rijen werden door hot vuur vernield. Van den inboedel heeft men weinig kunnen redden. De boerderijen waren bewoond door zeven huisgezinnen. De oorzaak van het onheil is onbekend. Onder Kieuw-Helvoet zijn de woning en schuur van T. Touw Cz. geheel door brand vernield. Het vee, dat in de schuur was, benevens een gedeelte van het huisraad, is gered. Naar men verneemt, was alles, hoewel veel te laag, verzekerd. Door een feilen brand is te Wanneperveen bjj Meppel hot huis van den veehouder W. v. d. Vegt vernield. De oorzaak van het onheil is onbekend. De schade door den brand in de kon. papierfa briek te Maastricht geleden, wordt op f 12,000 geschat. Een telegram uit Budapest meldt, dat de rivier de Theiss buiten hare oevers is getre den, waardoor djjkbreuk werd veroorzaakt, ten ge volge waarvan vijftienduizend acres land overstroomd zyn. Ook het water van de Ternes en do Bega is opnieuw gewassen en over eene uitgestrektheid van honderd vierkante mjjlen staat alles blank. Twaalf dorpen zijn overstroomd. Vele huizen zjjn wegge spoeld en de oogst heeft zwaar geleden. De voor. steden van Temesvar worden bedreigd. Ook in Duitschland heeft de regen, die eene week aanhield, de Elbe, de "Weischsel en andere rivieren doen wassen, waar de laag liggende oorden met eene overstrooming bedreigd worden. Vrijdag-nacht werd de spoorwegbrug bij Schönlanken, in Posen, zóó beschadigd, dat het verkeer er over moest ge staakt worden. Het aantal slachtoffers van de ramp te Udstone was 75; 53 lijken zijn reeds gevonden. In het krankzinnigengesticht te Clapton (bij Londen) stak een der verpleegden, na een twist met den directeur, haar' bed in brand. Er ontstond eene geweldige paniek; gelukkig werden de 250 bewoonsters gered, maar de stichtster van den brand, die zich opgesloten had, kwam om. Eene rijke Amerikaansche dame vonnist. Volgons een telegram uit Nieuw-York worden door den staat pogingen gedaan de verblijf plaats van Sarah Montgomery, eene schatrijke Ame rikaansche dame, uit te vinden, die eene reis door Europa heeft gemaakt en waarvan het laatst, in Januari, uit Berlijn berichten zyn ontvangen, toen z\j het voornemen te kennen gaf om Nederland te bozoeken. Zjj is 51 jaar oud. Aan al de Ameri kaansche legatiën en consuls in Europa zp'n brievon gezonden betreflende die zaak. Op de kust vanBritsch-Indiëinhet ■noordelijk deel van de Golf van Bengalon heeft Zaterdag een hevige cycloon gewoed. Men vreest dat eene stoomboot, welke 730 inlanders aan boord had om ze naar het groote godsdienstig feest te Juggemauth te brengen, met man en muis ver gaan is. Het rijtuig, waarin Napoleon I ge zeten heeft op den dag van den slag bij "Waterloo, zal, naar gezegd wordt, eerstdaags te koop worden aangeboden. Op het slagveld door generaal Blücher genomen, bevatte dit rijtuig den hoed en den degen van den overwonnen keizer. Door de stad Parijs aan Napoleon geschonken, bleef het toch in het kasteel Krieblowitz, eigendom van Blücher. Men zal ook de haren van Marie Antoinette ver- koopen. Deze haren, welko in 1835 in het graf van de koningin zijn gevonden, behoorden, zooals men zegt, aan iemand van de hoogste klasse der Fransche maatschappij. Eene vreeselflke misdaad is te Bur gos (Spanje) gepleegd. Twee jongelieden hebben hunne moeder vergiftigd en daarna hot lijk, wijl zij bang voor ontdekking waren, verbrand, terwijl zii de overblijfselen in den tuin van het huis be graven hebben. BUITENLANU BelffiS. De Senaat heeft gisteren het wetsontwerp be treffende de invoerrechten op vleesch, met 38 tegen 23 stemmen, aangenomen. Men acht het waarschijnlijk dat tusschen de werklieden en patroons te Molenbeek zal overeen gekomen worden, zich gemeenschappelijk met een adres tot de regeering te wenden ten gunste van de staatkundige vorderingen der werklieden. De werkstakers aldaar zijn nl. gisterochtend om streeks negen uren ten getale van ongeveer 400 man, bijeengekomen en hebben in optocht de om liggende gemeenten van de hoofdstad, waar fabrie ken zijn, bezocht. Eene delegatie uit de werkstakers heeft zich laten aandienen bij do directeuren der voornaamste inrichtingenzij hoeft hun de