De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 7 dezer niet plaats hebben. Cremengd Nieuwfc Het is gebleken dat de hond, be doeld in ons vorig nummer, aan hondsdolheid lijdende was en, naar aanleiding daarvan, afgemaakt is. Ook een 6-tal andere honden, welke door eerst bedoelde gebeten zijn, ondergingen hetzelfde lot. Volgens gerucht zijn er vele honden door den dollen hond gebeten. Den eigenaars dier honden wordt in hun persoonlijk belang en dat van hun huisgezin, maar ook in verband met artikel 1 der wet op de hondsdolheid, aangeraden daarvan on middellijk aangifte bjj den commissaris van politie te doen. Uit eene in dit blad voorkomende bekendmaking van den burgemeester blijkt verder dat nu gedu rende vier maanden alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen in de gemeente bevinden, of niet aan een ketting liggen, van een muilkorf volgens vastgesteld model moeten voorzien zjjn. Naar w i) vernemen, is de heer B. M. Duyser, pachter der Stadszaal, er in geslaagd voor de aanstaande kermis te ongageeren het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem, die in het samen stellen van café-chantant- en oporetten-gezelschap- pen een reeds bekenden, goeden naam heeft. Hedenmorgen omstreeks tien uren werd onder behoorlijk geleide naar 's-Gravonhage overgebracht een artillorist uit het garnizoen alhier, die zich aan desertie had schuldig gemaakt en voor don krijgsraad zal moeten terechtstaan. "Wegens de hitte werd heden de school van den heer Japikso gesloten. Ons werd de vraag gedaan, waarom de eene school werd gesloten en de andere niet. Levert door de warmte hot on derwijs in de eene school geene resultaten op, en is dit dan in de overige scholen wèl het geval? Te Oegstgeest heeft gisteravond een opstootje plaats gehad. De veldwachter D. Moolhuyzen aldaar deed zijne gewone ronde en ant woordde een herbergier, die voor de deur zijner woning stond, op diens vraag, hoe laat het was. dat het weldra elf uren zou slaan, het uur van sluiting voor de koffiehuizen. Daarbinnen waren echter A. v. Z. en H. De W. nog onder gelag en hun scheen het antwoord van den veldwachter, hoe juist ook, niet te bevallen. Eonige oogenblik- ken later toch, toen hy huiswaarts ging, kwam men hem achterop en weldra klonken hem minder vleiende woorden in de ooren, ja, duidelijk was het dat men hem voor alles wat loeljjk was, tiil- schold. "Ware het nu daarbij gebleven, de zaak zou niet zoo ernstig geworden zijn; men ging echter tot handtastelijkheden over en één van hen greep den veldwachter bjj de borst, met do minder aan gename mededeeling dat hjj hem zou vorz Gelukkig dat Moolhuyzen zijne kalmte behield en hij den aanvaller dwong hem los te laten. Het feit is echter geschied en A. v. Z on H. De "W. zullen zich alzoo voor het gerecht te verantwoorden heb ben over hunne daad. In den nacht van 1 op 2 dozerisdoor een schildwacht, op post staande bjj het artillerie park aan het Kanaal te 's-Gravenhage, een schot gelost op twee personen, omdat hij bevreesd was door hen te worden aangevallen. Bjj onderzoek bleek echter dat die heeren in min of meer be schonken toestand verkeerden en 't huune bedoeling niet was den militair te overrompelen. Omtrent eenige in de laatste weken te 's-Gravenhage vermiste coupons verneemt men, dat zij behoorden aan eene jutfrouw, die in het krankzinnigengesticht aldaar verpleegd wordt. Na hare overbrenging is hare woning door de politie verzogeld. "Waarschijnlijk zijn de coupons ontvreemd óf vóór de verzegeling, óf tijdens het opmaken van den inventaris. Zy moeten echter reeds zyn gevonden, daar het gebleken zou zjjn dat eene juffrouw, familie van de verpleegde, de geldswaardige papieren op een effectenkantoor heeft ingewisseld. Die juffrouw zou Zaterdag geconfronteerd zyn met den bediende van bedoeld effecten-kantoor, die haar herkende, ofschoon zy de inwisseling loochent. Internationale zwemwedstrijd te Arnhem. Zaterdag heoft de aangekondigde inter nationale, gekostumeerde zwemwedstrijd plaats gehad, door de „Arnhemsche Zwemclub", ter ge legenheid van haar vijfjarig bestaan, in hare zwem inrichting in den Rjjn gegeven. De stad was