Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 8375. Vrijdag 10 Juiii. A0. 1887. Leiden, 9 Juni. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van'gon- en feestdagen, uitgegeven. 1EIDSCH DAGBLAh T PRUS DEZER COURANT: Teer Leiden per 3 meenden1.10. Frenoe per poet1.40. A&onderlijke Nommere0.05. De „Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden" zal Donderdag 16 Juni in het Nutsge- houw alhier hare jaarvergadering houden. O. a. zal een lid van het bestuur worden gekozen, ter ver vanging van den aftredenden bestuurder dr. J. J. Prins; op do voordracht zijn geplaatst dr. Acquoy en dr. Byvanck. Er zullen 20 binnenlandsche (het aantal oandidaten bedraagt 58) en 5 buitenlandsche leden (het aantal candidaten bedraagt 11) worden gekozen. Door den minister van binnenlandsche zaken is dr, R. Rissmgh, tot wederopzegging, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onder was te gev«n in de experimenteel© natuurkunde. De kapitein Weensnk van het Tegiment grena diers en jagers is benoemd tot lid der jury voor den schietwedstrijd, welke van 13 17 Juni te 's-Hage door de Leidsche Studenten-vereeniging 5,Pro Paferia" zal worden gehouden. Op de lijnen der Staatsspoorwegen is aan de •deelnemers aan den schietwedstrijd reductie op de "vracht der plaatskaarten toegestaan. Ken meldt aan het te 's-Hage verschijnende „Vad."Katwijk aam Zee en de andere plaatsen, gele gen tusschen de nee en Leiden, hebben dezen zomer niet "te klagen over gebrek aan aansluiting met den Holl. of Rijnspoorweg of aan verbinding met Leiden dagelijks vertrekken van en arriveeren daar 35 stoomtrams, plus de gelegenheid, welke de twee stoombooten, die 16-maal per dag open neer varen, nog aanbieden. Nog ééne zaafe ware te fcopen voer de rich ont •wikkelende badplaats, nl. «dat de Heil. Spoorweg maatschappij die zich -doet kennen door zoo'n flinke exploitatie van de tram besloot gedurende de zomermaanden retourkaarten uit te geven vol gens spoortreinsysteem, d. i. met */s of mindere reductie; dit ecu billijk z%n, daar voor het tarief •toch dezelfde sem als maatstaf geldt per kilometer en dit is ook van toepassing op hare lijn 's-Hage Scheveningen. Het Leidsche publiek, de badplaats èn de Tram- maatschappij zouden er zeker mede gebaat worden. De proef voor korten tjjd is te nemen, daar de exploitatie goede rente afwerpt en haar dit niet in het minst zou schaden. B. en "Ws. der beide Katwijken hebben besloten in het vervolg duinwater te Katwjjk aan Zee disponibel te stellen uit de aangebrachte stand pijpen, ten behoeve der badgasten, die in het dor,p huren, waar men zich nog geen leiding kan aanschaffen. Te Rotterdam is gisteren de algemeene ver gadering der Remonstrantsche Broederschap gehou den, onder voorzitterschap van da. A. P. G. Jorissen, predikant by de Remonstrantsche gemeente aldaar. De vergadering betreurde ten hoogste de afwezig heid van dr. J. W. Bok, secretaris der besturende commissie, die wegens ernstige ziekte een langdurig verlof naar buitenslands heeft genomen. Zjjne fune- tiën werden waargenomen door prof. C. P. Tiolo uit Leiden, voorzitter van diezelfde commissie. Na afdoening van verschillende finantiëele en andere huishoudelijke aangelegenheden, werden de volgende benoemingen gedaan In de bovengenoemde commissie werd benoemd de heer August Kalff, te Amsterdam, ter vervan ging van mr. W. A. baron De Watteville te Utrecht. Tot curator, in plaats van ds. B. G. De Vries van Heyst, werd benoemd dr. J. W. Bok. Tot president der algemeene vergadering in 1888 werd benoemd ds. Schim Van der Loeff, te Gouda. PRIJS