Trijdag SO Mfei. Dit nniiiiM8 bestaat «it Twee Bladea. A0. 1887. fezs jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren hniten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Konniwgeringen. Oproeping van «Ie Verlofgangers der Rationale militie, lot het bijwo nen der ISSPECTIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het besluit vau den Heer Commissaris des Konings m de provincie Zuid-Holland, van den 22sten April 1887, A. No. 907, (2de afd.j, Provinciaal blad No. 32, houdende egeling van het onderzoek der verlofgangers van do Militie te Land; Koepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie to land, van de lich tingen van la82, 1883, 1884, 1885 en 1886, die vóór den lstcn April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni a. s. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS (ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde van de HOOGLAND- SCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie- Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: do verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1882, 1883 en 1884, op Woensdag den lsten Juni 1887, des voormiddags te tien uren, en die, behoorende tot de lichtingen van 1885 en 1886, op denzolfden dag, des namiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uit rustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen Burgemeester en Wethoudere vermanen de betrokken ver- lofga'gers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek cn bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141—145 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), daar ongeregeldheden als anders zins, zoolang de m an scli app en in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeestor. 18 Mei 1887. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. G. J. Oetgens Van "Waveren Clifford, geb. te Patti (resi dentie Japara), bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „Eenige opmerkingen over den staat van kennelijk onvermogen (artt, 882-885 Burg. Rechtsv.)" Volgens het verslag ovor den toestand der Kweekschool voor Zeevaart gedurende het jaar 1886, dat hedenmiddag te 3 uren in de Algemeene Vergade ring werd uitgebracht, blijft die inrichting nog steeds in een uitstekenden en bloeienden toestand verkeeren. Het getal leerlingen, dat in dit jaar 267 bedroeg, tegen 420 in het vorige, was dus wel kleiner, maar mag niet toegeschreven worden aan minderen lust voor den zeedienst. Uitsluitend is dit een gevolg van strengere bepalingen omtrent de aanneming van jongens nu er minder behoefte is aan jeugdig scheeps volk, wegens de voltalligheid van het getal mindere schepelingen bij de marine. "Was de quantiteit dei- jongens iets minder dan gewoonlijk, met de quali- toit was het tegendeel het geval. Op het gedrag was zoowel uit een zedelijk als uit een militair oogpunt niets aan te merken en daar zij vol lust en ijver waren voor hunne aanstaande betrekking, is er gegronde hoop, dat zij eenmaal een goed figuur zullen maken bij de Nederlandsche zeemacht, Op 's Konings verjaardag hadden zjj het voor recht in het openbaar te laten zien, dat het onderwijs in de infanterie-exercitie en in de gymnastiek goede vruchten had gedragen, daar zij op uitnoodiging van den kolonel-garnizoenscommandant op dien dag deelnamen aan de parade en eenigen 's avonds op eon militair assaut in de gelegenheid werden gesteld hunne bedrevenheid te toonen in de voorbereidende gymnastische oefeningen. Dat de beoordeeling van het publiek over deze laatst genoemde oefeningen gunstig was, werd op het assaut bewezen door de toejuichingen, welke don jongens ten deel vielen, maar eervoller was nog een officieel schrijven van den kolonel, waarin ZHEdG. de verzekering gaf dat de jongens bjj het defileerei: tijdens de parade, haddon uitgemunt door hunne flinke houding. Den lsten April werden 204 en den lsten October 120 jongens naar de opleidingsschepen overgeplaatst, terwijl acht jongens gedurende het jaar 1886 uit den zeedionst werden ontslagen. Als bewijs van do sterke lichaamsontwikkeling van sommige jongens, ten gevolge der gezonde voe ding en levenswijze, werd gemeld dat één o. a. in don tijd van zes maanden was toegenomen 5 cM. in lengte, 11 KG. in gewicht en 6 cM. in borstomvang. Een woord van lof werd toegebracht aan het onderwijzend personeel, en in het bijzonder aan den verdienstelijken opperschipper J. De Smit, die aanspraak heeft op grooten dank voor den onvermoeiden ijver en den buitengewonen tact, waarmede hjj gedurende zeven jaren in de go- wichtige betrekking van chef der equipage by de Kweekschool werkzaam is goweest. Tot leden der commissie van toezicht werden door de vergadering bencfèmd de heerenmr. H. Van der Hoeven, hoogleeraar, en J. M. Broers, gep. kapt.