Eene Kunstenaarsloopbaan. Feuilleton. PRIJS DEZER COURAÏTT: "Voor Leidon per 8 maandon1.10. France per post1.40. Afeonderlrjke Nommers0.06. 10) EENE SCHETS VAN Mr. CL©VIS. Ook de oude Novel moest doelen in dat geluk, ook hij moest het weten, ook hij moest bekend gemaakt worden met de schitterende toekomst van zijn leerling, voor wien hjj steeds zoovoel genegen heid aan den dag had gelegd, wiens tegenwoordig heid gisteren nog bij het concert te Brussel van warme belangstelling, van liefde getuigde. Deze betoonde zich echter niet zoo verheugd, niet zoo ingenomen met mijn geluk, als ik mij had voorgesteld. „Weet je wel jongen, wat je doet? Weotjewel, wat het beduidt zanger te z(jn?" vroeg hij mij. „Ja zoker! ik ben het toch de laatste weken ook geweest, en dan twaalfduizend franken, verbeeldt u, twaalf duizend franken." „'t Is veel jongen, zeer veel maar toch, houd steeds voor oogen, dat elke medaillo haro keerzijde heeft, dat er hier beneden niets volmaakt is, dat je ook wel eens treurige oogenblikken, minder blijde tijdon zullen wachten." „Waar dan twaalfduizend franken," herhaalde ik steeds, „en moedor kan het goed hebben; wij zullen rijk zijn." Wat bedoelde de meester toch met z'n keerzijde, wat konden die treurige oogenblikken, die minder blijdo tijden toch beduiden? Ik begreep er niets van. Het was toch heel iets anders dan lessen te moeten geven, welke karig beloond wer den; het was toch iets anders fort-tenor te zijn aan de opera te Parjjs dah een pas beginnend muziekonderwijzer in een Limburgsch stadjo; het was toch heel iets anders immer levendig toege juicht te worden dan naast een onbevattelijken, van muziek een afkeor hebbenden jongen te zitten, door wien je steeds verwenscht wordt; het was toch hoel iets anders zelf prachtigo aria's te zingen dan de noten te moeten leeren aan een andor. „Ik wil je niet terughouden, ik wil en ik mag je hot plan niet ontraden, tor wille van je moeder," bracht de oude in het midden, „maar slechts dezen raad wonsch ik je te geven en je zult goed doen dien te volgen. „Vertel aan niemand, wie het ook zij, iets van je voornemen; zeg aan allen, dat je eene betrek king hebt gevonden ver van hier, welko jo in staat stelt beter in het onderhoud van je moeder en van je zelve te voorzien, on, wanneer je dan daar bent, in Parijs, behoud dan niet den naam, welken je tot heden hebt gedragenneem een anderen aan. Be loof mij dit." Ik beloofde het zonder mij bepaald rekenschap te geven van deze belofte, welke mij toen zoo vreemd, zoo onbegrijpelijk toescheen. Helaas, spoedig heb den zin dier woorden leeren begrijpen; spoedig heb ik die keerzijde dor medaille, dio treurige oogenblikken, die minder bljjdo tjjden loeren kennen. Hetgeen ik je geschetst heb omtrent mijn leven als artist hier, dat ondervond ik ook to Parijs. Men eerde mij als kunstenaar; men vernederde mij als mensch. Des avonds word mijne stem toe gejuicht, des morgens word mijn persoon verguisd in de komodio een afgod, in de werkelijkheid een verworpene, op de planken do meest idealistische poëzie, in de wereld het meest realistische proza. Menigmaal heb ik bittere tranen gestort, menig- .3^1 hob ik het oogenblik vervloekt, waarop die man to Brussel mjjne stem had gehoord. /I fczs (Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgcgcren. Hoe gaarno had ik dat alles ongedaan gemaakt, hoo gaarne ware ik teruggekeerd naar het kleine Morsel, hoe gaarne had ik die lessen, die ver velende lessen weer gegeven, welke mij wel is waar een karig stuk brood doden verdienen, maar