D voor het lichaam als voor den geest, en met eon gerust harte en eene goed gevulde beurs kan men dus de kermisweek ook dit jaar weder tegemoet gaan. B ij het mare hoeren van Katwijk naar Loidon, werd hodon een milicien van het 4de regiment infanterie zoozeer door de hitte bevangen dat hy bewusteloos nederviel. Toen hy een weinig bekomen was, werd hy door tweo zyner wapenmakkers naar de kazerne geleid, van waar hy per brancard naar het militair hospitaal is overgebracht. Gisteravond omstreeks halfnegen waren eenige knapen aan do Middelstegracht aan hot spelen en dat wol zóó naby den waterkant, dat één hunner, zekere S., in do gracht terecht kwam. Zekere H. v. d. B. ochter zag hot ongeval en, de edele zwemkunst in practijk brengende, gelukte het hem zyn spartelenden, jeugdigen ovenmonscli behou den aan wal te brengon. Omtrent hot spoorwegongeluk te Botterdam deelt de „N. R. Crt." nog de volgende bijzonderheden mede Toen gisternacht omstreeks twee uren de gewone goederentrein van Amsterdam te Rotterdam het ■Centraal-Station nadordo, werd het gebruikoiyke ■signaal om te stoppen gegeven, maar de machinist ikon er niet in slagen aan dat signaal gevolg te geven. De remtoestol werkte wol, maar had niet het vermogen om den trein, die, naar hot schynt, met te groote vaart was komen aanzetten, bytyds tot staan te brengen. Het gevolg was, dat de uit eon dertigtal wagens bestaande trein te veel door schoot. De locomotief, de „Claudius Civilis", bereikte de zware schutbalkon, welke zjj uitoen deod spatten alsof het zwavelstokken waren. De machinist, de stoker, de conducteur on de remmer sprongen links en rechts naar beneden en kwamen zoodoende met den schrik vry. De locomotief evenwel zette met den trein de reis voort, liep, toon de rails ten einde waren, het eenigszins glooiende troittoir in rechte lyn op tot aan het daar vlak tegenover liggende bagage-bureau. Dat de gesloten poort het stoomgevaarte niet keeren kon, spreekt van zelf; de deuren vlogen van onderen tot boven in splinters maar de locomotief was te zwaarlpvig om door die douren naar binnen te komen en boorde der halve aan beide kanten van den ingang een gat door de vry dikke muren. Eerst toen zy ter halver ljjve in het bagage-bureau plaats had genomen, hield zy stand, daartoe trouwens gedwongen door de versperring, die het puin vormde, alsmede door het wegzinken van haar achterste gedeelte in den zandigen bodem van den ondergrond. De schade, die ook aan hot stationsgebouw zou zyn teweeg gebracht, ware anders niet te overzien geweest. Do „Claudius Civilis" heeft al die verwoesting niet kunnen aanrichten zonder zich zelve pyn te doen. Zy zal vry wat reparatie behoeven, doch, naar het zich Iaat aanzien, niet van al te ernstigen aard. Van de goederenwagens, die zy voorttrok, werden do twee voorste gedeeltelijk verbrijzeld en de tweo volgende in lichtere mate beschadigd. De overige kwamen er zonder schade af, terwyl ook aan de gooderen, welke zich in de voorste wagons bevonden, byna geene schade is toegebracht. Doordien deze nacht-trein aankomt op de uiterste lyn, links onder do korte bekapping, heeft de dienst geen vertraging door dit ernstige ongeval onder vonden. De beschadigde goederenwagens werden met den meesten spoed verwyderd. Men is thans bezig de locomotief te lichten, waarna men het logge gevaarte langs eon hulpspoor weder op de lyn zal brongen en verder ter plaatse waar het behoort, om de noodige herstellingen te ondergaan. Tal van nieuwsgierigen bewogen zich den gehee- lon dag in de nabyheid van het terrein. Door eene onbekende oorzaak brandde onder Apeldoorn het huis van C. N. af; deze, een ziekelyk man, werd met moeite gered. Byna de geheele inboedel ging mede verloren. Alles was verzekerd. Van den by hem inwonenden S. t. B., wan wien niots verzekerd was, is byna alles gored. p den verjaardag van de Koningin zullen te Arnhem vanwege de Maatschappy tot Exploitatie van het Sport- en Tentoonstellingsterrein op „Klarenbeek" volksspelen worden gegeven. Het terrein is nog niet geheel gereed, maar nadert toch zyne voltooiing. De vaste tribune is nagenoeg