Juli. PRIJS DEZER COURANT: T«r Leiden per 3 maandenf 1.10. France per poet1.40. Afconderljjko Nommere0.05. fcze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het 3 aeoren buiten do stad wordt 0.10 berekend. Menige huismoeder verblijdt zich dat de boter zoo goedkoop is en de kaas geen artikel van weelde bij het ontbijt behoeft te zijn. Wy kun nen hot begrijpen, dat zij blij is, als zjj van een beperkt inkomen moot leven. Toen de boter voor eenige jaren nog duur was, moest ze dun smeren of wel hare toevlucht nemen tot een sur rogaat, dat nog monigkeer voor boter wordt ver kocht, hoewel hot dien naam eigenlijk niet ver dient. Zjj, die kunstboter maken, zullen over deze qualificatie wel niet tevreden zijn, doch de huis moeders, die kiezen kunnen tusschen natuur- en kunstboter, zullen voorzeker zoo niet allen, dan toch zeker bjjna allen aan de eerste de voorkeur geven. Toch kennen wy botorhandelaars, die or rond voor uitkomen, dat de eerste soort kunstboter verre de voorkeur verdient boven natuurboter, zoo deze groo- tendeels met weiboter vermengd is. Dat zij dit niet zonden doen, zoo onze boerinnen zich toelegden om beste waar aan de markt te brengen, achten wij buiten kyf waar te zjjn. Het is niet te loochenen, dat men stil gezeten heeft en niet bedacht geweest is, zoo goed mogelijk, natuur boter te maken. Onze boerinnen waarom zouden wij het verzwijgen? hebben gemeend, dat er geen beter boter gemaakt werd dan door haar, tot zij zeiven, tot haar schade, ondervonden, dat hare waar niet meer zoo gezocht en zoo duur betaald werd. Hare buitenlandsche vakgenooten daarentegen, hebben zich op het maken van boter ter dege toe gelegd, en ton einde oen goeden prijs te bedingen, getracht het product hoe langs zoo meer te ver beteren. Zjj hebben, in vergelijking van vorige jaren, eene ontzaglijke hoeveelheid boter gefabriceerd. Landhuishoudkundigen zijn haar te gemoet gekomen en hebben al hunne aandacht geschonken aan het be langrijke vraagstuk dor boterbereiding. Voortdurend worden in den vreemde nog van tijd tot tijd congressen gehouden om daarover onderling van gedachten to wisselen en elkander op dat gebiod voor te lichten. Een gevolg van dat alles is o. a. geweest de op richting van roomboterfabrieken, waar do landlieden do melk tegen een billijken prijs afleveren, terwijl de onderneming, welke in het groot wordt gedreven, zich de nieuwste werktuigen heeft aangeschaft en van wetenschappelijke gogevens uitgaat, om de best mogelijke boter te verkrijgen. De hoogero prijs, die vpor dat fabrikaat gegeven wordt, is eene voldoende belooning voor al do moeite en zorg, die men zich wol hoeft willen getroosten om de best mogelijke waar te leveren. In ons land maakte de boterbereiding zelden nog een punt van ernstige, gezette overweging op een landbouwcongres uit; men is er (behoudens enkele gunstige uitzonderingen, waar degelijke, wetenschappelijk gevormde mannen aan het hoofd van groote boerderijen staan) nog weinig gevorderd in eone betere bereidingswijze van een artikel, waarnaar toch zooveel navraag is, en dat voor zeker, naarmate van zjjne hoedanigheid, ook be taald wordt. De Deensche boter kan hiervoor ten bewijze dienen. Zonder tegenspraak te lijden, ge- looven wy te kunnen zeggen dat er hier te lande nog te weinig gedaan is in de richting om eene betere bereidingswijze van boter algemeen te maken en het daaraan ligt dat onze boterfabrikatie niet op de hoogte is van het buitenland, met name van Denemarken. Hot streven van allen, die belang hebben by beste boter, direct onze