ten minste nog niet doemden tot een pariah, tot een man, die zelfs zijn naam niet durft dragen. Ik verlangde naar het einde van dezen toestand ik wenschte het oogenblik weer dat ik in stillen eenvoud, onbekond, vergeten, mijne dagen mocht doorbrengen in dat kleine Limburgsche dorpje, waar ik zooveel vreugde, zooveel genot had gekend. En dat oogenblik was nog zoo ver verwijderd! Ik verdiende veel, maar het leven was zoo duur te Parijs. Ik kon bijna niets sparen, niets over leggen en toch woonden wij op de vijfde verdieping; toch moest mijne arme moeder hondord dertig treden bestijgen, eer dat zij van de straat hare kamer kon bereiken. Dagen gingen dan ook voorbij zondgr dat zij de buitenlucht genootzij, de vrouw, gowoon om steeds in de open, frissche lucht te verkoeron on te werken, gewoon om bij haar bin nentreden een stoel voor zich te zien, op welke zij kon rust nemen, zij was tegen dat leven niet be stand. 't Vermoeide haar, 't matte haar af, zij word ziek. De doctoren raadden aanlucht en rust. Lucht en rust! dat zijn echter twee factoren, welke een man, gedwongen in het midden der grooto wereldstad te vertoeven, niet kan koopen voor twaalf duizend franken 'sjaars. Ik ontving te dier lycle een schrijven uit Mar seille, waarbij mij een zeer voordeelig aanbod als eerste tenor aan de te dier stodo bestaande opera werd gedaan. Dat aanbod verblijdde mij. 't Bracht mij in verrukking; ik had zoo menigmaal booron gewagen van de versterkende, kracht aanbrengende zeelucht; daar zou derhalve mijne moeder beter wcrdon, daar zou zo herstellen en do verlorene krachten ongetwijfeld herwinnen. De tijd, waarvoor ik my te Parijs had verbon den, had juist een einde genomon; ik aarzelde derhalve niet het mij gedane voorstel aan te nomen. Ik deelde mijn voornomen don directeur mede. Hjj schrok on bood mij oene hoogore jaarwedde aan. Ik ontvouwde hem de reden, welke mjj genoopt had aldus te handelen; ik zoide hem, dat do ziekte mijner moeder mij tot dezen stap dwong, dat ik hoopte daar herstel voor haar to zullen vinden. Hjj bood mij eone nog hoogore som en hot pu bliek overiaaddo mij met geschenken, woiko alle vergezeld gingen 'van don wonsch mij te mogen behouden. Zjj wildon mijne liefde voor mijne moeder koopen zij wilden mij met enkole duizenden franken over- rodon hun genot te blijven schenken, hun gehoor nog eenige jaren te streelon en dat misschien ten koste van hot leven mijner moeder. Tot op dit oogenblik had ik dat publiek gehaat, thans verachtte ik het. Slechts één jaar heb ik te Marseille vertoefd; ook hier voelde mijn oudje zich onwel, ook hier was zij niet gezondik moest dus wederom weg, wederom oen ander oord zookon, wederom een nieuw engagement sluiten. Dit viel mij niet buitengewoon zwaar. Te Parijs had ik kennis gemaakt met oen Duitsch artist, dio toen reeds alle mogelijke pogingen in het werk gesteld had om rnjj voor hot Duitsche toonoel te winnen. Het was mij echter onmogelyk te dier tijde aan dat verzoek gehoor te geven, ten gevolge van my'ne met den directeur der Fransche opera gesloten verbintenis. Het voordeelige aanbod, mij later uit Marseille gedaan, en de hoop mijne moeder daar spoedig hersteld te zien, waren oorzaak, dat ik mij niet reeds terstond tot mijn Duitschen collega had gewond. PRIJS DER ADVERTENTIES! V»n 1—6 regels 1.05. Iedere rogol meer 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het inoM- seeren buiten do stad wordt 0.10 berokond. Thans nam ik tot hem mijne toevlucht en zag terstond mijne wenschen bekroond. Door zijn toe