Dit nnmmer bestaat uit Twee Bladen. geze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Juni. PRIJS DEZER COURANT: j' Voor Leiden per 8 maanden1.10. 1 Frans* per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 1.6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het inoae- •eeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Er zijn nog oenige exemplaren van den EOMER- DIEXST voor de portefeuille en om op to hangen voorhanden, welke, voor zoover de voorraad strekt, aan ons Bureel alsnog zijn te verkrijgen. Officieele Konuin^ovingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen inschrij ven vau nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in hot schoolgebouw aan de Aalmarkt; der lBte klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan do Boommarkt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en wel van den 6den tot en met den 18den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags lialfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Van Praag, geb. te Paramaribo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Art. 6 van het reglement op het beleid der Regeering in de kolonie Suriname." Naar men verneemt, zal do overste W. C. D. Van Rjjen, van het 4de bataljon 4de regiment in fanterie alhier, eerstdaags als kolonel naar het 3de regiment van genoemd wapen te Bergen-op-Zoom overgaan. Naar aanleiding der pensioneering van den adjudant-onderofficier H., waarvan wij bereids mel ding maakten, is de sergeant-majoor 't Hart, van het 5de bataljon 4de regiment infanterie te Gouda, als zoodanig aangesteld. De leverantie van aardappelen voor de alhier in garnizoen liggende militairen is aan den laagston inschrijver, den heer Spaanderman alhier, gegund. Vpf inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.56 be zorgd zijn. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam brachten do hoeren Van Nierop en Willeumier den toestand van de Amsterdamsche schouwburgen ter sprake. Die van den Stadsschouwburg was vrij voldoendo, terwijl het Grand Théatre in de Amstelstraat onvoldoende geacht werd. Ook in andere lokalen wenschte men veranderingen aangebracht te zien. De Raad benoemde tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Gymnasium dr. R. J. Esscher, leeraar aan het gymnasium te Sneek; tot onder wijzers aan de openbare lagere scholen de heeren G. Hartmans te Tiel, H. W. De Koning te Leiden, C. Van "Wichem te Driebergen, P. W. Van der Ham te Rotterdam, T. C. Van Brussel te Koegras; tot onderwijzeres mej. "W. Bos te Nieuwer-Amstel, mej. G. Stevens te Wost-Graftdijk en tot onderwijzer in de gymnastiek den heer J. M. Petri to 's-Hage. Te Deventer is ter secretarie benoemd tot adjunct commies bjj de comptabiliteit, de heerB. A. Beekman te Katwijk. Indien, gelijk men verwacht, de Grondwets herziening omstreeks de helft van deze maand zal zijn ten einde gebracht, bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten Genejgal don 20sten Juni a. s. te doen samenkomen voor hot onderzoek der Grond wetsvoorstellen in hare afdeelingen. Deze zouden 't nog in dezelfde week ten einde brengen. Daarna zou de Kamer uiteengaan gedurende den tjjd, noodig tot voorbereiding van het openbaar debat, die zou geschieden hetzij op de gewone wijze (voor- loopige verslagen en regeeringsantwoorden), hetzij door benoeming van eene zelfstandige commissie van rapporteurs. Loopt alles naar wensch, dan is de berekening dat de Kamer "Woensdag 6 Juli de Grondwetsher ziening in openbare beraadslaging kan brengen. Onder voorzitterschap van dr. Mouton had gisteren eene vergadoring plaats van de marga- rine-boterfabrikanten in Nederland. Er werd een concept voorgelezen van een adres aan den minister van waterstaat tot wederlegging van het advies der landbouwcommissie. Met algemeene stemmen werd het adres goedgekeurd. (N. R. Crt.) Onder vele blijken van belangstelling herdacht pastoor F. Hermans, te Esschen, zijn 50 jarig pries terschap. Met het stoomschip „Zaandam" vertrok naar Nieuw-York de heer Eug. Bloem, tot dusver rector van het gesticht St.- Salvator. Genoemde heer be geeft zich als missionaris naar Canada, waar reeds sedert eonige jaren zjjn broeder, de heer Jos. Bloem, werkzaam is. De off. van admin. lsto kl. F. A. Frederiksj uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non act. gesteld. Aan de „Avondpost" wordt uit Amsterdam gemeld dat men voor de Hollandsche opera-voor stelling, ter gelegenheid van het letterkundig congres, het oog heeft op eene compositie van den heer Daniël De Lange, op woorden van den heer H. De Voer. De componist zou de voorwaarde gesteld heb ben, dat o. a. mevr. Fides De Vries worde geën gageerd om zijne opera te helpen uitvoeren. Gisteren is de dagdienst der Maatschappij „Zeeland" geopend. Uit Vlissingen meldt men dat om 12 u. 15 m. het stoomschip „Duitschland" is vertrokken met 15 passagiers. Des middags had er een diner plaats van de directie en genoodigden. Het stoomschip „Prins Alexander" van Bata via naar Amsterdam, passeerde Del Armi 1 Juni; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Juni Ouessantde „Noord-Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 31 Mei van Padang vertrokken; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 1 Juni van Aden; de „Voorwaarts", van Amsterdam n. Batavia, arriv. 