H\ 3301. I>in8<lag 2 1 M!ei« A0. 1887. Leiden, 23 Mei. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. L BID S CR®» DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Door de stoomboot-onderneming Bus, gevestigd te Haarlem, alsmede door andere belanghebbenden, is bij de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres ingediend, wegens het door de Provinciale Staten genomen besluit om „de Zyl", by Leiden, ten gevolge van de opruiming van den onderbouw ■der spoorwegbrug, zeventig achtereenvolgende dagen geheel af te dammen. Adressanten voeren aan, dat men met weinig kosten een dam kan doorsteken, waardoor de scheep vaart zoo lang de wegruiming zal duren zonder iemands schade gebruik zal kunnen maken van het achter de spoorbrug loopende oude vaarwater. Hot hoofdbestuur der schipporsvereeniging „Schut- tevaêr" te Zwolle wendde zich eveneens tot genoemde Staten met de vraag of de opruiming van de hoof den der spoorbrug over de Zijl niet zou kunnen geschieden zonder afdamming van het vaarwater. Deskundigen toch hebben het hoofdbestuur ver zekerd, dat de opruiming werkelijk aldus kan ge schieden. De vereeniging „Schuttevaer" heeft in het belang van handel en scheepvaart gemeend, onder dankbetuiging aan het college van Gedep. Staten voor de zoo lang gewenschte opruiming, op het gToot bezwaar voor de scheepvaart te wijzen. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 1000, 500, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 290, ƒ150, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen heeft te Haarlem gehouden hare 135ste alge- meene vergadering, welke door een vyftigtal direc teuren en leden werd bygewoond. De voorzitter berichtte, dat op de prysvraag, luidende„De Maatschappy vraagt een systematisch, organogenetisch en biologisch onderzoek naar de plantaardige parasiten, welke aan de haren van den Luiaard worden aangetroffen", een antwoord was ingekomen onder do zinspreuk„In nature's infinite book of secrecy a little we can read". Nadat de adviezen der rapporteurs, de heeren prof. C. A. J. A. Oudemans, prof. W. F. R. Suringaren prof. C. K. Hoffmann, waren voorgelezen, werd op voorstel van directeuren eenparig besloten, aan deze verhandeling den gouden oereprijs der Maat schappy toe te kennen. De opening van het naam briefje deed als schryfster kennen mevrouw Weber, geb. van Bosse, te Amsterdam. Nadat nieuwe prysvragen waren vastgesteld, werd op voordracht van directeuren tot lid benoemd dr. W. N. Du Rieu, bibliothecaris der universiteit te Leiden. Directeuren cn leden vereenigdon zich later aan een vriendschappeiyken maaltyd in het Hotel Funckler. Voordracht van B. en Ws. van Amsterdam ter benoeming van een derden onderwyzer aan de O. L. S. der 2de kl. Lr.: H. C. Van Wichen te Driebergen, R. Adama te Leiden en L. C. T. Bigot. Op eene den 16den April 1.1. te Amsterdam gehouden bijeenkomst van natuur- en geneeskun digen is besloten, op Vrijdag 30 Sept. en Zaterdag 1 Oct. a. s. een Nederlandsch natuur- en genees kundig congres daar ter stede te houden. Het congres zal met eene algemeene vergadering geopend en besloten worden, en verder in drie sectiën, die voor natuur- en scheikunde (1ste sectie)> die voor natuurhistorische wetenschappen (2de sectie) en die voor geneeskundige wetenschappen (3de sectie), verdeeld zijn. Prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen zal als voorzitter der 1ste sectie, prof. Th. W. Engelmann als voorzitter der 2de sectie en prof. F. C. Donders als voorzitter der 3de sectie optreden. Aan