tö°. 8308. Zaterilag JTaxoi. A°. 1887. J Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Juni. jr PRIJS DEZER COURANT: Toot Dsiden per 8 maanden1.10. Franc« per poet1.40. /Wonderlijke Nommera0.0S. Aan de universiteit alhier is het theoretisch apothel.ers-oxamen met goed gevolg afgelegd door den hec-r J. De Bruyn. Heden is alhier tot arts bevorderd de heer J. C. Meyboom, candidaat-arts, en toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts-examen de heer W. L. De Vos, doctorandus. De dienst van den kapitein-adjudant A. J. Prins van het 4de reg. inf., alhier, zal tijdelijk wor den waargenomen door den lsten luitenant voor speciale diensten F. H. Gerritsen, van genoemd regiment. Door de jury, belast met het ondorzoek naar de bekwaamheid der 15 sollicitanten, die zich had den aangemeld voor de betrekking van kapelmeester bij he 7de reg. inf. te Amsterdam, was de heer J. Oos-elaar, onderkapelmeester bjj het 4de reg. inf. alhier, na den heer Joh. Zaagmans, die benoemd is, het tweede op de lijst van aanbeveling voor eerst genoemde betrekking geplaatst. "Wjj ontvingen het 15de jaarverslag der Alge meens Nederlandscho Vrouwenvereeniging „Tes- selschade." Daaruit blijkt dat ze nu 25 afdeelingen en 9 correspondentschappen telt, o. a. te Leiden met 176 leden en donateurs en 10 werksters; te Ouds hoorn - Alfen Aarlanderveen Koudekerk met 48 ledon >n donateurs; te Hillegom Bennobroek met 16 leden en donateurs. „Tesselschade" is vooruitgegaan. Getuige voor eerst het ledental, dat van 3116 ten vorigon jare tot 3200 klom, dus met 84 toenam. Door al de afdeelingen en correspondentschappen samen is, voor zoover opgegeven, 17,950.70 zuiver werkloon uitbetaald, behalve hot salaris der depot- houdsters, die voor een groot deel uit den be schaafden stand zijn, en met wier verdiensten er bij gerekend, het werkloon op meer dan 21,000 komen zal. Dus meer dan het vorig jaar. Aan grondstof en werkloon samen werd, zoover do opgav-n strekken (maar lang niet alle afdeelingen gaven de grondstof nauwkeurig op), 32,300 uit gegeven. De afdeeling Leiden is zeer tevreden over het aantal bestellingen, dat haar opgedragen werd, en daar zjj geene klachten na de aflevering ontving, vermeent zij mot grond dat de tevredenheid van het bestuur en de bestellenden wederkeerig is. Ook de depothoudster behartigt de zaken mot trouw en netheid. De afdeeling ontving weer ƒ25 ten goscbenko, welke zjj, evenals het vorige jaar, ten bate eener protégée van eigen of anderer afdeeling denkt te besteden. Het Bemiddelingsbureau had geen succes. Toch heeft de afdeeling den moeden het goede verstand om kalm te blijven voortgaan met hot in haar Orgaan annonceeren van dames, die betrek kingen zoeken. Alleen door langzamerhand meer bekend te worden, zal het bestuur in staat zijn op den duur de belanghebbenden naar wensch te hel pen. De depotcomnr sic te Leiden vereenigt zich wekelijks in het dc-pot; het volledig bestuur ver gadert iedere veertien dagen. De afdeeling Otidshoorn enz. schonk eene bijdrage aan de Fondskas, en eene aan Nijmegen, die hulp vroeg om een meisje tot muziekonderwyzeres op te leiden. Het correspondentschap Hillegom-Bennebroek bleef onveranderd. De correspondente hielp Kapelle met het verloten van een schaakbord, en droeg bjj voor do Fondskas-candidate. Zjj zond verder bij hare leden, omstreeks St.-Nicolaas, eene doos rond met goodoren der afdeeling Amsterdam. De Indische mail per stoomschip „Tanjore" wordt 28 dezer alhier verwacht. Gisteren werd aan prof. Guye te Amsterdam, namens een groot aantal collega's, een keurig ge schenk aangeboden, bestaande uit: „Die Meister- werke des Reichs-Museum zu Amsterdam", met tekst van A. Bredius, benevens eene bookenkast en een bureau stoel. Tevens overhandigdo de commissie hem een album met de portrotten dor deelnemers. Een en ander werd hem aangeboden bjj gelegonheid van de herdenking zijner 25-jarige ambtsvervulling, en niet het minst wilde men daarmede uitdrukken hoezeer ook zijne belangrijke diensten als secretaris der Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunde op hoogon prijs worden gestold. (H.) Tweedo Kamer.-De discussie over de Tjiomas- zaak werd heden voorgezet. De nieuwe conclusie door 9 leden der Kamer voortgesteld werd door de hoeren Kouchenius, Lohman en Rutgers Van Ro zenburg bestreden als dubbelzinnig. De minister van koloniën verdedigde nader het uitzettingsbesluit. In stemming gebracht werd de conclusie van den heer Keuchenius (de onwettigheid dor uitzet ting uitsprekende) verworpon mot 50 tegen 13 stemmen. De conclusie-Van Gennep (de onwettigheid van het uitzettingsbesluit uitsprekende) werd eveneens verworpen met 37 tegen 27 stemmen. De conclusie der 9 leden (om het vertrouwen uit te spreken dat het uitzettingsbesluit niet langer zal gehandhaafd worden dan dringend noodig is en dat nadere voorschriften zullen gegeven worden om do waarborgen van art. 48 van het Regeerings- reglement meer te verzekeren) werd aangenomen met 36 togen 28 stemmen. Do conclusie der meerderheid (aanneming van het uitzettingsbesluit voor kennisgeving) is daardoor vervallen. De conclusie in zake het