MIa.aiieS.sis; C> Jmni. Pit romer bestaat uit Drie Bladen. 1837. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gom- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Juni. K°. 8371. As i - PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. France per post1-40. Afzonderlijke Nommere0.03. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollloieele Konnlsjjcringen. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengdn bij deze ter algemeene kennis dat do gelegenheid tot het doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burger school voor Jongens is opengesteld godurendc de maand Jnni op eiken Dinsdag des voormiddag» van 10 tot 12 oren in het Schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 3 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door COBNELIS JOHANNES COSTEB, alhier woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Vrouwensteeg (wijk 4) No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 3 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank bracht alhier bjj de nieuwe schatting in April jl. op de som van 11,653.75. Drie vergunninghouders maakten gebruik van de vermindering van het vergunningsrecht met wegens.bet sluiten hunner localiteiten voor bedoelden kleinhandel tusschen Zaterdag avond 6 en Maandag ochtend 6 uren. Het aantal vergunningen, op 1 Mei 1887 van kracht, bedroeg 238. Sedert 1 Mei 1882 zijn 31 vergunningen vervallen, terwijl het getal inrichtingen waar sterke drank werd verkocht, sedert 1 Mei 1881 verminderde met 98. De alhier gehouden collecte voor de Zending heeft 129.45 opgebracht, waaronder in do Pieters kerk drie goudstukken a 30 en een bankbiljet van 25 in do Marekerk zijn gecollecteerd. Professor J. Offerhaus Lz., thesaurier der Leidsche afdeeling van het Nederlandsch Zending-Genootschap^ ontving bovendien onlangs van een onbekende, door tusschenkomst van prof. Prins, ƒ100 en in de afgeloopen week, als opbrengst der Pinkster-collecte van de Waalsche gemeente alhier, 23.24 en als die van de Evangelisch-Luthersche gemeente 23.33. De Indische mail per stoomschip „Prins Alexan der" wordt 5 Juni alhier verwacht. Gedurende de vorige week zjjn dagoljjks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 25 58 volwassen personen en van 2 9 kinderen. Naar de „Amst. Crt." meldt, dingen de heeren J. G. H. Mann, kapelmeester van het 4de reg. infanterie te Leiden, en Louis Kriens, luitenant kapelmeester van de Bossche schutterij-muziek, mede naar de vacature bij het 7do regiment in de hoofdstad. Yan prof. C. P. Tiele's „Geschiedenis van den Godsdienst" is nu ook eene Zweedsche ver taling in bewerking. In de „Yragen des Tijds" van Juni eindigt de Leidsche hoogleeraar dr. P. Van Geer zijne beschou wingen over „ons hooger onderwijs." Hjj behandelt thans het vraagstuk der vier universiteiten. Hjj erkent dat de gemeentelijke universiteit van Amsterdam gedurende haar tienjarig bestaan met goeden uitslag werkt; „in alle opzichten kan zij de vergelijking met de Rijks-universiteiten met glans doorstaanDe gemeente maakt aanspraak op de dankbaarheid van het Rijk, omdat zjj met groote kosten eene instelling onderhoudt, waarvan de vruchten aan het geheele land ten goede komen." Toch acht de hoogleeraar het privilege aan Am sterdam geschonken, gevaarlijk. Een uitgebreid kiesrecht kan den gemeenteraad zóó wijzigen dat de universiteit een geheel ander karakter krijgt dan thans. Ook in de benoeming van hoogleeraren door de raadsleden, met gesloten briefjes, ziet hij een gevaar. Hij zou dus wenschen dat de Staat de universiteit overnam, met verplichting om haar in Amsterdam gevestigd te houden, zoolang de ge meente aan den Staat als kosten vergoedt het gemiddeld bedrag, door haar aan de instelling in de laatste jaren besteed. Dan rijst de vraag: zjjn vier Rijks universiteiten niet te veel, waarvan drie op één uur sporens van elkander zjjn gelegen? Eene vergelijking met de 20 volledige Duitsche universiteiten, welke in 1886 te zamen 1315 hoogleeraren en 29297 studenten telden, leert, dat hier te lande met 164 hoogleeraren en 2611 studenten, 2 universiteiten en 44 hoog leeraren te veel zijn. Vele lessen trekken dan ook geen of weinig toehoorders. Daar het onmogelijk is gebleken eene der over tollige universiteiten op te heffen, geeft prof. Yan Geer den raad met het stelsel van eenvormigheid te breken en aan elke een speciaal karakter te geven. Anders „zal het gemis aan voldoende levenskrachten van zelf den val van ééne of twee universiteiten na zich slepen." Door de afdeeling Woubrugge en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is, in hare vergadering van 2 dezer, besloten om geen adhaesie te verleenen aan het adres van de heeren B. Oppenheimer c. s., den 14den Mei jl. aan den minister van Staat en binnenlandsche zaken ter hand gesteld, om den vrjjen invoer van rundvee en schapen in Engeland te herkrijgen, terwijl de doorvoer van Duitsche schapen nu een beletsel voor de opheffing van het verbod van invoer van levend vee in Engeland is. In den gemeenteraad van 's-Gravenhage drong gisteren de heer De Jonge aan op onverwijlde ver meerdering der veiligheidsmaatregelen tegen brand gevaar in den schouwburg, naar aanleiding van de jongste ramp te Parijs. B. en Ws. antwoordden dat reeds maatregelen van dien aard