N°. 8383. tBO Jiuii. A*. 18B7. Dit nummer bestaat nit Drie Bladen. Qoze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Juni. LEIDSOH lUS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 m&andanf I.1G. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren bniten de etad wordt f 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier do heer H. J. Matthes, geb. te Menado (Celebes), bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over de waarborgen, waarmede de doodstraf in Nederlandsch Oost-Indië omgeven is." Aan de universiteit alhier slaagden voor de volgende examens: kerkelijk voorbereidend examen, de heer A. J. Van 't Hooft; propaed. examen theologie, de heeren G. H. Wagenaar, C. A. De Bruin, B. D. Eerdmans (cum laude); cand. examen theologie (lste gedeelte), de heeren W. M. Zijlstra en P. J. Los; examen volgens art. 86 Hooger Ondde heer "W. Roosegaarde Bisschop; cand. examen genees kunde, mej. A. S. C. M. Hooykaas en mej. A. M. C. Van de Ven Sauveur; eerste natuurkundig examen, de heeren H. Beidt, A. "W. Cramer, P. Vrijburg; tweede natuurkundig examen, de heer H. Braat; doet. examen klass. letteren, jde heer M. Nassau Noordewier; cand. examen rechtswetenschap, de heeren F. W. A. Hutschler, L. M. Van Leeuwen, P. M. Van "Wettum, J. Loudon, J. M. A. Lisman, C. "W. Schlingemann, M. M. Schim van der LoefF; doet. examen rechtswetenschap, de heeren J. H. Van Munnekrede, "VV. A. Lamping en H. C. Moolen- burgh. De zendingsdag en jaarvergadering van de Chris- teljjk-Gereformeerdo buitenlandsche zending zal op Dinsdag 28 Juni a. s. in het kerkgebouw der Chr.. Gereformeerden te Leidon worden gehouden. De agenda der werkzaamheden bestaat uit: a. Een kort verslag over de zending; b. een referaat over de vraag: "Waarmede moet de zending beginnen: met do bearbeiding van ge- heole volken of met den enkele. Inleider dr. H. Bavinck c. een referaat over Soemba, door ds. H. Dijkstra cl. een referaat over de vraag: "Wat heeft de hervorming der 16de eeuw voor de heidenzending gedaan? Inleider de zendingsdirector. Des avonds te halfacht zal een bidstond worden gehouden, waarin als voorgangers zullen optreden de heeren D. H. Beuker en D. De Pree. Heden is het de 72ste gedenkdag van den slag van "Waterloo, naar aanleiding waarvan aan openbare gebouwen alhier de vaderlandsche drie kleur was ontrold. In verband met dezen dag zal weder, op eene ont vangen circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot mildda digheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevor deren der jaarlyksche Collecte, welke door de dis- trictscommissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, genoemde Collecte geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotens bussen, op Maandag en Dinsdag 20 en 21 Juni a. s., aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en "Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onkrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door don dienst infirm is ge worden, er een fonds bestaat, mot het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, ge dachtig aan, die ondersteuning met meer mildheid te verloenen, opdat het fonds aan al dio billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge do goede uitslag dezer inzamelingen, waar van Burgemeester en "Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht De alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de volgende loting voor de schutterij moeten deelnemen, zal ter inzage van de belanghebbenden liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20sten tot en met den 29sten Juni a. s. (de Zondag uit gezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, terwijl de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Donderdag den 30sten Juni, 's voormiddags te negen uren. Zij, die na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente metterwoon hebben geves tigd, worden tot eene naloting opgeroepen, mede op Donderdag den SOsten Juni,'s namiddag te één uur. Degenen, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, kunnen zich door een gemachtigde doen vertegenwoordigen, of, geen ge machtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de commissie uit het gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door persoonlijke opkomst of, bjj volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandig- hoden wel bekenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. Dientengevolge zullen zoowel zy, als degenen die zich in den dienst willen doen vervangen, de be wijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zjj van nommer willen verwisselen, kenbaar maken aan de commissie, op Vrijdag den 8sten Juli a. s des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteeke ning te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschiedzullende op de reclames, zoo wel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opgenomen van 34 61 volwassen personen en van 9 13 kinderen. Naar aanleiding van het verzoek van sommige visschers te Scheveningen aan het Departement van Marine om vergunning en een vrijgeleide om zich naar Engeland te begeven, ten einde aldaar te worden aangemonsterd, is te Scheveningen een schrijven ontvangen van den heer A. Vrolijk te Lowestoff (Engeland), waarbij hy den visschers het volgendie in overweging geeft: „In de eerste plaats zijn in Engeland de ver diensten voor de visschers veel minder dan in Holland, daar zij hun deel in alle verliezen moeten betalen, zooals van netten, breels, touwes en verder van alles, wat bij de visscherij gebruikt wordt. Ook moeten zij hun deel voor zout en victualiën bijdragen. „Zooals ik hoor, zjjn er reeds 3 visschers van Scheveningen hier aangekomen voor de makreel vangst, die tot Juli duurt. Maar wat dan? „Geen werk! 'en om op de haringvangst te wachten, die in Augustus begint, daarmede gaan onkosten gepaard. Voor kost en inwoning moet men hier wekelijks 14 a 16 shillings of van ƒ8.40 tot f 9.60 betalen, wat ik veronderstel dat voor een visscher te veel zal zy'n. Er zjjn hier ongeveor 150 visschers buiten betrekking. Ze lijden liever thuis gebrek, dan voor weinig of niets de zee te moeten bevaren, en vandaar dat ik myne vroegere dorpsgenooten ten sterkste afraad hier te komen." De commandant van de Haagsche brandweer is gedurende het zomerseizoen speciaal met den dienst te Scheveningen belast. Ofschoon er aan goede reiswijzers zeker geen gebrek bestaat, zoo blijft de ondernemingsgeest onafgebroken werkzaam om ook op dat gebied telkens wat nieuws te scheppen. Getuige de „A B C of Alphabetische Reisgids", dezer dagen bij de firma Ellerman, Harms Co. te Amsterdam in het licht verschenen. Zooals de naam reeds doet vermoeden, heeft men hier het gemak gezocht in eene alpha betische rangschikking van de plaatsnamen met de verschillende reisgelegenheden naar de voornaamste andere plaatsen en eene opgaaf van de kosten. Hier is alles vereenigd, wat de reiziger verlan gen kan, en hy vindt in een oogwenk, wat hij hebben moet. 159 bladzijden vol cijfers, een doolhof, ja, maar waarin iedereen den weg vinden kan en wel in een ommezien. Men zoekt de plaats op van waar men gaat of welke men bereiken wil, en vindt alle inlichtingen bijeen. In een oogwenk is men ingelicht omtrent den kortsten weg. In gewone spoorwegboekjes moet men voor ééne reis meestal verschillende bladzijden doorzoeken en geraakt dan nog niet zelden in dwaling; hier is vergissing on mogelijk. Zelfs geroutineerde reizigers weten soms den weg in hunne spoorwegboekjes niet te vinden hier vindt de eenvoudigste wat van zijne gading is. De samenstelling van deze Reisgids is aan des kundigen en autoriteiten op het spoorweggebied toevertrouwd, zoodat zy met het volste vertrouwen als de beste en meest practische hier te lande bestaande Reisgids kan worden aanbevolen. Op de ervaring van dergelijke, reeds bestaande, uitgaven iö het buitenland gegrond, durven wy voorspellen, dat dit boekje zich spoedig in de gunst van het publiek zal verheugen. Zeer zeker is het de bedoeling het nog uit te breiden tot alle plaatsen van eenig aanbelang. Mon vindt er nu maar een 25-tal. Kampen, Deventer, Meppel, Assen, Middelburg, Vlissingen, Alkmaar b. v. zyn er nog niet in vermeld. Maar daar ach teraan ook een volledige dienstwjjzer in den gewonen vorm, ook der stoomtrams, is opgenomen, kan men altyd de noodige opgaven vinden. Hoe het ten slotte mogelijk is een net, gemak kelijk, dun spoorwegboekje, maar dat 159 bladzijden en tevens een zeer nauwkeurig en net spoorweg en stoomtram kaartje bevat, voor 12'/, cent te leveren, een boekje, waarvan de bewerking onder elk opzicht een schat van geld moet hebben gekost, dat moeten de uitgevers weten; het publiek zal er niets van begrijpen, maar het werkje ongetwijfeld gretig gebruiken. Met 1 Oct. dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli a. s. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zy haar woonplaats hebben: voor Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling, te's-Gravenhage; voor Noord-Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1