N°. 8405. "Vrijdag 15 «Tuli. A0. 1887. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maantUn.1.11. Franoo per poet1.40. Afeonderlflke Nommera6.05. Qui Qoarant wordt dagelijks, nut altiondtiing ran gtn- tn feestdagen, attgegtnn. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V*n 1—8 regel, 1.08. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere n»»r plMiternlmte. Voor h6t lno»«- eeeron balten de etsd wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlo»w» Uit Lisse schryft men aan het „Hbl.": Op de algemeene vergadering der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, gehouden te Haarlem 11 Juli 11., ia opnieuw de handel in af gesneden bloemen besproken. Op de vorige verga dering van 20 Juni kwam dit onderwerp o. a. ter tafel, en by die gelegenheid werd besloten eene commissie te benoemen, die maatregelen zou bera men om genoemden handel tegen te gaan. Deze commissie bracht 11 Juli haar verslag uit. Zy stelde in hoofdzaak het volgende voor: Aan belanghebbenden eene verklaring ter onder- teekening aan te bieden, waarby zy zich, evenals vroeger, verbinden om geene bloemen te verkoopen, en tevens, om geene bollen te verhandelen van hen, die voortgaan met het leveren van afgesneden bloemen. Aan directeuren en notarissen te verzoeken om de pogingen der vereeniging te steunen. Gedrukte lysten van de namen der handelaars in afgesneden bloemen te verspreiden, volgens opgaven der afdeelingsbesturen, en vooral, deze besturen een streng toezicht te doen houden op het handhaven der verbintenis in iedere gemeente. Het programma dezer maatregelen is zeer uitvoe rig. Bovendien is aan de commissie de taak opge dragen om een reglement samen te stellen, waarin alle maatregelen, welke op het toezicht en den ver deren gang van zaken betrekking hebben, tot in byzonderhoden worden vastgesteld. Toch vreezen wy, dat het zeer moeiiyk zyn zal om onderteekenaars voor deze verklaring te verkrygen. Het mislukken van de vroegere maatregelen zal velen terughouden van een stap, die den niet-onder- teekenaars het monopolie van den bloemenhandel verschaft. De onderteekening van de verklaring moet byna algemeen zyn, vóór men werkeiyk de weinigen, die den handel voortzetten, ernstig kan benadeelen. De s t er r e n k u n d i ge n zyn reeds druk bezig met de toebereidselen voor de belangryke waarnemingen, welke zy op 19 Augustus hopon te doen by de totale zonsverduistering, welke des mor gens van dien dag zal plaats hebben. De Russische sterrenkundigen bezitten eenige stations op ver van elkander verwyderde deelen des landstwee Engel- sche sterrenkundigen betrokken een station te Ki- nesjma, in het gouvernement Kostromude heeren Rico en Tacchini begeven zich naar Krasmojarsk in Siberië. Twee stations in het gouvernement Twer zullen worden bezet door Duitsche sterrenkundigen. Frankryk zendt eene expeditie naar Rusland, die een station zal bezetten te Sawiduffka, gelegen in de nabyheid van Klin, aan den spoorweg, die St.