doen werd mij eene verbintenis aan deze opera aangeboden en wel tegen een salaris van twintig duizend mark 'sjaars. Na verloop van slechts een drietal jaren zag ik mijne verdienste dus reeds verdubbeld, maar tevens was ook mijn lijdon zooveel grooter geworden. Vroeger als ik thuis kwam, bedroefd, mis moedig, dan vond ik troost en opbeuring bij het zien mijner moeder; ik vorgat die wereld, welke ik haatte, welke ik verfoeide, om slechts mijne liefde to wijdon aan het wezen, dat ik beminde, dat ik aanbadik was dan niet meer de gekrenkte, beloédigde, verachte komediant, maar de trotsche, hoovaardige zoondan voelde ik mij gelukkig, dan lachte ik, dan was ik vroolijk en die lach, die vroolijkheid waren natuur en werkelijkheid. En thans helaas, ook dat is op het oogenblik komedie. Wanneer ik die vrouw aanzie, bleek, mager, ouder dan zij in werkelijkheid is, dan voel ik pjjn, dan lijd ik ondragelijke smarten, want dat alles is mijne schuld. Had ik gehoor gegeven aan de raadgevingen van mijn meester, van mijn twee den vader, van den ouden Novel, dan waren wij thans nog in Mersel, dan had mijne moeder nooit dio frissche, vrije lucht, waarin zij geboren en op gevoed is, behoeven to ontijeren, dan ware zij ongetwijfeld nog gezond en krachtig. Niettegen staande die zelfbeschuldigingen moet ik immer vroolijk zijn, moet ik immer lachen, als ware ik hot gelukkigste schepsel ter wereld, want het zou haar verdrieten, hot zou haar zeer doen, het zou haren ziekolyken toestand verergeren, indien zjj van het tegendeel overtuigd ware. (Wordt vervolgd.) LESSEN, n Juli. By het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen van 20 Juni tot 7 Juli 1.1. te's-Gravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de volgende heeren toegelaten Ch. L. J. Palmer Van den Broek (D), A. H. Blaeser (D), A. M. K. De Does (D), W. K. F. Hek- meijer (D), W. J. II. Van Rijck (D), W. F. Van Zutphon (D), J. Van Aalst (L), E. Einthoven (D), F. II. J. Privé (L), G. F. K. Van Huls (D), J. De Vogel (L), B. L. Van Byleveit (D), J. W. Van Hille (D), J. Chr. S. Van Kraajjonoord (D), L. Van Weelderen (D), P. IC. W. Kern (L), G. Stortenbeker (D), F. W. Steenstra Toussaint (D), Th. Brouwer (D), J. L. Engel (D), N. A. Van Barneveld (D), H. Craandyk (D), II. J. De Groot (D), P. Merkus Pzn. (D), H. P. Wagner (D), J. W. E. Wessels (D), W. H. Booking (D), J. Boumeester (D), J. B. Van der Hou- ven Van Oordt (L), E. G. Th. Maier (D), J. K. P. Maks (D), C. Wjjors (D), A. Ardescli (D), IC. Lorch (D), W. C. Blanken (D), B. W. F. Fokker (D), R. A. J. Van Geuns (D), A. J. De Mandt (D), J. H. Car- stens (D), F. A. Palmer Van den Broek (D), mr. G. H. C. Hultman (D). De letters D (Delft) on L (Loiden) achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan, bij welke der beide inrichtingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-lndië zij hunne opleiding hebben ontvangen. Leiden, 9 Juli. Heden aangevoerd: Tarwe hec toliter. Wintertarwe f 9.af 9 25. Zomertarwe f 8.a f 8.75. Rogge H. L. Winteirogge f 5,25 a f5.75. Zomer- rogge f a f Gerst H. L. Zomergerst f 4.50 a f 5.Chevalier-gerst f5.50 a f 6.50 Haver H. L. Zware Haver f 3.75 a f 4.Lichte Haver f 3.20 a f 3.75. Duivenboonen hectol. fafPaar- denbooncn ncctol. f a f Boter; 9720 Grasboter, 1ste qualit. Vi vat f 38. a f 52.Sclieiboter 2de qualiK V* vat f a f Grasboter 1ste qualit. pe: kilogr. f 0 95 a f 1.30; Schei- boter 2de qualit. per kbogr. t c a Lange Zwarte Turf 7000 dubb hectol., f 0.18 f 0.2O.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9