ÏSXJITElN'I-.A.KfIX Duitschland. De 90 jarige keizer Wilhelm is Donderdag-middag naar Kiel vertrokken, om in het naburige Hol- tenau de eerste spade in den grond ta kunnen steken tot plechtige opening der werken vcor het kanaal ter verbinding van de Noordzee mot de Oostzee. Yoor dit werk, waarover reeds ongeveer 300 jaren gesproken werd, is door den Ryksdag eene som van 1X6 mill, mark toegestaan. Het kanaal is van groot belang voor de scheepvaart. De vaak gevaar lijke weg door de Deensche Sond, hot Kattegat en het Skagerak kan daardoor vermeden worden, en de reis naar de Russische havens wordt er aan merkelijk door bekort. Do weg van Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen naar de Oostzee wordt er bijv. 22 uren korter door, die van Londen 15'/., die van Hamburg 45 uren. Het kanaal wordt zoo broed en diep gemaakt dat twee oorlogsschepen elkander ten allon tijde er in voorbij kunnen varen. Voor de zeemacht is het kanaal dus eveneens van belang, omdat de Duitsche marine zich daardoor ook in de Noord of Oostzee kan vereenigen, wanneer eene vijandelijke vloot de Oostzee bij de Deensche eilanden versport. De rijkskanselier, die nog steeds aan spier-rheu- matiek lijdt, kon den keizer niet op diens reis vergezellen, maar hoopte gisteren voor 14 dagen naar Friedrichsruh te vertrekken. Alle plaatsen, waar de Keizer vertoeven zou om genoemde plechtigheid te gaan bijwonen, vooral Kiel, waren foestelyk versierd; in gespannen ver wachting zag men aldaar naar lucht, weerhaan en barometer, of het weder de gemaakte toebereidse len gunstig zou willen zijn. Gisteren heeft de Keizer dan in tegenwoordigheid van de Prinsen, de Ministers, leden van den Bonds raad, de voorzitters van den Rijksdag en den Land dag den eersten steen van de eerste sluis voor den aanleg van voornoemd Noordzeekanaal gelegd. Deze plechtige handeling werd opgeluisterd door het indrukwekkend schouwspel, hetwelk de Duit sche rijksvloot opleverde. Veertig oorlogsschepen, waaronder acht der zwaarste gepantserde bodems, benevens een twintigtal torpedovaartuigen lagen in de prachtige Kieler bocht in drie liniën van slag orde geschaard. Met eene geduchte kanonade werd de Keizer bij zijne komst begroet, en terstond daarop begon de plechtigheid, die slechts zoo kort mogelijk duurde, ten einde den hoogbejaarden mo narch aan geen vermoeidheid bloot te stellen. De keizer liep wel zwaar gebukt, maar zag er toch, in weerwil van zijn hoogen leeftijd, nog zeer goed uit. Met dezen en genen had hij een levendig gesprek, en van vermoeidheid was er niets aan hem te bespeuren. Op het laatst der plechtigheid had de vloot zich in parade gesteld, en met dat grootsche schouwspel werd de luisterrijke handeling geëindigd. Daarna keerde do keizer, trots de inmiddels in getreden vrij holle zee, op de stoomboot „Pomme- rania" naar Kiel terug, waar hij by de rjjk-ver- sierde „Schumacherthor" onder het lulde gejubel eener dicht opeengedrongen menschenmassa landde. De correspondent van de Londensche „Stan dard" uit Berlijn, meldt dat de Engelsche post Donderdag voor het eerst over Vlissingen te Berlijn is aangekomen. De post kwam zes uren vroeger aan dan over Ostende, natuurlijk tot groote tevredenheid van alle mannen van zaken, die daardoor feitelijk een dag winnen. In Duitschland is door het ministerie van oor log eene prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw model zadel voor het leger, en zijn daarvoor 2 prij zen, één van 6000 en één van 3000 mark, beschik baar gesteld. De modellen kunnen tot 30 Nov. 1887 worden ingezonden, terwijl de pryzen uiterlijk in October 1888 zullen worden toegokend. Te Gent zijn de socialisten en militairen op zeer gespannen voet. Met moeite zijn Dinsdag de laat- sten door hunne officieren weerhouden van in een door de eersten bezocht lokaal alles kort en klein te slaan. In eene bij de kazerne gelegen suc- cursaal der Vereeniging „Vooruit" hebben zij al de ruiten verbrijzeld. Te Bois-de-Boussu heeft men Donderdag in den vroegen morgen getracht, door middel van dyna miet de machine van eene steenkoolmijn te ver woesten, zonder