nt immmer bestaat alt Twee Bladen. Ap. 1887. feze (paraat wordt dagelijks, met aitzoaderiag raa gon- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Juni. O Q jü". ÖóOU» 13oiiclei.'B<Ie.£T «Xmii tie? PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10* Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER AXtVERTENTIEN: r V*n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaaternimte. Voor het incas- seeren buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. Ofiieieele Kennbigerlngen. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het eerste toelatings examen voor do Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1887 88, zal plaats hebben in het gebouw op de Pictcrskerk- traelit op Donderdag 7, Trijdag 8 en Zaterdag 9 Jul: a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. >5 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. Blijkens den door Burg. en Weths. overgeleg- üen staat van de posten der begrooting over 1886, Kvelke niet voldoende zyn ter bestrijding van de vereischte uitgaven, zijn, naar de commissie van financiën in haar reeds daaromtrent uitgebracht Rapport opmerkt, de meerdere kosten van enkele posten veroorzaakt door herstellingen, enz., welke [wel niet zonder noodzaak geschied zullen zijn, maar (waaromtrent ook niet gebleken is dat de gelegen- meid ontbrokon heeft den Raad vooraf machtiging [te vragen tot het doen dier uitgaven. Deze bemerking doelt meer bepaald op de vol gende posten: Volgn. 75. Bij raadsbesluit van 26 Aug. 1886 lis de voor dat jaar toegestane som voor onderhoud van het Raadhuis verhoogd met ƒ300 voor her stelling van het torentje boven de Raadzaal, be nevens met 150 voor de inrichting van de Wees- Ikamor tot lokaal van den archivaris, voor het Herstellen van den schoorsteen, behangerswerk, enz. Indien de meerdere kosten van 487.59 veroor zaakt zyn geworden door de herstellingen aan ■cozynon en gehouwen steen aan den voorgevel, Iware het dan niet regelmatiger geweest vooraf een krediet van b. v. 500 te vragen? Volgn. 76. By bovengenoemd raadsbesluit is ook Ide post onderhoud en aankoop van meubelen met 150 verhoogd. Waarom toen of later niet tevens aan den Raad Ivoorgesteld dien post met ƒ208.35 of globaal 210 [te verhoogen voor het herstellen der stoelen in [de zoogenaamde bruidskamer, en voor andere kleine reparation Volgn. 81. Het zoude naar het inzien der com- Iraissie van financiën wenschelijk geweest zyn, vooraf [den Raad te hebben voorgesteld dezen post met [een zeker bedrag te verhoogen tot aankoop van |boekwerken, ten behoeve van het oud-archief. Volgn. 90. Onder de kosten van ƒ735, welke in Ide raadszitting van 3 December 1885 werden toe gestaan voor de inrichting eener boomkweekerjj, Iwas ƒ100 geraamd voor jonge boomen; zoodra ge- Ibleken was dat voor de aanschaffing van dat jong [plantsoen bijna het dubbele der raming noodig [zoude zyn, waarom dan niet eerst aan den Raad |voorgesteld dien post met ƒ100 te verhoogen? De com. v. fin. vertrouwt dat Burg. en Weths. [bij de behandeling van dit voorstel, inlichtingen om- |trent deze bemerkingen zullen geven. Zij heeft zich verplicht geacht 's Raads aandacht lop bovengenoemde overschrijdingen der toegestane Lelden te vestigen, doch heeft overigens geene be- llenkingen om te adviseeren het voorstel van Burg. |en Weths. goed te keuren. By beschikking van den minister van Staat, unister van binnenl. zaken, is met ingang van 1 ItVug. a. s. aan den heer G. C. Van Walsem, op zijn 'verzoek, eervol ontslag verleend als prosector by anatomie aan de Rijks