Gemengd Nieuw*. Gisternacht omstreeks 3 uren be vonden zich in eene tappery aan de Augustijnen kamp te Dordrecht oonige personen, waaronder 4 mannen uit Bergum (N. B.), die op de muziek van een orgel aan hot dansen waren. Een paar kramers uit de Steegoversloot, die kort daarna binnenkwamen, maakten eene opmerking aangaande het samen dansen van mannen, hetgeen tot een twist leidde, welke uitliep op eene uitdaging tot vechten, waartoe men zich op straat begaf. Zekere S., die in de buurt woont on volgens zyne verklaring met de vechtpartij niets uitstaande had, maar alleen uit niouwsgierigheid eens was komen kijken, moest dit duur bekoopen, want hy bekwam eene snede over het hoofd, eene in den nek en eene over den pols, terwijl een der vechtenden eerr%ibe- duidenden steek in den nek en anderen eenige slagen met talhouten bekwamen. De politie maakte aan het gevecht een einde en arresteerde de vermoedelijke daders, terwijl een nader onderzoek is ingesteld. Drankmisbruik schijnt de oorzaak van het gansche voorval te zyn. (D. C.) In de nabijheid van Namen, te Beez, had Vrydag een ongeluk plaats. Een werkman, Jozef Fievet, die het toezicht hield by eene bagger machine, viel in de Maas. Eenige arbeiders, minstens vyf en twintig, werkten dicht by de plaats, waar dit voorviel. Niet één hunner kwam Fiovet te hulp, misschien omdat zy niet zwemmen kondon. Men bepaalde zich er toe den ongelukkigen jongen man eene plank toe te steken, welke deze echter niet grypen kon en alzoo modegetrokken werd door den stroom. Na pogingen om hem te vinden, welke eenige uren duurden, werd slechts zyn lijk opgehaald. Een brief uit Konstan tinopel deelt mede dat tegenwoordig op nauwelijks één uur afstands dier stad zich eene rooverbende ophoudt, welke de gewoonte heeft de reizigers, die geen losprys betalen kunnen, in eene teerton te ver branden. Het is bekend dat de „New-York Emigration Commission" aan de Inman-Stoomvaart- maatschappij bevel heeft gegeven de onlangs aan gebrachte Iersche landverhuizers terug te brongen. Voor de rechtbank verklaarde de commissie, dat zy dit bevel had uitgevaardigd op grond van het feit, dat het Engelsche gouvernement den overtocht had betaald, niettegenstaande deze landverhuizers, volgens getuigenis van een der commissieleden, in veel betere omstandigheden verkeerden dan het gemid delde van hen, die jaarlijks in Amerika landden. De president der rechtbank wees er op, dat, indien de commissie een onderzoek had ingesteld naar de middelen van bestaan dezer landverhuizers, haar conclusie door de rechtbank zou zyn bekrachtigd; doch dat had de commissie verzuimd. De wet liet veel meer ruimte dan de commissie scheen te mee- nen. De rechtbank besloot dan ook tot de invrij heidstelling der landverhuizers, die nagenoeg allen naar de fabriekssteden van Massachusetts zullen vertrekken. Het gevolg hiervan is, dat de commissie in het vervolg alleen te onderzoeken heeft of de landver huizers in hun eigen onderhoud zullenfcunnen voor zien, of dat het misdadigers of krankzinnigen zyn. De uitspraak van de rechtbank zal den stroom der landverhuizers weer doen wassen. Men vermoedt, dat het meerendeel der Italianen, die onlangs in Amerika aankwamen, geholpen zijn door de locale autoriteiten, gelyk dit met de Ieren het geval is geweest. Men herinnert zich zeker nog het vreeselyk spoorwegongeluk op de Tay-brug in Schotland, nu vyf jaren geleden, waarbij 300 men- schen omkwamen. Thans is de nieuwe brug gereed en geprobeerd. Zy heeft ongeveer negen millioen galden gekost. Sarcey, die de generale repetitie van „Lohengrin" te Parijs bijwoonde, zegt, dat wat „hy" mooi vond, door de echte Wagnerianen voor hoogstens „de l'excellent Verdi" werd ge. houden; dat er bij deze muziek geen gelegenheid is tot applaudisseeren, omdat ze steeds doorgaat en dat hij eene hoestbui in zyn zakdoek heeft moeten smoren. „Elke akte duurt 5 kwartier," zucht hij, „en dat zonder punten of komma's. Stel u voor een feuilleton van 12 kolommen, zonder één nieuwen regel. Daar is een groot duo, waarmede de 2de acte begintik had 5 fr. willen geven om te weten in welke taal de twee spraken; men kon geen woord verstaan en