Uit Nijmegen wordt aan de „N. E. C." gemeld: Gisteren passeerde te Nijmegen het stoom schip „Rheinlander," van do Nederlandsche stoom- bootreedery, aan boord hebbende ruim 360 Duitschers, die zich in de Hollandsche visschersplaa'sen voor de visscherij ter zee zullen laten aanmonsteren. Op dezelfde stoomboot bevond zich mode een aantal landverhuizers naar Amerika. By gelegenheid der kermis te R o e r- mond was twist ontstaan tusschen een paar jonge lieden, die zóó hoog liep dat een hunner, schoen maker van beroep, den ander eene schoenmakers els in het hoofd stak, die ongelukkigerwijze aan het handvat afbrak. Do els is door den geneesheer venvyderd en tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De kermis te Deventer zal nu waar- schyniyk gehouden worden van 8 14 Augustus. Moederliefde uit de dierenwereld.— Tot illustratie van dit motto meldt men aan de „Haarl. Crt." uit Tilburg de volgende ware ge schiedenis: De hospita van don scliry ver kreeg van een harer buren een katje, dat drie weken van zyne geboorte af by zyne moeder was geweest. Zeer spoedig gewende het zich aan zijne nieuwe omgeving, zonder zich om zyne moeder en zijne broertjes en zusje verder te bekommeren. Do moeder echter bleek ontroostbaar. Dag en nacht ging ze er op uit om het afgedwaalde kind te vinden. Drie dagen lang zocht zo vruchteloos; eindeiyk, den vierden dag, ontdekte zy haar lieveling, die haar echter niet moor als zyne moeder herkennen wilde hot diertj9 kroop weg. Geen steenworp vermocht echter de weeklagende moeder te verjagen; dag en nacht werd mon vergast op do verrukkelijkste kattenmuziek. Die roerende taal bracht eene wel dadige uitwerking teweeg op het verharde gemoed van het ongehoorzame kindhet liet zich overhalen om te zuigen, maar weigerde volstrekt, de moeder naar het nest te volgen. Nu nam de moeder eene harer confraters mede om het kind te helpen ont voeren, maar ook deze poging mislukte. Eindelyk, den zevenden dag, toon alle verleidingskunsten niet gebaat hadden, bracht de moeder twee harer vrien dinnen mede en aan hare vereende pogingen ge lukte het eindeiyk, de afgedwaalde in triomf naar het ouderlijke huis terug te voeren, waar zy met de gansche familie weder vrede gesloten hoeft. Te Douai zullen den llden dezor terechtstaan een geneesheer, Brabant, een agent van verschillende groote assurantie-maatschappyen, Brayelle, en een koopman, Poulain, alle drie tot dusver geachte personen, die eene zeer eigenaardige oplichtery een tijdlang mot goeden uitslag hadden ter hand genomen. De agent zocht, bij voorkeur onder den minderen stand, de ziekste on ellendigste personen op, die hij vindon kon en die hij voor eene goede fooi overhaalde om verzekeringen op hun leven te sluiten ton bate van hem en zyne medeplichtigen. De geneesheer verklaarde hen voor volmaakt gezond en do koopman betaalde de premiën. Zoo had een timmerman verschillendo contracten aangegaan tot oen gezamenlyk bedrag van 210,000 fr. Van 21 verzekerden stiorven in anderhalf jaar tyds 17 en is één op dit oogenblik stervende. Terwijl een gedeelte van Hongarye door overstrooming geteister4 wordt, richten in een ander deel van het land hevige hagelstormen ver- schrikkelyke verwoestingen aan. Hagelsteenen, dikker dan hazelnoten, hebben al den oogst ver- niold over eene grooto uitgestrektheid tusschen Temesvar en Buzias. Een nog heviger hagelslag heeft de wijngaarden van twaalf dorpen tusschen Oodenburg en Eisenstadt geheel verwoest; tot de vernielde wynborgen behooren die, welke den be- roomden Ruster-wijn voortbrengen. Men is te Parys druk bezig plannen to maken voor den wederopbouw van de Opéra Comique. Twee plannen zyn gereed. By het eene wordt het belendend huis aan den Boulevard des Italians onteigend en bij het operagebouw getrok ken. Daar dit huis hecht gebouwd is, zal hot niet wordon afgebrokon, maar gebezigd worden voor kleedkamers, magazynen en lokalen voor de admi nistratie. Ook zullen twee uitgangen door dit huis gemaakt wordon. Het andere plan. dat goedkooporis het boven genoemde wordt begroot op zes millioen bestaat eonvoudig in den wederopbouw van hot theater op do bestaande basis. Alleen zou de voorgevel iets meer naar voren treden, om wat plaats