universiteit te Leiden. Door de Regeering is naar gemeld wordt |;rofessor dr. Mac Gillavry, hoogleeraar in de patho logische anatomie te Leiden, uitgenoodigd om ons fcnd op het Intornationaal Geneeskundig Congres |j Washington te vertegenwoordigen. De minister van oorlog heeft goedgevonden te benoemen o. a.tot directeur der met 1 October a. s. op te richten militaire school, den kapitein L. De Vlaming van het 4de reg. inf., met bepaling dat hy, te rekenen van 1 September a. s., zal optreden als commandant der militaire schoolcompagnie; tot leeraar by bovengemelde school, den lsten luit. M. H. Spruyt, van den staf der inf., die in verband daarmede, te rekenen van 1 October a. s., eervol wordt ontheven van zyne betrekking bij het dep. van oorlog met gelijktijdige overplaatsing bij het 4de reg. van het wapen; den lsten luitenantB. W. Mensing, van genoemd reg., die in verband daar mede, met ingang van 1 October a. s., eervol wordt ontheven uit de betrekking van adjudant, alsmede de 1ste luits. J. H. De Wildt en A. A. Van Schilf- gaarde, beiden van meergemeld corps, die tevens, gerekend van 1 September a. s., worden ingedeeld bij de alsdan op te richten schoolcompagnie. Van zijne detacheering bij het leger in Ned.-Indië is teruggekeerd de 1ste luitenant A. Berends van het 4de reg. inf. De heer P. Alkemade Mz. te Noordwijk-Bin- nen is benoemd tot secretaris van Bussum, in de plaats van den heer Snoeckx, die onlangs overleed. Op het adres aan de Tweede Kamer om am nestie voor eenige veroordeelden in zake de Juli- ongeregeldheden, dat op verschillende plaatsen te Amsterdam ter teekening ligt, zyn, zegt „De Am sterdammer", reeds meer dan drieduizend handtee- keningen geplaatst. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 17 Juni niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, is 14 Juni, na volbrachte reparatie, van Suez vertrokkende „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 14 Juni. Gemengd Nlcawa. Op den Nieuwen Rijn waren gister avond eenige kinderen aan den waterkant om een boom aan het spelen. Weldra lag een hunner, ze kere K. H., in het water, doch werd daar spoedig uitgehaald door H. S., die inmiddels ter hulp was komen aansnellen. De redder bracht daarop zelf het druipende persoontje naar de ouderlijke woning aan de Waardgracht. Door het „Huis ter Duin" te Noord- wyk aan Zee is, in den vorm eener briefkaart, een net en duidelijk wandelkaartje uitgegeven van de beide Noordwyken met Noordwijkerkout, onderden naam van „Noordwyker Wandeigids," waaraan op beknopte wijze de spoorweg- en stoomtramaanslui tingen zyn toegevoegd. Door verspreiding in het binnen- en buitenland zal deze Gids zeker wederom bydragen, om het vreemdelingenverkeer naar veelal in ons eigen land nog weinig bekende, schoone streken te leiden. Men meldt ons dat do haringschuiten, welke Maandag-avond te Katwijk afvoeren, de eerste zijn, welke, in plaats van gewoon water, duinwater voor de reis ingenomen hebben. Hedenochtend om kwart vóór negenen is te 's-Hage in de Van-Limburg-Stirumstraat, tegen over de openbare school, een jongen van ongeveer 8 jaren door de Haagsche paardentram over het hoofd gereden. Hij was onmiddellijk dood. De zoogen. Gouden Zweep, welke de Koning en de Koningin uitloven als prys voor de groote harddraverij van Friesche paarden te Leeuwar den, is voor dit jaar vervaardigd in de fabriek van de heeren Yan Kempen te Voorschoten. De zweep is een waar kunstwerk. Hot herbouwde Kurhaus te Scheve- ningen zal Zondag voor het publiek geopend zyn. Des middags zal er