uit, ten einde op het Schuttersveld alhier, in tegen woordigheid van den regiments-commandant, den kolonel W. H. Doorman, en verdere officieren, blyken van hunne geoefendheid in het exerceeren te geven. Nadat eenige oefeningen hadden plaats gehad, werd er voor den kolonel gedefileerd, die zyne tevreden heid over de flinke houding van den troep aan de beide bataljons adjudanten betuigde. Mot het muziekcorps aan het hoofd, keerden de manschappen om halftwaalf naar de kazorne terug. In zeker blad wordt per advertentie gevraagd een „loopmeisje", eenigszins met hot vak bekend, om verder daarin te worden opgeleid. Loopen schijnt dus tot een vak verheven te worden, waaraan wat meer zorg dient te worden besteed. Het moot dan wel bepaald eene hardloopers- familie zijn, waar het meisje terecht komt. Toc-h geen concurrenten van Dibbels, dio do zaak in het groot gaat uitoefenen, tevens mot vrouwelijk personeel, om de zaak wat aantrekkelijk te maken? Donderdag-morgen te vier uren brak in de bebouwde kom der gemeente Zoetermeer brand uit in een huis van J. De Bruijn, kleermaker. Dank zjj de spoedige aanwezigheid der brandwoer, bepaalde de brand zich tot dit ééne gebouw. De rechtbank te Haarlem had Donder dag te oordeelen over twee gevallen van „huisvrede breuk," het misdrjjf, waartegen het nieuwe Straf wetboek in artikel 138 eene gevangenisstraf bedreigt van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste ƒ300 tegen ieder, die in de woning, by een ander in gebruik, wederrechtelijk binnendringt of, wederrechtelijk aldaar vertoevende, zich niet op de vordering van of vanwege den rechthebbende aanstonds verwijdert. Beide gevallen zijn kort na elkander te Haarlem voorgovallen bij bewoners aan de Leidsche-vaart. De eerste beklaagde, een groentenkoopman, kon het op den 16den Mei mot mevrouw E. in de voorgang niet eens worden over den koop van eene mand spinazie, en weigerde ten slotte den koop te sluiten, waarop de heer des huizes hem verzocht de vestibule te verlaten en hem, daar hy dit niet deed, bij den kraag pakte. De tweede beklaagde was de man van de werk ster, die ten huize van den heer S. zjjne echtge- noote kwam uitschelden en haar een paar klappen gaf. De heer des huizes en zjjn zoon trachtten den man te beduiden, dat hij zjjne vrouw maar liever op straat moest spieken en vermaanden hem oogenblikkelyk het huis to verlaten. Toen hy daar aan niet voldeed, werd hy de deur uitgezet. Tegen den eerste werd eene geldboete van ƒ10, subsidiair 10 dagen hechtenis, tegen den tweede, die als een dronkaard bekend staat, eene gevange nisstraf van 5 dagen gerequireord. Uitspraak 14 Juli. Naar door den inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht in de provincie Utrecht wordt medegedeeld, is in April te Baarn een jon gen van 6 jaren aan hondsdolheid overleden, waar van den inspectour echter geen kennis word gegeven. De jongen was 9 weken vóór zjjn overlijden aan de onderlip verwond (eene zeer lichte huidwond) door den beet van een hond, welke hond denzelfden dag door den eigenaar was gedood, omdat de hond vreemd en lastig was, maar zonder dat de eigen- naar den hond als dol aanmerkte. Binnen twee dagen nadat by don jongen genees kundige hulp was ingeroepen, overleed deze onder de hevigste verschijnselen van lyssa. Het feit bleek uit de invulling der sterfteljjsten. (AT. R. C.) De rechtbank te 's- Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in zake tegen P. V., oud 30 jaren, metselaar, wonende te Kromvoort, thans in hechtenis, die terecht stond wegens poging tot doodslag op den brigadier-titulair der rijksvoldwacht, J. De Rooy, te Yucht, die hem wilde bekeuren wegens jachtovertreding. Met een geladen jacht geweer schoot hij op den brigadier-titulair, doch het schot miste door de vlugge beweging van De Rooy zijn doel. De rechtbank heeft beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Zekere B. v. d. G. te Amersfoort heeft zjjn zoon S. v. d. G. met een ijzeren hamer eenige slagen op het hoofd toegebracht, waardoor zoodanige bloedstorting ontstond, dat men voor het leven van den aangevallene vreest. De dader is in arrest. Uit het door de justitie ingesteld ondorzoek omtrent de oorzaak van den dood van den