DER ADVERTENTTEN Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op de thans by de Tweede Kamer aanhangige kiestabel, voorkomende in de Additioneele Arti kelen der Grondwet, zjjn voorgesteld: 14 amende menten van den heer Goekoop om te geraken tot eene andere indeeling der Zuid-Hollandsche ge meenten, waarbij zooveel mogelijk niet van elkander gescheiden worden gemeenten, welke tot dusver voor het werk der verkiezingen waren saamge- voegd, en ieder district zooveel mogelijk een orga nisch geheel wordt. H\j wilLeiderdorp in plaats van Katwijk tot hoofdplaats van een kiesdistrict maken; de Krim- penerwaard geheel met de marktplaats Gouda één hoofdkiesdistrict doen vormen; andere mede boven den IJsel gelegene gemeenten bij het hoofdkiesdis trict Bodegrave voegen; bij Delft de Westlandsche gemeenten voegen in plaats van de onmiddellijk aan Rotterdam grenzende gemeenten; het hoofd kiesdistrict Loosduinen doen vervallen; Maasland en Maassluis bij Schiedam brengen; van Rotterdam afnemen Charlois en 5 andere gemeenten er bij voegen, zoodat dan alle gemeenten, tot dat hoofd kiesdistrict behoorende, aan dezelfde zijde van de rivier de Maas zullen liggen; Oud-Beierland bij Den Briel behouden; 's-Gravenhage maken tot een 4-voudig district, in verband met de opheffing van het district Loosduinen en daaraan dus toe te voegen de gemeenten Loosduinen, Monster, Wate ringen, Rijswijk, Stompwijk, Voorburg, Veur, Was senaar en Voorschoten; bij Dordrecht voegen de gemeenten, welke de Zwijndrechtsche Waard vor men en Papendrecht vereenigen met gemeenten uit de Alblasserwaarddientengevolge de indeeling van het district Ridderkerk veranderen; de dis tricten Gorkum en Sliedrecht zoodanig indeeion dat gelet worde op de bestaande indeeling voorde verkiezingen der Staten als op het bijeenhouden der gemeenten, welke de Vyf hoerenlanden en welke de Alblasserwaard vormen; en eindelijk bij Zio- riksee doen blijven de gemeenten Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet. Door de Ambachtsvrouw van Zoetermeer en Zegwaard is uit het haar aangeboden tweetal pre dikanten bij de Herv. gom. aldaar gekozen ds. J. Kuilman te Delft, op wien daarop door den kerke- raad het beroep is uitgebracht. Het college van burgemeester en wethouders van Den Haag heeft aldaar met deu architect-direc teur, den administrateur en de brandmeesters voor den schouwburg in den schouwburg nagegaan, of nog verbetering is aan te brengen in de gelegen heden om b(j brandgevaar het gebouw te verlaten. Een keurig gedrukt en voor vogelenliefhebbers bijna onmisbaar boekje is by de heeren Gebrs. Van der Post te Utrecht verschenen. Men vindt er antwoorden op alle vragen en hetgeen een lief hebber tot dusver onverklaarbaar scheen, wordt door deze praetische uitgave geheel opgehelderd. Men sehaffe het zich dus zonder aarzolen aan! De gepensionneerde generaal-majoor C. M. H. Pel, adjudant van den Koning in buitengewonen dienst, heeft zich welwillend bereid verklaard als eere commissaris van de vereeniging van gepension. neerde onderofficieren en minderen van het Neder landsche leger op te treden. De achtste jaarlijksche algemeene vergadering dezer vereeniging wordt dit jaar gehouden in de afdeeling Nieuwer-Amstel op Dinsdag 14 Juni a. s. De minister van oorlog hoopt evenals de laatste algemeene vergadering te 's-Gravenhage ook d9ze vergadering by te wonen. De heeren mr. D. A. Koenen en G. L. Van Lennep, voorzitter en secretaris van de afdeeling Nieuwer- Amstel, in vereeniging met het lid van verdienste, den heer J. W. Brouwers te Bovenkerk, bieden allen aanwezigen ter vergadering (voor zoover zy hiertoe genoodigd worden) een diner aan te Bovenkerk, voorafgegaan door een rytoer door de gemeente Nieuwer-Amstel. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen en de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappy hebben goedgunstig beschikt op de aanvrage van het Hoofdbestuur om verlaging van tarief voor de afgevaardigden en anderen, die deze vergadering zullen bijwonen. De Parysche correspondent van de „Daily News" meldt dat de bestelling van eenige gala kostuums, door de Koningin der Nederlanden te Parijs gedaan, is ingetrokken. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat de gezondheidstoestand van den Koning veel zorg baart. Z. M. zou namelijk zeer zwak zijn en lijden aan storing in de spijsvertering en rheumatische jicht van ernstigon aard. Het gure weder zou den toe stand hebben verergerd. Dit onrustbarend bericht wordt tot dusver niet bevestigd door hetgeen hier te lande omtrent de gezondheid des Konings bekend is. Alleen vernam men dat Z. M. in de laatste dagen niet uitging, daar het loopen hem moeilijk viel. De commissie van rapporteurs omtrent de telefoonwet heeft den 14den Maart eene conferentie gehad met den minister van waterstaat, waarbij zij gewezen heeft op verschillende bedenkingen, die overwegend bezwaar opleveren. Zij meende dat eene bepaling in art. 1 moest worden opgenomen om alleen voor het intercommunaal telefonisch ver keer eene concessie van staatswege verplichtend te stellen, maar overigens de gemeentebesturen vrij te laten. Tevens zouden dan bepalingen kunnen worden opgenomen, waardoor de Regeering de telefonen zon kunnen naasten. Ook wozon sommige leden op de bezwaren tegen het concessierecht ten behoeve van het Rijk. De minister verzekerde dat die bepalingen geen bezorgdheid behoefden to baren, daar het niet in de bedoeling lag dat recht te doen strekken om aan de schatkist een bato te bezorgen. Overigens verklaarde hij zich bereid aan de commissie de ge gevens te verstrekken tot het ontwerpen van eene wetsvoordracht, waarbij der gemeente het recht werd toegekend tot het verleenen van concessie binnen haar gebied. De minister verklaarde zich tegen het denkbeeld om den telefoondienst als onderdeel van den telegraafdienst en ten bate van het Ryk te doen exploiteeren. Bij gewijzigd ontwerp heeft de Regeering nader verschillende wijzigingen aangebracht, waarby erkend is het concessierecht der gemeente voor de verbin dingen binnen hare grenzen, onder goedkeuring des Konings. De commissie acht het echter ook nog wensche- lijk dat aan de gemeentebesturen de bevoegdheid worde toegekend tot het hoffen van een concessie recht, waar het verleenen vin concessie hun over gelaten is. Voorts zouden bepalingen moeten worden opge nomen, waardoor de rechten van eigenaars der per- ceelen beter worden gewaarborgd. De commissie geeft nu de daartoe noodige wyzigingen aan de hand. Het geschil dat gerezen is tusschen Z. M. den Koning en den minister van oorlog over de benoeming van een luitenant-kolonel tot kolonel commandant van het 3de regiment infanterie zaU eerstdaags worden opgelost, daar eene nieuwe voor dracht naar Wildungen is opgezonden. De Staatscourant van heden bevestigt het be richt dat aan den minister van marine tydelijk de waarneming wordt opgedragen van de functiën van» minister van waterstaat, handel en nyverheid, ge durende den tyd dat laatstgenoemde tot herstel van gezondheid in het buitenland vertoeft. Het verlof duurt ééne maand en gaat in 10 dezer.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1