landlieden, die daardoor Patere prijzen zullen maken, indirect de consu- bijvat°n' smalieU)ker waar voor hon geld zullen I verkrijgen, aller streven diont te zijn van hot goede, elders verkregen, party to trekken. Valsche schaamte alleen zou onze landlieden daarvan kun nen weerhouden, maar dit zou ten koste van hunne eigen inkomston zyn. "Waar deze in het spel zyn, zullen zü er wel toe te vinden zyn met het oude te breken, om met hot nieuwe hun voordeel te doen. Natuurlijk: hebben ze onderrichting noodig. Deze dient hun ook verschaft te worden. Met het oog daarop ware het te wonschen dat de Regeering door de landbouwcommissie op de noodzakelyklieid mocht gewezen worden vakscholen voor zuivel bereiding in de meest daarvoor geschikte doelen des lands op te richten. Do gelden, daarvoor benoodigd, zullen door de Volksvertegenwoordiging wy houden ons daar van verzekerd wel gevoteerd worden. Geen lid zal kunnen ontkennen dat wy te lang van dergeiyke scholen voor den landbouwenden stand verstoken zyn. Het onderwas dient hoofdzakeiyk eene practische strekking te hebben en geiyk in Zweden aan boerenmeisjes gegeven te wor den. Het zal wel geen betoog behoeven dat het personeel, hetwelk aan die zuivel-industriescholen verbondon wordt, geheel vertrouwd diont te zyn met do beste wyze om boter en kaas te maken. De leeraars in landbouwkunde schynen ons toe het contingent te moeten leveren voor do toekom stige onderwu'zers van die scholen. Uit oen afzon derlijk examen dient te biyken dat zy voldoende bekwaamheid en geschiktheid hebben, om, naar do tegenwoordige hoogte, onderwys in zuivelboreiding te geven. Eenigen hunner zouden ook kunnen aan gewezen wordon tot het doen van zoogenoemde landbouwroisjes, waarby zy verplicht zyn op eenige boordeiyen, daartoe bepaald, te komen en er eenige dagen te vertoeven om de methoden, die by de boter- en kaasbereiding gevolgd worden, te ver beteren. Hiervoor dient hun van rykswogo vergoeding te worden gegeven boven eene vaste jaarwedde, tor bestriding van reis- en verblijfkosten (naar een vast tarief). "Wy zouden ook wenschen, dat eenigen van die heeren, die zich door de meeste geschikt- en bekwaamheid deswege aanbevolen, door do re geering naar den vreemde gezonden werden om er de landbouwquaestiën te bestudeeren, de beste markten voor boter en kaas uit te vinden, kortom alles te doen, wat in het belang is of kan geacht worden van de productie en afneming dezer ar tikelen. Dergeiyke pogingen van den Staat, om het land- bouwbedryf gaandeweg te verboteren, zouden on- getwyfeld door onze landlieden ten zeerste gewaar deerd worden. Het gevolg er van zou zyn, dat wy weder eene eereplaats gingen innemen onder de volkeren, dio ons op dit gebied niet ter zyde, maar voorby zyn gestreefd. Dat onze landlieden alsdan op de verschillende buitenlandsche markten een hoogen prys voor hunne betere zuivelproducten zou den maken, wie zou daaraan kunnen twyfelen? Het is daartoe vooral wel noodig, dat zy profiteeren van hetgeen op het gebied der zuivelbereiding, het buitenland navolgenswaardigs aanbiedt. Ons vee is alom in den vreemde gezocht, om zyne melkrükheid. Groote sommen worden door buitenlandsche kooplieden voor prachtexemplaren van ons vee besteed, om daarvan weder te fokken en zoo in 't bezit van dat uitmuntend melkgevend vee te geraken. Wie, die dit alles bedenkt, moet het niet bejammeren, dat onze landlieden niet, ge- ïyk die in Denemarken en Zweden, vooruit zyn gegaan in de wyze van bereiding van boter en kaas? Het is voorzeker een dringend landbouw