$ize (jouraat wordt dagelijks, met uitzoaderi&g ran &oa- ta gjeestdagea, uitgegerea. UURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. KLUS DEZER COURANT: V»or Ltiden per S meenden.1-18- Tranoo per poet.*40. Ateonderl^ko Nommar*0.05. Gemengd Nieuw». In de afgeloopen week z ij 11 hier ter stede aangegeven één geval van diphtheritis en één geval van mazelen, torwijl één der in de vorige week aangegeven diphtheritislyders overleed. Deze week werden op „Rhynzigt"' genomen 238 zwembaden door heeren en 12 door dames. De temperatuur van het water is 17° Celsius. Naar w ij vernemen, is alhier den lsten Juni nog eene cricketclub opgericht, welke den naam draagt van „Ajax". Gister namiddag heeft te Rotterdam een uitslaande brand plaats gehad in eene boven woning aan de Catharinastraat, bestaande uit kamer en keuken en bewoond door een katoendrukkeren zijne vrouw. De brand was ontstaan door het bij ongeluk omstooten van een brandend petroleum- kooktoestel, waarop eten werd bereid. Op het oogen- blik dat dit gobeurde, was de vrouw alleen te huis. Door den schrik was zy niet in staat hulp aan te brengen, waardoor de brand in een oogenblik zoo- danigen omvang kreeg, dat van den inboedel niets is kunnen gered worden. De woning is geheel uit gebrand, alsmede een gedeelte van het dak, terwijl de benedenwoningen geen brand-, maar zeer veel waterschade hebben bekomen. Van al deze bewoners was er slechts één tegen brandschade verzekerd. In den St.-Maartenspolder, onder de gemeente Hoeven, is de landbouwerswoning mot bjjbehoorende gebouwen van M. H. geheel door brand vernield. De inboedel is mede verbrand, terwyl een paard met veulen en een paar kalveren in de vlammen omkwamen. Ook brak er een hevige brand uit in den hout zaagmolen van de heeren G. A. Conyn en Zoon te Alkmaar. De molen en een deel der houtschuren zijn geheel afgebrand. Wij lezen in de „Débats" dat het opera gezelschap uit Den Haag, thans te Straatsburg, gisteravond eene groote voorstelling zou geven ten voordeele der slachtoffers by den brand van de Opéra Comique. De geneesheer Brouardel heeft eenige belangrijke onderzoekingen gedaan op de lyken in de Morgue. Van elk ljjk had lijj eene kleine hoeveelheid bloed genomen en, na dit onderzocht te hebben, kwam hy tot het besluit dat de dood der slachtoffers aan drie verschillende oorzaken moest toegeschre ven worden. Velen zijn gestorven van schrik. By dezen nam de wetsdokter een plotselingen stilstand waar van het bloed in de aderen en in het hart. Anderen werden verstikt door koolstofoxied (oxyde de car- bone) die de gevoelloosheid en de uiteenspatting van de bestanddeelen van het bloed veroorzaakt. Ande ren nog vonden den dood door de inademing van koolstofzuur (acide carbonique), een dood, welken men door tydige hulp voorkomen kan. Al de toeschouwers, die in do zaal gebleven zyn en die in de galerijen werden gevonden, zyn ge storven aan verstikking door koolstofoxied, welke ontstaan is door het branden der schermen. Het is dit gas dat de petroleumlampen langs de eene zyde van het tooneel heeft uitgedoofd, terwijl langs de andere zyde die lampen bleven branden. Al do toe schouwers, die door koolstofoxied verstikt werden, moeten byna onmiddellijk zijn gestorven. Het cyfer der dooden is thans tot 86 geklom men. In eene loge van den 4den rang werden nog 2 verkoolde voeten gevonden. 