in het Meer bi) Nijmegen verdronken J. Momm, is gebleken dat aan geene misdaad valt te denken, maai' dat genoemde persoon bij ongeluk in het water is govallon. Het gerucht omtrent deze zaak moet zijn ontstaan te danken hebben (indien men wèl is ingelicht) aan do omstandigheid dat de vorige week, ongeveer op dezelfde plaats, ook een persoon in het water is gevallen, die voorgaf daarin door anderen te z(jn geworpen. Dit bloek echter spoedig geheel onwaar te zjjn. Door do politie te Arnhem zijn twee jongens aangehouden, die ten nadeele van een houthandelaar voor ongeveer 30 aan hout hadden ontvreemd. De beide deugnieten hebben hun mis drijf bekend. Tegen twee kooplieden is door dezelfde politie eene vervolging ingesteld, daar zij zwaar vergulde armbanden en ringen voor goud hadden verkocht. Den 18den Juli a. s. zal het 22 jaar geloden zjjn, dat de „Salvation Army" (Leger der Hoils), onder generaal Bramwell Booth, in Engelands hoofdstad zjjn thans zoo uitgobreiden werkkring begon. By deze gelegenheid zal te Londen een feest worden gevierd in eene zaal, welke 20,000 menschen kan bevatten. Honderd muziekcorpsen zullen zich daar doen hooren. De op dien dag aangekondigde overhandiging van het vaandel en de daarmede in verband staande vorming van het 1ste Nederland- sche corps van dat leger, is om die redeu uitgesteld tot 25 dezer. De drie Italianen, verdacht van do dvnamiet-ontploffing in de rue Berthe te Parijs, werden gearresteerd, maar wegens gebrek aan be wijs weer in vrijheid gesteld. Uit Antwerpen wordt van gister- avond bericht dat het l(jk van den drogist, die om gekomen is b\j de naphtha-ontploffing in de ruo Large, dien morgen om zeven uren van onder het puin was te voorschijn gehaald. Thans moest nog over eene uitgestrektheid van eenige meters het puin verwijderd worden, waaronder het l(jk van den bediende nog bedolven is. In een bijgebouw dor kruitfabriek van St.-Médan, op 13 kilometer afstands van Bor deaux, is Dinsdag eene ontploffing ontstaan, waarbij drie werklieden zyn omgekomen. Slechts het boven lijf van één hunner is teruggevonden. De slag werd te Bordeaux gehoord en werklieden, die op een afstand van 200 meter aan den arbeid waren, werden door den schok omgeworpen. Men vreest datvelon gekwetst zullen zjjn. Do begrafenis der drie slachtoffers heeft gister ochtend plaats gehad. Eene katafalk was opgericht vóór den ingang van de kruitfabriek en de drio kiston werden in de groeve neergelaten, bedekt met tal van kransen. Nog slechts eenige dagon en de veel besproken en beschreven Pranzini zal voor de jury verschynen om zich te verantwoorden over het hom ton laste gelegde. De bijzonderheden van de misdaad zullen zeker wel niet weder behoeven te worden herhaald. Genoeg zij het dan ook te vermelden dat Pranzini gerechtelijk vervolgd wordt als eenige dader van den drievoudigon moord in de rue Montaigne te Parijs en van den daarop gevolgden diefstal. Het gerecht heeft althans gemeend dit als zeker te kunnen aannemen, daar volgens zyne bevindin gen de ontdekte sporen van bloed op de portefeuille en do geldkist van Marie Regnault bewijzen dat moordenaar en dief in slechts één persoon zijn ver- eenigd. Tevens is het ook bekond dat de edelge steenten van het slachtoffer in hot bezit van Pran zini waren. Bovendien houdt men het voor onbetwistbaar dat de moordenaar den nacht ten huize van do ver moorde had doorgebracht en haar evenals de beide andere slachtoffers om het leven heeft gobracht alvorens zich te kleeden. Ook heeft de met het onderzoek belaste geneesheer op Pranzini's dy eene wonde bespeurd, welke dagteekent van den datum der misdaad. Hierbij moet nog gevoogd worden dat Pranzini op den dag zijner aanhouding bovenop de vingers twee wondjes had, welke begonnen te genezen. Deze wondjes waren kennelijk veroorzaakt door de nagels eener krampachtig samengedrukte hand. Ten slotte is geconstateerd dat Pranzini moer dan de vereischte kracht bezat om met het meeste gemak den drie- voudigen moord te kunnen begaan. Pranzini blijft zyn hardnekkig ontkenningssysteem volgen, trots de bezwarende getuigenissen, welke tegen hem zjjn ingebracht, en in weerwil van de zoo duidelijke en juiste verklaringen van mejuffrouw Sabatier. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrydag 8 Juli, ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. ObreenEene partij weiland, in den Cronestein- en Roomburgerpolder, onder Zoeter- woude, samen groot 3 hectaren, 76 aren, 65 centi aren, kooper A. Slok voor ƒ6325. BtriTETVLAND; Fraukrlik. De ministerraad besloot gisteren, dat alle burge meesters, die doel namen aan de royalistische ma nifestatie ter eere van den graaf van Parys op het eiland Yersey, zullen worden afgezet. De graaf van Parijs is van Jersey naar South ampton vertrokken. By zyn afscheid verbood hij dat men „leve de Koning" zou roepen. Het bestuur van de afdeeling Lyon der Pa- triotische Vereeniging weigert het Parysche bestuur te volgen op den weg, welken dit heeft ingeslagen, en besloot daarom af te treden. Men verzekert dat de Lyonsche afdeeling zal worden hervormd in eene „fédération patriotique" voor Zuid-West Frankryk. Plannen voor herbouw of verplaatsing der „Opéra Comique" zyn nu by het Fransche minis terie in overweging. Yoor den herbouw op het zelfde terrein zyn twee plannen, één met en één zonder de belendende gebouwen aan den Boulevard. Yoor de verplaatsing komen in aanmerking de oude zaal der Italiaansche opera (de zaal Yentadour) of de Eden-schouwburg. In het laatsto geval zou geen tydelyk gebouw noodig zyn, daar hot „Eden" in weinige maanden kan worden ingericht. "Wordt eenig ander plan aangenomen, dan worden de voorstellingen tijdelijk gegeven in den „Gaité"- schouwburg. Maandag begint de afbraak van de „Opéra- Comique." De commissie voor de vordeeling dei- gelden heeft reeds 73,000 fr. verdeeld en ruim 400,000 fr. voor pensioenen bestemd. Het gerechtelijk onderzoek zal zyn gewonen loop volgen en de waarheid der verklaringen van de ge tuigen zal moeten blijken uit een ontwerp der ver schillende deelen van het gebouw. De „Gaulois" verzekert dat genoraal Bresson- nier, president van den krijgsraad van Parjjs, de forten dier stad in staat van verdediging zal stellen. Gedurende de eerste helft dezes jaars zyn 39 mannen en 2 vrouwen ter dood veroordeeld door do hoven en S militairen door de krijgsraden. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsontwerp, waarbjj de betaling der pachttienden op de grond eigenaars wordt overgedragen, by derde lezing aangenomen. By de beraadslaging, vervolgens gevoerd naar aanleiding van het rapport over het wetsontwerp tot vergemakkelijking dor overdracht van den grond eigendom, werd met 66 togen 55 stemmen ver- w rpen een door de regeoring bestreden voorstel tot schrapping van het artikel, waarby het eerst geboorterecht wordt opgeheven. Het rapport werd daarop aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde sir James Fergusson dat geene verandering is gebracht in den aan sir j Henry Drummond Wolff gegeven last, om niet langer dan deze week te Konstantinopel te bly ven. De toestand, wat de Engelsch-Turksche conventie over Egypte aangaat, is volkomen dezelfde als door hem (Fergusson) by de discussie van verleden Dinsdag is aangeduid. Daarop heeft de derde lozing van het wetsont werp op de strafvordering in Ierland een aanvang genomen. De heer Gladstone stelde de verwerping voor. De minister-president te Kaapstad heeft aan den te Londen gevestigden agent der Kaapsclie regeering per telegraaf bericht gezonden dat die regeering binnenkort by haar Parlement een voor stel zal indienen om haar te machtigen tot eene conferentie met de Zuid-Afrikaansehe staten over de vorming van een Zuid-Afrikaansch tolverbond, Deze mededeeling is te Londen gunstig ontvangen, t Uit Carlsbad wordt gemeld dat de toestand Ij van Pamell, die aan „diabetes" (suikerziekte) lydt, ernstige bezorgdheid baart. I, Bulgnrije. Do Bulgaarsche Sobranje riep gisteren mot alge meens stemmen prins Ferdinand van Saksen Coburg Gotha tot vorst van Bulgarije uit. Na deze benoeming werd de zitting verdaagd, in afwachting van het officiëele antwoord des prir i sen, waarop oene deputatie te Tirnova wachte-i jj is. Indien de prins onmiddellijk naar Buig J'j komt, zal de Sobranje zyne komst afwachterj I 'ƒ1 het afleggen van den eed. Mocht liy eclhTj^'Tj i

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2