Zomerdienst, aanragenfle 29 Ieil887, detail in let ilimi lemieii: NOORDWIJK—LEIDEN. feze Qourant wordt dagelijksmet uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Stoombootdienst, duur der reis l u. IS m. N°. 8363. Donderdag ]>JCei. A°. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Qemencd Ni®awm. Styntje Brouwer, brugophaalster te Zuidbroek, viel gisternamiddag van de brug in het Muntendammerdiep. Hoewel terstond gered, is zy des nachts overleden. Uit "Warga wordt van 24 Mei gemeld: Hedenmorgen is, onder het nabijgelegen Hempens, de 'boerenhuizing en schuur, bewoond door T. J. v. d. Broek, totaal afgebrand. Vier koeien, een paard en enkele kalveren werden mede eene prooi der vlammen. De te Helder gewoed hebbende brand blijkt te zijn aangestoken door twee kinderen, die met lucifers in de nabijheid van het in het verbrande pakhuis geborgen stroo hadden gespeeld. Volgens een bericht uit Dantzig, dd. 23 Mei, maakten zes werklieden, allen hoofden van huisgezinnen, des namiddags van uit Neufahrwasser een pleiziertochtje op zee met eene zeilboot. Ten gevolge van een storm sloeg het vaartuig om, waar door allen verdronken. Bij het station McNeil, in Texas, is een trein door bandieten aangehouden, die den post wagen van zijn inhoud beroofden en ettelijke passa giers plunderden. By de Russische regeering is een ontwerp van wet in behandeling op de Margarine- boter. Onder anderen wordt daarbij bepaald dat het margarinevet en de fusten, waarin het verzonden wordt, rood gekleurd moeten zijn. De invoer uit het buitenland is verboden. Vrijdag gingen twaalf Hongaarsche daglooners uit Ebed aan den Donau in eene boot naar Kenyermezo, om daar werk te zoeken. By Gran echter bemerkte men dat de boot begon te zinken en weldra sloeg zy om en lagen allen in het water, waar nu een wanhopende stryd om het leven be gon. Slechts vyf slaagden er in zich aan de boot vast te klemmen en dreven bijna een uur lang in den Donau, voordat er hulp kwam. De overigen, waaronder vier vrouwen, verdronken. Omtrent de terechtstelling der vyf nihilisten verneemt men nader, dat die Vrijdag morgen te 6 uren te Schluesselburg plaats had. Allen hielden zich verwonderlijk kordaat. Uljanoff (of Oulianoff) zou, indien hy gratie had gevraagd, die gekregen hebben, maar hy weigerde die te vragen, hoewel zijne moeder hem daarom bad. De „Har ka way", gaande van Huil naar Liverpool, is verongelukt; 13 personen, waar onder 2 kinderen, kwamen om. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u voor het volgende een plaatsje in uw blad. In uw nommer van heden lees ik dat a. s. Don derdag o. m. in den gemeenteraad het bekende en reeds meermalen besproken voorstel van de vier raadsleden aan de orde zal worden gesteld. Zeker is het, dat die raadszitting niet van belang ontbloot zal zyn en dat zoowel buiten- als inwoners der ge meente met eene zekere spanning den uitslag tege moet zien. Immers, het zal velen der omwoners niet on verschillig zjjn of zy 33 pet., mogelijk wel 66 pet,, meer aan schoolgeld voor hunne kinderen, en 33 pet. meer aan gas zullen moeten betalen, terwijl hun slechts duinwater zal mogen worden verstrekt voor niet minder dan 25 pet. boven het hoogste tarief. Den inwoner, eigenaar van perceelen in de omgeving der gemeente gelegen, zal het evenmin onverschillig zyn, wanneer hy zyne panden door dien druk in huurwaarde ziet verminderen of onbewoond staan. Ook menig winkelier of werkman zal het minder aangenaam vinden, wanneer hij, ten gevolge van dien wel eenigszins ruwen maatregel, eenigen zijner goede klanten naar elders ziet verhuizen de om wonenden zyn in den regel niet de minst goede klanten der Leidsche neringdoenden met weinig kans anderen daarvoor terug te zien. "Waaraan het is toe te schrijven, dat juist de H. B.-S. voor meisjes geen genade schijnt te vinden in de oogen der vier vroede mannen en de niet minder kostbare Normaalschool en de Indische inrichting, waarvan de kosten van onderwijs nage noeg geheel door de gemeente worden gedragen en waarvan ook tal van leerlingen buiten de gemeente wonen, buiten sprake zijn gebleven, is my niet duidelijk. En nu al dat gehaspel om een paar penningen eene mug in een brouwketel die men zich voor stelt daardoor meer aan inkomsten in de gemeente kas te krygen, geene rekening houdende met de voordeelen, die de omwonenden aan de ingezetenen van Leiden bezorgen en die daardoor weder indirect ten goede komen aan de gemeentekas! Of maatregelen als de voorgestelde wel de juiste zyn om Leidens financiën vooruit te brengen, den belastingdruk te verminderen, betwijfel ik. De uit komst zal het leeren. Myns inziens is het beter door vrijgevige, loyale bepalingen de gegoeden van elders