LKLDSC1I DAGBLAD; N°. 8396. Dinsdag 5 Juli. A". 1887. Leiden, 4 Juli. PRIJS DEZ*JER COURANT: &3R Voor Leiden per 8L, maanden1.1®. Franco per post../1.40. Afzonderlijke Noramere0.05. §ue (jouraat wordt dagelijks, mtt uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AJ3 VERTENT IEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor Let incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oiüciëole Kennisgerl n goi Inenting rechtstreeks van liet kalf. Burgemeester: en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algero.ecne kennis dat op Donderdag 7 Juli a. s., des namidd?,g8 tusscben 2 en 8 uren in het Elisabethshof aan do Oude Vest gelegenheid wordt gegeven om te worden ingeënt met. etof, rechtstreeks van het kalf, tegen betaling van fl per; persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Juli 7887. E. KIST, Secretaris. HONDSDOLHEID. De Burgemeester der gemeente Leiden. Gelet <sp het hij hem ontvangen bericht dat in deze ge- 'moente <ecn geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gezica art. 3 der Wet van den 5 Juni 1875 tot vaststel ling vtn bepalingen bij bet voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad No. 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag dor afkondiging van dit bevelschrift, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geeno openbare middelen van vervoer zjéjade) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moe ten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij beschik king van 27 Juli 1875 voorgeschreven model, ter gemeente secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld; met dkn verstande nochtans dat ingevolge Ministerieel© beschikking van 7 September 18ÏÏ9, do stalen band van den muilkorf, efic den hals -van den hond omgeeft, door een koperen maj v/orden vervangen. Leiden, De Durgemccster voornoemd, 4 Juli 1887. DE KANTER, Heden is aan de universiteit alhier de heer J. J. Barnet Lyon, gob. te liossum (Gelderland) bevor derd tot doctor in de Staatswetenschap, met acade misch proefschrift, get.: „De Quarantaine wetge ving," en dezelfde lieer, tot doctor dn de rechts wetenschap met „Stellingen." Tevens heeft de hew J. W. "C. Kern met goed gevolg liet examen afgelegd voce candidaatarts. Dr_ G. Heymans alhier is benoemd tot lid der Voreeniging voor de Statistiek in Nederland. Mergen, cun 12 'uren, zal er door de troepen van het garniooen alhier, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Marie, dochter van wylon Prins Pcederik en gemalin van den Prins Von "Wied, <ap het Schuttersveld eene groote parade worden gehouden. De gemeeEte-arokivaris van Leiden heeft zyn jaarverslag over 188® uitgebracht. Op 29 April van dat jaar benoemd, aanvaardde hij zyne betrekking den lsten Juni. Nadat bij een overzicht genomen had van het geheel, bleek hem dat de lokaliteit ook wanneer geschift wordt wat nu te veel byeen is gebracht, ontoereikend en door gevaar van lekken (het zyn zolders) ondoelmatig isdaarin zal vroeger of later moeten worden voorzion, te eerder, daar het hier eene verzameling van boseheiden geldt, jyker en aanzienlijker dan wellicht oenig ander onzer gemeenten bezit. Van die ondoelmatigheid der bergplaatsen dragen de stukken nu reeds de bewijzen. Naast het archief heeft de gemeente-archivaris den grond gelegd voor eene bibliotheek, waar de geschiedenis van Leiden in de eerste plaats zal kun nen bestudeerd worden. Wanneer wy zeggen dat by daarvan den grond legde, dan wenschen wy er op te wijzen, dat zijne eigen particuliere verzame ling door hem aan de gemeente werd aangeboden zy kan nu uit de reeds aanwezige werken of met wat nog lator zal worden verkregen, worden aan gevuld en zoodoende langzamerhand een geheel vor men