g>' *3 Jraii. A0. 1887. Dit eummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 8368. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Juni. DAGBLAD. A F KUS DEZER COURANT: I Veer Leiden per 8 meenden1.1 A t- France per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼en 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoes- eeeren buiten de stad -wordt f 0.10 berekend. Heden wordt aan onze Abonné's binnen de stad de reeds aangekondigde ZOMERDIENST van Spoor- en Tramwegen, bij het Dagblad gevoegd, aangeboden. Exemplaren voor de portefeuille adIOCts. en voor kantoor enz., geheel gereed om op te hangen, ad 16 Cts., zjjn aan on6 Bureel verkrijgbaar. Door het classikaal bestuur van Leiden werd in zijne .jongste vergadering, na afgelegd examen, akte tot het geven van godsdienstonderwijs verleend aan mejuffrouw J. Drost alhier, die nu een gedeelte waarneemt der catechisatiën van haren vader, tot herstel van krachten tijdelijk rustende, terwijl de Eing Leiden zich bereid heeft verklaard omlnmid- dels zijne preekbeurten te vervullen. Mejuffrouw A. L. D. De Jong alhier is bonoemd tot onderwijzeres te Zwarte waal. De lsto luit. der huzaren F. W. baron Van- Randwijck te Leiden heeft eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is benoemd tot opziehter bij 's Rijks Museum te Amsterdam J. W. Tromp, thans portier in het academisch ziekenhuis te Leiden. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Mei ingelegd/51,832.38V,, terugbetaald f 36,480.91, terwijl zijn afgegeven 130 nieuwe- en geheel afgelost 105 boekjes. Op 31 Mei bedroeg het gezamonljjk tegoed der 8109 inleggers 1,537,993.52'/,. De heer S. Kutsch Lojenga, thans te Leiden, hield don 8sten Mei jl. te Bolsward zijne afscheids rede als doopsgezind predikant aldaar, welke rede bij de firma wed. P. M. Foenstra in druk verschenen is, met portret van den leeraar. De heer Lojenga heeft de opbrengst afgestaan aan de Zondagsschool der afd. Bolsward van den Ned. Protestantenbond, welke school op zijn initiatief in het aanzijn ge roepen is, waaraan hij zich steeds wijdde en welke eene hooge trap van bloei heeft bereikt. Bjj do herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Alfen waren uitgebracht 190 stem men, waarvan op den heer N. D. Kemink, candi- daat der anti revolutionairen, 107 en op den heer C. Aelbers, den tegen-candidaat, 80, terwijl van onwaarde waren 3 biljetten, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Men meldt uit Nieuwveen (bjj Alfen)Tot voorzitters en leden der na te noemen polder besturen, ten gevolge van periodieke aftreding, zijn herbenoemd Van den polder Zevenhoven, de heeren I. Haber- mehl, tot djjkgraaf-voorzitter en I. Oosterom tot heemraad. Van de gecombineerde Noordsche buurter- en Noordijksche polders, de heeren S. Van Driel burgem., tot voorzitter, en G. Van der Weydon, tot lid of poldermeester. De bisschop van Haarlem heeft eersten Pink sterdag in de Kathedrale Kerk aldaar in eene toe spraak zjine innige erkentelijkheid betuigd aan allen, die van hunne ongeveinsde belangstelling gedurende zijne laatste ziekte blijk gaven. Gisteren begaf zich Zijne Hoogw. met een zijner secretarissen naar het buitenland totvolkomen herstel zjjner gezondheid. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de nagenoemde ambte naren bjj de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commiezen 2de kl.A. -J. A. baron Mulert op het bureel van den insp. der posterijen te Zwolle; E. Voorbij op hot spoorwegpostkantoor No. 3 (standplaats Zwolle); H. J. C. Jansen ten postkantore te Zwolle; de commiezen der 3de kl.D. Van der Hoek ten post kantore te VenlooJ. F. Abbema Copes van Hasselt op het spoorwegpostkantoor No 1E. T. J. Dinaux ten postk. te Rotterdam; J. J. C. Van Eelde ten postk. te Leiden; de commiezen 4de kl.J. J. Kips, ten postkantore te 's-Hage; C. H. Windt, ten post kantore te Rozendaal; de surnumerairs: A. L. F. Hofmann, ten postkantore te TielC. R. Van Griet - huyson, ten postk. te OosterbeekH. W. L. Wellan, ten postkantore te NijmegenW. A. baron Bentinck ten postk. te Oosterbeek; J. C. A. Boxman ten postk. te Zwolle; H. Kanning ten postk. te Win schoten; jhr. G. K. Van den Santheuvel ten postk. te 's-Hage; M. A. Ramondt ten postkantore te GoesI. Le Grand ten postk. te IJzendijkeA. Hoeth ten postk. te Groningen; K. A. Heyblom ten postk. te Terneuzen; D. Lodder ten postk. te Brielle, en J. G. De Foun ten postkantore te Amsterdam. De stoomtram Leiden Haarlem vervoerde beide Pinksterdagen 4423 personen. Tweede Kamer. By het voortgezet debat over het voorstel-Schaepman, tot wijziging van art. 194 der Grondwet, werd dit heden door de heeren Van dor Biesen en Van Baar voorgestaan, maar door den heer Lohman namens de anti-revolution- naire partij bestreden, omdat het geen solutie schonk. De heer Mees zou alleen het amendement-De Beaufort weer voorstellen als de rechterzijde voor stelde de 3de en 4de alinea in het voorstel-Schaep man te schrappen. De heer Willink hield vast aan hot behoud van art. 194, daar eene toenadering toch onmogelijk bleek. De heer Hartogh was uit vertrouwen in het beginsel der neutrale school voor volledige vrijheid in de Grondwet. Erenzoo de heeren Sanders en Van