echter veel schade aan te richten. Uit Haine Saint-Pierre wordt dd. 2 Juni, 's avonds, het volgende gemeld: De arbeiders van de „Société centrale de Construction" hebben besloten onmid dellijk -het werk te hervatten. Plet effectief zal daar compleet zyn evenals in de ijzersmelterijen van Baume-Marpent. De werklieden der smederijen, gieterijen en smel- terijen van Haine-Saint-Pierre, die, om goede vrien den te blijven met hunne collega's der andere werk plaatsen, besloten haddon het werk te staken tot aanstaanden Maandag, zullen nu alleen blyven onder hen, die grove maakten. Ook de mijnwerkers uit de steenkolenboddingen te Houssu hebben het besluit genomen zich weder aan den arboid te begeven. Nog valt op te merken dat in het centrum de mijnwerkers van Houssu den stoot tot do grève gegeven hebben, dat deze arbeiders tot de gevaar lijksten behooren en het meest bosloten om, zooals zij het noemen, een „coup de main" te wagen. Dat is dus het begin van het einde. Toch verklaren zy dat zy binnen twee of drio maanden weder zullen gaan werken. In de Grand-Bouillon te "Wasmes hebben de vrou wen Donderdag met een zwart vaandel aan de spits hen, die met het laden van de steenkolen in de waggons belast zyn, dit werk belet, zoodat de troe penmacht tusschenbeide moest treden. De bedelaars nemen in aantal toe. Gistermiddag om halfvyf is te Cuesmes eene meeting gehouden, welke door ongeveer 300 per sonen werd bijgewoond. De gendarmerie had bevel ontvangen, het oog te houden op den volksmenner Fauviaux, maar deze kwam niet, omdat hij te Quaregnon in hechtenis was genomen, op het oogen- blik dat hy zich naar de meeting te Jemappes wilde begeven. Wegens de inhechtenisneming van Fauviaux vormden zich woelige samenscholingen vóór het lokaal, waar de raad der Socialisten te Jemappes zijne bijeenkomsten houdt. Weldra rukten de troepen aan. Nadat de bevelvoerende officier tevergeefs de gebruikelijke sommaties had gedaan, maakten de troepen en de gendarmerie drie charges op de weerspannigen. Velen zyn gekwetst. Telegrammen. KIEL, 3 Juni. Des middags zeide do Keizer, toen hy aan tafel was op het slot Bellevue: „Ik ben er dankbaar voor dit schoone feest met u te kunnen vieren, iets, wat ik, myn leoftyd in aanmerking genomen, nauwelijks had durven ver wachten. Met ootmoed erken ik datgene, wat my door de Goddelijke Voorzienigheid is vergund ge worden. Ik ben er dankbaar voor, dat ik met de vertegenwoordigers der verbonden mogendheden ook dit werk heb kunnen inwydon, een werk, dat met het volste recht tot de belangrijkste werken des nieuweren tyds gerekend wordt. Ik drink op den hoilzamen voortgang van dezen arbeid en op het welzyn van Sleeswyk-Holstein." Te halfvyf hebben de keizer, de groothertogin van Baden, de prinsen Wilhelm en Frederik Leopold den terugtocht naar Berlijn aanvaard. De overige genoo- digden by het feest deden nog een tocht op zee met eene stoomboot en vertrokken daarna te ruim acht uren naar Hamburg. SCUTARI, 3 Juni. Opnieuw hebben aan de Al- baneesche grens bloedige botsingen tusschen Turken en Montenegrynen plaats gehad. Aan beide zyden zijn velen gedood. ROMF, 3 Juni. In de Kamer van Afgevaardigden verwierp de minister Crispi met verontwaardiging het denkbeeld om Massowah te ontruimen. Hy ver klaarde dat het zeker niet het tegenwoordige Ka binet zou zijn, dat het terugtrekken der troepen bevelen zou. Eene motie om tot de orde van den dag over te gaan, waarmedo de regeering verklaarde genoegen te nemen, werd ten slotte met byna algemeene stemmen aangenomen. ROUBAIX, 3 Juni. Van ochtend heeft men twee jonge werklieden aangehouden uit de fabriek van Mazurel fils. Hun wordt ten laste gelegd dat zy de stichters zijn van den vreeselyken brand, welke de belangrijke spinnerij dier heeren in de asch legde. ALGIERS, 3 Juni. De krijgsraad te Konstanti- nopel heeft den soldaat Ruyère, die den 30sten Maart een onder-luitenant van het 16de regiment artillerie vermoordde, ter dood veroordeeld. PARIJS, 3 Juni. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Flourens, bracht heden, evenals gisteren, een bezoek bij den Russischen gezant. Bij de wedrennen, op a. s. Zondag om den grooten prijs in het Bosch van Boulogne te hou den, is men voor eene manifestatie tegen president Grévy beducht. Het gerucht loopt dat de minister van land bouw zich voorgenomen heeft binnenkort een ver zoek om ontslag in te dienen. LONDEN, 4 Juni. Lord Randolph Churchill sprak te Wolverhampton en wees er op, dat, niettegen staande Engeland ontzaglijk veel geld aan zijn leger en zijne vloot besteedt, een oorlog het land geheel onvoorbereid zou vinden. De bewapening der troepen is slecht, de transportmiddelen zyn geheel onvol doende, de vestingen, zelfs Malta, hebben geen vol doenden krygs- en mondvoorraad. Hy deed daarom oen beroep op het volk om openlijk zijne stem te verheffen tegen het schandelijke stelsel, dat op dit oogonblik door de administratis van leger en vloot wordt gevolgd. PARIJS, 4 Juni. Gisteren heeft de minister van oorlog aan de legercommissie medegedeeld, dat hij aan de Kamer machtiging zou vragen om allen, die als kostwinners hunner familie verlof hadden voor eenige dagen in twee gedeelten onder do wa penen te roepen. Het aantal dier op te roepen dienstplichtigen bedraagt 250,000 L.EIDK1V, 4 Juni. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 16° Celsius 60.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 12° C. 53.6° F.; 'smidd. 12 uren 15° C. 59° F.; 's namiddags 4 uren 15° C. =59°F. Als opzichter-machinist by de eerstdaags te openen stoomtram Den Haag Delft is benoemd de heer A. H. Van Ruyven, thans beambte der H. IJ.-S.-M. Naar wjj vernemen, heeft de Koning ver schillende autoriteiten te Pyrmont met de orde van de Eikekroon begiftigd. De prins Von Wied is gisteren uit Amsterdam in Den Haag gekomen en begaf zich onmiddellijk naar Scheveningen, naar men verneemt tot het bespreken van maatregelen voor een verblyf in den aanstaanden zomer aldaar. Z. D. H. dineerde bij graaf Van Bylandt, kamer heer des Konings, en keerde des avonds naar de hoofdstad terug. De heer Van Aylva Van Pallandt, afgevaardigde in de Twoede Kamer van het district Tiel, vertoeft thans in het buitenland en zou het voornemen hebben by eventueele aftreding zich niet meer her kiesbaar te stellen. De leden en afgevaardigden tor algemeene ver gadering van de Nederlandsche Toonkunstenaars-1 vereeniging zyn hedenmiddag om één uur door den I burgemeester der residentie ten raadhuize in del Trouwzaal ontvangen en toegesproken, waarbij hunl de eerewijn werd aangeboden. Op de toespraak van den burgemeester, tevensl eere-voorzitter der feestcommissie, antwoordde del president der vereeniging, de heer W. F. G. Nicolaï.l Hoewel de ontvangst ten raadhuize geschiedde! door het hoofd der gemeente en daaraan dus eenl officieel karakter scheen te worden toegekend! werden vertegenwoordigers der Pers daarbij niefl toegelaten. Te Gouwsluis by Alfen zyn in korten tjjd dril arbeiderswoningen in de asch gelegd. Slechts és! huis was verzekerd. By gebrek aan een tenor zal mevr. Van Om hemert-Schwencko hedenavond te Amsterdam il den Parkschouwburg optredon als graaf Alffii viva, in „De Barbier van Se villa!" Origineel! I De brand, ontstaan in de katoenspinnerij ril de firma Mazurel fils te Roubaix, heeft zich medl gedeeld aan do fabrieken van Florin, Scamps fl Dillies. Voorts hebben een aantal nabijgelegen htfl zen schade geleden door het instorten van de bral dende gebouwen. Nooit heeft men daar ter plaat! een dergelyken brand aanschouwd. De schade wofl op 2 a 3 millioen begroot; 1500 a 2000 arbeid® zyn zonder werk. Uit Nieuw-York wordt geseind dat te Cl huahua, in Mexico, in de kathedraal eene pan! ontstond wegens het vallen van eene kaars opl altaar, waardoor een kleed in brand geraal Eenige kinderen verloren daarby het leven, ter! een paar vrouwen werden gekwetst. I CORRESPONDENTIE. - D.l In een volgendj Amsterdam, 4 Juni. Beursbericht: De ml verkeerde heden in eene zeer flauwe en gear! stemming voor alle buitenlandsche fondsen. I gevolge van ongunstige politieke berichten. I Indische waarden medQ zeer flauw.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2