by deze gelegenheid met vlaggen versierd en het feest werd door bijzonder fraai weder begunstigd, ofschoon de groote hitte wellicht aangenamer was voor de zwemmers dan voor de toeschouwers. De uitslag van den wedstryd was als volgt: In de eerste afdeeling: „snelzwemmen op den buik" (internationaal); 1ste prijs J. D. Bloemen, van Amsterdam; 2de prijs J. Harthoorn, van Am sterdam; 3de prys W. A. Booth, van Londen. In de tweede afdeeling: „snelzwemmen op den buik", nationale wedstryd voor Juniores1ste prys, G. P. A. Fuyt, van Utrecht; 2de prys A. E. Rouf- faer, van Arnhem. In de derde afdeeling„wedstryd in kano's", voor leden van Nedorlandscho Zwemclubs; 1ste pry's, G. Van Musschenbroek, van Delft. De 2de prys is niet toegekend. In de vierde afdeeling: „snelzwemmen op den buik", nationale wedstrijd om het kampioenschap voor Nederland, (lengte der baan p. m. 120 M. stroom op en 120 M. af): Prys (groote gouden medaille, uitgeloofd door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer) voorloopig F. E. Pels Rycken te Arn hem, in 6 m. 93/5 sec. Na afloop der laatste afdeeling, het duiken, zou met onderling goedvinden door den voorloopigen winner nogmaals om dezen prys gezwommen wor den tegen Zoegers van Amsterdam, die den af stand in 7 m. 83/5 sec. aflegde. Een later bericht meldt echter dat de prys zon der kamp aan don heer Pels Rycken definitief is toegekend. In de vjjfde afdeeling, „snelzwemmen op dfen rug", nationaal voor Juniores; lste pry's, L. H. Slotemaker, te Arnhem; 2de pr., S. R. Bouwman, van Amsterdam. In de zesde afdeeling, „gekleed zwommen op den buik", internationaallste prys, H. De Ranitz, van Leiden; 2de pr., "W. Bloemen, van Amsterdam. In de zevende afdoeling, „snelzwemmen op den rug", nationaal; lste prys, J. D. Bloemen, van Amsterdam; 2de prys, G. P. H. Van Musschen broek, van Delft. In de achtste afdeeling, „duiken", internationaal lste prijs, J. E. Smits, van Arnhem2de prys Delfos, van Amsterdam. Des avonds had in het park van „Musis Sacrum" de prysuitdeeling plaats. In het park was geen plaats onbezet. Terwyl de muziek van de dd. schutterij zich deed hooren, werden do prijzen be wonderd, welke vóór de muziektent op de bestuurs tafel waren tentoongesteld. Middelerwijl liepen af en aan do bloemenmeisjes, gekleed met de kleuren van Arnhem, wit en hemelsblauw, om ruikertjes en programma's te venten. Fanfares begroetten telkens do winners van do eerste pryzen, terwyl, toen de heer "VV. A. Booth uit Londen in hot Engelsch was geluk gowenscht mot zijne overwinning, hot Engelschewolkslied word gespeeld en gezongen. Dezelfde eer, het Neder- landsche volkslied, viel mr. F. E. Pels Rycken, den winner der gouden champion-medaille, te beurt. Aangaande den uitslag van den internationalen roeiwedstryd op den Ryn op 3 dezer gehouden, wordt uit Arnhem gemeld: I. Vierriemsgieken, Juniores. Lengte der baan pl.m. 3000 M. met 3 draaipunten. Inleg 7.50. lste prys Kunstvoorwerp of ƒ126, aangeboden door ingezetenen van Arnhem, en 5 medailles. 2de prys: De inlog- gelden. Ingeschreven vereenigingenStud. Roei- vereen. „Njord", Leiden; R. en Z. Vereeniging „De Amstel", AmsterdamR. en Z. Vereeniging „De Maas", RotterdamStud. Roeivereeniging „Triton", Utrecht. lste prys: „Njord", 2de pr.„De Amstel." II. Single Sculling Outriggers. Lengte der baan pl. m. 3000 M. met 1 draaipunt. Inleg ƒ5. lste prys: Kunstvoorwerp, damesprys en 1 medaille; 2de prysDe inleggelden. Ingeschreven vereenigin gen Stud.-roeiv. „Njord", Leidenroeivereeniging „Fortuna", Amsterdam. lste prys: „Fortuna", 2de prys niet toegekend. III. Tweeriemsgieken, Juniores. Lengte der baan pl. m. 8000 M. met 3 draaipunten. Inleg ƒ5. lste prys: Kunstvoorwerp of 75 en 3 medailles; 2de prjjsDe inleggelden. Ingeschreven vereenigingen Roeiv. „Neptunus", Amsterdam; Stud. R. V. „Njord", Leidon; Dordrechtsche R. en Z. Vereeni ging R. en Z. V. „Do Amstel", AmsterdamStud. R. V. „Laga", Delft; R. en Z. V. „De Maas",Rot terdam; Stud. R. V. „Triton", Utrecht. lste prijs: De Maas", 2de prijs„Triton." IV. Vierriemsgieken. Lengte der baan pl. m. 3000 M. met 3 draaipunten. Inleg 15. lste prijs: Kunst voorwerp of