N°. 8389. )it nummer bestaat uit Drie Bladen. A". :887. Maandaa 27 Juni. Qeze (Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het ieidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli erschijpende nummers gratis. Van het war taal Juni, Juli en Aug. worden dan Heen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. roor Abonné's binnen de stad en ad 94 ents voor die buiten de stad woonachtig) n rekening gebracht. Leiden, 25 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PBJJa DEZER COURANT: Y«or Leiden, per 3 maandenf 1.10. France per poet1.40. Aftonderlijte Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. By beschikking van het college van Dagelijksch 3estuur, van 29 Juli 1886, werd aan de Kon. Ne- lerlandsche Grofsmederij vergunning verleend om ot den aanleg van eene scheepshelling op eigen jrond de Binnenvest gracht gedurende twee maanden af te sluiten onder eenige daarbij gestelde voor waarden. Vermits op eene bij de aanvrage overge legde schetsteekening de ligging en samenstelling van het geheele werk waren aangeduid en daaronder mede begrepen was het leggen van rails onder water, meende de directie der Grofsmederij dat voor het laatste geene verdere vergunning noodig was. Intusschen is 's Raads toestemming noodig voor het leggen van rails onder water en geven B. en Ws, onder overlegging van het nader ingediend verzoek en van de daarop ingewonnen rapporten van de commissie van fabricage en van commissarissen der Stedelijke Gasfabrieken overweging de gevraagde vergunning alsnog tot wederopzeggens te verleonen, onder de door de comissie van fabricage voorgestelde voorwaarden en onder bepaling dat eene te plaatsen gaslantaarn worde gesteld in bediening en onder houd van de Grofsmederij en het gasverbruik wordt berekend volgens de registratie van een naby die lantaarn in den grond te plaatsen drogen gasmeter, welke op de gewone voorwaarden in leen kan worden verstrekt. In de bedoelde voorwaarden wordt bepaald dat tot waarschuwing van de scheepvaart, op eene door B. en Ws. te bepalen plaats worde gesteld een ge schilderd houten bord met een opschrift ter waar schuwing voor de bestuurders van vaartuigen; en dat op den hoek van die gracht aan de overzijde aan don walkant worde geplaatst eene gaslantaarn tot gelijke waarschuwing voor de scheepvaart bij nacht, door de Stedelijke Gasfabriek, doch voor rekening van de Grofsmederij te stellen, te onder houden en te verlichten. Het onderzoek der rekening van het Gere formeerd minne- of arme oude Mannen- en vrou wenhuis, dienst 1886, heeft by eene commissie van financiën tot geene bedenkingen geleid, zoodat zij voorstelt die rekening goed te keuren, in ontvang ad 79,717.07, in uitgaaf ad ƒ49,460.535, alzoo sluitende met oen batig saldo van ƒ30,256.635. Dezelfde commissie heeft ook onderzocht den suppletoiren staat van begrooting van het Neder- landsch-Israëlietisch armbestuur, dienst 1885, welk onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, zoo dat zy in overweging geeft dien staat goed te keuren. Op denzelfden grond stelt zy hetzelfde voor om trent de suppletoire staten van begrooting en de staten van af- en overschrijving, dienst 1886, van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis, en het R.