hier heen te trekken, al behooren die aan vankelijk tot de omwoners, waarbij handel en nijver heid binnen Leidens veste welvaren, dan door mis plaatste belastingheffingen, eene gemeente als Leiden onwaardig, tot heentrekken te nopen. Breekt dan later het tijdstip tot annexeeren aan, dan kan men er zeker van zyn eene gegoede be volking tot de gemeente te trekken, terwijl men anders gevaar loopt, alleen ledige huizen en onbe bouwde erven in beheer te krygen. U dankzeggende voor de plaatsing, Mynheer de Redacteur, achtend Uw Dienaar, 24 Mei 1887. Een Leidenaar. Mijnheer de Redacteur! Eenige dagen afwezigheid is oorzaak, dat ik eerst heden nog een plaatsje verzoek voor de volgende weinige regelen. Het is volstrekt mijne bedoeling niet te ropli- ceeren op het ingezonden stukje des heeren De Wilde, in uw blad, dato 16 dezer; ik wil echter ZEd. alléén nog doen opmerken, dat, ofschoon van ZEds. standpunt my zulke verdediging geenszins verwon dert, ik myne theorie niet heb publiek gemaakt, maar wel die van den heer Symons. ZEd. bedenke dit. M. de R., u bedank ik vriendelijk voor de ver gunde plaatsing en heb de eer met achting te zijn Leiden, Uw Dienaar, 24 Mei 1887. N. N. Mijnheer de Redacteur! Het valt zeer te betwijfelen of het publiek, dat gebruik maakt van de stoomtram Haarlem Leiden, van heeler harte zal instemmen met het gunstig oordeel over het nieuwe personentarief, want in plaats van aanzienlijk verminderd is het hooger dan vroeger: lo. door verhooging van den prys van station tot station (voor de 2de klasse niet minder dan 50 pet.) 2o. door het intrekken van het verlaagd tarief voor kinderen; 3o. door het afschaffen van de vierdaagsche retourbiljetten, waardoor de verlaging van de en kele reis over meer dan 2 stations alleen ten goede komt aan het publiek, dat niet de terug reis per tram maakt. Een paar voorbeelden ter opheldering voor rei zigers 2de klasse: over 1 station vroeger 10, nu 15 cents en- PRIJS DER ADVERTENTIEN": Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. kele reis; hooger voor heen en weer 10 cents; over 2 stations vroeger 20, nu 22'/, cents; hooger enkele reis 2'/a ets., heen en weer 5 cents over 3 stations enkele reis vroeger 30, nu 27'/, cents; retour vroeger 45, nu 55 cents; over 4 stations e. r. vroeger 40, nu 32'/2cts.; retour vroeger 55, nu 65 cents; en zoo ook voor alle verdere reizen is wel het enkele tarief verlaagd, doch de retourreizi gers betalen het gelag, dus: juist de omgekeerde regel, door andere ondernemers van openbare ver voermiddelen gevolgd! Of het instellen van tusschenhalten opweegt tegen de aangehaalde nadoelen valt zeer te be twijfelen. Het belang van Publiek en Maatschappij had mogen doen verwachten dat het stelsel van retour- kaarten zou zyn uitgebreid geworden tot elke reis, ook van station tot station; want wat baat een uitgebreide zomerdienst als een te hoog tarief velen terughoudt per tram te reizen. Er zijn nog andere vervoermiddelen tusschen Haarlem Leiden Voor de plaatsing zegt u dank Een van de vele Retourreizigers. Bodegrave, 24 Mei. Op de weekmarkt alhier werden heden aangevoerd: 191 wagens Kaas, te zamen 10492 stuks, wegende 45515 kilo, prijs 1ste soort Goudsehe f 19a f212de soort f 16 af 18zwaardere fhieronder 8 wagens Derbykaas, prijs 1ste soort f22af2de soort f20 a f26 wagens Edammerkaas, prijs 1ste Boort f 25 a f2de soort f 20 a f 221/awagen Leidsche kaas prijs f— het schippond. Handel matig. Boter aan gevoerd: Kg. liooiboter, fper l/o Kg.Koeien, prijs f a f Kalf prijs f af Schapen, prijs f a f 609 Lammeren, prijs f 6 a f 12; 42 Biggen, prijs f 5 a f 12. ABONNEMENTSKAARTEN voor ÏO reizen 1ste Kaj. f 2.85, 2de Kaj. ƒ1.25. Van NOORDWIJK: ZONDAG 7.15, 10.30, 2.-, 6.-. VRIJDAG 7.-, 1.30, 6.-. OVERIGE DAGEN 7.-, 10.30, 2.-, 0.-. Van EEIDEN: ZONDAG 9.-, 12.15, 4.15, 8.-. VRIJDAG 11.30, 4.15, 8.-. OVERIGE DAGEN 8.45, 12.15, 4.15, 8.-. Den eersten Woensdag der maand geen dienst. BILJETTEN verkrijgbaar aan de Aanlegplaats bij Café VISSER en bij de Wed. STERKMAN, Langegracht. Op Donderdag den 2den Juni 1887, des namiddags te één uur, zal aan het kantoor Oude Singel No. 56 worden AANBESTEED; liet amoveeren van de perceelen tn de Prinsensteeg Nos. 8 en ÏO en het maken van een Fabrlekgcbouw. Het Plan met Bestek liggen ter plaatse van de besteding, ter inzage en overname, terwyl de aan wijzing in loco zal plaats hebben op Dinsdag den 31sten Mei 1887, des voormiddags te elf uren. Meerdere inlichtingen geeft de Architect W. F. VAN DER HEIJDEN, Doezastraat 43. een klein, zwart met bruin HONDJE (wijfje). Terug te bekomen bü A. WEIJERS, Jachtopzichter, Wassergeest, Lisse, LEIDSCH i!§ÏS DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5