-luit. ter zee, in de plaats van de heeren Th. M. Roest en mr. C. H. P. Klaverwyden, die als zoodanig hun ontslag hadden verzocht. Tegen het najaar zal by onzen uitgever ver schijnen eene nieuwe volksuitgaaf van de roman tische werken van J. J. Cremer in twaalf doelen, geheel in hetzelfde genre als de laatste editie van Van Lennep, welke zulk een enorm succes mocht verwerven. Do prijs zal zijn 50 cents ingenaaid en 75 c^its gebonden por deel. Blijkens aanschrijving van den militie-com missaris van het 3de district van Zuid Holland, zal de jaarlyksche inspectie der miliciens, met groot verlof zynde, van Leiden en omstreken, dit jaar op 1 Juni a. s. plaats hebben. Aan de door ons vermelde kadermanoeuvres zullen de navolgende officieren van het alhier in garnizoen liggend gedeelte van het 4de rogiment infanterie, deelnemen Van het 2de bataljonDe majoor F. C. C. Bloem, de kapiteinsW. J. Ariëns, H. A. Calkoen en L. F. A. Winckel, de 1ste luitenants; J. M. Obreen, J. C. A. Vrooman en W. D. A. Ophorst en de 2de luitenant J. G. Kist. Van het 4de bataljonde kapiteins J. H. Bachiene en N. W. Hofsteede, de 1ste luitenant L. W. J. Römer en de 2de luitenant A. Copes Van Hasselt. Do redacteur van „Caecilia", de heer Nicolaï, maakt in dit tijdschrift melding van Mann's frag menten der Fransche opera „Melaenis", met welker compositie onze stadgenoot zich bezighoudt en welke op het vyfde abonnements-concert werden ten ge- lioore gebracht. Reeds daarom achtte de heer Nicolaï dat concert aantrekkelijk. Het onderwerp (de liefde eener lichtzinnige vrouw voor den volksredenaar Paulus, door wien dezo liefde niet beantwoord en die daarom omgebracht wordt) moge dramatisch en op het tooneel effectvol zijn, de heer Nicolaï zou den componist een ander, edoler onderwerp hebben toegewenscht. Maar hij weet dat het niet gemakkelijk is om aan een in alle opzichten goeden opera-tekst te komen. Van de instrumentale gedeelten, welke werden uitgevoerd, trokken hem enkele in het bijzonder aan om hunne originaliteit en fraaie instrumentatie. Onder de zangnommers merkte hjj er verschil lende op, welke van het talent van den heer Mann opnieuw getuigen; alleen zou de heer N. hier en daar nauwere aansluiting aan den tekst hebben gewenscht. Het is evenwel zeer moeilijk, zegt hjj, om hierover te oordeelen na eene eerste uitvoering en dan nog wel'in eene concertzaalop het tooneel is de indruk dikwerf zoo geheel anders! De solo's werden door dilettanten gezongen en daarvan verdient, volgens den heer Nicolaï, in de eerste plaats de barytonist, de heer F. D., genoemd te worden, die de rol van Paulus hoogst verdienste lijk vertolkte en zoowel met het Drinklied als met het Cantabile (voor den heer N. het fraaiste num mer der zangstukken) grooten en welverdienden bijval verwierf. Naast hem stelt hjj de sopraniste, mevr. v. W., die met hare heldere en krachtige stem en niet zonder muzikale intelligentie de titelpartij vertolkte. De altiste bleef verre beneden de eischen, welke men aan eene soliste mag stellenvan de kleine tenor partij maakte de heer C. D., die eigenlijk moer barytonist is, wat hij er van maken kon. Het infanterie-orkest prijst de heer N. zeer, ook voor de vertolking der nummers in het eerste deel; in het bijzonder geldt dat, behalve in de muziek in „Melaenis", van de „Norwegische Tiinze" van Edv. Grieg, oorspronkelijk voor piano geschreven en door den heer Mann op meesterlijke wjjze voor orkest overgebracht. Akte-examens L. O. te 's-Hage, 17 Mei; Geëxamineerd 8 mann. cand.toegelaten de heeren G. P. B. Reyns, uit Delft; H. Rinck, uit Rotterdam; J. G. Yan Rooyen, uit Waddingsveen; H. H. Van Rooyen, uit Ridderkerk, en M. Yan de Ruit, uit Hendrik-Ido Ambacht. De kerkeraad van de Ned.-Herv. gemeente te Scheveningen heeft beroepen ds. J. C. Lammerink, predikant te Woerden. Men meldt uit Waddingsveen, dd. 17 Mei; Heden had alhier de installatie plaats van don nieuw benoemden burgemeester, den heer R. Tissot. Nadat hjj door de wethouders in de raadszaal geleid was, richtte de heer G. Van Lange, waarnemend bur gemeester, eene hartelijke toespraak tot hem, welke de heer Tissot in mannelijke taal beantwoordde. Nadat er nog eerst eene stemming plaats had voor ambtenaar van den burgerlijken stand, waarbij do heer Tissot met algemeene stemmen werd ge kozen, werd de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering werd den burgemeester door den gemeenteraad een déjeuner aangeboden. Verscheidene vrienden van den heer Tissot waren herwaarts gekomen om de installatie bij te wonen. Aan het „Rott. Nbl". sclirjjft menDe Haag- sche tramweg-maatschappij zit met hare lijn tus- schen Den Haag en Delft in een moeilijk geval. Zooals men woet, wordt voor de stoomtram een geheel nieuwe weg gelegd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland eischen dat de rijweg eene bepaalde breedte zal hebben, zoodat het noodig is dat voor den tramweg ruim een paar honderd boomen worden gerooid; de Raad van Delft weigert echter do boo men te doen vallen. Men verneemt nu, dat de maatschappij de stoom tram zal doen rjjden van Den Haag tot do quaestieuze boomen en van daar de reizigers per paardentram naar de Rotterdamsche Poort zal vervoeren. Intusschen is men op het Huygenspark te 's-Hage reeds begonnen met het leggen der rails voor genoemde stoomtram. Te Amsterdam is aanbesteed de levering van 200 hectol. jarige roode of Rjjntarwe en 600 hectol. jarige witte of Zeeuwsche tarwe, wegende respec tievelijk 77 en 76 KG. Minste inschrijver wasvoor de roode tarwe de heer Van Waveren teHillegom voor 7.58 per KG.; voor de witte tarwe de heer Hilariedes te Franeker, voor ƒ7.78 per KG. In het kerkgebouw te Hekendorp is het nieuw geplaatste orgel ingewijd, vervaardigd door den heer A. Uitenbogaard, orgelmaker te Oudowater. Het werd bij dezo gelegenheid bespeeld door den heer J. Kieviet De Jonge, hoofd der openb. school te Oudowater, terwijl de feestrede werd uitgesproken door ds. H. C. H. Reyers, pred. te Hekendorp, i

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1