ik durfde het niemand vragen. Bij het heengaan vernam ik dat Nuitter de ver taling heeft geleverd. Het zal dus wel Fransch zyn geweest. Maar Nuitter zelf moet gezegd hebben, dat hij den tekst niet begreep." Sc Voeilingstcnieonstelling te Amsterdam. II. Vaktentoonstellingen zijn gewoonlijk voor een leek niet aantrokkelykdit hoeft de commissie ook in gezien, welke daarom zorgde dat op deze tentoon stelling een aantrekkingspunt zou bestaan; eene gelukkige gedachte hoeft zy gehad zoo iets aan den heer Springer, architect, op te dragen en hot hem toe te vertrouwen, die dan ook de omgeving in een marktplein uit de 17de eeuw horschapen heeft. Alles op te noemen, wat hier te vinden is, zou te wydloopig wezendit is een feit, dat men noch honger noch dorst behoeft te hebben, want elk wat wils is daar te vinden. Wij zullen ons dan ook daartoe bepalen, nu en dan eenige bijzonderheden mede te deelen van het meest vermeldons- en aanbevelenswaardige. Zeer eigenaardig is de visclimarkt (C. Saür Hzn.) (No. 1 van den catalogus), de sigarenwinkel van Th. A. Petit, die tot in do minste kleinigheid een trouw beeld van voorheen te aanschouwen geeft; oude tabak, sigaren, pijpen enz. enz. In den winkel vlak daarnaast kan men fraaie antiquiteiten koopen en geeft de verschillende bonte kleeding der poor ters en poorterossen eon klein voorbeeld, hoe pitto- resque het vrooger geweest moet zyn. De ver lichting had eveneens primitief moeten zyn en het is een misstand die niouwerwetsche gaslantaarns. Het tentoonstellingsgebouw binnentredend, wordt het oog door menig heerlijk plekje aangetrokken, alhoewel nog niet alles gereed en nog veel ruimte opengelaten is voor verschillende tijdelijke tentoon stellingen. Mot alle gerustheid mag men verklaren dat deze eerste tentoonstelling van Voedingsmiddelen goed geslaagd is. Slechts enkele inzendingen zullen genoemd wor den, welke door goede smaak en deugdelijkheid uitmunten, o. a. van: Gebr. Maas te Scheveningen, visch- en schaaldieren (No. 2 van den catalogus); G. W. Heusden, te Amsterdam, rookvleeschwaren, (No. 28)Ed. De Beukelaar Co., te Antwerpen, biscuits, enz. (No. 73), maar bovenal de Nederland- sche biscuit-fabriek te Amsterdam (No. 74)P. Da- nonvillo, te Parijs, vruchten, geleien enz. (No. 90). Echter hebben Heuff en Co. te Avezaath bij Tiel, die vruchten op brandewijn hebben ingezonden (No. 107) bewezon dat inlandsch fabrikaat even goed is als buitenlandsch en dat de pryzen veel billijker zijn. De daarvoor benoodigde flesschen zijn geleverd door Den Boers en Co. te Delft, die alle soorton flesschen van vroegeren en van den tegenwoordigen tijd hebben tentoongesteld (No. 186). Zie gedetailleerde prijs courant. Hartog en Tosel te Botterdam zond Armours tongen en vleeschwaren in blik (No. 106). Zeer aan te bevelen zyn de volgende inzendingen Chamberlands Filter, systeem Pasteur (No. 196) door Crans en Co. te 's-Hage ingezonden; eenvou diger is echter Maignan's Filter, ingezonden door ■Jacob C. Wotverbeek (281), die een zeer doelmatige, boknopte zakfilter heeft tentoongesteld voor troepen op expeditie. G. W. A. De Groot en Co., te Apeldoorn, kuip en vaatwerk en ander houtwerk, solide en sierlyk (No. 214). E. Herzog te Kendnetz-Leipzig, machine voor aard appelschillendeze vereischt geen inspanning, is zeer doelmatig, bespaart tijd en levert voordeel op. De prijs is ƒ17.50, en ze is reeds by groote instel lingen in gebruik. (No. 222). Mehlmann en Drieman te Amsterdam hebben der gelijke machine tentoongesteld, doch deze is minder mooi, maar even goed (No. 247). Prys 11. Deze firma heeft eene keuken ingericht, geheel volgens de eischen van den tegenwoordigen tijd en het is voor de dames zeer aanbevelenswaardig deze inrichting te bezoeken, welke waterfilton heeft, die zeer eenvoudig zijn en aan elke kraan passen 0.70) ook gezondheids-koffiefilters, peperbussen, welke nooit omvallen kunnen, van geplet nickel op staal. Dekschalen enz. zonder galvanische stroom geplet enz. D. Justius, reeders te Amsterdam, koper-, blik-en zinkwerken (No. 258). Uitvoerige prijscourant. De Koninklijke fabriek van lakwerken te Amsterdam (No. 259), zeer schoone étalage. Wanneer