60 personen worden vermist, zoodat het aantal doodon circa 150 be draagt. Volgens andere berichten waren er van 80 niets dan onkenbare overblijfsels, die met wagens vol naar de kerkhoven gebracht werden. In het geheel is reeds bijna millioen frs. bij eengebracht. Omtrent den brand zelf verhaalt een jeugdige leerling van de „Ecole centrale", die met zyn vader en een vriend in eene „vierde loge" plaats genomen had en zich alzoo op een der hoogste punten van de zaal bevond, in een heden ontvangen Parysch blad ten slotte nog het volgende: Te negen uren in den schouwburg gekomen, vonden wjj de voorste zetels ingenomen door een heer en eene dame. „Mignon" nam een aanvang en daar zagen wij van uit de hoogte het geheele drama zich ontwikkelen. Eensklaps zweeg de muziek. De heer en de dame, die vóór ons zaten, verzochten ons voorbij te mogen gaan en zeiden tot ons: „Loopt zonder iets te zeggen naar de trappen. Het tooneel brandt." Ik keek de zaal rond en zag dat de muzikanten zich het eerst uit do voeten maakten. My'n vader, die aan den ingang der loge stond, werd boos, omdat ik hem niet onmiddellijk volgde, daar ik nog nergens vuur ontdekte. Eensklaps evenwel viel eene vuurmassa op het tooneel. Toen verlieten de figuranten die plaats, allen naar denzelfden uitgang snellende. Ook ik ging uit mijne loge, maar in plaats van myn vader te volgen, ging ik naar de jassenkamer, zocht mijn nummer en vond het. Myn vader, angstig gewor den, vond mij daar, nam mij by de armen en nood zaakte mij hom te volgen. Achter ons ging de stedelijke garde, welke het amphiteater had doen ontruimen en nu trachtte een weinig orde onder de menigte te krijgen. Niemand hoorde evenwel naar haro bevelen. De vrouwen schreeuwden en huilden als wilde dieren, gleden, vielen en konden niet opstaan, zoodat hunne lichamen tot pad dien den voor de andere vluchtenden. De ruiten der ra men werden verbrijzeld, vooral van die, welke op de trap uitkwamen, en zoo ging de uittocht voort. Er was geen rook en er heerschte geen duisternis, zooals beweerd is. Het gaslicht branddede gangen waren byna ledig en uit de deuren der loges, welke openstonden, zag men de vlammen naar het open gedeelte van het plafond stijgen. Plotseling ontstond er stremming in het weggaan. Wy waren in de rez-de chaussée, over do baig noires, welke alle halfopen waren. Het publiek, dat deels uit menschen van het platteland bestond, trachtte de'trap weder op te gaan, omdat iedereen zich beneden reeds te midden der vlammen waande. De terugkaatsing der vlammen was zóó sterk, dat men dacht zich door hen omringd te zien. Ook mijn vader wilde weer naar boven, doch ik be merkte op een afstand van drie of vier meters de deur en wij haastten ons dus zooveel mogelijk voort. Wy waren gered! Op de bovenste galerijen waren slechts weinig personon gebleven, alleen zy, die in de koffiekamer vluchtten. Vele portiers, als van de loges enz., kwamen om ei geen wonder. Zy toch liepen tot de trappen om hunne fooien te ontvangen en, in plaats van zich uit de voeten te maken, keerden zy weer in de kleedkamer terug. Vele menschen werden op de eerste verdieping gevonden, aangezien zy bij de rez de-chaussée ko mende en den gloed voelende, opnieuw naar boven gingen. By de opruiming vonden de werklieden, te midden van oen puinhoop, by de koffiekamer der derde galery een rozenkrans van zwarte parelen. In ver band daarmede verhaalt een brigadier, dat, toen de kapitein der dragonders op het oogenblik der paniek do zaal binnenkwam, waarin zich ook twee zijner familieleden bevonden, hy by het schijnsel der vlammen iemand zag, die vreeselyke kreten PRIJS DER AJ) VERTERITTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor bet inoas- eetren buiten de stad wordt 0.10 berekend. slaakte. Dezo persoon had een meisje by zich, dat een rozenkrans in de hand hield. Tweemalen wenkte de kapitein hem het meisje toe te werpen, toen opeens een neervallend gordijn dit voorgoed belette. Waarschijnlijk is het de rozenkrans van dit kind, welke gevonden is. Eene dame uit Weenen, die te Parijs was tijdens den brand en plaats besproken had voor de nood lottige voorstelling, werd door een plotseling ont vangen bezoek opgehouden en daardoor verhinderd naar de Opéra te gaan. Het merkwaardigste is, dat dezelfde dame in 18S1 ook plaats besproken had voor de voorstelling in het Ringtheater op den avond, die toen aan zoovelen het leven kostte, en ook toen door