to winnen. In ieder geval zal de hoofdgevel niet op den Boulevard des Italiens komen, daar in dat geval do geheelo onderbouw zou mooten worden gewij zigd en daarenboven de drukke boulevard niet goschikt wordt geacht voor den hoofdingang van een theater. Volgens de „Débats" maar men weet, dat de becyferingen aanmerkelyk verschillen is het „definitiof" getal van de bij den brand der Opéra Comique omgekomenen 131er zyn, zegt het blad, 84 lyken onder de puinhoopen gevonden, 5 personen zijn aan de bij den brand opgedane wonden bezwe ken en 42 anderen worden vermist. [Juist over de vermisten is men het weinig eens.] Bovendien ver- keeren nog 11 personen in zorgolijken toestand. Hot vergaan van de „Fern" in het Kanaal wordt aan den mist toegeschreven. De rest van de equipage is behouden te Llanelly aan wal gebracht. De „Fern" was van Liverpool op weg naar Amsterdam. Concurrentie voor Duitschland. Twee groote brouwerijen te St.-Petersburg hebben eene bestelling uit Parys gekregen van 16,800,000 liters bier. Te Saint-Pons (dep. Hérauit) heeft de firma Laujor, bankiers en tevens looiers, hare betalingen gestaakt, met een passief van 2 millioen fr. Een aantal kleine renteniers is geruïneerd. Een gedeelte dor sigarenmakers van do fabriek des heeren Carlos Vandendriesche, gelegen in de rue Gerard te Etterbeek (België), heeft Zaterdag het werk gestaakt wegens eene loonsquaestie. De politie van Etterbeek en da bri gade der gendarmerie dier gemeente zyn sedert Zaterdag geconsigneerd, daar de werkstakers bij de uitgangen der werkplaatsen hunne kameraden, dio den arbeid hadden voortgezet, opwachtten. Zon dag-avond hadden er eenige schermutselingen plaats. Een vaandrig, die te Keulen met verlof vertoeft en tot een Westfaalsch infanterie- regiment behoort, wilde zich gisteren in eene her; berg van het leven berooven door een revolverschot. Zwaar gewond werd hy naar het militaire hospitaal overgebracht. Een adspirant-betaalmeester hing zich daar tor stede in zijne woning op. De redenen tot die boide gevallen zyn onbekend. Op don spoorweg tusschen Bordeaux en Graves is gisteren op den directeur der marine staalwerken, den heer Montgolfier, eene poging tot moord gepleegd. Hy kreeg 21 slagen met een ploer- tendooder en zyn toestand moet zorgwekkend zyn. De dader werd gegrepen. In de Zuid-Russische stad Nes chin is een verschrikkelyk ongeluk voorgevallen. Terwyl daar ongeveer tweeduizend menschen de voorstel- l'ng in een houten circus bywoonden, kwam plot seling een storm opzetten, waardoor een deel van het dak werd weggerukt, waaraan vele petroleum lampen hingen. In één oogenblik verspreidde de brandende petroleum zich over do dicht opeengepakte toeschouwers en toen volgde er eene yselyke paniek. De menigte zocht een goed heenkomen en by haar overijlde vlucht week een der wanden der licht gebouwde tent; de geheele circus stortte in. Yele menschen verloren by deze ramp het leven en meör dan driehonderd werden min of meer zwaar gekwetst. Een vreesol yk dramahad te Or lean s- ville plaats. Men vond de weduwe Cerdan in hare woning met afgesneden hals. Een werkman, vroe ger een goede bekende van de weduwe, zekere Pegnado, werd van den moord verdacht, en de politie ging hem arresteeren. Maar Pegnado had zich in zijne woning verschanst en schoot met een geweer en eene revolvor uit het raamten slotte deed hy het huis door kruit in de lucht springen. 6 agenten werden gewond4 zeer ernstigde commissaris van politie Cabannes en een jong meisje in eene aangrenzende woning werden eveneens gewond. Pegnado werd nog levend onder het puin gevonden en bekonde den moord to hebben gepleegd. Te Oskaloosa (Iowa) was de lucht reiziger Andrews met een kleinen ballon, met ver warmde lucht gevuld, opgestegen; hij was 700 voet hoog gekomen toen de ballon vlam vatte. Andrews kwam op een dak terecht en men vond zyn gruwelijk verminkt lyk. BUITENLAND. De heer Wilson, de schoonzoon van den president der Fransche republiek, protesteert in een der Pa ryscho bladen tegen de geruchten, welke over hem in omloop zyn gebracht, en daagt ieder uit deze zoo hij kan, waar te maken. Men beweerde name lijk aan do Paryscho beurs dat de hoeren Wilson en Leboy, die tijdens het geschil