N°. 8382. Zaterdag JTrmi. A0. 1887. Leiden, 17 Juni. gaze £osrant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven L EID 8 0 H DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor I<«den per 3 m&andan1.14. Franco per posts 1.40. Afeonderlijke Nommers0.05. Officieel© Senn 1 ggerlngen. JACHT. De commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland; Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 7den Juni 1887, No. 64; Gelet op art. 11 der wet van den 13dcn Juni 1857 (Staats blad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voor noemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn ge opend op Maandag den 25sten Juli aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en h, der wet op de jacht en vis- scherij, is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visschcrij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro inciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den lOden Juni 1887. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Eurgemcester en Wethouders van Leiden, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het koninklijk besluit van den lsten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 19den dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld één primitief kohier wegens het patentrecht (schippers, kramers enz.) dieDst 1887/88, exe cutoir verklaard den 15den Juni jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanelag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Juni 1887. DE KANTER. De voorzitter van den Raad der gemeente Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de verkie zing van twee leden van den Gemeenteraad ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het vertrek uit do gemeente van den Heer Mr. J. B. VOS en het door den Heer P. I. DE FBEMERY genomen ontslag, die beiden in 1889 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den lilden Jnli 1887, van des voormiddags negen tot des namiddags v ijf uren. Leiden. De Voorzitter voornoemd, 17 Juni 1887. DE KANTER. Betreffende de hier gehouden 120ste algemeene jaarvergadering van de Maatschappij dei' Neder landsche Letterkunde, kan nog worden gemeld dat blijkens de gedane mededeelingen de maande- ljjksche vergaderingen geregeld plaats hadden en dat er belangrijke mededeelingen door bekende sprekers werden ingeleid of stukken voorgedragen. De com missie voor taal- en letterkunde en die voor het tijd schrift, waarvan reeds het 6de deel voltooid is, waren ijverig werkzaam. De catalogus der rijke boekerij is voltooid en aan den heer Petit werd op welsprekende wijze eene zeer welverdiende hulde gebracht voor den arbeid en de zorgvuldige moeite, daaraan besteed. De heer dr. S. W. De Yries heeft een supplement op den catalogus der handschriften bewerkt. De penningmeester was minder met dien arbeid ingenomen, welke sedert 1867 ruim ƒ18,000 aan de Maatschappij gekost en de kas geheel uitgeput heeft, zoodat deze slechts een saldo van ƒ289 aan wijst. In 1883 was dat saldo nog ƒ3800, en het zal thaus een kunstwerk wezen om eene begroo ting op te maken, welke niet met-een nadeelig saldo sluit, aangezien de uitgave van een alpha- betisch register nog zeer belangrijke offers zal eischen. Op zeer geestige wijze werd dit alles uiteen gezet door den penningmeester, den heer D. Harte- velt, die ernstig wees op de moeilijkheden, waarin deze buitengewone uitgaven de Maatschappij op finantiëel gebied zouden kunnen voeren. Het wetenschappelijk fonds bedraagt feitelijk 9855 en de kas voor de bibliotheek der Zuid- Afrikaansche Republiek, te Bloemfontein gevestigd en met de stedelijke boekerij vereenigd, is uitgeput. Heden slaagde aan de universiteit alhier voor het eerste natuurkundig examen de heer W. F. Privé. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden toe gelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heer W. Mulder, doctorandus, en is bevorderd tot tandmeester de heer J. F. Ruygrok. In het vorig bericht, melding makende van het feit dat de heer R. N. Van der Maaren te dezer stede a. s. Dinsdag 25 jaren bij de politie zou fungee- ren, is eene onjuistheid geslopen. Niet 25 jaren is het alsdan geleden dat hij als tweede commissaris hier werd aangesteld dit geschiedde in 1873 maar 25 jaren dat hjj bij de politie in het algemeen in dienst trad, en wel destijds bij de Rotterdamsche. Tweede Kamer.- In antwoord op de interpel- latie-Hartogh over de gratieverlening aan de ver oordeelden by het palingoproer verklaarde heden de minister van justitie dat de Koning aan drie ver- oordeeldon gratie heeft verleend, nl. aan Maria Potters, Sehöneville en Van den Broek. Bij de hervatting der discussie over de Grond wetsherziening is het voorstel-Schaepman tot split sing van groote gemeenten in enkele districten, verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Alle ingediende amendementen op de kiestabel zijn weer ingetrokken. De goheele tabel is onver anderd aangenomen met 45 tegen 31 stemmen. Het geheele hoofdstuk der additioneele artikelen werd aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. De Grondwetsherziening is alzoo heden afgeloopen, na dankbetuiging aan de Kamer en de Regeering wederzijds. De heer P. Tirion, gemeente-architect te 's-Hage, mocht gisteren terugzien op den