Dit summer bestaat Eit Twee Bladen. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Leiden, 26 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Prance por post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. i§eze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van tgpa- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incas- eeoren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Een uitgebreide kring van vrienden en belang stellenden had zich hedenmorgen op den dooden- akker aan de Groenesteeg vereenigd, om getuige te zijn van di plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Willem C. Van Boekoren, wiens lijk dezor dagen op onver klaarbare wijze in het Steenschuur werd gevonden. Niet minder dan acht fraaio kransen van lovende bloemen bedekten de lijkkist, toen het op de be graafplaats aankwam, waarbij er nog twee, één van het collegium van het Leidsch Studentencorps, dat den stoet mede aldaar opwachtte, en één van de literarische faculteit werden gevoegd, toen het in de groeve werd neergelaten. In treffende woorden wees dr. H. G. Hagen er op, hoe door dit afsterven weder is bewezen in welke raad sels de mensch op aarde rondwandelt. Deze 24-jarige jongeling, de trots zijner ouders, voor weinige dagen nog in den kring zijner familie vertoevende, is thans niot meer. Op treurige wijze werd hjj uit zjjn werkkring weggerukt, door zijn karakter tal van vrienden en zijne familie in de grootste droefheid achterlatende. Al de hem toegedragen liefde, al de op hom gevestigde hoop, al de gekoesterdo ver wachtingen dalen thans in het graf. De slag is zwaar, maar de ouders onderwerpen zich aan de Hoogore Macht. Allen, die hem beminden als zoon of als broeder, zullen God nog danken, dat ze dezen Willem gehad hebben, en mogen de donkero wolken, die in den laatsten tjjd over de ouderlijke woning gehangen hebben, eenmaal nog door het helderste licht worden vervangen! Nadat de voorzitters van do literarische faculteit, waartoe de overledene behoorde, en die van het corps hunne kransen bij de overige hadden gevoegd, sprak laatstgenoemde, namens zijne medeleden, enkele hartelijke woorden om te herinneren, welk oen trouwe vriend en edel mensch zjj in Willem Van Boekoren hadden leeren kennen en hoe hjj door hen moeilijk zal worden vergeten. Zjjne asscbo ruste in vrede 1 Diep geroerd dankte de vader, ds. R. Koopmans Yan Boekeren, allen aanwezigen voor hunne tegen woordigheid en voor de gesproken woorden van waardeering over zijn lieven zoon. Het hart drong hem echter, iets meer te zeggen, want hij zag hier zóó velen om het graf verzameld, die in de dagen van hoop en vrees zelfs den zwaren tocht naar het sterfhuis maakten, waar nochtans geen lijk was. Wel kon men hem toen niet troosten, maai de warme handdrukken waren er niet minder wel sprekend om en goten balsem in het harte, even als de vele ontvangen schriftelijke bewijzen van deelneming. Echter niet alleen als vader wenschte hjj hier te spreken, maar ook als Godsdienstleeraar. En dan kon hjj verklaren, dat hij bjj de beproeving, welke hjj doorstond, veel heeft geleerd en welke een troost het is, de kracht van het Woord te zien bewaarlioid, het geloof in het Heilige, in het Bovenzinlijke. Zonder dat geloof heeft de mensch geen rust, geen hope. Dat geloof doet den vader nu danken, al heeft hij zijn zoon verloren, voor het behoud van het beste, voor het behoud van dat geloof. Het strekke velen tot leering. Op menigeen in den kring maakten deze woorden een diepen indruk, zóó zelfs, dat zjj don loop hunner tranon niet konden bedwingen. Vol weemoed verliet men dan ook na afloop dezer aandoenlijke plechtigheid de stille rustplaats onzer dierbare dooden. Baron Yan Haersolte Yan den Doorn, overste en commandeerend officier van het alhier in gar nizoen liggend gedeelte van het 3de regiment veld artillerie, zal de function van garnizoens commandant, instede van kolonel Doorman, wien het bevel der kadormanoeuvres is opgedragen, waarnemen tijdens den duur der genoemde manoeuvres. Omtrent de gisteravond door de 3-October- Vereeniging gehouden vorgadering, waarin het pro gramma is vastgesteld voor do aanstaande viering van Leidens ontzet, verwijzen we naar het in ons tweede blad voorkomende verslag. Door het Leidsche Studentencorps is in eeno algemeene vergadering besloten, den president en den secretaris van de commissie tot redactie van den Leidschen Studenten-Almanak voor 1887, de heeren J. D. Doorman en H. Burger, te benoemen tot eereleden van de commissie. Heden zjjn bjj het examen L. O. te 's-Hage geslaagd de dames: A. Dubbeldam, van Katwijk en D. J. Werdes, van Wassenaar. Tweede Kamer. - Heden werden bjj het Hoofd stuk Waterstaat van de Grondwet verworpen het amendement-Yan den Bosch, om de bevoegdheid der Provinciale Staten tot opheffing of oprichting van Waterschappen aan wettelijke banden te leggen en het amendement-Goekoop om aan Waterschaps besturen geen keurmakende bevoegdheid te geven. Het Hoofdstuk Waterstaat werd aangenomen mtt 56 tegen 21 stemmen en het voorstel-Schaepman to't wijziging van het onderwijs artikel is a. s. Woensdag aan de orde. Het „Hbl". meldt het overlijden van den heer H. W. Sonnemann, kapelmeester bjj het zevende regiment infanterie, te Amsterdam in garnizoen. De