over Schnaebole eene grooto speculatie in effecten en granen waag den en daarby grooto sommen verloren, in gebreke waren gebleven aan hunne verplichting te voldoen. De heer Wilson spreekt dit gerucht tegen en deelt ter weerlegging daarvan een schryven mede van den heer Hart, den voorzitter der Paryscho wissel agenten, die eveneens verklaart, dat er niets van aan is. President Grévy schijnt zijn schoonzoon uit den nood te hebben geholpen. Ten minste volgens een der Paryscho bladen hoeft de heer Grévy den schuldeischers 800,000 fr. betaald, terwyl hy voor 1,000,000 fr. borg bleef. Toch blijft het gerucht stand houden, dat het gebeurde aanleiding zal geven tot een ochtscheidingsproces. Het te Parys verspreid gerucht over eene toe neming dor onlusten in Tonkin, wordt in een bericht uit Hanoi van grond ontbloot genoemd. De toestand is integendeel merkbaar verbeterd. De ministerraad heeft besloten geen Staats secretaris te benoemen by het ministerie van finan ciën. De posteryen en de telegraaf zullen onder één algemeenen directeur wordon vereenigd. De „Figaro" berekent dat de afgevaardigden en senatoren, die vry reizen kunnen per spoor, jaarlyks circa 11'/, millioen kosten aan de spoor wegmaatschappijen, de uitstapjes naar Algeriëniet meegerekend. Te Montmédy is volgens de „Justice" weder een „Duitsche spion" gerat. Duitxclilaiul. Do Ryksdag heeft gisteren, na een langdurig debat, de eerste lozing ten einde gebracht van het wetsontwerp over de verandering in de overzeesche stoomvaartverbinding. Do tweede lozing zal insge- lyks in volle vergadering plaats hebben. De staats secretaris Yon Botticher verklaarde dat de regeering voornemens is, wegens hot geringe verkeer, de lyn Triest - Brindisi te laten varen, en daarvoor eene lyn Brindisi (Genua)-Port-Said in te voeren. Het eenige doel, dat daarby wordt nagestreefd, is het belang van Duitschlands uitvoer. Met groote feestelykheden zyn te Mainz de nieuwe havenwerken geopend. Na do plechtigheid dor opening maakton de talrijke gonoodigden een stoomboottocht op den Ryn, welke besloten werd met eon feestmaal, waaraan ongeveer 1000 personen deelnamen. De feesten werden bygewoond door den groothertog van Hessen en vele andere vorstelyke personen, benevens door vertegenwoordigers van het koninkryk Pruisen en eenige andere Bondsstaten. Oradt-BrltannlS. Sir John Gorst, de sollicitor general, verklaarde in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting dat tot dusver nog niet het plan is gevormd om den Pischin-spoorweg over het Amram-gebergte teloiden. De heer W. H. Smith zeide dat de regeering de conventie betreffende Egypte over eenige dagen aan het huis hoopt over te leggen. Met betrekking tot de Nieuwe Hebriden deelde hij mede dat de onderhandelingen wordon voortgezet, zoodat mede- deeling der gewisselde stukken nog niet kan ge schieden. Zoo noodig verklaarde hy zich vorder bereid maatregelen tot bespoediging der werkzaam heden van het Huis te nemen, doch hij uitte tevens de hoop dat die onnoodig zouden zyn. De heer A. Balfour, minister voor Ierland, ver klaarde dat de regeering niet zou aarzelen eiken noodigen maatregel tot invoering der wet in Ierland te nemen. Daarop volgde de beraadslaging over art. 3 van het wetsontwerp betreffende de strafvordering in Ierland. Sir W. Harcourt drong er op aan, het debat tot de ernstig gemeende amendementen te beperken, en deheerParnell vereenigdezich hiermede. Na een debat van acht uren werd art. 3 met 211 tegen 83 stemmen aangenomen. Het bepaalt dat bijzondero jury's voor zekere gevallen zullen be noemd worden. Al de amendementen werden ver worpen en de beraadslagingen daarop verdaagd. Aan de „Daily News" wordt uit Konstanti- nopel gemeld, dat Rusland voorstelt de onderhan delingen te hervatten en do Bulgaarsche regenten te vervangen door een tydelyken vorst met aan gewezen ministers, gekozen uit alle partyen van Bulgarije. Aleko-pacha houdt zich in gereedheid te Bucharest, in de veronderstelling dat men hem zal benoemen. Spanje. Het te Madrid verschynende blad „El Dia" deelt mede dat er eenige ongerustheid heerscht naar aanleiding van ongeregeldheden, welke in de provinciën zijn

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2