belang, waarby wy gemeend hebben eenige oogen- blikken te verpoozen, opdat men niet langer kan zeggen Nederland met zyno heorlyke weiden en zyn melkryk vee heeft, door nalatig te blyven in de toepassing van den vooruitgang op landbouwgebied, gemaakt, dat boter en kaas niet moer, gelyk eer- tyds, op de verschillende markten ton zeerste ge zocht worden. Vroeger was dat anders, maar aDdore volkeren, die het groot belang er van inzagen, hebben de Hollandsche boter en kaas grootendeels door betere productie verdrongen. Onze stadgenoot dr. D. Do Loos is door de algemeens vergadering benoemd tot mede-directeur der Nedorlandsche Maatschappij tot bevordering van Nyverhoid. De medodeeling dat dr. A. Kuyper reeds aan staanden Zondag in het Nutsgobouw voor de alhier doleerenden zou optreden, schynt op een misverstand te berusten. Wel werden dienaangaande onderhan delingen gevoerd, maar tot een bepaald besluit was men nog niet gekomen. By de aan het directiegebouw dor marine te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor de levering van vlaggendoek minste inschry vers de hee ren Van Hartrop Zn. te Leiden voor f 1441.25. Op de voordracht voor leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Gorkum zyn geplaatst de heeren dr. Damsté te Leiden, Wyga en Timmerman. In het „Sociaal Weekblad" van heden bericht de redactie dat het haar aangenaam is te kunnen melden dat het vereischto bedrag ten behoeve van den Noord-Brabantschen pachter, die door zyn land- hoor zonder eigen schuld aan den dyk zou worden gezet, geheel is byeongebracht, dank zy de onder scheiden ingekomen giften uit alle deelen des lands. Gedurende de vorige week zyn dagelyks in de Stedelyke Werkinrichting alhier opgenomen van 28 64 volwassen personen en van 10 13 kinderen. Melding makende van het 1ste nommer van „Lelie- en Rozeknoppen", onder redactie van onze stadgenoote mej. M. E. Pynappel uitgegeven het 25ste van dezen jaargang veroorlooft de „Midd. Crt." zich een kleinen wensch bij hare gunstige aankondiging uit te sprekennl. dat mej. Pynappel op hare hoodo zy in de correspondentie den ziekelyken toon aan te slaan, die deze rubriek in de „Rozen- en Lolieknoppen" onder de vorige redactie ongenietbaar maakte, niet slechts voor volwassenen, maar ook voor gezonde, verstandige meisjes. Het is, dunkt de „M. C.", oen goed denk beeld van de hoofdredactrice om eveneens paal en perk te stellen aan de kunstmatige broeiery van schryfstortjes en dichteresjos eene zonde, waar aan hot weekblad zich tot hiertoe niet zelden schuldig maakte. Het Staatsblad bevat in No. 129 de wet van 8 dezer, tot goedkeuring der overeenkomst betrek- keiyk den onderhandschen verkoop van een stuk duingrond te Katwyk aan Zee, aan C. De Vreugd Wzn., aldaar. Op de voordracht voor een leeraar in de oude talen aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotter dam zyn geplaatst dr. Kronenberg te Deventer en dr. Koster te Noordwyk-Binnen. De kerkvoogden der Hervormde gomeente te Nieuwolda hebben besloten om hunne collega's te Zuidwolde te steunen met f 50 voor proceskosten tegen de doleerenden. Men meldt uit Marken dat toen prins Albert van Pruisen op dat eiland alle bekende beziens waardigheden bezocht, Z. K. H. zyne ingenomen heid met alles, wat hy te aanschouwen kreeg, her- haaldelyk te kennen gaf. Eene arme weduwe, die haar man op zee had verloren, ontving eene gift van f 50 van Z. K. H., Een foit, waarvoor de mannen van het eiland den prins blootshoofds aan de haven opwachtten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1