oorzaak der werkstaking medegedeeld en verklaard dat zij geen aan do patroons vijandig karakter draagt, maar alleon ten doel heeft de met-bekrachtiging der wot-Dumont en sociale hervormingen, in do eerste plaats algemeen stemrecht. Tot twaalf uren heeft deze tocht geduurd, maar de deelnemers waren volkomen kalm; geen kreet en geen gezang werden vernomen, en goene vaan is er ontplooid. Tegen drie uren zijn de werkstakers naar hun ver gaderlokaal gegaan. De „Ligue ouvrière" heeft togen hedenavond eene openbare vergadering uitgeschreven, waarin aan de orde zijn gesteld: intrekking der wet- Dumont, algemeen stemrecht en amnestie. Te Brussel is eene vergadering gehouden van den Bond der Werkliedenvereenigingen aldaar, waarin met eene kleine meerderheid van stommen en na langdurige beraadslaging besloten werd, zich te gedragen naar het advies van den Algemeenen Raad en de algemeene werkstaking ontijdig te ver klaren. De gedelegeerden van de Syndicaten dei- machinisten, schrijnwerkers en schilders, voorstan ders eoner onverwijlde algemeene werkstaking, verklaarden dat hunne lastgevers zich aan dit besluit niet zouden onderwerpen. De machinisten en schrijnwerkers hebben dan ook nog denzelfden dag besloten, onmiddellijk de werkstaking te doen ingaan; de schilders heb ben het tijdstip daartoe nog niet bepaald. Men was van plan, allerlei demonstration te houden. Yoorts zijn gedelegeerden van het Syndicaat der machinisten naar Seraing, Tubize en Clabecq ge zonden, ten einde de werklieden der pletterijen enz. tot werkstaking te bewegen. In eene te Frameries gehouden bijeenkomst is besloten, eene deputatie van vrouwen naar Brussel te zenden. Ook te Gent hebben een 800 socialisten een optocht gehouden met muziek en plakkaten ten gunste van het algemeen stemrecht en de amnestie voor de verleden jaar veroordeelden, tegen het ontwerp betreffende de invoerrechten op vee en vloesch, togen het ministerie enz. De -stoet hield zich zeer rustig. Te Camiöres, bij Charleroi, is zekere Lougat in hechtenis genomen, die getracht had met dynamiet do woning van een mijnwerker in de lucht te doen springen. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft gisteren vele socialisten, in de hoofdstad in hech tenis genomen, tot verschillende straffen (8 dagen tot 1 maand gevangenisstraf) veroordeeld. Oostenr.-Houg.-Monarchlo, Te Praag zjjn ernstige ongeregeldheden voorge vallen wegens de verdeeldheid tusschen de Oud en Jong-Czechen. De studenten brachten den leider der oud-Czechische party, dr. Rieger, een katten muziek en verbrijzelden de ruiten in zjjne woning en in de bureelen der bladen, welke tot zjjne partij behooren. To "Weenen is in tegenwoordigheid des keizers het gedenkteeken voor Haydn op het plein voor de „Mariahilfer Kirch" onthuld. Het standbeeld van Haydn is 9'/, voet, het voetstuk 13'/2 voet hoog. Naast den keizer waren ook de kroonprins en eene breede schaar van autoriteiten en genoodigden tegenwoordig. De componist der „Schepping" is voorgesteld in de kleederdracht van zjjn tyd, met eene stift in de eene en een blad muziekpapier in de andere hand. Het beeld wordt bijzonder geprezen. OrMt-BrltaBnl8> Aan het verzet van de pachters in Wales tegen het innen der tienden zonder vermindering van 10 pet. schijnt de geheele bevolking deel te nemen. Althans een handelsreiziger, die voor een afslager, ®p weg naar eene gedwongen verkooping, gehouden werd, kon nergens rijtuig, voedsel of logies krijgen. Intusschen is bevel tot inhechtenisneming gegeven van sommigen der aanvoerders in de ongeregeld heden van Vrijdag en Zaterdag 11., te Llanghwn en elders voorgevallen. Zoo waren te Meifod pachters weigerachtig om de aan de geestelijken der Staatskerk verschuldigde tienden te betalen, tenzij hun 10 pet. vermindering werd toegestaan. Er zou door de politie gedwongen verkoop van hun goed plaats hebben. Maar, ofschoon er eene groote politiemacht op de been was, ver zette de bevolking zich zóó krachtig, dat men on- verrichterzake moest terugkeeren. Den volgenden dag hadden er weder ongeregeldheden plaats. Een afslager en een persoon, met eene verkooping be last, werden