Maandas: 23 Mei. A0. 1887. Bit nnmmer bestaat uit Drie Bladen. N®. 8360, Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. France per poet1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de Btad wordt f 0.10 berekend. Olïicieele KohhInjjovI ngen. Inschrijving Schutterij. Burgemeester en 'Wethouders van Leiden noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst aan te melden, uit, zieh daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Maandag den 23sten Mei e. k des voormiddags tusscben 9 en 12 nren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden dat de regis ters van inschrijving op den lsten Jnni nnust. worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, amb tshal ve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Mei 1887. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester cn Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergade ring van den 12den Mei 1887 is vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING waarbij wordt gewijzigd de Verordening, houdend? aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden, vastgesteld den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), gewijzigd bij de verordening van den llden Februari 1878 (Gemeenteblad No. 8), nader gewijzigd bij die van den 26stcn Augustus 1880 (Gemeente blad No. 7), bij die van 22 Juli 1881 (Gemeenteblad No. 12) en bij die van 23 October 1884 (Gemeenteblad No. 4). De Raad der gemeente Leiden; Gezien art. 135 der Wet van den 29Bten Juni 1851 (Staats blad No. 85) Heeft besloten De verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeente blad No. 1), gewijzigd bij de verordoningen van den llden Februari 1878 (Gemeenteblad No. 8), van don 26sten Augus tus 1880 (Gemeenteblad No. 7), van den 22sten Juli 1881 (Gemeenteblad No. 12) en van den 23sten October 1884 (Gemeenteblad No. 4) in zooverre te wijzigen dat daaruit vervallen de woorden „Voor de verkoopers van boomvruchten en verder ooft, „aan de Visehmarkt waterzijde, van de Korenbrug tot aan „de Fontein", en daarvoor in de plaats worde gesteld: „Voor de verkoopers van boomvruchten en verder ooft, „aan den Nieuwen Rijn, van de Middelste gracht zich oóst- „waarts onbepaald uitstrekkende." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden in zijne openbare vergadering van den 12den Mei 1887. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 26sten Mei a. s., des namiddags te één uur, zullen o. m. worden aan'de erde gesteld de voorstellen van de vier raadsleden omtrent meerdere betaling door niet-ingezetenen dan door ingezetenen voor de voordeelen, welke de gemeente aanbiedt. - Wy vernemen dat de hoeren J. Lebègue Co. te Brussel en A. W. Sythoff te Leiden eigenaars zyn geworden van het copierecht der volledige werken van Hendrik Conscience en dat van de nagelaten werken van dezen geliefden schrijver in 't najaar zal verschijnen de „Geschiedenis mijner jeugd." Het andere werk „De Duivel van het Slangen bosch" moet nog voor de pers gereed worden go- maakt en bevindt zich te dien einde in handen van mevrouw Anthennis, geboren Conscience, dochter van den grooten novellist, die daartoe als van zelve is aangewezen. - Op Hemelvaartsdag werd de Tentoonstelling van Kunstwerken van levende meesters te 's-Hage door ruim 800 personen bezocht. De verkochte aquarellen van mej. M. Tonnet te Leiden stellen voor; „De Bakker-Korff'shoek in de Lakenhal te Leiden" en „een Boschgezicht te Doorn." - Gedurende de vorige week zyn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 33 67 volwassen personen en van 7 9 kinderen. Donderdag-middag zou de afgezette predikant van Aarlandorveen, de heer J. Osinga, met goed vinden van het grootste deel van den kerkeraad, in de vacante gemeente van Noorden prediken. Door een telegram van het classikaal bestuur van Leiden werd de kerkeraad nog gewaarschuwd tegen deze onwettige handelwijs en op het laatste oogen- blik nog door den consulent, die zich naar Noorden begeven had; doch het baatte niets, zoodat men ook daar moeilijkheden te gemoet ziet. De rust werd echter niet verstoord, dank zij de tegenwoor digheid van den burgemeester. Beroepen is bij de Ned.-Herv. gemeente te Aalsmeer, ds. J. Wieten, te Broek op Langendijk. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Geref. gemeente te Wons en Engwier, door den heer T. D. Prins, cand. aan de Vrije Universiteit. Tot dijkgraaf van den polder Nootdorp is her benoemd de heer C. J. Mooyman en tot heemraad de heer B. J. Keukenmeester, beiden te Stompwyk. In aansluiting met vorige berichten wordt uit Leimuiden gemeld: Woensdag 18 Mei had alhier de eerste kerkolyke verkiezing plaats na de troebelen. In het college van notabelen, alsook in dat van toezicht, beide bestaande uit 7 personen, waren ten gevolge van het doleerbedrijf resp. 5 en 6 plaatsen te vervullen. Van de ruim 50 kiesgerechtigden kwamen er 32 op, en met 28 a 31 stemmen werd het college van notabelen aangevuld met de heeron J. Van Poelgeest, W. Roest Czn., H. Treur, J. C. Korthals on K. Stigter, en het college van toezicht met de heeren B. Lammers, G. Heenk, J. Van Wyk, W. Boogaard, P. Van Rijn en E. Stigter. Eerstdaags zullen notabelen nu tot de benoeming