Aan den Zwaagdp te Hoogkarspel •werd een kind overreden. Reeds een paar uren daarna is het gestorven. De voerman van het rijtuig keek niet naar het kind om, en reed door. Hij is onbekend gebleven, maar er wordt naar hem gezocht. Z o n d a g-m orgen werd de landbouwer J. T., te Nederweert, door zijne huisgenooten dood in de schuur gevonden. Hy had eene diepe wonde aan de keel; er werd een scheermes in zijne na bijheid gevonden. Door de politie is terstond een onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag nog onbe kend is. Te Menaldum is een rijtuig met 7 personen, bruiloftsgasten van Dronrijp, van het ge meentehuis komende, in het water geraakt, met dit droevig gevolg dat eene vrouw, moeder van 5 kinderen, daarbij het leven verloor. De 6 overige drenkelingen zijn gelukkig gered. Volgens de „Débats" is er sprake van eene telefoon-verbinding tusschen Parijs en Amsterdam over Brussel. Te Linz hoeft een boer z y n kind van vier weken gedood door het in een pot te koken! Uit de Theems, bijRainham, is het onderdeel van een vrouwelijk lichaam opgehaald. Het lichaam was blijkbaar door iemand, die be kwaam was in chirurgische operaties, in stukken gesneden. Men denkt aan een afschuwelijken moord de zaak wordt onderzocht. Romantische zelfmoord. Twee dames uit Munchen, de baronessen Anna en Louise Guttenberg, oud 26 en 23 jaren, hebben zich ver dronken in het meer Starnberg, op dezelfde plaats, waar de koning van Beieren een eind aan zyn leven maakte. Reeds meermalen hadden zy die plek bezocht en hadden daar bloomen in het water ge strooid en langzamerhand was by de romantische jonge dames het plan gerüpt daar te sterven. Zy huurden eene boot, roeiden naar het meer en lieten zich in het water zakken. Men vond haar in elk anders armen dood. De beide zusters waren mooi, ryk en begaafd. KOLONIËN. BATAVIA, 7-12 April. [Per Eng. en Nederl. mail.] Van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is, onder dagteekening wan 3 dezer, via Padang, het volgende telegram - ontvangen Nacht 1 op 2 stuitte talrijke bende op hinderlaag tusschen Lamjong en Boekit-karang. Een mindere gesneuveld, twee minderen, een dwangarbeider, ge wond; laatste overleden. Verlies vyand nog niet bekend. De Resident van Semarang bericht dat in den namiddag van den 28 Maart jl. een hevige wind gepaard met stortregen in de dessa Kemedjing (afdeeling Ambarawa) van zes inlandsche woningen do daken heeft weggeslagen, terwijl in de koffie tuinen vele schaduwboomen werden ontworteld. De Resident van Semarang bericht dat ten gevolge van hoogen waterstand en zware regens .de Toentangdyk op 28 Maart jl. op verschillende plaatsen is doorgebroken. Naby de dessa Penampan ■had de doorbraak eene lengte van 32 meter. Om trent de aangelichte schade kon nog niets met zekerheid worden gemeld, dan dat zeven inlandsche woningen naby de dessa Selowirie werden wegge spoeld. Voor de herstelling der doorbraken werd het noodige verricht- De E^ragoong en Goentoer-rivieren traden buiten hare oevers, waardoor in de laag gelegen dessa's vele sawah's en inlandsche woningen onder water warden gezet. Een rapport van den Resident van Rembang meldt dat in den nacht van 26 op 27 Maart jl. ter hoofdplaats van de afdeeling Bodjonegoro door onvoorzichtigheid brand is ontstaan in een blok van -drie steenen huizen, bewoond door Arabische en inlandsche handelaren. Do daardoor veroorzaakte schade wordt op ƒ30,000 begroot. Menschenlevens waren echter niet te betreuren. Het rapport van den Gouverneur van Atjeh over het jongste binnendringen van den vijand op 3 dezer binnen onze geconcentreerde stelling, heeft weder een diep treurigen indruk gemaakt op de gemoederen. Om eene bende van hoogstens 150 