-K. armbestuur. Aan de openbare school der 3de klasse No. 3 zijn 2 vacatures van 3den onderwijzer, één door het verleend eervol ontslag aan den heer Scheffer en één krachtens het raadsbesluit tot uitbreiding van het hulppersoneel aan die school. Ter vervulling dier betrekkingen zyn de volgende twee voordrachten opgemaakt: voor de 1ste voor dracht: H. W. Karstens en P. B. Van der Lelie, beiden adspirant-on.derwyzer aan de school 3de kl. No. 3, en C. Huge, adspirant-onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 2; voor de 2do voordracht: P. H. Van der Lelie, C. Huge, beiden bovenver- mold, en P. C. Schreuder, adspirant-onderwyzer aan de openbare school der 4de klasse No. 1. Aan de betrekking is eene jaarwedde van 550 verbonden. Ten gevolge van het bedanken van den heer P. J. Groen als bestuurder der Practische Ambachts school, heeft bovengenoemde Vereeniging in eene nieuwe vergadering de heeren J. J. Hasselbach en R. De Wilde met algemeene stemmen op de voordracht geplaatst, waaruit den Raad nu wordt verzocht eene keuze te doen. By proces-verbaal van verhuring van 1881 is aan H. Geerlings, landbouwer, wonende onder Noord- wykerhout, voor den tjjd van zes jaron, aanvangende 1 Januari 1882, verpacht het daarin vernielde per ceel No. 4, zijnde de bermen grasgewas, gelegen langs de Haarlemmertrekvaart en wel langs den buitenkant van den Noordwykerhoek tot aan de Pilarenbrug en zulks voor de som van 123'sjaars, te betalen op den 30sten November van ieder jaar. Aangezien genoemde pachter op de pachtsom over 1886 door hem verschuldigd slechts 80 heeft vol daan en, niettegenstaande sommatie, in gebreke is gebleven het restant ad ƒ23 te betalen, geven B. en Ws. dan gemeenteraad in overweging te be sluiten tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den pachter voornoemd en zijne borgen, tot betaling van genoemd bedrag van ƒ23. Het door B. en Ws. ingewonnen rechtskundig advies is in de Leeskamer ter inzage van de Raadsleden ne- dergelegd. Op de begrooting voor dit jaar zijn voor buiten gewone vernieuwingen van straten geen gelden uitgetrokken zooals op vorige begrootingen, o. a. voor de jaren 1884, 1885 en 1886, is geschied. Hiervan is het gevolg dat goen voldoend aantal oude steenen beschikbaar is om voor de herstelling van minder drukke straten te worden gebruikt, terwijl voor de bestrating van de gedempte Zyd- gracht een groot aantal steenen gevorderd werd. Volgens bericht van de commissie van fabricage zal alsnu voor dit jaar behoefte zyn aan 40,000 keien en 40,000 klinkers, waarvan de kosten van aanschaffing worden geraamd op 2500, zyndehet arbeidsloon voor de verwerking daarvan beschikbaar op den gewonen post voor dag- on weekloonen der werklieden. Ten einde alsnu in de bestaande be hoefte aan herstelling van enkele straten te kun nen voorzien, geven B. en Ws. in onverweging den post voor onderhoud van straten en pleinen van de begrooting voor dit jaar met 2500 te verhoogen, te vinden door afschrijving van dat bedrag van den post voor onvoorziene uitgaven. Ingevolge het Reglement voor de Bank van Leening wordt den Raad door B. en Ws. aangeboden eene in alphabetische orde gestelde voordracht voor de benoeming van een commissaris van genoemde instelling, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. J. T. Buys op 1 Juli a. s., als: mr. J. T. Buys, mi'. H. Yan der Hoeven en mr. S. Le Poole. Tevens geven zj) in overweging om evenals vroeger te besluiten dat ook voor het aanstaande jachtseizoen, hetwelk aanvangt vóór 25 Juli a. s., per missiën zullen worden uitgereikt voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren tegen betaling van ƒ6 per stuk. In 1886 is voor bedoelde per missiën ontvangen een bedrag van ƒ150, vermits 25 permissiën zyn uitgereikt. Oök leggen zy over een voorstel van commis sarissen der gasfabriek en een rapport der commissie van fabricage betrekkelijk de afbraak van de aan de gemeente behoorende perceelen 2, 4 en 6 in de Oostvolmolensteeg, in verband met eene vergrooting van het cokesterrein. Aangezien