-Petersburg met Moskou verbindt. Ook België zendt een sterrenkundige naar Rusland om deel te nemen aan dien belangryken arbeid. KOLONIËN. BATAVIA, 4-11 Juni. (Vervolg.) De Resident van Banjoemas bericht, dat in het district Karangkobar, afdeeling Bandjarnegara, twee aardstortingen hebben plaats gehad, en wel eene in den nacht van den 24sten op den 25sten Mei jl. in den koffietuin Si Reboet, en de andere in den nacht van den 25sten op den 26sten daaraanvol gende in de dessa Djalegong. Door de eerste aard storting gingen 450 jonge koffieboomen verloren, terwyi by de laatste drie kralen, bevattende 11 koeien en 1 buffel, bedolven geraakten. Op één na, kwamen al deze beesten by de ramp om. Door den commandant van het leger is aan de regeering voorgesteld jaariyks eene som van jval /3°>000 toe te staan, ten einde voortaan gecom- La. bineerde manoeuvres en veldoefeningen op groote schaal te kunnen doen. De kapitein der artillerie D. H. Pluim Mentz heeft pensioen aangevraagd. De 2de luitenant-kwartiermeester J. J. Schee pers is door den raad van onderzoek schuldig be vonden aan de hem ten laste gelegde feiten en dientengevolge voor ontslag uit den militairen dienst voorgedragen. De commandant der zeemacht heeft bevelen gegeven om het 1400 tons dok by het marine-eta blissement te Soerabaia ineen te zetten. Hoe het gesteld is met den physieken toe stand van onze kettingjongens, bleek onlangs by eene aanvrage om dertig dwangarbeiders voor Atjeh. Van de 175 ter keuring aangeboden mannen werden er slechts 44 geschikt bevonden, en van die 44 werden er den volgenden dag by de inscheping nog twintig afgekeurd, zoodat er slechts 24 overbleven en men verplicht was het gevorderd aantal te completeeren mot zes lichtgestraften („buiten" den ketting), die eigenlyk met naar Atjeh hadden mogen verzonden worden. (Bat. Hbl.) Volgens het verslag in de „Javasche Courant" bleef in April alles by het oude op Banka en de Oostkust van Sumatra en zag de jonge tabak, voor zoover de zaailingen reeds op de velden waren overgebracht, er goed uit. Dit laatste was in Mei ook het geval in de Lampongs, waar acht tygers werden gedood en een onderzoek naar tinerts geen gunstig resultaat gaf. Oostmoesson. Een bandjir, zooals zelfs in het hartje van den Westmoesson in vele jaren niet heeft plaats gehad, kreeg men in den nacht van 31 Mei op de onderneming Soember Nilo. De band jirs in de rivier Bendoengan kunnen eene ware ramp genoemd worden voor deze onderneming. Het grootste gedeelte van de zaadbeddingen van den a. s. Indigo aanplant is geheel verloren. Eene groote klapperhouten brug over genoemde rivier, pas geheel hersteld, is totaal vernield, terwyi ver scheidene huizen, door het afdryven van zware balken en boomstammen, zwaar hebben geleden en zyn ingestort. Men schryft aan de „Java-Bode" uit Deli dat Zr. Ms. stoomschip „Macasser", dat gedirigeerd is naar Troemon en zich nu nog aldaar bevindt, op verzoek van den radja van dat gewest, hulp heeft verleend om den vyand, die zich aan den rechteroever had genesteld en versterkt, van daar te verdrpven. De vyand heeft op den 27sten Mei jl. zware verliezen geleden door het aanhou dend geschut- en geweervuur van genoemd schip. Het aantal zyner dooden bedroeg op dien dag 20 en vele gewonden waaronder de beruchte Hassan Sebadie. De vyand heeft zich tot aan Bakoen- gan teruggetrokken; nadere berichten worden in gewacht. Door den gonverneur-genoraal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Erkend