klaar. De oude boer Van deüyken (Tolbert) in Groningen, Pebo Jans Bandringa, is in den ouderdom van byna 104 jaren overleden. Er wordt melding gomaakt van een cholera geval op het eiland Sardinië. Tot heden is de epidemie te Cagliari niet toegenomen. Uit het aantal namen, voorkomende in het nieuwe adres-boek der stad Nieuw-York, blykt dat zy thans eene bevolking hoeft van ruim 1,600,000 zielen. BU1TENLANIX Frankrijk. Hot Boulangistische blad „La France" kondigt in eene depeche het volgende aan: „Clermont, 11 Juli. Naar het zeggen van goed ingelichte personen, zal de revue, op den 14den Juli te Clermont-Ferrand plaats hebbende, aanleiding geven tot nieuwe, le vendige manifestatiën. Generaal Boulanger zal eerst in den loop van de volgende maand de garnizoenen, samengesteld uit de troopen van zyne legerafdee- ling, inspecteeron." Do modedeoling, door een monarchaal blad bekend gomaakt, dat de generaal 1,200,000 fr. zou ver kwist hebben van hot oorlogsbudget, hoeft voel ontsteltenis teweeggebracht by de vrienden van Boulanger. Men zal moeten afwachten wat hiervan waar is. Bevestigd wordt, dat, zoo nu generaal Ferron in de Kamer dit niot logenstraft, Boulangor de regu van 1,900,000 fr., welke generaal Forron hem heeft ter hand gesteld, toon hy als minister optrad, zal toonon. Voor de eer van het leger rekont men er op dat het ministerie van oorlog niet op eene vraag, die quaestie betreffende, van den heer Laguerre zal wachten. De „Franco" meldt ook dat de ministerraad zich gisteren langdurig heeft bezig gehouden met de maatregelen van orde op 14 dezer. Men besloot niets te verzuimen, waardoor manifestatiën kunnen worden belet of onderdrukt. ItaliS. De „Tribuna" verklaart op grond van inlichtin gen, uit goede bron vernomen, dat er geen reden is om te gelooven dat Italië zal deelnemen aan het werk, door Engeland in Egypte en op andere punten aan gene zyde van het Suez-kanaal onder nomen. Men verzekert te Rome dat de berichten, welke in den laatsten tyd zyn verspreid betreffende de vermeerdering van het effectieve leger, dat voor Abessinië is bestemd, geheel zonder grond zyn. Te Catania biyft de cholera verminderen. Sedert Maandag zyn niet moer dan 4 personen aan de epidemie overleden. BelgiS. By de hervatting der discussie in de Kamer over den persoonlyken militairen dienst, heeft de minister van oorlog, generaal Pontus, hot woord gevoerd. Iiy verdedigde don persoonlyken dienst uit militair, staatkundig en maatschappelyk oog punt. De persoonlyke dienst, zeide hy, is de hochtste waarborg voor de openbare orde, en het beste middel voor de zedelyke verheffing der lagere klassen en voor den burgerlyken vrede. De spreker sprak zyn oordeel uit over de verschillende stelsels van legervorming, en verklaarde zich ten stelligste tegen een leger, uitsluitend van vrijwilligers, welk stelsel hem in België niet voor toepassing vatbaar toeschynt. Men gaat te Brussel een nieuwen acclimatatie- tuin oprichten op de hoogte van den Koekelberg. OrMt-BrltanaJS. Sir James Fergusson verklaarde gisteravond in het Lagerhuis dat de sultan niet in de gelegenheid was sir Honry Drummond 'Wolff verloden week te ontvangen, doch thans eene afscheidsaudiëntie tegen aanstaanden Vrydag is voorbereid. Er bestaat geen plan, het vertrek van sir Honry Drummond Wolff nog langer uit te stellen. Er loopen te Londen weer allerlei verhalen over de helsche plannen der dynamietmannen. De Londensche correspondent der Iersche „Times" doolt daaromtrent het een en ander mede. De bende bestaat uit negen personen, onder wie twee vrouwen. Zy kwam op verschillende tijdstippen uit Nieuw-York en Parys naar Liverpool, waar zy hare plannen maakte. Iets schoen echter uitge lekt ten minste, sommige bladen maakten toespe lingen, waarop de geheele bende in de afgeloopen week plotseling uit Liverpool verdween. Eenigen daarvan kwamen te Londen, waar de politie hunne gangen nagaat; terwyl drie, onder wie de beide vrouwen, naar het vasteland overstaken. Het schynt echter dat ze weder scheep zyn gegaan naar elders. Thans is tegen de „Times" eene actie wegens smaadschrift aanhangig