tegen de voorgo- stelde uitbreiding van het cokesterrein geen be zwaar bestaat, geven zy in overweging: lo. te verklaren dat eene strook der genoemde steeg, lang 32.5 meter en breed 1.14 meter, ter grootte van 37 centiaren, grenzende aan het terrein der stede lijke gasfabriek, niet meer voor den openbaren dienst bestemd is, en 2o. commissarissen der stede lijke gasfabriek te machtigen tot afbraak van de hierboven genoemde perceelen en tot inneming van het sub lo. omschreven gedeelte van gezegde steeg. Eindelijk geven zij nog in overweging vergunning te verleenen aan J. A. De Vries, tot het leggen van eene brug over de Zoeterwoudsclie Singelsloot, en aan D. Pander, om eene loozing te leggen naar de Haarlemmertrekvaart, onder de door de com missie van fabricage voorgestelde voorwaarden en, wat het leggen van de brug betreft, behoudens voor zooveel noodig, de toestemming van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland en van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Geslaagd zyn voor onderstaande examens aan de Universiteit te Leiden: prop. theologie: J. J. Piso en A. D. Wempe Jr.prop. geneeskundeH. J. De Witt, A. Mijnlieff en P. Wieringa; eerste natuurkundig: J. Herman De Jong, J. D. Bryan, J. C. Japikse, J. M. Koekoek, W. N. Jut Dzn. en J. A. P. De Bruyn; tweede natuurkundig: L. J. SiebuTgb, G. H. Millenaar, G. Broese van Groenou -en F. Beekenkamp; cand. klassieke letterkunde: E. G. B. Blommendaalcand. rechtenJ. L. Nior- strasz, P. Yssel de Schepper, N. J. Wilkens, J. Kruseman, C. Maarschalk, W. Dicke, H. R. Yan Maasdijk, M. P. Sipkes, J. J. Hagen, I. G. J. Tou- tenhoofd, J. B. Peyrot, Th. M. Th. v. Weideren Rengers, J. A. Van der Does en J. Th. Stokdoet- rechtenG. J. Suermondt, A. J. Heshuysen, P. W. N. Merkus en N. Cramer; doet. geneeskunde: E. J. G. W. Berghege. Gedurende de vorige week zyn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 32 61 volwassen personen en van 9 14 kinderen. Door de afdeeling prov. Zuid-Holland van de Nederl. Jachtvereeniging „Nimrod" zal voor al de leden der vereeniging op 6 en 7 Augustus a. s. te 's-Hage een wedstrijd worden uitgeschreven op glazen ballen, clay pigeons en kunstmatige duiven. Voor dat dool heeft het bestuur der afdeeling be reids de beschikking over het terrein dor Schiet- vereeniging „Bogardus", aan het Kanaal te 's-Hage gelegen, verkregen. De heer P. F. Van Vloten te Amsterdam heeft een „Gids" samengesteld voor de rechterlijke macht (gedrukt by den heer G. J. Thieme te Arnhem), waarin, gemakkelijk en vlug kan worden nagezien al wat de rechterlijke indeeling van Nederland en het per soneel der rechterlijke macht betreft. Het is de sa mensteller zelf, die dit zegt, maar die daarmede waar lijk geen woord te veel zegt. Het werk is duidelijk systematisch ingericht en is zeer volledig. Behalve het personeel der rechterlijke macht vindt men er ook de advocaten en procureurs, de notarissen en de beëedigde vertalers in vermeld. De meeste, zeker tijdroovende en vervelende arbeid is besteed aan de aardrijkskundige woordenlijst, die alpha- betisch alle plaatsen (niet slechts gemeenten, maar dorpen, buurten, gehuchten) vermeldt met opgave van arrondissement en kantongerecht, waartoe zy behooren, en van den deurwaarder by het kanton gerecht, met aanduiding verder, of er een post-, telegraaf-, hulppost- of telefoonkantoor is en met verwijzing naar de bladzijde van het werk, waar de noodige opgaven te vinden zjjn omtrent rechtbank en hof, waaronder de plaatsen ressorteeren. Wjj meenen dat nuttige werk eene goede ontvangst te mogen voorspellen. (Vacl.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1