even volledig in drukwerken als het archief rijk is aan geschreven bescheiden op de sleutelstad betrekkelijk. Gedurende liet 2de kwartaal van dit jaar is de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden met een 47tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 134. De jaarvergadering van de „Gustaaf-Adolf- vereeniging" zal dit jaar in de maand October te Tiel plaats vinden. Als sprekers zijn door het hoofd bestuur uitgonoodigd de heorenB. J. Swaan, pred. te Goudaprofessor Offerhaus, van Leidon, en M. J. Mees, pred. te Haarlem, die deze uitnoodiging heb ben aangenomen. Do Indische mail per stoomschip „Burgemeester Den Tex" wordt morgen alhier, verwacht. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de pryzon 35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Naar we reeds meldden, genoot de heer J. Borst'ap te Oudshoorn het voorrecht den dag te mogen her- dmken, waarop hy zich vóór 40 jaren als genees-, heel- en verloskundige in genoemde gemeente ves tigde. Onafgebrokon en onvermoeid wyddo de waar dige man zich al die jaren aan zyne belangrijke taak, en dat zulks door zyne mede ingezetenen op hoogen prijs wordt gesteld, getuigden niet alleen de vele vlaggen, welke men te zyner eere had ont rold, en de vele blyken van belangstelling, welke hem worden bewezen, maar zeker ook het bezoek, dat burgemeester en wethouders te zynen huize brachten, ten einde hem by monde van den hoer burgemeester do golukwenschen van den Raad over te brengen en hem daarbij «en geschenk der ge meente aan te bieden, bestaande uit eene pendule met cap.delabros in cuivre poli. Dit geschenk ging vergezeld van eene door de loden van den gemeen teraad geteekende opdracht, in kleurenschrift, voor zien van het wapen der gemeente, welk fraai stuk was vervaardigd door den wapenteekenaar Lion te 's-Gravenhage. (Rb.) Be afdoeliag „Alfen en omliggende plaatsen" van het Nederlandsch Bybelgenootschap heeft in „De Vergulde Wagen" hare gewone vergadering gehou den. Hit het verslag bleek dat de afdeeling ook in het afgeloopen jaar niet was vooruitgegaan. Zy telt thans nog slechts 6 leden en 3 begunstigers. Toch werkte zy in dat jaar niet zonder vrucht. Uit de drie depots, welke gevoetigd zyn by do heeren W. C. Van Nooten te Aarlanderveen, J. G. Ryshouwer te Oudshoorn en SE. Colpa te Boskoop, werd voor onge veer 60 aan bjjbels enz. verkocht; terwyl o. a. aan den heer Van Poolssna, evangelist te Nieuw koop, voor eens waarde van ƒ38.50 en aan de Marths-stichting te Alfen, by gelegenheid van de inwyding van kot nieuw® gebouw op den 17den November, voor eone som van ƒ37.40 aan bybols en psalm- en gezangboeken door de afdeeling werd ten geschenke gegeven. Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren H. Fortuyn te Zwammerdarn, voorzitter, H. A. Van Oorde te Zwamnterdam, secretaris, en H. J. Van NouhuysteOudshoorn,bibliothecaris penningmeester. Uit Bad Wildungen wordt ons gemeldDe Koning en de Koningin der Nederlanden zyn don SOsten Juni met prinses Wilholmina en hun gevolg, na een verblyf van zes weken alhier, vertrokken. Het gevolg der kuur is, naar door den Vorst zelf wordt verzekerd, zeer bevredigend, daar niet alleen de pyn, waarvoor Z. M. de kuur onderging, aanmor- kelyk bedaard is, maar ook zyn geheele gezond heidstoestand uitstekend is geworden. Op in het oog vallende wyze behelzen tal van couranten in do laatste dagen eene reeks van mede- deelingen betreflende 's Konings gezondheid, welke van allen grond zyn ontbloot. Volgens die berichten toch zou de hooge gast tydens zyn verblyf op deze badplaats eene kwaal hebben opgedaan, welke tot ernstige bedenkelykhoden aanleiding gegeven zou hebben en oorzaak was van een vertrok naar Den Haag. Dit moet