van een vijfden kerkvoogd overgaan. De begrafenis van den heer Blussé zal te Dordrecht plaats hebben. Dinsdag ochtend a. s. wordt het stoffelijk overschot van uit het sterfhuis aan de Koninginnegracht te 's-Hage om halfnegen naar het Hollandsche spoorstation vervoerd. De Prins en Prinses van Saksen Altenburg zijn gisteren per Rjjnspoor in de residentie aange komen en werden in de koninklijke wachtkamer opgewacht door baron Van Wassenaer van Rosande, Kamerheer by het vroegere Huis van prinses Hendrik. Naar men weet, zullen van wege de Ten toonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam in het geb*uw ook verschillende tijdelijke tentoon stellingen worden gehouden van voorwerpen, welke slechts gedurende korten tijd in goeden staat zyn te verkrijgen en te houden. Maandelijks worden de datums dezer tentoonstellingen medegedeeld. Voor de maand Juni zyn deze tentoonstellingen bepaald op den 15den en 16den en wel voor spi nazie, snybiet, kroten, wortelen, peterselie, seldery, kervel, postelein, rhabarber, zuring, asperges, jonge varenkoppen, druiven in kassen gekweekt, oranje appelen, citroenen enz. Voor deze inzendingen zijn verschillende medailles uitgeloofd. Aan de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen zal ook eene kookschool zyn verbonden, dat wil zeg gen: gedurende zekeren tyd (voorloopig de vier eerste weken na de opening, 16 Juni/16 Juli) zul len cursussen worden gegeven in de kookkunst. Dezen zullen zyn geschoeid op den leest der best bekende buitenlandsche kookscholen, maar geheel gericht naar de praktische behoeften van ons va derland. De theoretische cursus voor vrouwen en meisjes zal dagelyks (behalve Zondags) worden ge geven door mevrouw H. Alting Mees, die een di ploma heeft der eerste klasse van de National Training School for Cookery te Londen. Mej. O. A. Corvor, leerlinge der kookschool te Hannover, is be last mot den praktischen cursus op theoretiseren grondslag voor degenen tot wier dagelyksche bo zigheid het bereiden van het middagmaal behoort. Deze cursus wordt gegeven: Maandag, Woensdag en Vrydag voor vrouwen en meisjesDinsdag, Don derdag en Zaterdag voor dienstboden. Voor fabrikanten van voorwerpen voor keuken gebruik is het zeker dienstig in aanmerking te no men, dat deze cursussen uitmuntende gelegenheid bieden om onze vrouwen en meisjes met de beste artikelen op dit gebied bekend te maken. Mededee- lingen dienaangaande zullen by de Hoofdcommissie gaarne worden ontvangen. Onze Regeering is uitgenoodigd zich op hot internationaal geneeskundig congres, dat in Oct. dezes jaars te Washington zal gehouden worden, te laten vertegenwoordigen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft per circulaire aan do depar tementen medegedeeld dat het zyn voorstel in zake het „Sociaal Weekblad" intrekt. Daarby is afgedrukt een tweetal brieven van den heer Tjeenk Willink, uitgever van het weekblad, verklarende dat en waarom hy zelf als uitgever in de gegeven omstandigheden de handhaving van het voorstel zou hebben betreurd. Op last van den minister van oorlog zal in den a. s. zomer, by de Normaal-schietschool te 's-Hage, een geweer worden beproefd, dat in de kolf voorzien is van een magazijntje, ingericht tot berging van 8 patronen, die op het oogenblik van het beslissende vuurgevecht zeer gemakkelyk voor het grypen zyn. De vinding is van den eersten luit. S. L. Woutersen van het 3 reg. inf., onlangs benoemd tot kapitein by het 7de reg. Het stoomschip „Semarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 20 Mei te Marseille en zette denzelfden dag de reis voort; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Mei naar Aden; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Mei Kaap Rocca. Z. M. heeft aan baron W. A. F. Gevers, gezantschaps secretaris der 1ste klasse en als zoo danig verbonden aan Zr. Ms. gezantschap te Londen, verlof verleend tot het aannemen der versiersolen van ridder 2de klasse der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken; den luit. ter zee 2de kl. G. O. Van Kuyk, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, met ingang van 1 Juni a. s. voor den tijd van vijf jaren op pensioen gestold, onder toe kenning van een pensioen van 500 en van eene verhooging daarvan met ƒ225, voor werkelyk verblijf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Gemengd Nieuw* Blykens eene advertentie in een vorig nummer van ons blad, wordt op de stoom tram Leiden Haarlem een gewyzigd personentarief ingevoerd, waarby het verschil in prijs voor twee opeenvolgende stations aanzienlyk verminderd is. Zonder belangrijke prysverhooging k unnen nu re zigers in het vervolg ook buiten de stations de reis aanvangen of eindigen. Ook door het invoeren van tusschenhalten zal in het vervolg niet meer voor een kleinen afstand de volle prys van een stationsafstand betaald worden. Naar verzekerd wordt, zal met 1 Juni a. s. een zeer uitgebreide zomerdienst worden ingevoerd en zullen abonnementen tegen zeer verlaagd tarief verkrijgbaar gesteld worden. In de afgeloopen week werden hier geene aangiften gedaan van besmettelyke ziekten, noch van sterfgevallen daaraan.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1