heer Sonnemann had zijne kapel door groote wilskracht en geschiktheid als dirigent tot eene aanmerkelijke hoogte gebracht, en terecht werden de uitvoeringen steeds zeer gewaardeerd. Do minister van koloniën heeft goedgevonden, krachtens het bepaalde bij art. 5 van het kon. besluit dd. 29 Aug. 1883, No. 25, en ton vervolge op de ministerieels resolutie dd. 29 April 1887, waarbij d0 heeren II. Kleyn Van de Poll, oud resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar- directeur der Instelling voor Onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, zjjn benoemd, respectievelijk tot lid en voor zitter en tot lid en secretaris van de commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het Groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, te benoemen, tot leden dier commissie: de heeren dr. H. Kern, mr. P. A. Van der Lith en dr. G. A. Wilken, hoogleeraren aan de Rjjks-univer siteit te Leiden; J. R. P. F. Gonggrijp 0n G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Noderl.- Indië te Delft; J. A. Van den Broek, J. S. A. Van Dissel en H. C. Humme, lectoren aan voornoemde Indische instelling te Delft; mr. G. .T. Grashuis, dr. W. G. C. Bjj van ck, dr. C. Snouck Hurgronje, L. K. Harmsen, D. F. Van der Pant en L. W. Th. Schmidt, lectoren aan de Indische Inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden H. D. Canne, oud-gouverneur van Sumatra's West kust te 's-Gravenhage; F. L. Wattendorff, oud resident op Java te 's-Gravenhage, en H. J. Oosting, ambtenaar voor de beoefening der Soendaneesche taal op Java, met verlof in Nederland, te Assen. De Indische mail per stoomschip „Madura" wordt 27 dezer alhier verwacht. De statistiek der sterfte over Februari wijst aan, dat Den Haag van alle Zuid-Hollandsche ste den in verhouding de minste bewoners verloor. Op 1000 inwoners per jaar stond Gouda bovenaan met 45.33, Dordrecht met 31.71, Delft 30.72, Schie dam 26.52, Gorkum 25,93, Rotterdam 24.24, Leiden 23.84 en Den Haag 21.89. Behalve het dezer dagen reeds gemelde per soneel, nemen nog deel aan de divisie-kadermanoeu vres, welke heden aanvangen, de luitenant-kolonel Muschart als chef van den staf, de lste luitenant Schwarz als adjudant van don leider, de kapitein adjudant Prins en de lste luitenant Gerritsen van het 4de reg. inf. respectievelijk als sous-chef van den staf en adjudant van den algemeenen bevel hebber. Als chef der intendance treedt op de lste luitenant Roldanus, terwjjl de kapitein-ingenieur Van Schermbeek als commandant der genietroepen en van de telegraafafdeeling fungeert. De kolonel Greve en de luitenant-kolonel Van Rjjen commandeeren de beide brigades, waarbjj de kapitein-adjudant De Bock en de kapitein Vaillant als adjudanten dienst doen. De eskadrons cavalerie worden gecommandeerd door de ritmeesters Sprenger en Loisel en den lsten luitenant Wijnmalen. De kapiteins De Wit, Callen- fels, Van Strjjen, Froger, Van Lelyveld en baron Taets van Amerongen commandeeren de batterijen artillerie, terwijl de luitenant-kol. Verschoor als commandant der art. aan den staf der divisie is toegevoegd. De Ledeboers-gemeente te Benthuizen zal, naar men zegt, in den kring der doleerende ge meenten worden opgenomen. Op Zaterdag 28 dezer wordt eene gewone vergadering gehouden der afdeeling voor de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen, der Koninkljjke Academie van Wetenschappen, in het Trippenhuis te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling: be raadslaging over het verslag van de commissie voor de geologische kaart van Nederland; de heer Treub zal 6enigo mededeelingen doen over 's lands plantentuin te Buitenzorg; de heer Franchimont zal het vervolg voordragen op zjjne vroegere mede- doeling: „over de werking van salpeterzuur op amiden, meer bepaald op ureïden." Het Amsterdamsch Studentencorps wil bij gelegenheid van de rouniefeesten (51ste lustrum) in Juni a. s. te houden, een bijzonder aardig feest, dat in het buitenland steeds het meeste succes heeft, op Noderlandschen bodem overplanten. Tijdens eene matinée musicale op Vrjjdag den 24sten dier maand in het -Vondolspark te geven, wil men namelijk een bloomen-rit met „bloemen strijd" organiseeren. De studenten zullen deels in rjjtuigen, deels te paard aan het veelbelovende feest deelnemen. Het „U. D." meldt dat de heer H. T. R. Brandts Buys zjjne oratorium „Albrecht Beiling" tot opera zal omwerken voor het Hollandsche opera gezelschap te Amsterdam. Een ander bekend musicus te Amsterdam componeert eene opera op oorspron- kelijkon tekst voor het gezelschap van den Park schouwburg. Het daarvoor bedongen honorarium, 2000, zal men trachten te verkrjjgen uit vrijwil lige bjjdragen van kunstbeschermers en kunstver eerders, waartoe reeds inteekenljjsten circuleeren. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 25 Mei; de „Vooi'waarts", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Marseille 25 Mei; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, is te Port-Said aangekomen de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 26 Mei Lizard; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 25 Mei. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingoostelijke wind.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 7