alle beoefenaren van natuur- of geneeskunde is eene circulaire gezonden, met het verzoek op te geven of men lid of deelnemer van het congres wenscht te worden, terwijl het verzoek daarby gaat, belangstellenden in het congres, die de cir culaire niet mochten ontvangen hebben, aan het bestuur op te geven. Dit bestuur bestaat uit de heerenB. J. Stokvis, voorzitter; J. W. Gunning, vice-voorzitterA. A. G. Guyo, Hugo De Vries, Max Weber, J. Campert, lste secretaris, en C. Kerbert, 2de secretaris, allen woonachtig te Amsterdam. Bij de Rykstelegraaf zyn verplaatst: de op zichter 2de kl. P. J. H. De Jager, van 's-Graven- hage naar Hamert (tydeiyk); de telogr. 2de kl. J. Den Hoyer, van Leiden naar 's-Gravenhagede telegr. 2de kl. B. A. Van Tol, van Rotterdam naar Leiden; de telegr. 2de kl. S. Nooitgedacht, van Rotterdam naar Dordrecht; met 1 Juli: de telegr. 2de kl. S. S. Du Saar, van Groningen naar Zaan dam; de telegr. 2de kl. A. W. Banting, van Zaan dam naar Groningen. Heden heeft tusschen den minister van wa terstaat en deskundigen van de Holl.-IJzeren-Spoor- weg-Maatschappy eene conferentie plaats gehad over de te nemen maatregelen tot bevordering der ingebruikstelling van het centraalstation te Am sterdam. Te Leiderdorp circuleert een adre3 aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin adhaesie wordt betuigd met het bekende adres van den heer Oppenheimer te Rotterdam en 10 anderen, betreffende het gewenschte verbod tot doorvoer van Duitscho schapen. Hierdoor hoopt men vrijen invoer van Hollandsch vee op de Engelsche markten te verkrygen. Tot plaatsvervangend lid der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Rotterdam, onderdeel Zoetermeor, is benoemd de heer P. Rynsburger, te Leiderdorp. De bisschop van Haarlem hoeft den heer M. J. A. Lans, prof. aan het seminarie Hageveld te Voorhout, benoemd tot pastoor der parochie van O. L. V. Visitatie te Schiedam. Ook heeft hy be noemd tot kapelaan te Groenendyk. den heer J. Goense; tot kapelaan te Egmonden, den heerJ. A. Nieuwenhuys, en tot kapelaan te Rypwetering, den heer J. S. Van Buchem, die adsistent was te Groenendyk. RN.) Naar men verneemt, heeft de luit.-kolonol W. Vleysman, commandant van het 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem, pensioen aangevraagd. Naar het „Vad." verneemt, zal de kapitein W. Scheltus, van de jagers, binnenkort, wegens ziekte, den militairen dienst verlaten. Kapitein L. Brender a Brandis, van de nor maal-schietschool, vertrekt den lsten Juni naar Kopenhagen, ton einde aldaar tegenwoordig te zijn bij de groote proeven met de nieuw ingevoerde repeteergeweren van 8 mM. kaliber. Men wenscht ook voor ons leger het vraagstuk van het zeer kleine kaliber te bestudeeren. Het stoomschip „Afrikaan", 21 April van Maassluis vertrokken, is 16 dezer te Banana aan gekomen de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 21 Mei; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St. Vincent 21 Mei; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Mei te Batavia; de „Edarn" vertrok 21 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 22 Mei Dover; de „Schiedam", van Am sterdam, is 21 Mei te Nieuw-York aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 26sten Mei a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft de navolgende pensioenen ver leend, als aan: L. W. Greve, wed. A. Bertling, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. gew. directeur van het postkantoor te Dordrecht, ten bedrage van 387 'sjaars; P. J. Voorneveld, gew. brieven- en telegrambesteller te Haarlemmer meer, 274 'sjaars; W. Oskam, gew. postbode te Polsbroekerdam, ƒ118 'sjaars; aan H. Roos, eervol ontslagen bode by het departement van water staat, een pensioen toegekend van 158'sjaars; benoemd tot hoogheemraad van Rijnland jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout; met 1 Juli be noemd tot commies bp het dep. van binnenl. zaken A. P. Hubor, thans adj.