N°. 8S84. 21 Al 1887. Leiden, 20 Juni. ftze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, aitgegeren. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.1®. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. m—wm i Door Burg. en "VVeths. der gemeente Rotter dam is benoemd tot ambtenaar, belast met de uit reiking en beteekening van stukken betreffende vervolging ter invordering van plaatselijke belas tingen, de hoer W. De Vries, klerk aan de controle van 's Rijks belastingen alhier. Op de alhier gehouden vergadering van de leden van het departement Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen," onder leiding van den vice-voorzitter, dr. C. J. Van Ketwich, bracht de afgevaardigde ter Algemeene Vergadering, de heer A. Van Eek, ook namens zijnen mede afgevaardigde, prof. dr. P. Van Geer, rapport uit omtrent het verhandelde in die vergadering. Daarna besloot de vergadering overeenkomstig het voorstel van het bestuur om achter het vóór laatste lid van art. 24 der wet van het departe ment te voegen de woorden: Vaststelling van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het departement voor het volgend dienstjaar. Die begrooting voor den dienst 1887/8 werd daarop vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 2336.60. Ten slotte werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van het hoofdbestuur, houdende kennisgeving dat door den heer A. Kerdjjk ontslag is gevraagd uit zijne betrekking van algemeen secretaris der Maatschappij. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, ƒ3.70 en ƒ1.85. Er wordt ernstig over gedacht om, indien de minister van waterstaat, do heer Van den Bergh, blijft bij zijn voornemen om wegens gezondheids redenen af te treden, den minister van marine, den heer Tromp, thans tijdelijk met de functiën van minister van waterstaat belast, definitief aan het hoofd van dat departement te plaatsen. Thans zou het minder moeite kosten uit het corps zee-officieren een minister van marine te be noemen. Door den nieuwen burgemeester van Aalsmeer, den heer J. G. Heydanus, werden in de afgeloopen week al de schoolgaande kinderen in die gemeente, ten getale van ongeveer 750, feestelijk onthaald. Ook uit de gemeente Warmond is door land bouwers en ingezetenen een verzoek aan de Regee ring gericht om de verleende dispensation van het kon. besluit van 8 Mei 1870 tot in- en doorvoer van vee in te trekken, en de Engelsche regeering te vragen vrijen handel in Nederlandsch vee in Engeland toe te laten. Te 's-Hage zullen een dezer dagen ééne of meer batterijen veld-artillerie gemobiliseerd worden. De ontbrekende manschappen en paarden zullen alsdan met den meesten spoed van andere regimenten worden aangevuld. Het regeeringsjubilé zal a. s. Dinsdag aan het Britsche gezantschap te 's-Gravenhage met een gala-maaltijd gevierd worden. Aan het diner, het welk een officieel karakter draagt, zijn o. a. ge- noodigd de ministers, leden van Zr. Ms. regeering. Uit Scheveningen wordt gemeld, dd. 18 Juni: De feestelijke opening van de Kurzaal werd heden avond begunstigd door prachtig zomerweder. Vóór den aanvang van het bal werd door den burge meester in eene sierlijke rede hulde gebracht aan allen, die in zulk een kort tijdsbestek het Kurhaus deden herrijzen op do puinhoopen, inzonderheid aan den energieken directeur, den heer Reiss. Spreker vervulde den aangenamen plicht dien heer mede te doelen dat hij bij besluit van 17 dezer is be noemd tot officier der orde van de Eikekroon, als bljjk van waardeering van hetgeen hij voor de badplaats Scheveningen tot stand bracht. Naar men verneemt, heeft mr. W. K. S. Van der Mandele verzocht, voor de betrekking van dijk graaf van het hoogheemraadschap van Delfland niet in aanmerking te komen. Mej. A. P. C. Van Tussenbroek te Utrecht, kort geleden aan de universiteit aldaar gepromo veerd als doctores in de medicijnen, heeft Zaterdag met gunstig gevolg het voh9dig artsexamen afgelegd. Vermelding verdient zeker, dat zij, nu 32 jaar oud, vroeger reeds akte behaalde als hoofdonder wijzeres, alsmede voor het Fransch, Engelsch, Duitsch en de wiskunde en daarbij nog die voor de fraaie handwerken. Het College voor de Zeevisscherijen heeft eene fraaie zilveren statuette (pièce de milieu) aange boden aan mr. E. N. Rahusen, 25 jaren lid en 15 jaren president van het college. Heden werd ons toegezonden een „Gids voor Arnhem en Omstreken", uitgegeven door de „Ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Arnhem en Omstreken." Wanneer men deze uitvoerige Gids, welke, behalve een alphabe- tisch register van de straten enz. op een platte grond van Arnhem, welke eveneens in het boekje voorkomt, en eenige aankondigingen van fabrikanten, hotelhouders, eigenaars van magazijnen in die stad en hare omstreken, 47 bladzijden telt, doorbladert, komt men tot de overtuiging dat de uitvoering net, de inhoud uitgebreid, het geheel zeer practisch en de prijs van 30 cents zeer laag is. De vele fraaie gezichtspunten zoo in als nabij de stad, welke in grooten getale in deze Gids zjjn afgebeeld, zullen wel menigeen opwekken, dat deel van ons land, waarin Arnhem ligt, en ook die stad zelve te gaan bezoeken, terwijl de plattegronden dien be- zookers goed ten nutte kunnen komen. Ieder, die dus op de hoogte wil zijn van de bezienswaar digheden der schilderachtig gelegen stad