concert zyn van de stafmuziek van hot 3de reg. huzaren en des avonds (in de zaal) het eerste concert van het philharmonisch orkest onder Manstadt. Naar uit Schevoningen wordt gemeld, is men thans druk in de weer om de pleinen rondom het Kurhaus in een behoorlijken toestand te brengen, In het gebouw zelf wordt van den nog beschik baren tijd zoo goed mogelijk partij getrokken. Over het algemeen houdt men het er voor dat Scheveningen dit seizoen op een druk bezoek kan rekenen; de vele aanvragen voor appartementen in de groote hotels zijn zeker goede voorteek enen. In het Nieuw Scheveningsche Park bleven enkele groote villa's tot nog toe onverhuurd, maar in vergelijking met vorige jaren is daar toch ook vooruitgang waar te nemen; in het Yan Stolk-park gaat het naar wensch en de particulieren, wier „chambres garnies" zich op de aangenaamste pun ten van Scheveningen bevinden, hebben geen van allen reden tot klagen. De stoomtram, welke gisternamid- dag om 6.15 te Zeist moest aankomen, had te Driebergen eenige vertraging, doordien een rijtuig, met één paard bespannen en waarin drie dames gezeten waren, tegen de tram opreed. Het paaid werden de heide achterpooten afgereden, twee der dames aan het hoofd verwond, terwijl het rjjtuig geheel vernield werd. De bekende magnetiseur Hansen deelde dezer dagen als eene bijzonderheid mede, dat hy de beste mediums had gevonden in Middel- Frankrijk, Engeland en in Schotland. Ondor de Z.Ud- Duitschers, de Oostenrijkers en in 't algemeen onder de bergbewoners trof hij veel dankbaarder sujetten aan dan in Noord-Daitschland. Maar met geen enkel volk voegt hy er bij heb ik zooveel bezwaar, zoo erg veel moeite ondervonden om ze te biolo geeren, als met de Hollanders! Zaterdag-avond werd in het theater te Folies Bergères een meisje van tien jaren, dat zich te dicht bij de leeuwenkooi waagde, door een van die dieren bij den arm vastgegrepen. Op haar hulpgeroep kwamen de wachters aansnellen en het gelukte hun, het beest met ijzeren stangen van het kind af te slaan. Toch vreest men voor haar leven. Uit Stockholm wordt d d. 11 Juni g e- meld: De stad Lulea is in den afgeloopen nacht in brand geraakt. De telegrafische verbinding is bo- lemmerd, zoodat juiste berichten ontbreken. Kerk'cn, apotheken, het raadhuis en vele woningen zijn in de asch gelegd en de geheele stad wordt door de n hovigen wind met ondergang bedreigd. Een vree sol ijk voorval heeft Zondag ochtend plaats gehad by het station Vieux-Ditu (België). De heer Daens, onder-stationschef, had, terwyl hij over de baan ging, een brief laten vallen. Hy wilde dien oprapen, maar juist kwam de treia van Brussel aan. De heer Daens werd door den trein aan hot hoofd en aan de zijde gegrepen cm weggeslingerd. Weinigen tijd later bezweek hij. Dat de verdragende kanonnen in vredestijd wel eens hinderlijk kunnen zyn, blykt uit het volgende. Yan tyd tot tyd veroorzaken de kogels, welke uit do kanonnenbattery te Gavres, in Frankrijk, geschoten worden, ongelukken doordien onjuist aaa- gelegd wordt. Een arme drommel, Corlay genaamd en kleermaker, wonende te Port-Louis, werkte te Magouéro-en-Ploubinec. Hy zat op een stroomat, welke op den grond lag in een huis, acht kilometers van de batterij van Gavres, toen eensklaps een kogel den muur van het huisje doorboorde en de arme kleermaker, die tegen een anderen muur werd aangeworpen, het dijbeen brak en nog meer verwondingen bekwam. Nu verkeert hij, die eene vrouw en een kind heeft, in deerniswaardigen toestand.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1