het tentoongestelde gezouten vleesch, wildbraad en visch gekookt zal zijn, zal men kunnen oordeelen of dat ten gevolge van het conserve-zout van dr. Bieger bij A. Wassmuth Co. te Barmen verkrijgbaar, (No. 270), even goed zal zyn als waar voor het in verschillende attesten door buitenland- scho vakmannen aanbevolen is. In die attesten wordt verklaard dat het oven versch was als versch vleesch, terwijl het geconserveerde reeds 3 maanden oud was. Zuinigheids-schiller met schaaf, boor en raspel (No. 272 en 318), zoo ook lampen poetser 50 ct. per stuk, voor elke huishouding aan te bevelen. Julius Wurmbach te Bockenheim bij Frankfort a/M. (No. 282), heeft eene zeer mooie collectie vulkachels en haarden ingezonden. Het tentoongestelde van Joseph Bingler Söhne, te Bozen in Tirol (No 286) munt uit door eene zeer schoone inzending van vruchten op jus en brandewijn, conserven enz. (buitongowoon mooie exemplaren.) Yos en le Grand, te Amsterdam, decorateurs (No. 297), hebben eene eetkamer samengesteld en gemeubeld, welke van een goeden smaak getuigt. Yan Gelderen Co., voorheen Mautz Co., te Amsterdam (No. 310), is eene vanouds bekende firma on bewijst door de uitgestalde porceleinen en aardewerk serviezen, enz., met den tjjd mede te gaan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Bijna in alle groote steden van ons land rijden om dezen tijd van het jaar sproeiwagens door de straten; hier, in onze goede stad Leiden, ochter is juist het tegendeel het geval. Immers, zyn het geen aschwagens, welke gevuld worden overdag, dan is het toch zeker de baanveger van de paardentram, dien men dikwijls in de week op den Stationsweg, waar gewoonlijk meer vuil en zand ligt dan in de straten van het midden der stad, kan ontmoeten. Do reinigingen, waarmede deze baanveger dan over het algemeen des voormiddags bezig is, dus wanneer de meeste reizigers op het pad zijn, kunnen als tienmaal erger beschouwd worden dan Iret on gerief, dat de aschwagens veroorzaken, daar wolken stof en vuil den voorbijgangers in het aangezicht vliegen en de ramen der aldaar staande woonhuizen dan moeten gesloten worden. Ook hedenmorgen had dit vegen plaats en de vreemdelingen, die uit den trein kwamen, gaven er hunne diepe verontwaardiging over Le kennen dat zoo iets in eene stad als Leidon zoo naar wille keur mag geschieden. Zyn hierop dan geen verorde ningen, dat dan het gemeentebestuur er voor zorge Wil men vegen, men doe het des nachts of neme een sproeiwagen in dienst en, heeft men dien niet, dan kan men toch eenige verbetering in den toestand brengen. De tram immers is voorzien van - n wagen, welke 's winters de pekel op de rails brengt; waarom deze ook niet voor het vegen aangewend door de tonnen, daarop te plaatsen, met water te vullenHet vullen kan overal in de stad geschieden. 17 Juni '87. x. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomcrzorg. Dinsdag 21 Juni, des avoi Is te zeven uren, te geven door het stafmuziekcorps van -. 4de regi ment infanterie, directeur: de heer J. G. E. Mann. Eerste afdeeling: No. 1. Klokkenmar.-ch uit het balk t „de Droom van den Klokkenluider", J. G. H. Mann; 2. F ït-ouverture, A. Leutner; 3. Souvenir do l'Opérette „Le petit Faust", Hervé; 4. „Schatz-Walzer aus der operette „dér Zigeuner baron" (1ste nitv.), Joh. Strauss; 5. Fantaisii sur „Le Songe d'une Nuit d'Eté", Opéra de Thomas, A. J. Buyssens. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture: „Guillaume Teil", G. Rossini; 7. Vorspiel zum Bühnen-Weihfest.-piel „Parsifal", R. Wagner; 8. a. Spanischer Tanz No. 5, (arr. C. Lau), M. Moskowzki; b. „Les Myrtes sont Hét ris", Mélodie (arr. Mann, 1ste uitv.), J. Faure; 9. Fantaisie - des Motifs de „Mignon", Opéra de Thomas, (late uitv ,1. G. H. Mann. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 5 tot 11 Juni. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 5 Juni 7.45 9.15 7 16.8 6 M 7.45 9.30 8 17.0 7 rt 7.45 9.30 7 17.4 8 n 7.45 9.30 8 17.5 9 n 7.45 9.15 7 17.4 10 V 7.45 9.30 8 17.5 11 n 7.45 9.30 8 17.5 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.8, 17.0 enz. Standaardkaarscn, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10