een bezoek belet werd naar die voor stelling te gaan. In eene voorlezing, die baron Mundy deze week te Weenen hield ton voordeele van de nagelaten betrekkingen van het by den brand der Opéra Comique omgekomen personeel, deelde hy mede, dat, voor zooverre hem bekend is, sedert 1712 (derhalve in 175 jaren) in de geheele wereld 632 schouw burgen verbrand zijn, waarbij 10,532 menschen om het leven kwamen. BEVALLEN: C' W. Ouweleen geb. Peltenburg D. J. C. Yavier gcb. Taffijn D. J. v. Rosse geb. Staken burg Z. M. E. Verlind gcb. Piket 2 Z. A. Kleyn geb. Sinjou Z. H. M. Klein geb. v. Ovost Z. C. Dubbel- demail geb. Brugman Z. P. Zeilstra geb. Ruiter Z. E. Sloos geb. Stouten D. N. Verboeven gcb. Stouten Z J. P. v. d. Drift gcb. Rombaut Z. A. M. v. Driel geb. Sogers D. A. G. Riedel geb. Swiers Z. H. A. Menning geb. Simons D. C. C. De Vrind geb. Slewe D. M. Oudshoorn geb. Frankhuizen Z. C. W. Dool geb. v. d. Reyden D. F. W. Bredewold geb. Reinke Z. A. v. Ulden gcb. Mcnke D. G. J. Maas geb. Planje D. H. v. Gelder geb. Boedels Z. L. A. Sandifort geb. Dissel Z. M. H. Breibach geb. HarteveltZ. C.Fransen geb. v. Klink D. C. v. d. Vos geb. Delfos Z. C. De Jong geb. Fokke Z. E. v. Teylingen geb. De Groot D. H. W. M. v. d. Biezen geb. De Ridder D. M. Gans geb. Brokaar Z. C. Brouwer geb. Crama Z. J. M. Kikkert geb. Aniba Z. GEDUWD: H. Koppeachaar jm. en M. Nieuwenhuyzen jd. W. F. Knotter jm. en J. C. Huperjd. L. C. Groen in 't Woud jm. en C. M. Spierenburg jd. R. Van Dorp jm. en C. M. Brouwer jd. J. Bijtel jm. en J. H. Weijers jd. J. B. Hasselbach wedr. en A. G. Van der Henst jd. L. Monasch wedr. en A. Kiek jd. S. H. Sautarel jm. en A. Grishaver jd. OVERLEDEN: I. De Beunje m. 06 j. B. Op den Dreest z. 2 m. W. F. Maas z. 9 m. L. I. A. Weberz. 4 m. J. Galjé d. 12 m. M. J. Couvée geb. Berg w. 48 j. P. Van Wijk z. 4 j. C. M. Van Gclderen geb. Oudshoorn v. 61 j. D. Giezen d. 3. w. E. Bolstier geb. HcDnik w. 78 j. B. Wennekers d. 3 m. W. K. Holterman w. 76 j. M. A. Sanderbrant d. 84 j. M. H. Craner d. 58 j. H. Van Houten d. 2 m. S. J. De Roo z. 3 m. E. L. Deijn geb. Flaman z. levenl. N. Hollebeek z. 2 j. H. Reijn w. 79 j. G. M. Den Hoed geb. Van Steenber gen w. 57 j. N. Van Eijgcn m. 59 j. A. Doesburg geb. Koning v. 28 j. H. Van der Horst m. 77 j. C H. Van Ulden m. 29 j. P. De Cler geb. Van der Reek v. 70 j- Programma's van muziekuitvoeringen. ZoHierzorg. Dinsdag 7 Juni, des avonds te zeven uren, te geven door het stafmuziekcorps van het 4de regi ment infanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. Eerste afdeeling: No. 1. Prinsenmarsch (lste uitvoering), J. G. H. Mann; 2. Ouverture: „Les Dragons de Villars", A. Maillart; 3. Souvenir de l'Opérette: „Le Coeur et la Main", Ch. Lecocq; 4. „Geschiehten aus dem Wiener Wald", Walzer, (lste uitvoering), Joh. Strauss; 5. Fantaisie de l'Opéra; „Mireille", Ch. Gounod. Tweede afdeeliDg: No. 6. Ouver ture „Phèdre", Jules Massenet7. Rêverie, (lste uitvoering), H. Vieuxtemps; 8. a. „O sieh mich nicht so liichclnd an", Lied, (arr. J. G. H. Mann), W. F. G. Nicolai; b. Marche funèbre d'une Marionette, (arr. Ch. Kriens,) lste uitvoering, Ch. Gounod; 9. Fantaisie sur des Motifs de „Carmen", Opéra de Bizet, J. G. H. Mann. Leiden, 4 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe hec toliter. Wintertarwe f 7.50 a f 8.Zomertarwe f 7.30 a f 7.75. Rogge H.L. Winteirogge fa f Zomer- rogge f a fGerst H. L. Zomergerst f 4.a 1 4.50 Chevalier-gerst f5.75 a f 6.Haver H. L. Zware Haver f 3.75 a f 4.Lichte Haver f 3.40 a f 3.60. Duivenboonen hectol. fafPnar- denboonen iicctol. f a f Boter: 13400 <g. Grasboter, lste qualit. l/i vat f 34. a f 50.— Scheiboier 2de quali-. 1/» vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 0 85 a f 1.25; Schei- boter 2de qualit. per khogr. f c Lange Zwarte Turf 22)00 dubb hectol., 1 0 1# r f 0.22.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5