evenwel geheel als uit de lucht gegrepen opgevat worden. De tyd van de kuur was wel degelyk van te voren op zes weken bepaald en zooals boven reeds gezegd is, heeft deze den gewenschten uitslag gehad, waardoor de Koning zich dan ook in blakenden welstand naar zijn lust slot to Soestdyk kon begevon en in het volgende jaar mot het oog op den besten uitslag, stellig denkt hier weder eenigen tyd te zullen doorbrengen. Ook de hortog van Nassau, die zich hier bevond om zyne hooge familiebetrekkingen te ontmoeten, is weer vertrokken. Don 2<jen Augustus zal, ter gelegenheid van den verjartlrctag.. .xan <?e Koningin, weder van ge meentewege eene illuminatie worden ontstoken in het Haagsche Bosch. Burg. en "Weths. van 's-Gra- venhage hebben daartoe oen krediet van 2000- aangevraagd, daar liet bedrag voor openbare ver- makelykhedon is uitgeput ten gevolge van de viering van 's Konings 70sten verjaardag. De gemalin van Prins Albert van Pruisen zal dit jaar niet te Scheveningen komen. Gedurende den tyd, dien Z. K. H. aldaar door brengt, verwylt de familie van den prins op het slot Seitenborg in Silezié. Als advocaat en procureur werd heden dooi den Hoogen Raad boëedigd mr. J. M. Yan Stipriaan Luiscius. Naar men verneemt, is by den Raad van State een wetsontwerp ingekomen op hot militair onderwys, en komt daarin o. a. voordat de eerste twee studiejaren door alle cadetten te 's-Hertogen. bosch zullen worden doorgebracht, en eerst dan beslist zal worden of zy by het wapen hunner keuze kunnon geplaatst worden. Daarna zouden allen te Breda komen, en de genie en artillerie nog een driejarigen, de infanterie en cavalerie nog een tweejarigen cursus volgen, zoo dat de cadetten der laatstgenoemde wapens, vóór hunne definitieve benoeming tot officier, nog een. tussclienrang zouden moeten doorloopen. Do aan de K. M. A. verbonden 1ste afd. der krygsscbool zou alsdan worden opgeheven. Dit wetsontwerp zal echter naar allo waarschyn- lykheid dit jaar nog niet in behandeling komen en de tegenwoordige toestand nog wel oen tyd lang voortduren. Door dit wetsontwerp voldoet de Regeering aan de verplichting, haar vroeger opgelegd. Uit Deutichem wordt geschreven: Naar men verneemt, zal ons gymnasium den bekwamen leeraar dr. J. M. Hoogvliet verliezen. Deze uitstekende taalkundige, die 37 talen kent en spreekt, is door den koning van België, als hoofd van den Congo- staat in Afrika, uitgenoodigd in dat gebied de negertalen te gaan bestudeeron. Door de Kamer van Koophandel te Gladbach is een verzoekschrift ter onderteekoning rondge zonden aan de voornaamste Duitsche kooplieden, waarin den Rykskanselier wordt verzocht een bijzonderen Duitschen consul te Batavia aan te stollen en eene zijlyn naar Batavia te voegen by de postboot-lynen naar Oost-Azië, welke door den- „Norddeutschon Lloyd" worden geëxploiteerd. Alleen op deze wyze gelooft de Kamer dat de directe handel tusschen Duitschland en Nederlandsch-Indië, wolke in den laatston tyd zeer is achteruitgegaan, weer tot bloei kan komen. Het stoomschip „Leerdam. van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde Juli Dover; de „Noord- Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Juli van Marseille; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Juli Dover; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 2 Juli; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 3 Juli; de „Edam" vertrok 2 Juli van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Juli Gibraltar. Z. M. beeft den heer J. N. Bastert, oud-lid der Tweede Kamer en lid der Provincialo Staten van Utrecht, met ingang van 11 Juli a. s., benoomd tot minister van waterstaat, handel en nyverheid.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1