N°. 8360. Maandag J>JLei. A". 1807. Qize Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.10. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letterB naar plaatsruimte. Voor het incas- secren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw». Te Haarlem heeft eon afgrijselijk voorval plaats gehad. Een bijna driejarig kind van eene vrouw, die bij een ander inwoonde, is dooi den laatste zoodanig geschopt dat de dood er op is gevolgd. De dader, een dertigjarig werkman, zekere Cornolis Ivo, is naar de gevangenis over gebracht. Omtrent dezen moord wordt nader gemeld dat de moeder van het bewuste knaapje het aan een der buren ter verzorging gedurende den dag had toevertrouwd, terwijl zij uit werken was. Het knaapje werd vroolyk en gozond door den persoon, met wien de moeder in nauwe betrekking stond, weggehaald. Eenige oogenblikken, nadat die persoon de kamer, door de moeder bewoond, doch waar deze zich op dat oogenblik niet bevond, was bin nengekomen, hoorde men eenig loven, en was het knaapje overleden. De persoon, die reeds lang een haat had tegen het kind en het, volgens eigen ver klaring, wel eens had geschopt, is met het lijkje geconfronteerd. De lijkschouwing geschiedde in het ziekenhuis door de hoeren Maas en Brouwer. Niet minder dan 12 groote en kleinere wonden werden bjj het knaapje gevonden, terwijl twee tanden de tong waren ingedrongen. De moeder is aan het gruwelijk feit onschuldig, en do gearresteerde ontkent den moord. In het veld onder Zuidwending is't lijk gevonden van zekeren R. H. Misbruik van sterken drank moet de oorzaak van zyn dood zijn. De brievengaarder van Baambrugge is nabij 't slot Loenersloot te water geraakt en ver dronken. Men vermoedt dat hy door de duisternis misleid van den weg geraakt is. Een zevenjarig knaapje, dat te Osch in een boom was geklommen om een vogelnestje uit te halen, viel er uit en kwam op zijn hoofd terecht, met het ongelukkig gevolg dat lijj na vree- selijke pijnen overleed. Volgens nadere berichten uit Her- mosillo zijn bij de aardbevingen in Sonora te Ba- pispe, in het district Montezuma, in plaats van 150 slechts 4 personen omgekomen en 19 anderen gekwetst. Te Oputa verloren 9 personen het leven. Intusschen zijn beide plaatsen inderdaad geheel verwoest en de bewoners leefden evenals die van Barceraca en Guasas onder boomen en in booten. Daar de schokken, ofschoon minder hevig, steeds aanhielden, heerschte in het geheele gewest de grootste ontsteltenis en vele vrouwen waren van schrik gestorven. Overal zag men scheuren in den grondvele, vroeger droge, plaatsen waren in moe rassen verkeerd en op verscheidene bergen vertoon den zich verschijnselen van vulkanischen aard. 3B U T 40IV JU M. IS D. "i-- Gelijk werd verwacht, heeft president Grévy spoedig een besluit genomen. Evenals de heer Flo- quet, beschouwde ook de heer Le Royer, de voor zitter van den Senaat, den heer De Freycinet als den eenigen man, die in staat was onder de tegen woordige omstandigheden een ministerie te vormen. Do heer Grévy gaf onmiddellijk gehoor aan den raad der voorzitters van Kamer en Senaat, ontbood d9n heer De Freycinet en droeg hem de taak op een ministerie samen te stellen. De Freycinet aan vaardde deze opdracht slechts voorwaardelijk, daar hij, alvorens eene beslissing te nemen, zijne politieke vrienden wilde raadplegen. Van het Elysée begaf De Freycinet zich gister middag terstond naar den heer Floquet, met wien hij geruimen tijd over den politieken toestand en de partijverhoudingen in de Kamer beraadslaagde. i Ook had hjj een onderhoud mot den senator Paul Devès en de heeren Clémenceau en Rouvier. De „Agence Havas" meldt intusschen dat Do Freycinet zich gisternamiddag te 4 uren weer naar den president der Republiek op het Elysée begaf, thans om dezen ter kennis te brengen dat hy, na een onderzoek van den toestand, niet geloofde een kabinet te kunnen vormen dat kans van voldoende duurzaamheid aanbood. Dienvolgens zag lijj zich genoodzaakt voor de hem gedane opdracht te be danken. De opportunisten verlangen nu een geheel nieuw ministerie, zonder een der aftredende ministers, en dus ook zonder generaal Boulanger. Dit streven veroorzaakt groote opgewondenheid onder de uiterste radicalen en de „Lanterne" en de „Intransigeant" dreigen met manifestaties in do straten, indien Bou langer zijne portofeuillo niet behoudt. Men beweert dat president Grévy zeer beducht is voor dergelijke beweging, daar Boulanger eene sterke party in het leger voor zich heeft. Wel behoort generaal Saussier, de commandant van Parijs, niet tot Boulangers vrienden, maar de onder-commandant, generaal Thibaudin, die voor eenigen tyd door den minister van oorlog is aangesteld, is in dit opzicht minder te vertrouwen. De rechterzijde heeft besloten jegens het nieuwe ministerie het volgende programma te volgengeen stelselmatige oppositie voeren, alle conservatieve en liberale voorstellen steunen, eiken anti-godsdien- stigen en anti-socialen maatregel bestrijden en ten opzichte van het finantiëel beheer den regel volgen geen leening en geen nieuwe belastingen, maar be zuinigingen. - Do Staatsraad verwierp gisteren het protest der prinsen van Orleans, maar erkende de geldig