Houten, terwijl ook de heer Beelaerts vrijheid van den toekomstigen wetgever beoogde. De heer De Vos De Wael kondigde een amende ment aan om de 3de en 4de alinea van het voor stel Schaepman te schrappen. Morgen voortzetting. De terugkeer van den Koning en de Koningin uit Wildungen te Soestdyk is thans op een later tijdstip, en wel op 29 Juni a. s., vastgesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba", onder commando van kapitein-luitenant ter zee W. M. E. Bervoets, verliet gisternamiddag de haven van Nieuwediop, tot het houden van politietoezicht op de visschersvloot in de Noordzee; deze bodem zal vermoedelijk eerst tegen 25 Juni terugkomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 2 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft pensioen verleend aanC. P. Van Maanen, hoofdcommies bij het departement van jus titie, /1667; H. Van dor Hoeven, rijksveldwach ter, /215; H. Ivomdour, id., ƒ342; L. Van Ginkel, id., ƒ209; den machinist by 's Rijkswerf te Amsterdam H. Roos, op zijn verzoek, eervol uit zjjne betrekking ontslagen; benoemd: bjj den grooten staf, tot luit. kol., 'sKonings adjudant, den majoor jhr. W. L. Van Spengler, van dien staf; by het wapen der inf., by het 3de reg. tot majoor, den kapt. J. L. Le Bron de Vexela, van het reg. gren. en jag.bij het 7de rog., tot luit.-kol. den majoor A. A. A. A. Van Laak, van het 3de reg.; by het 8ste reg., tot luit.-kol., den majoor G. J. Hofstede Crull, comm. van het koloniaal werfdepot; by het instr.-bat., tot luit-kol., den majoor W. R. Rompelman comm. van dat bat.; den kapt. G. A. T. Salo mon, van het wapen der inf., thans op non activi teit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1517 'sjaars; den heer N. W. Hultman, gewezen secretaris van den raad van Ned.-Indië, laatstelijk met verlof in Europa, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemeugd Nieuw» De Leidsche kantonrechter is ge roepen geworden om uitspraak te doen in eene zaak, welke om haren zeldzamen aard niot alleen de aandacht verdient, maar tevens voor de zóóveelste maal toch wederom aantoont dat de liefde niet steeds bestendig van duur is. Een paartje was door de bandon der teederste liefde aan elkaar verbonden. Het had elkander eeuwige trouw gezworen. Het jawoord had „hem" tot den gelukkigste aller stervelingen gemaakt. Een gouden horloge ter waarde van vjjf en zeventig gulden, dat hy zijnor uitverkorene ver eerde, was er een der bewijzen vanwaarvoor hem daarentegen een gouden ring met fraai gesteente als liefdes-onderpand werd geschonken. Het bleek evenwel dat in de verwisseling dier geschenken de voor het monschelijk geluk zoo noodige overeenstemming niet voldoende begrepen was geweest. Althans, men kon het later niet meer al te goed met elkaar vindon, en het gevolg was dat het engagement afraakte. De jonkman stuurde zyn vroegere Dulcinea den ring terug en had gedacht nu wederkeerig het horloge terug te zullen krijgen. Daarin bedroog hij zich echtor, ja, zelfs bleek duidelyk dat zy, in wier bezit hot nog was, zich werkelyk als eigenares er van beschouwde. Zyne herhaalde vertoogen dat het horloge na de verbreking van het engagement en na de terug zending van het door hem ontvangen engagements cadeau weer zyn eigendom was geworden, bleven zonder gevolg. Het kan verkoeren, zei Breêroo. Zjj, die vroeger door haren beminde als op de handen werd gedra gen, zonder wie hij op de wereld geen gelukkig uur meer zou gehad hebben, werd thans door hem voor den rechter gedagvaard. Beiden verschenen er. H y had, om des te meer zyn goed recht te doen uitkomen, zich van een rechtsgeleerde voorzien. Z ij was alleen, want zij vond de zaak zóó doodeenvoudig, dat zjj wel haar eigen pleitbezorgster kon zyn. Ook tegenover den kantonrechter hield zjj vol dat zij het gouden horloge niet behoefde af te staanhet was haar eigendom, immers zjj had het gekregen: en wat eenmaal geschonken werd, is van eigenaar veranderd. Alle vroegere aanspraken er op zyn dan vervallen. Dat haar ex-galant den ring niet had willen houden is zjjne zaak. Wel had ook zy het horloge niet meer; maar in geen geval had hjj: er recht op, te minder, omdat hy zelfs niet eens het bewjjs, dat het eenmaal aan hem zou behoord hebben, kon overleggenwant de quitantie of vol dane nota stond (door welke omstandigheden dan ook) op hdar, en niet op zijn naam, waarvan zjj den kantonrechter overtuigde. Het was echter volstrekt haar doel niet zich op dit bewijs te beroepen. Zy bleef zich alleen houden aan het eerste gedeelte barer verdediging. Haar vroegere beminde moest dit alles toegeven, behalve dat zy het bewuste horloge na zjjne opvor dering mocht houden. Dit wilde er by hem zoo voet stoots niet in. Hy bleef het voorwerp terugeischen. Zyn advocaat zou dit wel duidelijk maken, maar was tot zyn leedwezen onverwacht verhinderd ge worden thans mede tegenwoordig te z(jn. Die verdediging zal nochtans niet uitblijven, want de eischer verzocht den kantonrechter uitstel van de verdere behandeling der zaak tot op a. s. Zaterdag over acht dagen, welk verzoek werd ingewilligd. Ongetwijfeld zullen velen met belangstelling den afloop dezer historie te gemoet zien.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1