dag, waarop hij 25 jaren geleden in dienst der gemeente trad. De geachte gemeente-ambtenaar ontving van vele zijden blijken van belangstelling met zijn zilveren jubelfeest. Te 's-Hage is in den ouderdom van bijna 70 jaren overleden jhr. J. R. T. Ortt, oud-inspecteur van den waterstaat. Zooals men weet, zullen de geschenken, welke door de Nederlandsche Katholieken aan Paus Leo XIII, bjj de viering van zjjn vijftigjarig priester feest, zullen aangeboden worden, alvorens zjj naar Rome gezonden worden, zooveel mogelijk eerst te Amsterdam tentoongesteld worden. Het „comité voor de Nederlandsch-Vaticaansche tentoonstelling" heeft thans een rondschrijven ver zonden, waarin hot verzoekt vóór 25 .Juni op te geven, welke goederen te Amsterdam tentoongesteld en door bemiddeling van het comité reeds in October naar Rome zullen gezonden worden. Na ontvangst dier opgaven zal het comité bepaalde aanwijzingen kunnen doen over plaatsing, toezending enz. De tentoonstelling zal twee, ten hoogste drie weken duren. Mejuffrouw Henriëtte van Gelderen heeft zich te Amsterdam als tandarts gevestigd. Hare eerste opleiding genoot zjj bij haar vader, terwijl zij zich verder bekwaamde bij den bekenden Amerikaan- schen tandarts Picnot te 's-Hage. Zij legde zich voornamelijk toe op de Amerikaansche manier van goudvullingen en het regelen der tanden en ont vangt dan ook uitsluitend tot dat doel slechts dames en kinderen. Te Haarlem is eene Vereeniging van ambte naren opgericht, die zich ten doel stelt, de vraag te beantwoorden, of het voor de leden dier Ver eeniging mogelijk is, in het bezit te komen van i PRUS DER AJDVERTENTIEN: Tui 1—6 regels/1.06. Iedere regel meer/0.171. Gnwtere lettere neer plaatenümte. Voor het inc&s- eeeren buiten de etsd wordt 0.10 berekend. eene eigene woning, en als dit uitvoerbaar blijkt, ééne of meer coöperatieve Vereenigingen te stich ten. Behalve de heeren Rutgers en Ley er, die hier toe het initiatief hadden genomen, werden in het voorloopig bestuur gekozen de heeren Van Huizen, Ibach en Traanberg. De heer A. Van der Velden trad op als adviseur. Wjjlen de heer A. II. Evers, te A.msterdain, heeft een legaat, groot ƒ1000, vermaakt aan het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders te Utrecht. Op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam wordt in de afdeeling „Zuivelbereiding" op 5 8 Juli en op 13 16 Sept. a. s. eene tentoon stelling van boter en kaas gehouden, waarbij J© volgende diploma's zijn uitgeloofd; Voor de beste inlegboter, in Mei gemaakt van room of melk, minstens 10 KG. in fust of andere verpakking, een Gouden Medaille; voor de beste boter, licht gezouten, een G. M.voor de beste stukken of kluiten (2 st.), een Bronzen Med. voor de beste inzending van boter in blik voor tro pische gewesten een B. M. Voor vette kaas, in Mei of Juni hier gemaakt, Edammer vorm (5 st.) een Zilveren Med.Goud- sche vorm (2 st.) een Z. M.- Derby-vorm (2 st.) een Z. M.Limburgsche vorm (3 doosjes) een Z. M.niet genoemde soorten (2 st.) eenZ.M. vette kaas, buiten ons land gemaakt (2 5 st.) een Z. M. Voor komijn- en nagelkaas, in Mei of Juniin Ned. gom. (2 st.) een Z. M.kanterkaas, id. (2 st.) een Z. M.magere kaas, hier voren niet gevr. (2 st.) een Z. M.id. buiten Ned. gem. (2 5 st.) een Z. M.voor de volledigste inzending van goede boter in Ned. en voor id. buiten Ned. gemaakt, beide een eerediploma, en evenzoo voor de volledigste in zending van goede kaassoorten, hier en in het bui tenland gemaakt. Op hot terrein in 't Paviljoen van Amsterdam is de eerste les van den kookcursus gegeven. De heer Bergsma stelde mevr. Altink Mees voor en deelde mede dat er hier eenige grondbeginselen zouden geleerd worden voor de goede keuken, geen Fransche, Engelsche, Duitsche of Hollandsche, maar eenvoudig eene keuken, die voor allen dezelfde was. Het doel van deze cursussen vooral zal zijn, het geven van goede grondbeginselen, om die thuis zelf goed uit te werken, en de geheime gedachte of hoop van de commissie was, later hier in Amsterdam eene kookschool te stichten. Hierna begon mevr. Altink Mees hare les in de Fransche taal. Enkele dames maakten gebruik van. de haar gegeven vrijheid, van het bjj wonen van den cursus af te zien, nu die in het Fransch werd gegeven. De 2de luitenant Van Lockhorst van het 4de regiment infanterie, thans gedetacheerd bjj de Nor maal schietschool, wordt gedetacheerd voor den tijd van 5 jaren bjj het O.-I. leger. De gemeente-ontvanger van Gulpen is wegens een tekort in zjjne kas ontslagen. In zjjne plaats is benoemd de heer J. Roebroek. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Juni van Marseillede „Oranje. Nassau", van Paramaribo naar Amsterdam, ver trok 16 Juni van Havre; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 16 Juni Dover; de „Noord-Holland", van Batavia naar Rot terdam, is 16 Juni van Aden vertrokken; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez den 16 Juni; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille den 16 Juni; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Juni te Marseille en zette denzelfden dag de reis voort; de „Afrika", van Deli naar Amsterdam, passeerde 16 dezer Ouessant. Z. M. heeft benoemd bij het personeel der

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1