heid van het protest van prins Murat (die betoogde, dat hij niet gerekend mag worden onder de afstam melingen van vorsten, die over Frankrijk regeerden.) Ten gevolge van dit besluit, zullen de prinsen Murat onmiddellijk weder op de rol van het leger worden ingeschreven. X> uitsch laad. De Bondsraad heeft, in zijne gisteren gehouden zitting, het wetsontwerp op de suikerbelasting onveranderd goedgekeurd. Het zal dus onverwijld den Rijksdag bereiken, die misschien nog vóór Pinksteren het in eerste lezing behandelen zal. In parlementaire kringen heet het, dat de kansen op aanneming van het ontwerp door den Rijksdag zeer groot zijn. De keizer blyft bij zyn plan om den 31en Juni tegenwoordig to zijn bjj het leggen van den eersten steen van de eerste sluis voor het Noord- Oostzeekanaal. Wegens de beteekenis van dat werk verlangt de keizer bij die gelegenheid zooveel mo gelijk alle prinsen van zijn Huis om zich te ver eenigen, en ook prins Yon Bismarck, die anders al zulke plechtigheden vermijdt, denkt dien dag te Holtenau, een groot half uur van Kiel, aanwo- zig te zijn. Omtrent de werkstaking in Henegouwen is niet veel nieuws te melden. Over het geheel schijnt do toestand echter iets beter te worden. De socialist Loor, wiens gevangenneming gemeld werd, is druk ker-redacteur van de „Combat," een blaadje van den verleden jaar veelgenoemden volksmenner De- fuisseaux, die zich tegenwoordig, naar men meent, in den omtrek van Bergen schuilhoudt. Ook de uitgever, Paul Coureur, is gevangengezet. Yolgens sommigen is bij Loor eene kist met wapenen, bus kruit en dynamietpatronen gevonden. Te Cronfestu heeft mon eene spoorwegbrug door middel van dynamietpatronen in de lucht willen doen springen. Gelukkig is de lont van zelve uitgedoofd. Volgens een bericht in de „Peuplo" zijn aan het station van Haine-Saint-Pierre twee kisten met revolvers in beslag genomen en, naar men in de „Organe de Mons" leest, zyn Woensdag avond te Wasmes en Frameries huiszoekingen gedaan, o. a. bij de voornaamste leden eener coöperatieve Ver- eeniging. Bij één hunner is eene revolver in beslag gonomen. Lator zijn nog de volgende berichten ontvangen Bergen, in Henegouwen, 20 Mei, 10.41 voorm. Te La Louvière is hedenochtend eenig begin ge maakt met de hervatting van den arbeid, evenzoo te La Paix en Bois-du-Luc. In hechtenis genomen en alhier in verzekerde bewaring gesteld is zekere Napere uit Haine, een der voornaamste opruiers. In het bekken van Bergen is het rustig, maar in verschillende mijnen te Cuesmes, Frameries, Flenu en Quaregnon wordt niet gewerkt. Ongeveer 6500 werklieden hebben zich hedenochtend niet aan den arbeid begeven; maar hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat het daags na een feestdag was, zoodat men er zich niet over heeft te veront rusten. In den omtrek der mijnen is geenerlei bot sing voorgevallen. In de Borinage zijn de gemoe deren niet tot eene algemeene werkstaking geneigd, en men kan er zeker van zijn, dat reeds aan staanden Maandag allerwegen de arbeid zal hervat worden. Charleroi, 20 Mei: De geruchten omtrent eene algemeene werkstaking zijn, ondanks alle propa ganda der partijgangers, niet verwezenlijkt. De staat van zaken is hedenochtend goed, en men verneemt dat te Chatelet en Gilly gedeeltelijk, en te Lam- busart geheel het werk is hervat. Het aantal werk stakers beloopt thans ongeveer 2750, zijnde 250 minder dan Woensdag jl. Allerwegen is het rustig. Vliegende colonnes dor cavalerie doorkruisen den omtrek. De nacht is rustig verloopen. Te Yerviers zjjn in den nacht van Woensdag op Donderdag drie door ééne lont met elkaar ver bonden dynamietpatronen bij eene van de deuren der wachtzaal in het Paleis van Justitie, aldaar door onbekenden nodergelegd, achter elkander ge sprongen, ééne er van met zulk eene hevigheid, dat de slag in do geheele stad gehoord werd, zoodat vele nieuwsgierigen toeschoten. Een aantal ruiten van het paleis is verbrijzeld, doch verdere schade wordt niet gemeld. Men verdiopt zich in gissingen naar de drijfveer tot deze daad. C& sxv--» £5 4 As, n ral S. In het Hoogerhuis verklaarde lord Salisbury gisteravond dat het bericht onwaar is, als zouden de onderhandelingen over de Afghaansche grens regeling afgebroken zyn. Even onwaar is het be richt dat de Britsche commissarissen zy'n terug geroepen. Voor zoover in zulke zaken eene gissing mogelijk is, zullen de onderhandelingen eer van langen dan van korten duur zijn. Door het Lagerhuis werd met 263 tegen 180 stommen verworpen het amendement van sir Charles Russell op art. 2 van het wetsontwerp, betreffende strafvordering in Ierland. Dit amende ment strekte om de vereenigingen van pachters tegen betaling der pacht aan de toepassing der wet te onttrekken. Het debat over het ontwerp werd daarop verdaagd. Aangenomen werden bij derde lezing: lo. het voorstel, waarbij den hertog van Connaught verlof wordt verleend gedurende het jubilé der koningin naar Engeland te komen, en 2o. het ontwerp be trekkelijk do conversie der Indische 4-pcts.-staats schuld. Uit Cairo wordt het gerucht versproid dat de toostand in do richting van Wady-IIaljh zeer be denkelijk is geworden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5