i motie van den heer Atterley Jones tot verdaging van het Lagerhuis, is zekere miss Cass. Parle mentsleden van allerlei richting schijnen zich voor dit geval bijzonder geïnteresseerd te hebben en de onschuld van miss Cass en de misgreep der politie schjjnen bewezen te zijn. Volgens „The AVorld" kostte de ontvangst van de gasten, die voor de jubiléfeesten waren overgekomen, der koningin meer dan 100,000 pd. st. Biwland. De „Nordische Telegraphen-Agentur" is gemach tigd het bericht, als zouden drieduizend Russische soldaten het district Roschan, in Bokhara, binnen gerukt zijn, als volkomen ongegrond tegen te sprekon. Het gerucht loopt dat op het oogenblik dat de Russische keizerlijke familie naar Finland ver trok, 12 nihilisten te Krasnoe Seloe bij het paleis werden gearresteerd en naar de vosting van St.-Peter en St.-Paul overgebracht. Buljrarijo. Aan de „Times" wordt uit Tirnova geseind dat prins Alexander opnieuw aan hot regentschap heeft geseind en categorisch bedankt heeft voor eene benoeming, daar zijne kroonaanvaarding wegens politieke- en gezondheidsredenen onmogelijk is. De regenten hebben daarop besloten een anderen trooncandidaat voor te dragen, wiens naam echter nog geheim gehouden wordt, totdat gebleken is dat deze gehuwde candidaat, die tot de eerste regeerende familiën in Europa bohoort, do candi- datuur aanneemt; zijn antwoord werd gisteravond verwacht. Bij zijne verkiezing gaat eene deputatie hem afhalen, terwijl de Sobranje dan gedurende drie weken hare zittingen verdagen zal. Indien de geheimzinnige troon-candidaat weigert, wordt de prins van Coburg voorgedragen. Vcrecuigdc Staten. De dag van 4 Juli, het feest der onafhankelijk heidsverklaring, is met de gewone betuigingen van vaderlandsliefde in de geheele Vereenigdo Staten gevierd. Een bijzonder kenmerkend feit van de viering was eene bijeenkomst van soldaten uit de vroegere legers der federalen en der geconfe- dereerden op het slagveld van Gettysburg, ter ge legenheid van de inwijding van gedenkteekenen om de positiën op het veld aan te wijzen, waar de Philadelphia-brigade van de troepen der Unie aange vallen werd door Pickett en hem terugwierp. Acht honderd overlevenden van de Philadelphia-brigade en 300 van Pickett's colonne ontmoetten elkander op het veld, waar duizenden waren bijeengekomen, en deden eenigo ceremoniën, waarbij wederzijds de vijandschap als begraven werd verklaard. Mevr. Pickett kwam met do troepen van haren echtge noot mede. De feestelijkheden duurden den ge heelen dag; de beide troopon waren op het veld gekampeerd. De feestviering van de onafhankelijkheid is aan het dorp Clarendon, in de Pensylvania petroleum- streek, duur te staan gekomen. Ten gevolge van het afsteken van vuurwerk ontstond oen brand, die de geheele plaats vernielde. Eenige petroleum- reservoirs sprongen en vele personen vonden den dood. De brandende olie verspreidde zich door de geheele vallei en de menschen moesten naar de heuvels vluchten. De schade wordt op 500,000 M. begroot. Znid-Afrika. Blijkens een telegram uit Pretoria verklaarde president Krüger in den Transvaalschen Volksraad het bericht van een der Londensche ochtendbladen, dat de Boeren in den vrijheidsoorlog tegen de En- gelschen door de Ieren met geld zijn bijgestaan, voor volkomen ongegrond. De deputatie, door den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat naar de Transvaal gezonden, ten einde met president Krüger over de aanhangige quaestiën te beraadslagen, is in het begin van Juni weer uit Pretoria vertrokken naar Bloemfontein, waar zij zes dagen later aankwam en rapport van hare zending uitbracht, dat in eene geheime zitting behandeld werd. Uit Bloemfontein zal men dus weinig omtrent den uitslag der zending vernemen, maar ook uit Pretoria verneemt men niet veel. Volgens bericht uit Durban aan de „Times" heeft de minister Upington bjj gelegenheid van een feestmaal gezinspeeld op het bijeenroepen eener nieuwe, veelomvattende Zuid-Afrikaansche conferentie. De Raad van Natal heeft het plan der spoor- verlenging naar den Oranje-Vrijstaat goedgekeurd. Telegrammen. MAINZ, 6 