door de menigte gedwongen, geknield te zweren, dat zij nooit weer aan eone verkooping voor achterstallige tienden zouden doelnemen. Toen werden zij, de jassen het binnenste buiten gekoerd, als een symbool van hunne zinsverandering, en, met rotte eieren bezoedeld, naar het naaste dorp gezonden. De muitelingen vaardigden eene procla matie uit, waarbij de bevolking werd aangespoord om vier hotels, die deurwaarders gehuisvest hadden, te boycotten. Men verneemt dat de Engelsche regeering Rusland gebonden acht door de aangegane ver plichting, om Afghanistan te beschouwen als lig- gende buiten de grenzen waar het zijn invloed zou willen oefenen. Dienvolgens zal Engeland, welke omstandigheden zich ook mochten voordoen, er niet in toestemmen met Rusland samen te gaan, voor de gemeenschappelijke regeling der Afghaan- sclie aangelegenheden. BmUnA Volgens de Duitsche „Petersburger Zeitung" heeft de Rijksraad naar aanleiding van het ontwerp tot belasting der buitenlandsche reispassen met groote meerderheid besloten de bestaande belasting op passen, wolke voor een half jaar worden uitgereikt, van 5 tot 10 roebels te verhoogen. Door de censuur is aan het te Moskou verschij nende blad „Mededeelingen uit den tegenwoordigen tijd" hot recht tot den verkoop van afzonderlijke nommers op straat ontzegd. Het „Journal de St.-Pétersbourg" maakt de circulaire der Porto over de noodzakelijkheid eener oplossing van hot Bulgaarsche vraagstuk openbaar met de opmerking, dat het nog niet bekend is, hoe de overige mogendheden dat stuk hebben opge nomen; dat Ruslands „bekende en welgegronde weigering" echter om met het tegenwoordige Bul gaarsche Regentschap te onderhandelen door deze circulaire geene wijziging kan ondergaan. Telegrammen. VARNA, 1 Juni. Do mogendheden geven Turkije als antwoord op zijne circulaire den raad, zich vóór alles met Rusland te verstaan over de Bulgaarsche quaestie. ODESSA, 1 Juni. In de gisteren gehouden zitting van do „Slavische liefdadigheidsvereniging" uitte een lid, dat in naam van het bestuur sprak, eenige woorden, beleedigend voor de aanwezige Bulgaarsche vluchtelingen en voor de Serviërs, die zich te Odessa ophouden. De laatston verlieten daarop onder luide kreten de zitting. De leden der vereeniging ver klaarden toen de keus van prof. Leontowitsch als president, gedaan den 23ston Mei, voor niet geldig en kozen in zjjno plaats Schimannowski, die bij de eerste stemming het onderspit had gedolven, als voorzitter. PARIJS, 1 Juni. Do radicale bladen van heden behelzen evenals gisteren dezelfde vijandige bewoor dingen tegen het kabinet. De gematigde pers houdt zich daarentegen nog rustig en wacht op verdere stappen van de regeering. De conservatieve organen spreken met zelfvoldoening van de breuk tusschen de radicalen en de opportunisten. De nieuwe minister van oorlog heeft bepaald, dat tot het einde der najaarsoefeningen geen verlof van langen duur mag gegeven worden. De politie nam heden by het Elysée, het paleis Bourbon, in de rue de Lille en voor het Louvre- hotel, waar de familie van generaal Boulanger woont, dezelfde uitgebreide voorzorgsmaatregelen, aangezien men voor eene herhaling der wanorde lijkheden op straat vanwege Boulangisten en anar chisten bevreesd was. Heden werd in de Saint-Augustin de mis ge houden ter nagedachtenis aan den dood van den keizerlijken prins. Daar werd Paul De Cassagnac door de aanwezigen met bijzondere onderscheiding behandeld. LA LOUVIÈRE, 1 Juni ('s avonds). Hier is alles kalm. In de gehuchten echter, vooral te Baume, welke door kolenbranders bewoond worden, is de opgewondenheid ten top gestegen. De werklieden., die van den arbeid terugkeeren, worden uitgejouwd. Toch zal de werkstaking wel spoedig eindigeD. HAMBURG, 1 Juni ('s av.). De Hamburgsche „Bör- senhalle" meldt: De brand op de Strandkaai is thans gebluscht. Het meest van alles heeft geleden de „City of Dartmouth," welk schip olie en ijzer aan boord had. De eerste ingenieur van dit stoomschip, Moccoller, heeft ernstige brandwonden bekomen en ligt in het ziekenhuis, Op het dek is alles verbrand

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2