-commies bij dat departe ment; benoemd tot surnumerairs by het vak der posterijen, buiten bezwaar van 's Ryks schat kist; D. Ramondt Jr., J. C. A. Boxman, H. Kanning, jhr. G. K. Yan den Santhenvel, M. A. Ramondt, I. Le Grand, A. Hoeth, K. A. Heyblom, D. Lodder en J. G. De Fouw. 19e Moogcschool-wcdstrijd. Yoor „Njord", de Leidsche Studenten-Roeiveree- niging, is de vyfde jaarlyksche Roeiwedstrijd, uit geschreven door den Nederlandschen Studenten-Roei- bond en gisteren op het Noorder-Spaarne gehouden, een groote dag geweest. Er waren vyf nummers op het programma gesteld en velen geloofden, dat „Leiden" met alle pryzen zou heengaan. Zoo „erg" was het niet, maar toch bleef „Njord" in vier kampen overwinnaar. 't Was voor een roeiwedstryd het heerlykste weder dat zich denken laat. Trouwens, de Neder- landsche University treft gelukkig altyd goed weer. De zon scheen niet al te fel; er was een frisch windje, in 't kort: men moest al zeer veel eischend geweest zijn om het beter te begeeren. 't Was dus niet te verwonderen, dat zoowel van Haarlem, als van Amsterdam, Leiden, Utrecht en andere steden, vele belangstellenden waren opgekomen om den belangwekkenden wedstrijd gade te slaan en zoo kwam het, dat de tribune flink bezet was en een heir van dames het waterfeest by woonde. Te ruim halftwee begonnen de races met den „Universiteitswedstryd", prys: eerodiploma en de gouden medaille van den Bond voor den stuurman en eiken roeier. Deelnemers waren: „Njord" te Leiden, ploeg Vanity fairbemanning: W. J. H. Leuring (boeg). A. W. A. Van Seters, C. Van den Broek, G. Vissering (slag), F. Wydenes Spaans (stuurman). - „Laga", te Delft, giek Prinses Wilhel- mina, bemanningA. L. Couvée (boeg), J. N. Van Affelen van Saemsfoort, B. Pot, H. De Vries Robbó (slag), F. Th. Engel (stuurman). - „Triton" te Utrecht, giek Triton, bemanning: W. J. Overbeek de Meyer (boeg), L. P. Van Lelyveld, W. Snellen, C. Revers (slag), E. A. Fauel, (stuurman). - „Nereus" te Am sterdam. Giek Nereus, bemanningP. Ozinga (boeg), P. Ruitinga, A. Oidtman, G. C. A. Koopmans (slag), M. J. M. Vuylsteke (stuurman). De belangstelling was al dadelyk sterk gespannen. De uitslag was wel is waar niet twijfelachtig, daar „Njord" spoedig anderhalve lengte op „Laga" vóór was, maar men was toch nieuwsgierig te weten: hoe de prys werd gewonnen. Nu, dat was „Njord" volkomen waardig; mot een vasten, kalmen slag legde Vanity fair de baan, welke 3400 meterlang was, in 14 minuten af. Evenwel hield Prinses Wil- helmina „Njord" mooi by. Het verschil was 9 secon den. Triton kwam het derde aan. Het gejuich was onbeschryfolyk, vooral van de zyde der Leidenaars, die de dappere racers van „Njord" met bloemkransen versierden. „Nereus", die dit jaar voor 't eerst uitkwam, (deze vereeniging bestaat niet veel langer dan een jaar) bleek door haar krachtig oefenen een goeden naam in de sportwereld te hebben verworven. Men verwonderde zich niet, dat haar giek Thetis in de „jonge twee" spoedig Frou-frou van „Njord" yóór was. Zy kon die aanvankelijke overwinning echter

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1