N\ 0388. Doiiderda» S3 «Tinii. A0. 1887. iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Aug. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 22 Jnni. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Leiden per 3 maanden1.10. France per poet1.40. Aftonderlgke Hommen0.05. PR.IJS DER AD VERTENTIEN Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inoes- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar we reeds meldden, zullen op Dinsdag 19 Juli a. s. de periodieke gemeenteraads-verkiezingen plaats hebben. De negen leden van den Raad, die alsdan aftre den, zpn de heeren: F. A. Verster Van Wulver- horst, dr. T. Zaayer, mr. J. Bredius, dr. G. Zaal berg, mr. N. K. F. Land, P. J. Van Hoeken, mr. S. J. Fockema Andreae, J. J. Van Masyk Huiser Van Reenen en mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. Bovendien moet voorzien worden in de vacatu ren, ontstaan door het vertrek van mr. J. B. Vos en door de ontslagneming van den heer P. I. De Fremery. De nieuwe zalen in de Practische Ambachts school alhier zijn thans geheel in orde gebracht en in gebruik genomen. Wij maken onze stad genoot en opmerkzaam dat het bestuur dier inrichting de school ter algemeene bezichtiging openstelt op Donderdag en Vrijdag des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van half- twee tot vjjf uren en Zaterdag des morgens van 9 tot 12 uren. De ingang tot de school is in deSionsteeg No. 15, bij de Haarlemmerstraat. De hier ter stede gehouden inzameling voor het fonds van den gewapenden dienstin de Neder, landen heeft opgebracht ƒ157.80. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is aan dr. P. H. Dojes, met 1 Sept. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks-uni versiteit te Leiden. De Haagsche afd. der vereeniging voor lijk verbranding verloor het vorige jaar 7 ledener kwamen 20 nieuwe leden by, zoodat het ledental van 88 tot 101 steeg. Rotterdam telt 136 leden, Leiden 23, Nijmegen 13, Haarlem 13, Schiedam 12, Amsterdam 51 en Delft 15. Op den 5den Juli a. s. hoopt de heer A. Van Heusden Az. te Ter Aar den dag te herdenken, waarop hy vóór 40 jaren zyne betrekking als hoofdonderwijzer aan de openbare school in ge noemde gemeente aanvaardde. Het concert door de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, gisteravond door het Amsterdamsch Studentencorps den genoo- digden in den tuin van het Volkspaleis aangeboderj gaf zeer veel te genieten. Het weder was vrjj goed en de tuin van hit Paleis bood gedurende het concert een inderdaad aantrekkelijk schouwspel. Er waren tal van dames en allen hadden veel werk gemaakt van hare toi letten, zoodat het oog aangenaam gestreeld werd door zachte, lichte kleuren en fraaie bloemen, waarbij de stemmige zwarte rok der heeren scherp afstak. De groote zaal van het Paleis is door de heeren E. E. Prins Co. naar eene teekening van den heer Jan Springer keurig getooid. De pilaren zyn ver borgen achter rood fluweelen drapeeringen, waarop in het midden zyn aangebracht schilden met den kop van Pallas Athene. Zijden vaandels in de facul- teitskleuren verheffen zich achter de schilden. Onder den koepel is een fraai plantsoen aangelegd, waar omheen de banieren der studentengezelschappen. Voorts slingeren zich van den eenen pilaar naar den anderen gazen guirlandes in de fa-culteitskleuren, met cartels, vermeldende de leervakken der uni versiteit. Aan beide zijden van het plantsoen waren kioskvormige bars voor de dorstigen, zoowel by de feesten van gister- als voor morgen, Donderdag-avond. De feestmarsch der heeren studenten De Smitt en Milo vond algemeene waardeering en werd zeer toegejuicht. De componisten ontvingen fraaie bloem kransen. Het concert werd door de genoodigden ten zeerste op prys gesteld, en een ruim gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tot dansen, welke het bal aan bood, waarbjj de heer A. Fentener van Vlissingen als eerste ceremoniemeester optrad. De zoogenaamde marmeren zaal was ingericht tot toiletkamer voor de dames, de „lawntennis"-zaal tot garderobe. Er heerschte tot vroeg in den morgen eene ge zellige, prettige drukte, en in afwachting van de dingen,' die nog komen zullen, heeft deze feest avond reeds een alleraangenaamsten indruk ge maakt. (Hbl.) Te Amsterdam is gisteren de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij opgericht, waarvan als directeuren optredende heeren R. W. J. C. Van den Wall Bake en J. L. Cluysenaer en als commissarissen de heerenmr. A. Van Naamen Van Eemnes, mr. O. W. Star Numan, A. D. De Marez Oyens, Max WinteTfeldt, firmant van de Berliner Handels Gesellschaft, Hugo Gppenheim, van de firma Robert Warschauer en Co. en Wilh. Simon te Berlijn. Het stoomschip „P. Caland" is 21 Juni van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang den 21 Juni; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 21 Juni; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amster dam, passeerde 21 Juni Perim. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 24 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw» Om kwart vóór zessen hedenmorgen reden van af de Kraaierstraat, in twee tramwagens naar het station, een aantal meisjes, behoorende tot de Jongedochters-Vereeniging", die een uitstapje gingen maken naar Arnhem. Van daar zouden zy ook per tram een bezoek brengen aan de weesin richting te Neerbosch. Hedenmiddag om één uur geraakte een bleekerswagen met een der voorwielen beklemd tusschen de tramrails op de Hoogewoerd, waardoor de band van het wiel sprong. Het paard, dat door den schok schichtig werd, zou ongetwijfeld op hol zyn gegaan, zoo zekere B. het niet had vastgegre pen. De voerman en een knecht kwamen met den schrik vry, terwijl het paard eene kleine verwon ding bekwam. Gisteravond om 7 uren geraakte een jongen in don Ouden Ryn by de Kerksteeg te water. Door de vereende krachten van twee mannen, die er bij waren gesprongen, werd de knaap met veel moeite weder op het droge gebracht. Vermoedelijk zal den lOden Juli van wege de Leidsche Zwemclub op „Rhynzigt" een onderlinge en nationale wedstrijd worden gehouden. Door den onbezoldigden rijksveld wachter Kooloos te Zoeterwoude, is proces-verbaal opgemaakt tegen den huzaar S., van het depot eskadron 3de regiment huzaren, ter zake van„het visschen zonder akte met een net, waarvan tevens de mazen te klein waren", welke zaak verder in h inden is gesteld van den auditeur-militair te 's-Hage. Door het ongeluk, der postkar tus schen Amsterdam en Rotterdam dezer dagen over komen, vernamen velen tot hunne groote verwon dering dat tusschen de beide koopsteden in deze dagen van druk en snel spoorwegverkeer nog een dergelijke dienst bestaat. Deze postrit is een overblijfsel van vroeger, thans in de richting Rotterdam alleen, en dienende voor de kleinere plaatsen, waar de laatste spoortrein niet ophoudt en voor de pakketpost in de richting Am sterdam van meer nut, omdat de laatste trein uit Rotterdam niet verder gaat dan Leiden. De wagen gaat van Amsterdam des avonds om halftien en komt te 4.50 's morgens te Rotterdam, na te Lisse en Wassenaar van paarden te hebban gewisseld. Langs den spoorweg, dicht by het station te Voorschoten, was Dinsdag morgen een grasmaaier sinds een half uur aan het werk, toen hy plotseling onwel werd. Op zyne wonderlijke bewegingen schoten naby zijnde werklieden toe, maar binnen weinige oogenblikken blies de man den laatsten adem uit. Gelijk de meeste grasmaaiers was hy van elders. Men zegt dat hy eene weduwe met twee kinderen nalaat. Ter markt te R ij nsburg waren gis teren aangevoerd ongeveer 300 paarden, waaronder vooral veel hitten. Goede werkpaarden waren hoog in prys. De handel was niet zoo levendig als andere jaren. De pluk der aardbeien is aldaar begonnen. Wan neer er maar eens eene fiksche bui regen kwam, zou de toevoer van dit artikel enorm groot zijn. Door de droogte gaat er thans veel van verloren. Den 21 dezer is te Abbenes, des na middags om halfdrie, afgebrand de woning, behoorende aan den heer jhr. mr. J. W. H. Rutgers Van Rozenburg, bewoond door K. Edelaar. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in de stookplaats. Van het huisraad, verzekerd in de Haarlemsche Maatschappij, is een niet onbelangrijk gedeelte gered. Voorts zyn verbrand enkele hectoliters tarwe en haver, terwijl de schuur of tas is behouden ge bleven. Of en waar de woning is verzekerd is niet bekend. Eene spuit, die van Abbenes, heeft by den brand dienst gedaan. Een eerst Maandag in dienst getreden conducteur by de Haagsche Tramwegmaatschappij) is gisteren door de politie in arrest genomen, ver dacht van onlangs diefstal van goederen te hebben gepleegd aan het Holl. spoorwegstation te 's-Hage. Een van Scheveningen komend open rijtuigje, waarin drie dames en een heer gezeten waren, brak gistermiddag te 's-Hage by de Wagen- brug van voor naar achter in twee stukken. Het. gezelschap viel daardoor gedeeltelijk op den grond, terwyl de koetsier achterover sloeg en op zijne, passagiers neerkwam. Persoonlijk letsel werd niet ondervonden en een paar glazen water waren vol doende om den eersten schrik te doen vergeten. Een man viel te Amsterd am uit een boom in een tuin aan de Nieuwe Prinsengracht. Hy werd naar het gasthuis gebracht. By aankomst aldaar was hij reeds overleden. Met hetzelfde paard, dat voor eenige dagen door een slag eene beenbreuk aan luit. Mete- lerkamp toebracht, heeft gisteren diens oppasser een ongeluk gekregenmen vond hem aan den voet van don Amersfoortschen berg zwaar bebloed liggen, terwijl het paard, eveneens hevig bloedende, hem gedeeltelijk bedekte. De oppasser, door het vele bloedverlies byna onkenbaar geworden, is naar hot hospitaal vervoerd; het paard moest, na met dekens omwonden te zyn, door 4 man ondersteund worden, om den weg naar den stal te kunnen afleggen. Wat de oorzaak van dit geheimzinnig ongeluk is geweest, is tot heden onbekend. Naar men verneemt, is de toestand van luitenant Metelerkamp zelf naar omstandigheden redelijk wel. Het been is aanvankelijk met goed succes gezet.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1