2 Juni te Port-Said. De gewone audiëntiën van den minister van koloniën op 3, en van den minister van binnenland- sche zaken op 4 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgemeester van Voorschoten, de heer J. M. De Kempenaer, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente; aan mej. H. M. H. Piek, geboren te Elberfeld (Prui sen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoot, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs; aan den ontvanger der directe belastingen jhr. F. J. J. Van Rjjckevorsol Van Kessel te Nijmegen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleond uit 's Rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen; benoemd tot burgemeester der gemeente Hardingsveld J. F. Roelvink, en tot burgemeester der gemeente Lekkerkerk W. De Gruyter Jz.; mr. H. Kuypers, te Dokkuin, met 6 Juni benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Veenwouden. G e in c ij g d Nleu w Naar wjj vornemen, is hietter stede op den lsten Juni eene nieuwe cricket club opge richt, welke nu reeds 22 leden telt en „Victoria" gedoopt is. Deze club is de achtste van dien aard in wier bezit Leiden zich mag verheugen. Gisteren, "Woensdag 1 Juni, is te Katwijk het eerste zeebad genomen. Vanwege de zeil- en roeivereeniging „Hollandia" te Oudshoorn, worden circulaires ge richt aan hare leden, eigenaars van vaartuigen, om mede te werken tot het vieren van het vijf jarig bestaan dier vereeniging, door hunne vaar tuigen deel te doen nemen aan den gondeltocht en dezen zooveel mogelijk met lampions te illumi- neeren en met bengaalsch vuur te verlichten. Door de politie te 's-Hage is aange houden een burger, die in eene tapperij in de Begijnenstraat een militair met een beitel in den buik eene ernstige wonde toegebracht heeft. De militair is overgebracht naar het hospitaal. Een andere militair werd aan het oog verwond. Deze is eveneens naar het hospitaal vervoerd. Gisteren kwamen te Scheveningen 50 schuiten aan, meest van Katwijk, welke in één dag van f 15 tot ƒ65 besomden. Twee partijen visch, afkomstig van loggers, welke te Vlaardingen binnenkwamen, brachten van f 350 tot 500 netto op. De rechtbank te Utrecht, civiele kamer, heeft gisteren uitspraak gedaan in de vor dering van B. Hoitsema Enuma, tot veroordoeling van het „Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad" tot eene schadevergoeding van ƒ2500, wegens het bericht, geplaatst in het nommer van 20 Septem ber 1885, waarin tegen genoemden Enuma gewaar schuwd werd in zake de advertentie van meisjes. De rechtbank heeft beslist, dat de vordering van den eischer, dat dit bericht is honend, als niet meer gegrond op de wet, moet worden ontzegd. Evenzoo moet worden ontzegd de eisch, dat het. bericht is lasterlijk, omdat niet is gebleken, dat de telastelegging, die het bericht bevat, door den ge daagde is geschied tegen beter weten in. Echter heeft de rechtbank het bericht 'oeloedi- gena voor den eischer verklaard, zoodat uit dien hoofde zjjne vordering tot betering van nadeel, in eer en goeden naam geleden, moot worden toe gewezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eoner schadevergoeding van vjjftig gulden en in de kos ten, terwijl de eischer is gemachtigd afschriften van het vonnis te doen aanplakken in het gerechts gebouw te Utrecht en in het gemeentehuis te Am sterdam. UD.) De vanouds bekende en sedert meer dan 300 jaar bestaande pakschuitdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam, welke in 1877 begonnen is met de oude traditie te breken en voor de helft van het traject (Amsterdam-Leiden), in plaats van jaagpaarden, een stoomsleepdienst inrichtte, heeft ook voor het tweede gedeelte van de reis de jagerij afgeschaft en daarvoor een stoomsleepdienst in de plaats gesteld, waardoor deze pakschuiten voortaan in ruim een half etmaal tjjds, en wel des nachts, den weg afleggen. Des avonds te 7 uren vertrek kende, komen de schuiten reeds den volgenden morgen ongeveer 9 uren op hare bestemmingsplaats aan. Niet oneigenaardig zjjn do nieuwe sleepbooten gedoopt „Tijdgeest No. 1 en 2." De Raad der gemeente Haskerhorn hoeft besloten tot opheffing van 't armbestuur, omdat er geene armen zjjn. Gelukkige gemeente! Dinsdagmiddag brak te Groesen bjj Zevenaar een zeer felle brand uit in de villa van den heer "VV. v. Egeren. Het huis en twee boerde-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1