K°. 8381. "V i'ijclao' Juiii. A0. 1887. Dit Bammer bestaat sit Twee Bladen. Leiden, 16 Juni. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. BEIDSCHg||§B AGBL AD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mamcUn1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Met een hartelyk welkom aan de leden opende heden prof. M. De Vries de jaarlyksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Het groote nut en het ware genot dezer bijeen komsten werden door hom in korte, krachtige trek ken geschetst. Met weemoed herdacht hij de zestien binnenlandsche leden, die in den loop des jaars aan de Maatschappij waren ontvallen, waaronder de beide Leidsche predikanten C. Krabbe en A. W. Wybrands. Het eenige buitenlandsche lid, dat in hoogen ouderdom door den dood was weggenomen, was prof. Ranke. Aan het einde zijner toespraak deelde hij mede dat hjj nu voor de twaalfde maal als voorzitter was opgetreden en, ofschoon hjj zich volstrekt niet aan de werkzaamheden wilde onttrekken, toch het voorzitterschap niet meer wenschte waar te nemen. Dit wilde hij aan jongeren overlaten. Ju niores ad labores. Na de gewone werkzaamheden werden tot bin. nenlandsche leden benoemd de heerenW. C. Capel, te 's-Gravenhage; W. Gosler, uitgever te Haarlem Mr. C. M. J. Willeumier, oudhoogleeraar aan het Athenaeum Illustre, lid van den Gemeenteraad, voorzitter van de Plaatselijke Schoolcommissie te Amsterdam; Mr. J. Oppenheim, hoogleeraar te Groningen; J. Douwes, predikant te Leens; Mr. C. Bake, commies by den Raad van State te 's-Gra. venhage; T. Tal, opperrabbijn te Arnhem; G.Van den Eisen, professor in de kerkgeschiedenis in de Abd\j van Berne te Heeswjjk; H. M. Werner, rit meester te ZutfenD. M. Maaldrink, emeritus predikant te Twello; Th. Nolen, leeraar aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam; M. Buys, predikant in Ned.-Indië; Mr. J. P. Ermerins, bur gemeester van ZierikseeJ. A. De Rjjk, prof. in de wijsbegeerte aan het Seminarie Hageveld te Voorhout mr. E. De Vries, secretaris van het hoogheemraad schap van Rijnland te Leiden; IJ. L. Berckenhoff, redacteur-correspondent van de N. Rotterd. Courant te AmsterdamJ. J. L. Ten Kate Jr., kunstschilder te Amsterdam; dr. I. M. J. Hoog, predikant te Abbenbroek; dr. I. Van den Bergh, predikant te Zwolle; dr. J. C. Schagen van Soelen, Oost-Indisch predikant, thans te Leiden; mr. O. J. M. Graaf Van Limburg Stirum, te 's-Gravenhage. Tot buitenlandsche leden werden gekozen de heeren: dr. J. R. Hanne, predikant te Hamburg Eppendorf; dr. P. G. H. Willems, hoogleeraar te Leuven; Gédéon Huet, archiviste-paléographe, ver bonden aan den dienst der Bibllothèque Nationale te Parijs; F. De Potter, te Gent; J. A. Van Droogen- broek, te Schaerbeek. Tot lid des bestuurs werd benoemd dr. J. G. R. Acquoy, in plaats van den in October a. s. aftre denden bestuurder dr. J. J. Pi-ins. Voordat de vergadering gesloten werd, bood de heer Do Jonge Van Ellemeet zijne hoogst belangrijke verzameling der werken van Cats, waarvan hij in 1870 een catalogus had uitgegeven, getiteld: „Museum Cat- sianum" en bevattende 225 nummers, aan de Biblio theek der Maatschappij ten geschenke aan, voor welk kostbaar geschenk de voorzitter hem namens de vergadering in wanne bewoordingen bedankte. Hierna gingen de meesten naar Zomerzorg om zich aldaar te midden der schoone natuur aan een gemeenschappelijken maaltijd naar geest en lichaam te ^rkwikken. Heden slaagde aan de universiteit alhier, voor het eerste natuurkundig examen, de heer J. G. Vogelenzang, van Leiden. Naar wij vernemen, zal het a. s. Dinsdag, 21 .Juni, 25 jaren geleden zijn dat de heer R. N. Van der Maaren, thans commissaris van politie, als tweeden commissaris van politie alhier in functie trad. Zeer zeker zal het den welwillenden man, die niet alleen voor onze veiligheid zorg draagt, maar tevens ook uit den aard zijner betrekking met verschillende familiën in aanraking komt, ten einde zyn raad en bijstand in te winnen, niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Thans is in druk verschenen het jaarlyksch verslag van den directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, uitgebracht in de jongst ge houden algemeone vergadering en waarvan wij toen reeds het een en ander mededeelden. Er bljjkt nog uit dat het afwijzen van een dei- jongens wegens algemeene lichaamszwakte het be stuur zeer leed deed. Wy nemen die geschiedenis alsnog uit het verslag over. „De vader was in het jaar 1864 een beruchte Leidsche straatjongen, zonder moeder en met een slechten vader, een deugniet van het eerste water, maar toch een aardig type. Eenige studenten, die schik in den jongen hadden en hem don bynaam van „Galgebrok" gaven, trokken zich het lot van den zwerver aan, lieten hem een ambacht leeren en ook een goed kosthuis geven. Maar de jongen paste slecht op en werd van zyn winkel wegge zonden tot tweemaal toe werd het daarna beproefd, hem door middel van deze Kweekschool voor den zeedienst op te leiden, doch ook dit mislukte, daar hy zich misdroeg en telkens wegliep. „Hy begon toon een zwervend leven, waaraan de krygsdienst gelukkig een einde maakte; huwde, na het verlaten van den dienst, eene weduwe met drie kinderen en reisde verder met zyn gezin als stoelenmatter en vertinner in een kermiswagen het land door. „Een der zoons van dezen man wenschte thans op de Kw. v. Z. geplaatst te worden, en het was ons natuurlijk aangenaam te vernemen, dat dit ge schiedde op raad van den vader, den vroegeren deserteur en weerbarstigen leerling van de Kweek school, omdat het een lof is voor de inrichting, welke meer beteekent dan die van vele anderen." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middtl van het stoomschip „Drente", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 18den Juni a. s., des morgens te 8.30. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrydag-avond om 10.23 bezorgd zyn. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand April 11. tusschen Leidon en Katwijk 25,212 personen, met eene opbrengst van ƒ4443.46; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ328.04 op, totaal ƒ4771.50. Yan 1 Januari tot en met uit0. April 1887 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 105,966, met eene opbrengst van f 16460.87'/,het goederenvervoer en diversen bracht 1991.87'/! op, totaal ƒ18452.75, zijnde per dagkilometer 13.58. De Hollandsche mail, met berichten uit Indië, wordt morgen alhier verwacht. Ds. Oorthuizen te Katwyk aan Zee is beroe pen te Scheveningen. In de gistermiddag door den gemeenteraad van Haarlem gehouden zitting, kwam van het raadslid den heer Gallandat Huet, die afwezig was, eene missive in, waarby hy, overwegende dat, door het „nauwkeurig en uitvoerig onderzoek, dat B. en Ws. gehouden hebben naar aanleiding van zyne beschuldiging tegen den gemeente-architect enden opzichter over de gemeente-reiniging, is gebleken dat er onregelmatigheden bestaan, welke tot misbrui ken kunnen aanleiding geven, als: het inhouden van gemeentegelden door een niet-comptabel ambtenaar, en het aannemen van eene fooi door een ander gemeente-ambtenaar, voorstelt, de instructie voor i PRIJS DER AJDVERTENTIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. beido ambtenaren aan te vullen met enkele bepa lingen, waarby aan don gemeente-architect ver boden wordt, zich in „eenig bewind van penningen" te steken, en voorgeschreven, alle door hem ont vangen gelden dadeljjk by den gemeente ontvanger te storten en copie van alle uitgaande brieven en stukken te houden en waarby aan den opzichter der gemeente-reiniging verboden wordt giften, onder welken vorm ook, te vragen of te ontvangen, en insgelijks voorgeschreven copie te houden van uit gaande stukken, en alle documenten te bewaren. De voorzitter (de wethouder Kist, daar de bur gemeester afwezig was) stelde voor, die missive voor kennisgeving aan te nemen en aan B. en Ws. op te dragen, zoo noodig, voorstellen te doen tot wyziging der instructie. De heeren Krelage en Macaré meenden dat dit niet aanging, maar wilden ze in handen van B. on Ws. stellen om advies. Na eenige discussie nam de voorzitter dit voorstel over en werd alzoo besloten. De door burgeriyke en militaire overheden der hoofdstad bygewoondo openingsplechtigheid der Amsterdamsche Voedingstentoonstelling was voor afgegaan door eene ontvangst in de groote restau ratie, van een zestigtal genoodigden, waaronder van 's Lands Regeering, de ministers van oorlog en marine (de laatste tevens als waarn. minister van waterstaat, handel en nijverheid), B. en Ws., enz. Zomerdyk Bussink zorgde hier voor de noodige voedingsmiddelen op deze tentoonstelling zeker niet ongepast. Na eenigen tijd daar vertoefd te hebben, trok men van het Hoornsche Waaggebouw, in optocht, voorafgegaan door vier soldeniers met Hellebaarden, naar het Raadhuis, waarvoor men plaats nam, terwyi de hoofdcommissie zich plaatste op het bordes daarvan. Nadat de burgemeester de tentoonstelling met zyne korte toespraak voor geopend had verklaard, viel de Orkestvereeniging met fanfares in, en men schaarde zich weder in optocht, om het plein en de tentoonstelling in oogenschouw te nemen. In het tentoonstellingsgebouw liet het stryk- orkest van den heer Coenen zich hooren. Het getal inzendingen is 319, waaronder enkele- uit Duitschland, Oostenrijk, Italië en België. Vele étalages waren gereed. De inzending dor marine trok vooral de aandacht. Op het Marktplein, heerschte reeds veel bedryvigheid. De schilderachtige huisjes met hun niet minder schoone stoffeering en meestal eigenaardige inrichtingen en gekostu meerde bewoners maken een hoogst aangename», e.r effectvollen indruk. Men heeft gewedyverd om, den eerepalm en daarvoor kosten noch moeiten gespaard. In vele der inrichtingen toch, welke in de zoowel1 van binnen als van buiten even karakteristieke huizen zijn gevestigd, geschiedt de bediening door personen in nationaal kostuum of in oud-Holland- sche kleederdracht. Het volgende opschrift ziet men voor de Wafel kraam Hoort lyeffhebbers in 't ghemeen Die in dit Waeflelhuys wilt treên, Gaat vry in, eet met plaisier, Want ik zit en back voor 't vier. Al schynt dit huysje kleyn Ey, wilt my niet versmaeden. De waeffels die ick back, Die zullen u versaeden. Het „Utr. Dbl." verneemt dat voor Prinses Wilhelmina op Soestdyk, naby de „kleine boerderij" ern tuin is aangelegd en tevens eene menagerie is byeengebracht. Om haar in de gelegenheid te stel len ongestoord daarvan te genieten, is de wande ling langs de lanen in het Overbosch van den straat-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1