verdwenen en later teruggekeerde Limburgsche meisje Anna Gertrude Allié, strekkende om den minister van justitie dank. te zoggen voor de gegeven inlichtingen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen voor kennisgeving. Met gesloten deuren werd daarna de huishou delijke raming der Kamer behandeld, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping is gescheiden. In de vorige zitting werd met algemeens stem men aangenomen hot wetsontwerp tot verkoop van duingrond te Katwijk aan Zee. Hot was gisteren de dag, dat ook de mindere bevolking van Amsterdam kon deelnomen aan de studentenfeesten. Het Amsterdamsch Studenten corps, beter de studenton-gymnastiekvereeniging T. H. O. R., had tegen den middag volksspelen uit geschreven, die uitstekend zjjn geslaagd. Het grootste gedeelte van het Amstelveld was omheind, terwijl duizenden zich daarbuiten bevonden om van het vrooljjko schouwspel te genieten. Zoowel do genoo- digden op de tribune als de daarbuiten staande toeschouwers, hadden dikwjjls ongemeen veel ge- noegon, vooral bij het kuipsteken. Verder bestond het vermaak in mastklimmen, boegsprietloopen, touwklimmen, steenworpen en hardloopen. De wedloop met hindernissen, waaraan een aantal jongens deelnam, verwekte vooral den lachlust der toeschouwers. Onder de genoodigden bevond zich o. m. de burgemeester der hoofdstad. De Senaat kwam omstreeks halfdrie op het terrein. De „kermesse d'été" in het Volkspaleis is gis teravond en hedennacht uitstekend geslaagd. Ook de „bloemenrit" hedennamiddag in het Von delpark slaagde boven verwachting. Onder de geschenken, welke het Haarlemsche sub-comité voor de Vaticaansche tentoonstelling zal aanbieden, behoort ook het bronzen beeld van Paus Adriaan op groen marmeren voetstuk, versierd met drie koperen reliefs, voorstellende: Paus Leo X, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1G regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. keizer Karei V en den schilder Jan Van Schorel. Do heer Joh. Th. Stracké, directeur der Koninklijke school te 's-Bosch, zal zich mot de uitvoering be lasten. De koninklijke militaire kapel van het rogi- ment grenadiers en jagers heeft een aanbod ge kregen voor eene kunstreis van eenige weken door Amerika, tegen vergoeding van 5000 dollars per concert. Het aanbod zal echter hoogstwaarschijnlijk worden afgewezen. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 23 Juni te Suez; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 23 Juni; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is 23 Juni te Port-Said aan gekomen; de „Gelderland", van Java naar Rotter dam, vertrok 23 Juni van Adon. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats do gemeente Mid delburg, J. De Vos, candidaat-notaris te Goes, en tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, ter stand plaats de gemeente Rijswijk, J. H. Schuurman, candidaat-notaris aldaar; met 1 Juli a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Grouw, F. W. P. Tillaart, thans in gelijke betrek king te Makkumde heeren \V. I. F. Storten beker en W. Willemsen, artsen, benoemd en aan gesteld tot officieren van gez. 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuw* De huzaar S., die in don Bosclihuizer polder onder Zoeterwoude, met een net aan het visschen en niet in het bezit van eene akte was, tegen wien dan ook proces-verbaal is opgemaakt, zal niet voor den krijgsraad terecht staan, doch ter zake van „strooperij" streng disciplinair worden gestraft. Gister namiddag to 4 uren is door de stoomtram Leiden Haarlem, nabij het Blauw- brugjo onder Hoomstede, eene tachtigjarige doove vrouw aangereden, met dit gevolg dat zij eenige wonden aan hot gezicht bekwam en haar linkerbeen is gebroken. Nadat de eerste heelkundige hulp ver leend was door den heer Van Maas van Haarlem, die, van het ongeluk hoorende, geen 20 minuten daarna aanwezig was, werd de vrouw naar har» woning overgebracht. Men meldt uit Katwijk aan Zee, d. d. 23 Juni: Gisteren kwamen 26, heden 9 schuiten aan met zeer ongelijke besommingen, van ƒ40 tot 90. Visch was even duur als te Scheveningen, 30 en 40 cents voor tong. Een Katwjjker, die zy'ne vangst te Scheveningen aan wal had gebracht, liet bij het vertrek de besomming ad 70 in zee vallen. Na veel moeite is er ƒ15 van terecht gekomen. In het Oostoinde te Aalsmeer ver dronk onder het zwemmen de 26-jarige werkman M. v. d. V. In het privaat van oen ledig huisje in het hofje „Ons genoegen" aan het Groenewegje te 's-Hage heeft zich hedenmorgen een onbekende man door ophanging van het leven beroofd. Dooi de zorgen der politie is het ljjk naar het zieken huis vervoerd. Voor het gerechtshof te 's-Hage ver scheen gisteren een 18-jarig jongeling uit Rotterdam, die zich bezwaard gevoelde met eene veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf, hem door de rechtbank aldaar opgelegd ter zake van diefstal van een bakje met geld u'.t de toonbanklade van een winkel aan het Broersveld te Schiedam, gepleegd in vereeniging met een ander persoon, die zjjne schuld erkend en in zjjn vonnis had berust.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1