en toegelaten: Als con sul van Portugal te Soerabaia, de heer E. H. Th. Quellhorst. Ontslagen: De gewezen opziener 2de kl. bij degou- vernements lcinaondememing in de Preanger-regentschappen J. J. A. O. Zijmer8op verzoek, eervol, de hulponderwijzeres by het openbaar onderwijs H. G. Nooij; de rosident van Oheribon P. J. A. Spaan; eervol, de tijdelijke machinist 3de kl. J. E. A. T. Berrettij. Ontheven: Onder goedkeuring des Konings, op verzoek, wegens ziekte, eervol, het lid in den Raad van Ncderlandsch- Indiê, de heer mr. T. H. Der Kinderen, en hem vergund Nederlandsch-Indië te verlaten met bepaling dat bedoeldo ontheffing ingaat in de maand Juli a. s., met den dag van het Yertrek van don lieer mr. T. H. Der Kinderen naar Europaop verzoek, eervol, van de waarneming van den civlelen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vac cine in de afdeeling Bondowoso (Besoeki) en van de tijde lijke waarneming van denzelfden dienst in de afdeeling Djember (Besoeki), de geneesheer W. S. Cramer. Benoemd: Tot adjunct-inspecteur bij den post- en telegraafdienst M. A. Yan Hasselt, laatstelijk dien rang be kleed hebbende; tot landmeter 2de kl. L. M. Knand; tot lsten commies bij de algemeene rekenkamer de 2de com mies C. M. Yan Nooijen; tot 2den commies de 3de oommies J. E. Robinson; tot 8den commies de klerk B. A. H. He- thariatot onderwijzer 2de kl. bij het openbaar lager onder wijs de onderwijzer 3de kl. P. Ch. W. Bopptot controleur der lste kl. bij het binnenl. bestuur op do bezittingen buiten Java en Madura, J. Eschbach, laatstelijk die betrek king bekleed hebbende; tot commies op het adsistont-rosi- dentiekantoor te Soemcnep, de 3de commies op het residen tiekantoor te Palembang J. P. Hunt; tot 3den commies op liet residentiekantoor te Palembang, de ambtenaar op wacht geld H. Van der Goot. Bij den post- en telegraafdienst: tot tijdelyk commies lste kl., de commies 2do kl. M. De Jonge; tot tydelyk commies 2de kl., de ambtenaren J. W. G. Hoekstra, G. A. Mangold, W. O. Van Haeften en A. Lijnis Huffonreuter tot tijdelijk commies 3de kl., A. M. G. Schlundt Bodien, H. Wansteker, beiden laatstelijk commiezen 8de kl., en de adjunct-commiezen N. M. G. Lina, E. A. Aronds, J. L. Gronovius en J. W. Hendriks Hzn. Belast: Met de waarneming van den civielen genees kundigen dienst en het opzicht over de vaccine in Djember dr. H. Grove, en hem tevens opgedragen de tijdelyke waar neming van denzelfden dienst in de afdeeling Bondowoso. Tijdelijk belast: Met de betrekking van commies lste kl. by don post- en telegraafdienst de ambtenaar op non-activiteit G. Verburgt, laatstelijk kantoorchef lste kl. Tijdelijk toegevoegd: Aan don hoofdambtenaar H. L. Ch. Te Mechelen, tijdelijk belast met de leiding dor maatregelen ter zee tot bestrijding van den smokkelhandel in opium, de secretaris der residentie Tegal H. W. Yan Ravenswaaij, met toekenning, voor den duur zyner boven bedoelde toevoeging, van rang, titel en inkomsten Yan ad- sistent-residont. Verplaatst: Yan Tegal naar Batavia, de burgerltfko ambtenaar H. Somermeijer. Overgeplaatst: Yan de openbare lagere school to Ternate, als lste hulponderwijzer naar die te Pasoeroean, de onderwijzer 2de kl. P. Lakeman. Geplaatst: By den aanleg der lijn DjokjokartaTjilatjap de tijdelijke opzichter-machinist lsto klasse W. G. Mutj- derman. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don 2den luitenant der infanterie R. Yan Wijk; id. id., aan de kapiteins der infantorie M. J. Nisx en K. C. H. Sadóo en aan don officier van gezondheid der lste kl. M. Steensma. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttyd, met bohoud van recht op pensioen, d3 majoor der genie G. W. Van Haeften. Bevorderd: Tot kolonel, chef over den gcnecsk. dienst, de dirg. offic. van gez. lste kl. H Van Lokhorst; tot maj.- intend. A. H. Plas (met verlof in Nederl.) en 8. VanVuuren; tot lsten luit. bij de inf. de 2de luit. W Bronkhorst. Departement van Marine. Benoemd: Tot directeur van het marine-etablissement te Soerabaia, de op verzoek eervol ontslagen kaptitein-luit. ter zee L. A. DittlofTjassen, thans met de waarneming dier betrekking belast; tot 2den machi nist bij de gouvernementsmarine, do ambtenaar op non-aoti- viteit W. G. H. Diotz, laatstelijk die betrokking bekleed hebbende. JJURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. van 7 Juli tot en met 13 Juli. BEVALLENA. Klein geb. Groenendijk Z. P. 8. v. d. Steen gob. Poptie D. M. E. Bokern geb. Heynraets D. J. M. v. d. Spek geb. v. d. Enden D. N. Yallontgoed geb. Landweer D. J. v. Putten gob. Duykers Z. C. Fuchs geb. v. Booren 2 Z. M. Gijsman geb. Huge D. M. J. Mulder geb. Langeveld D. J. Niouwenhuizon geb. Zaalberg Z. H. C. Catin gob. Bernard D. F. 8. Do Vos geb. Dc Keyzer Z. J. Gijbols geb. De Haas Z. P. v. d. Berg geb. v. d. Leok D. M. H. Smit geb. Klein D. J. H. M. Snyers geb. De Groot Z. GEHUWD: P. M. A. Huurman en J. J. Van Booten jd. J. Boom jm. en G. Broomans jd. J. Van Sonsbeok jm. en W. F. 8. Smit jd. OVERLEDEN: H. Do Haas M. 57 j. 8. Van der Blom D. 2 m. W. Blok Z. 4 m. G. J. Dam M. 80 j. J. M. Van der Biezen D. 1 m. M. Van Dam D. 8 m. F. W. Bontje W. 81 j. J. C. Van der Tuin Z. 7 m. W. Hemerik Z. 2 j. A. M. Schols geb. Reykon D. levenl. J. Van Leeuwen geb. Du Croix V. 86 j. M. J. De Vrind D. 3 m. W. A, Meure Z. 5 m. E. M. Caneman geb. Springer W. 62 j. L. C. Van Egmond Z. 9 j. J. Van don Bos Z. 8 m. C. Van Vastonhoven gob. Van Zwieten V. 55 j. W. Borreman M. 30 j. M. J. Haasbeek D.lm.— H. Lacourt M. 48 j. UITLOTINGEN. 5 pet. Russische aandeelen 1864 Z. R. 100. Trekking 1 /tot 13 Juli 1887. Hoofdprijzen: Serie 7096 nr. 2 Rb. 200,000; s. 15940 nr. 6 Rb. 75000; s. 9920 nr. 18 Rb. 40000; s. 13813 nr. 11 Rb. 25000; s. 14696 nr. 42, s. 12093 nr. 7, s. 5834 nr. 11, alle Rb. 10000; s. 2072 n. 21, s. 15143 nr. 15, s. 5329 nr. 32, s. 16550 nr. 39, s. 9913 nr. 13, alle Rb. 8000; s. 11497 nr. 13, s. 15313 nr. 19, s. 4760 nr. 28, s. 10379 nr. 22, s. 9764 nr. 17, s. 4234 nr. 32, s. 11557 nr. 38, s. 8573 nr. 95, alle Rb. 5000; s. 341 nr. 48, s. 8495 nr. 25, s. 10336 nr. 25, s. 12806 nr. 9, s. 14544 Dr. 1, s. 9562 nr. 49, s. 18328 nr. 23, s. 4995 nr. 89, s. 4326 nr. 7, s. 12187 nr. 30, s. 7466 nr. 20, s, 16158 nr. 41, s. 18547 nr. 20, s. 7824 nr. 38, s. 14554 nr. 11, 8. 13013 nr. 13, s. 8209 nr. 16, s. 13938 nr. 28, s. 8082 nr. 48, s. 9549 nr. 20, alle Rb. 1000, Betaalbaar 1/13 October.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5