gemaakt, op grond der artikelen: „Parnellisme en misdaad." Telegrammen. PARIJS, 12 Juli. In de Kamer van Afgevaardigden heerschte heden eene zeer opgewekte stemming. De vice-president las een brief voor van den heer Floquet, waarin deze verklaart zyn ontslag te nemen als voorzitter der Kamer. De heer Ricard stelde als motie voor, het ontslag te weigeren en den heer Floquet te verzoeken zyn post te blyven waarnemen. Deze motie werd met 485 tegen 86 stemmen aangenomen. De. heer Steenackors diende oen voorstel in, waar van de strekking is, eene belasting te heffen van hen, die vreemdelingen in hun dienst hebben. Dit voorstel werd naar eene commissie verzonden. Baron Reille bracht verslag uit over hot ontwerp tot oprichting van nieuwe regimenten cavalerie. Dit ontwerp werd spoedeischend verklaard en de be raadslaging op morgen bepaald. De legorcommissie bevestigde heden de ge ruchten omtrent het in dienst stellen van vier regimenten cavalerie en achttien regimenten infan terie en besloot morgen in de Kamer de nood- zakelykheid daarvan in hot licht te stellen. SOFIA, 12 Juli. Hot nieuwe kabinet is gister avond aldus samengesteldStoïloff, president, justitio en financiën; Matchevitch, buitenlandsclie zaken; Pranski, binnenlandsche zaken; majoor Petroff, oorlog; Schoumakof, openbaar ondorwys. BATAVIA, 12 Juli. Het stoomschip „Prins Fre- derik" is by Cheribon aan den grond geloopen; prauwen zyn derwaarts gezonden om een gedeelte der lading te lossen. BELGRADO, 12 Juli. Koningin Nathalia en kroon prins Alexander zyn heden aangekomen en werden ontvangen door den koning en vele personen, aan het hof verbonden. Niet één der ministers was tegenwoordig. De weg, welke de koningin riam, was met tapyton bedekt; geen enkele gerucht makende manifestatie had plaats. ROME, 12 Juli. Generaal Saletta tolegrapheerde hedennacht uit Massowah dat het kruithuis van Aulaet gisteren in de lucht is gevlogen. Men weet nog niet of dit ongeluk te wyten is aan bloot toe val of wel aan kwaadwilligheid. Zeven soldaten zyn omgekomen en vyftien zwaar gewond, terwyl nog voel andere manschappen licht gekwetst zyn. MADRID, 12 Juli. Eene depeche uit St-Sebastiaan meldt dat weder een hovige aardschok gevoeld is te Lesaca, in de provincie Navarre, te zes uren des morgens. LONDEN, 13 Juli. De „Daily News" deelt mede,* dat de Engelsche regeering de mogendheden heeft uitgonoodigd tot. het houden eener conferentie be treffende de quaestie der suikerpremies. De Engel sche rogeering heeft wel voorgesteld Londen als plaats van byeenkomst aan te wyzen, maar toch heeft zy er niets tegen dat de conferentie elders worde gehouden. BERLIJN, 13 Juli. Naar aanleiding vandewaar- deorende beschouwingen der Fransche bladen over het gezegde van den veroordeelden Elzasser Klein, dat hy uit vaderlandsliefde als spion werkzaam is geweest, merkt de „Nordd. Allgem. Zeit." op, dat in Frankryk een volkomen bederf der zedelyke grondstellingen moet heerschen, indien men zelfs niet schroomt een, met geld betaalden, spion als held en martelaar te pryzen. BRUSSEL, 13 Juni. De Banque Nationale heeft haar disconto verhoogd tot 31/, pet. LEIDEX, 13 Juli. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidelyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 22° Celsius 71.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 20° C. 68' F.; 'smidd. 12 uren 27° C. =80.6° F.; 's namiddags 4 uren 32° C. 89.6°F. Door eenige Leidscho dames wordt heden avond op Zomerzorg aan de cricket-club „Sixteen" een vaandel aangeboden, welke plechtigheid de jongelui natuurlyk niet zonder eenige feestelykheid mochten doen vergezeld gaan. Vanmorgen namen dan ook die feestelykheden een aanvang, en wel door een ouderlingen match op het aangrenzende Schuttersveld, dat voor deze gelegenheid met tal van vlaggen en wimpels in de kleuren van allerlei naties versierd was en voor de onderscheidene sport-spelen was afgebakend, zóó, dat er meer dan voldoende ruimte voor de f genoodigden beschikbaar bleef. In weerwil van de liooge temperatuur, welke er

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2