waren overwogen. De heer Siccama wenschte electrische verlichting in plaats van de gasverlichting in de komedie. De Raad benoemde tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium dr. A. C. Duker, leeraar te Haarlem. De gemeenteraad heeft de door B. en Ws. voor gestelde en door ons medegedeelde brandweer organisatie met 20 tegen 17 stemmen verworpen. Het Nederlandsch hoofdcomité voor de Vati- caansche tentoonstelling bericht dat de geheele Nederlandsche inzending, alvorens naar Rome te worden verzonden, waar zij vóór 15 October a. s. wordt ingewacht, in de maand Augustus te Amster dam zal worden tentoongesteld. Het departement Breda der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten, uit de Spaar bankfondsen een bedrag van ƒ10,000 toe te staan voor het bouwen eener school voor meisjes. Door do departementen van oorlog en van marine zullen zeer belangrijke bijdragen worden geleverd tot de tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam. De voeding by het leger en de voeding van den zeeman zullen aanschouwelijk worden gemaakt, niet door statistische tabellen of dergelijke dorro opgaven, maar door al wat daarbij te pas komt zooveel mogelijk in natura en mis schien in werking te doen zien. Indien niet nog onderscheidone tentoonstellers, vooral uit het buitenland, zeer achterlijk waren met hunne inzendingen, zou doze tentoonstelling eene uitzondering kunnen maken op den regel dat men nooit bjj do opening gereed is. Het hoofdge bouw is zoo goed als voltooid en het marktplein met zijne oude huizen zal wel spoedig gereed wezen. Reeds nu men nog bezig is met het hard maken der wegen en paden en het stellen van lantaarnpalen, ziet het er bijzonder gezellig uit Voor do muziekuitvoeringen zjjn de beste corpsen geëngageerd. De ochtendconcerten beginnen onmid dellijk na de opening. In de volgende maanden zullen ook avond-concerten worden gegeven. Vermaarde corpsen zullen dan zich laten hooren en ook voor de liefhebbers van klassieke muziek zal op bijzondere avonden worden gezorgd. Niet muziekuitvoeringen alleen echter zullen op het marktplein worden gegeven. Er komen ook andere uitspanningen, welke nader zullen worden bekend gemaakt. Wat de vraag betreft over het gereed zijn der tentoonstelling, dient in het oog te worden gehou den dat zjj in onderscheiding van anderen, twee ledig is. Er is eene blijvende tentoonstelling van voorwerpen, gedurende den geheelen duur te zien, en welke er bij de opening kunnen en moeten wezen, wanneer de inzenders niet het „haast u langzaam" in acht nemen, en er is eene reeks van tijdelijke tentoonstellingen, te houden op de dagen in de uitvoerige programma's vermeld en nog nader aan te kondigen. De voorwerpen daarvoor bestemd (levemde dieren en zaken, aan spoedig bederf onderhevig) komen natuurlijk eerst daags voor de opening van ieder dezer tijdelijke tentoonstellingen. Maar voor deze moet in het gebouw ruimte worden opengehouden. De eerste dezer tijdelijke tentoonstellingen valt samen met den dag der opening, 15 Juni a. s. De 4-pcts.-leening van ƒ2,500,000 der Duin watermaatschappij te Amsterdam, is ruim viermaal volteekend. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zich per adres tot den min. van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek, dat een ernstig onderzoek worde ingesteld naar de maatregelen, welke zouden genomen kunnen worden om de voor den mensch zoo gevaarlijke en voor den landbouw zoo schadelijke trichinenziekte onder de varkens tegen te gaan. De directeur der inrichtingen voor jeugdige lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede ontving sedert de laatste dagen weder belangrijke giften, als: o. a. eene van ƒ600, eene van ƒ200, eene van ƒ150, drie van ƒ100, en nog vele van minder bedrag. Bovendien ontving hjj van verschil lende gevers eene kostbare bezending jonge denne- boomen, struikrozen en geraniums, ter versiering van de terreinen vóór de inrichtingen. De Staatscourant van 4 Juni bevat de wet van 31 Mei jl., waarbij de gewone verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt vastgesteld op den laatsten Dinsdag van Au gustus 1887, in afwijking van art. 100 der Kiesvmt. Blykens bericht van Zr. Ms. gezant te Was hington, heeft gisteren aldaar de ondorteekening plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika, tot regeling der uitlevering van misdadigers. (St.-Crt.) Bij eene officiëele mededeeling van den Neder- landschen consul te Singapore zoo bericht de Engolsche „Standard" zyn alle koopvaardijsche pen gewaarschuwd de Noord-Oostkust van Sumatra niet te bezoeken zonder geleide van een oorlogs schip, omdat de zeeroof in die streek weder ernstig is toegenomen. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 3 Juni Lizard gepasseerd; de „Ma dura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 2 Juni; ae „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Juni van Marseille; de „Oranje- Nassau" is 28 Mei van Paramaribo naar Amsterdam vertrokkende „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 3 Juni en ver trok denzelfden dag; de „Prins Willem I" is 30 Mei van Amsterdam te Paramaribo aangekomen en arriveerde 3 Juni te Demeraryde „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 3 Juni.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1