Juli. Er heeft zich boven Ober- en Niederheimbach eene wolkbreuk ontlast. Wijnbergen en velden zjjn afgedreven en geheel Oberheimbach werd met water en slijk bedekt. Het vee is gered, doch de arbeid van vele wijngaardeniers voor jaren verloren. Ook bjj Lorch had eene wolkbreuk plaats. De spoorweg tot Aszmannshausen was eerst geheel, later nog voor een gedeelte ongeschikt voor het verkeer. Bij Kreuznach en te Starkenburg heeft een hagelslag veel schade berokkend. PARIJS, 6 Juli. De minister van binnonlandscho zaken verklaarde aan de commissie voor de wet op de vreemdelingen, deze door een decreet te zullen doen uitvoeren. De genomen maatregelen diendon om de identiteit der in Frankrijk verblijf houdende vreemdelingen te kennen en overal vast te stellen tot hot opleggen eener belasting aan vreomdolingen is echter eene wet noodzakelijk, terwijl bij maat- regolen, welke by decreet genomen worden, do politie onmiddeliyk kan arresteeren. De commissie verzocht don minister hierop de noodige politie maatregelen tot uitvoering te nemen. De heer Depretis liet antwoorden naar aanleiding van de zienswyze van den Franschen minister van buitenlandsche zaken wat betreft de rechten, welke Italië op de Bocht van Adules meent te hebben, dat, daar beide regeeringen by hun zienswyze volhard den en tevens daarin overeenstemden dat hot van geen practisch belang was over de vraag te be slissen, deze onopgelost blijft zonder iemand voor- of nadoel te berokkenen. ROME, 6 Juli. Uit Catania zijn belichten ont vangen, welke do onrustbarende tyding inhouden dat daar verscheidene gevallen van cholera zyn voorgekomen. Van officiëele zijdo is nog niets beves tigd, doch de troopon houden buiten de stad verblyf. ANTWERPEN, 6 Juli. ('s av. 7 u.) De drogist, do heer Rooses, is in het hospitaal overleden. Om zes uren heeft men de lyken van do dienstbode en van den pasteibakker te voorscliyn gebracht. De soldaten en de officieren der genie arbeiden met voorboel- digen yver en kapitein Bastin bestuurt hunne wei k- zaamheden. Eene groote menigte, welke de politie met moeite weerhoudt, bevindt zich in de rue Large. WEENEN, 6 Juli. Prins Ferdinand van Coburg is Maandag-avond uit Ebenthal hier aangekomen en vertrok nog denzelfden avond zonder te zeggen waarheen, maar het bevel achterlatende brieven en telegrammen hier te bewaren tot padere orde. NIEUW-YORK, 6 Juli. By de oponing der Tarwe- markt namen de „bears" de leiding daarvan in handen naar aanleiding van betere berichten uit het westen omtrent den oogst, waardoor de markt zwakker werd. Door beteren kooplust voor export hersteldo zich de markt echter weder, en konden de pryzen, die eerst ca. c. voor sommige ter- mynen gedaald waren, een gedeelte van het verlies terugwinnen. Er is anders niets te berichten en de markt sluit stil. LEIPZIG, 6 Juli. By do voortzetting van het pro ces wegens landverraad zeide de procureur-gene raal Tessendorff, dat het noodig was hot geding in het openbaar te voeren, omdat daardoor de ver dachtmaking kan worden ontzenuwd, als zou er zeker dryven bestaan, waartoe het geval met Schnaebele aanleiding zou geven. Zelden is in de Fransche bladen zooveel onwaarheid verkondigd als in dit geval. In don loop van het proees is ge bleken dat de Fransche grenspolitie, in plaats van zich te wyden aan de taak, welke in den aard van haar ambt lag, onophoudelyk er naar streefde, niet slechts het landverraad te begunstigen, maar zelfs het aan te moedigen. De uitspraak is op aanstaanden Vrydag-middag bepaald. De beschuldigde Erhart, Vöör wien vryspraak is gorequireerd, is reeds in vryheid gestold. SOFIA, 7 Juli. Uit vertrouwbare bron wordt vernomen dat de keuze van den prins van Coburg tet vorst van Bulgarye als zeker wordt besf'nouwd, terwyl men tevens beweert dat hjj zjgli fcgyz» zal laten welgevallen en da* ook zal kofflen andere zyde wordt vëhzekerd dat de Sobranja zal aanblyvea, ï>6 geschillen tusschen ministers en regenten zyn bygelegd, daar zy uit kleinigheden ontstaan waren. Invloedryke officieren schenen niet bereid party in deze zaak te trekken voor wie ook. MADRID, 7 Juli. Te Tarragona hadden onlusten plaats. Een honderdtal personen trok in optocht door de straten, terwyl zy de beambten by de be lastingen met steenen bestookten. Elf personen zyn in hechtenis genomen. LEIDEK, 7 Juli. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidweston wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 15° Celsius 59° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2° F.; 'smidd. 12 uren 17° C. 62.6° F.; '8 namiddags 4 uren 21° C. =69.8°F. Wy ontvingen hedenmiddag het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886. Het vormt weer een zeer lyvig boekdeel, duidelyk en net gedrukt, met tal van bylagen en staten. De werkelyke bevolking, welke op 31 Dec. 1885 bosLond uit 21,245 m. en 23,405 vr., te zamen 44,650 zielen, vermeerderde in den loop van het jaar met 362 m. en 500 vr., zoodat ze op 31 Dec. 1886 bedroeg 21,607 m. en 23,905 vr., te zamen 45,512 zielen, waaronder zyn begrepen als behoo- rende tot de landmacht 572 mannelyke en 56 vrou- welyke personen. Do bevolking is alzoo sedert het jaar te voren vermeerderd met 862 zielen, waarvan 530 ten gevolge van het grooter getal geborenen dan het aantal overledenen en 332 door vestiging in de gemeente. In het ziekenhuis der Ryks-universiteit hadden in het afgeloopen jaar 128 geboorten plaats. Het getal overlodonen in het ziekenhuis bedroeg 132. Van dezen waren 73 woonachtig in andere gemeenten. Voor eene behoorlyke bywerking van de bevol- kings registers wordt steeds zooveel doenlyk zorg gedragen. Het aantal geborenen over 1886 verschilt weinig met dat over 1885; het aantal overledenen was evenwel ruim drie pet. meer, terwyl de sterkte van het garnizoen ongeveer dezelfde is gebleven. Het aantal personen, dat zich in de gemeente heeft gevestigd, bedroeg in 1886 332 meer dan het aantal personen, dat de gemeente heeft verlaten, terwyl dat verschil in 1885 bedroeg 2G4. De bevolking bestond uit de volgende onderschei dene gezindten: Ned.-Herv. 28791, Fransch- of Waalsch Hervormden 967, Anglik. Episcop. 3, Evang.Luth. 1184, Herst. Evang.Luth. 32, Doopsg. of Mennonieten 315, Remonstr. 332, Chr.-Geref. 1794, R.-Kth. 11393, Oud.-R. of van de B'ssch. Clerezy 62, Ned.-Israël. 588. Tot geene dergenoem de gezindten behoorden 51 personen. Het vertrek van Prins Albert van Pruisen morgenochtend van Den Haag naar Amsterdam is bopaald per Hol), spoortrein van 10 u. 41 min. Des avonds hoopt de prins te Schevenlngen torug te keeren. De op Dinsdag en Woensdag, 26 en 27 Juli a. s., te Loosduinen te houden huishoudolyke wed- stryd voor het 1ste bataljon rustende schuttery in de provincie Zuid-Holland, zal een aanvang nemen 's morgens te acht uren. De wedstryd op Dinsdag is uitsluitend voor ge- noodigden, terwyl op dien dag zooveel mogelyk eene vrye baan op 200 pas zal worden opengesteld. Deelnemers aan het concours worden, mits in uniform gekleed, door de Westlandsche stoomtram tegen tarief voor militairen vorvoerd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarby een landbouwer uit Zaamslag wegens bedreiging met doodslag was veroordeeld, vernietigd, terwyl de bekl. by gebrek aan bewys werd vrygosproken. Overigens werden bevestigd de vonnissen der recht banken te Zieriksee, Rotterdam en 's Gravenhago, houdende veroordeeling van een koopman te Zieriksee ter zake van oplichting; eene danshuishoudster te Rotterdam ter zake van mishandeling en een werk man te Delft eveneens ter zake van mishandeling. Naar men aan de „Asser Crt." mededeelt, werd het gisteren te Echten (by Hoogeveen) ge houden Zendingsfeest door een groot aantal belang stellenden bezocht. De extra-trein van Groningen was meer dan men had gedacht govuld, Er viel gedurig echter mei in die mate dat het feest er ernstig door verstoord werd, Amsterdam, 7 Juli. Beursbericht: De markt vei"''0erdë hedén in eene flauwo en gedrukte stem ming voö? i^le buitenlandsche fondssoorten. Indische w. mardon door speculatieve koopers iets m Amerikaanschfi1 Spoorwegwaarden mede iets beter gestemd. TZ. V en O. M.In een CORRESPONDENTIE. volgend nummer.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3