en van hare schoone omgeving, schaffe zich deze Gids aan. Sedert Vrijdag jl. bevindt zich in het Amstel- hotel onder behandeling van dr. Mezger te Amster dam, de ex-keizerin van Frankrijk, Eugénie, onder den naam van gravin de Pierrefonds, vergezeld van mad. Lebreton en den heer Franceschini Pietri. Eerstgenoemde was reeds voorlezeres van Eugénie op de Tuilerieën; de vader van den heer Pietri was prefect van politie te Parijs onder het keizerrijk. De ex-keizerin heeft met haar gevolg en bedien den een achttal vertrekken op de eerste verdieping in gebruik. De grootste eenvoud wordt in acht genomen. Zjj is geheel in het zwart gekleed; het haar is zilverwit, de gestalte vrij gezet, maar statig. Zaterdag-avond wandelde zij, licht steunende op een stokje, met mad. Lebreton geruimen tijd door de voornaamste winkelstraten. Gistermorgen woonde zij, ook vergezeld van den heer Pietri, de gods dienstoefening bij in de Duifjeskerk. Vermoedelijk blijft de gravin de Pierrefonds nog eenige weken in de hoofdstad. (Hbl.) Uit Driebergen schrijft men, dd. 19 Juni: Heden belette baron Van Heemstra, burgemeester en pre sident kerkvoogd der Herv. gemeente, den door het classicaal bestuur aangewezen predikant ds. Loois, den toegang tot den kansel, en 8telde hjj den geschorsten doleerenden predikant, ds. Burger, in de gelegenheid te prediken. Van de zijde van den anti-doleerenden ouderling, den heer C. Van Vulpen, werd hiertegen geprotesteerd. Te Bennekom is gisteren in de Hervormde kerk opgetreden ds. Creutzberg uit Arnhem, dank zij der aanwezigheid van 25 infanteristen, 12 artil leristen uit Arnhem en 10 rijksveldwachters. De afgezette, thans doleerende predikant Eisma preekte in den tuin der pastorie voor eene groote schare. Geen enkel ernstig verzet is te vermelden. Het stoomschip „Leerdam", vertrok 18 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde PRIJS DER AD VERTEN TIEN: V#n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 19 Juni Aden; do „Prinses Wilhelmina", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te St.-Vincent 18 Juni; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 19 Juni Dover. Gemeugd IVienwA Nabij een in eene kamer staand gas komfoor ontstond hedenmorgen op de Hoogewoerd in het perceel No. 96 brand, welken men echter, nog voor dat de spuit der weesjongens aankwam, met behulp van emmers water reeds zooverre meester was dat de spuit geen water behoefde te geven. Toch is eene der kamers geheel uitgebrand. De goeden n daarvan waren verzekerd bjj de Brusselsche Brand waarborg-Maatschappij, op naam van den student,, die de kamer bewoonde. Hedennacht, even over twaalven,, werd de postkar, welke van Amsterdam naar Lelden rijdt en op weg was naar laatstgenoemde gemeente, bjj Hillegom zoodanig aangereden door de Noord- Zuid-Hollandsche stoomtram, dat genoemde kar werd verbrijzeld en de koetsier eenige ernstige kwetsuren bekwam. De pakketten werden op een boerenwagen geladen, welke ze omstreeks drie uren- in den nacht ter bestemder plaatse bracht. Te Heemstede werd Zate r dag-mi d- dag een jongen van 11 jaren, die in eene te diepe sloot was gaan zwemmen, daar bijna levenloos uitge haald. 20 minuten had hjj geworsteld tot behoud van zijn leven. Door de kunstmatige behandeling naar de be staande voorschriften, welke te weinig verspreid worden, door den heer Van Til (die hem uit het water haalde) en den predikant der Herv. gemeente, mocht men er zich in verheugen den jongen in het leven terug te brengen. Zaterdag-middag kwam te Hillogom een rytuig in botsing met de tram. Het rjjtuig werd nogal belangrijk beschadigd, doch de passa giers kwamen er ongedeerd af. Zaterdag-avond geraakten paard en tilbury van den kastelein J. De Vries, doordien het paard schrikte van geiten, in de hoofdvaart te Hoofddorp. De voerman sprong bytyds uit het rjjtuig. Met veel moeite is het paard gered. Bjj de gehouden verpachting van, het grasgewas in den Legmeerpolder onder Aalsmeer was de opbrengst gemiddeld ƒ75 per H.A. Op het programma der feestelijkheden te geven te Haarlem, ter gelegenheid van het land- huishoudkundig congres op 28-30 Juni a. s., komt o. a. voor een cricketwedstrjjd, die op 28 Juni des namiddags te 2 uren zal gehouden worden. Z a t e r d a g-m iddag had een man in de Bloemstraat te Amsterdam het ongeluk, in een in zjjne binnenkamer aanwezigen regenbak te vallen, met het gevolg dat hjj levenloos werd opgehaald. Zaterdag-namiddag omstreeks 5 uren roeide een vjjftienjarigo knaap met zjjne moeder, eene melkverkoopster, over het IJ te Amsterdam, en wilde zich aan eene zolderschuit, door een stoom bootje gesleept, vastklampen, om zijn roeischuitje- z» te laten medesleepen. De zolderschuit had te veel gang; de jongen werd over boord getrokken en zonk in het water weg voor de oogen zijner moeder, die, radeloos en alleen in de boot, niets kon doen tot redding van haar kind. Wei keerde het stoombootje met de zolderschuit terug en schoten van den wal een paar roeibootjes toe, doch Je jongen was gezonken en het gelukte niet hem spoedig genoeg te vinden. Op 19 dezer werd in de rivier de Waal te Njjmegen, het ljjk van zekeren J. H., woonachtig aldaar, drijvende gevonden met eene vreeseljjke gapende wonde in den hals. Men ver diept zich in gissingen aangaande den dood vaa

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1