ƒ240, aangeboden door ingezetenen van Arnhem, en 5 medailles; 2de prys De inleg gelden. Ingeschreven vereenigingen: Rooiv. „Nep tunus", Amsterdam; Stud. R. V. „Njord", Leiden; Stud. R. V. „Laga", Delft. lste prffs„Njord", 2de prys niet toegekend. V. Kano's. Lengte der baan pl. m. 350 M. met 1 draaipunt, lsto prys: Verguld zilveren medaille; 2de prijsZilveren medaille. Ingeschreven vereeni gingen Kano-club „Batavier", NijmegenR. en Z. V. „De Maas", Rotterdam; Stud. R. V. „Laga", Delft. lste prys: „De Maas", 2de prys: „Batavier". VII. Single Sculling Outriggers, Juniores. Lengte der baan pl. m. 3000 M. met 1 draaipunt. Inleg 2.50. 1ste prys: kunstvoorwerp en 1 medaille; 2do pr.De inleggelden. Ingeschreven vereenigingen Stud. R. V. „Njord", Leiden; R. en Z. V. „De Am stel", AmsterdamRoeiv. „Fortuna", Amsterdam. lste pry's: „Njord"; 2de prys: „Fortuna". Voor VI, Vierriems Outriggers, was alleen inge schreven door „Njord", van Leiden. Door een feilen brand is do be hu i- zinge van de wed. Spalk te Nieuweroord (Dr.) bin nen weinige oogenblikken vernield. Ook het vee kon niet gered worden. De oorzaak is onbekend en niets was verzekerd. Te Zevenaar geraakten door het kantelen van eene met hooi geladen kar twee ar beiders, vader en zoon, onder het voer. De vader werd daarbij zóó zwaar gekwetst, dat op geen levensbehoud meer te hopen valt. JiUiX'KiNJL.A.lXIi». FraukrJIk. De Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag aangenomen art. 29 der militaire wet, waarbij de som wordt bepaald, te betalen door hen, d e wegens lichaamsgebreken of als kostwinners van den dienst zjjn vrijgesteld. Bi) de behandeling der vraag, in hooi er men bij den algemeonon dienstplicht rekening moet houden met jongelieden, wier opleiding door het indienst- treden wordt gestoord, besloot de Kamer, dat dezen, hetzij ze studeeren of voor handel of landbouw worden opgeleid, eon jaar uitstel kunnen verkrijgen. Zoo noodig, kan dat uitstel nog een j uir worden verlengd, terwyl bovendien studenten aan do uni versiteiten, seminariën en enkele technische scholen, nog een dorde en een vierde jaar van den dienst vrijgesteld kunnen blijven. Gelijk men weet, zal generaal Boulanger eerst den lOden Juli zyn commando to Clermont-Ferrand aanvaarden. De heer Rochefort kondigt in de „In- transigeant" reeds groote demonstraties tor eere van den vertrekkenden generaal aan. Niet alleen- te Parijs bjj het vertrek, maar aan alle stations, welke de generaal op zijne reis naar „Nieuw-Cale- donië" voorbij gaat, worden, volgens de „Intransi- geant", betoogingen op groote schaal voorbereid. Uuttschhind. De Berlynsche bladen melden dat het onderzoek, door prof. Virchow ingesteld naar het gedeelte van het gezwel, dat door prof. Mackenzie weder uit de keel van den Duitschen kroonprins is verwijderd, tot een alleszins gunstig resultaat heelt geleid. Naarmate de Fransche radicale bladen zich heftiger uitlaten tegen Duitschland, wordt de Duit- sche regeering strenger jegens de veroordeelde Elzassers, die te Maagdenburg hunne vestingstraf moeten ondergaan. Tot dusver mochten de familie leden der heeren Blech en Köchlin-Claudon in de ves ting vertoeven, maar dit verlof is nu ook ingetrokken. Zoowel mevr. Blech als mevr. Köchlin-Claudon ont vingen bevel van de politie om Maagdenburg bin?/ nen weinige uren met hare kinderen te verlaten De echtgonoote van Köchlin-Claudon zal zich nu naar Parijs begeven. De heer Charles Blech, de zoon van den veroordeelde, deelt dit mede in de „République Fram;aise" en verzoekt allen bladen der intransigenten en het bestuur der „Ligue des Patriotes" zich in het belang der veroordeelden bjj hunne beschouwingen te matigen. Keizer Wilhelm zal hedenavond naar Ems vertrekken. Spanje. De toestand wordt te Madrid als zeer emstij beschouwd en men acht het onmogelijk dat he Kabinet de Kamerzitting tot het midden van de: zomer zal kunnen rekken, om het wetsontwei op de legerliervorming te doen aannemen. Daart wordt aan het Kabinet verweten dat het aan eischen zijner tegenstanders heeft toegegevel Onder de meerderheid der ministers heerscht groei

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2