man te om singelen, waren noodig drie bataljons infanterie, gesteund door artillerie, cavalerie en eenige ge wapende marine-sloepen en toch mocht het den vyand, blykens het gefiltreerd secretariebericht, gelukken met al zyn gewonden en nog enkele dooden door de mazen van het net ontglippen. Toch moesten wy daarby 38 man aan dooden en gewonden verliezen, terwyl de vyand er, ondanks onze groote overmacht, slechts 17 achterliet; want de meerdere verliezen der Atjehers zal wel nie mand hebben kunnen constateeren. [Wy verloren nl. 5 dooden en 30 gewonden, waarvan sedert 2 overleden, allen minderen, terwyl 3 officieren gewond werden, waarvan een zwaar en de beide anderen zeer licht.] De mazen van het net onzer stelling moeten al ontzettend groot zyn, wil een dergelyk aantal Atjehers ongemerkt tusschen posten en sectorpa trouilles heen naar binnen kunnen sluipen. En men geloove nu niet, dat dit iets zeldzaams isnog geen twee weken geleden werden hier particuliere be richten ontvangen dat de vyandelyke kogels onzen officieren in Kotta Radja's sociëteit om de ooren hadden gefloten. (Java-Bode.) In Borneo's Zuid-Ooster Afdeeling heeft het ook weer wat gespookt. Wel luidden 's Residents berichten altyd even kalm en rustig, maar niets werd daarin verteld van Mad-Semad, een afstam meling van den vroogeren Bandjermassinschen Sul tan, die er reeds sedert Juni 1886 boven Toejoen opstootjes organiseerde. In de vorige maand ein- delyk had hy eene flinke benteng opgericht aan de Groote Dajakrivier tusschen Toejoen en Tewah, en die bemand met 120 geweerdragende Dajaks. Dat werd nu toch te erg. De controleur Aernout ging er op af met eene bevolkingspatrouille, onder steund door oen militair detachement, gecomman deerd door den sergeant Löske. Er werd kranig geattaqueerd, de versterking is ons, maar Mad- Semad niet. Er is dus alle kans op, dat dit muisje nog een staartje zal hebben. Blykens een particulier schryven uit Pati is het aan het den resident ter zee Te Mechelen toegevoegd personeel, gelukt ter hoogte van Tajoe (Japara) tien zeeroovers, die bezig waren met plun deren en de geroofde goederen nog by zich hadden, op te vatten. De zeeroovers zyn aan de politie overgeleverd. De 2de luitenant R. Yan Wyk te Padang Pandjang schijnt geen heil te kunnen vinden voor de berri-berri, waaraan hy lijdende is, en zal voor de keurings commissie moeten verschynen, evona's de kapitein A. Bogaerdt (ged. van hot leger in Nederland) die aan eene maagkwaal souffleert. Te Padang Pandjang gaat het praatje rond dat de assistent resident mr. J. Van Kaathoven om gezondheidsredenen zyne betrekking zal neder- leggen, welke (zooals werd gefluisterd) op den heer J. L. L. Yan Leeuwen zal overgaan. Naar wy vernemen, is aan het Opperbestuur voorgesteld de oprichting van een remonte-depot van. jonge paarden te Soekaboemi, ten dienste van het leger, en tot dat einde eene som van ƒ16,000 op de begrooting uit te trekken. J.-B De kapitein der infanterie met verlof J. T. J. Van Ryen is finaal ongeschikt bevonden den dienst hier te lande te hervatten. Hy zal dus wor den gepensioneerd. (Bat. Nbl.) Naar wy vernemen, zal de resident van Cheri- bon, Spaan, heel spoedig 's lands dienst met pen sioen verlaten. De eervol ontslagen luitenant O. vertrekt den 16den dezer als behoeftige naar Nederland. Wy vernemen dat op de onderneming Plaoer in de residentie Semarang mond- en klauwzeer is geconstateerd. (Java-Bode.) Volgens telegram uit Soerabaia, aan de „Deli- Crt." van 9 April, is op Celebes in het Bonthain- sche iets broeiende. Op verzoek van den gouver neur van Celebes en onderhoorigheden worden met den meesten spoed twee of drie oorlogsstoo- mers daarheen gedirigeerd. Door <!en gouveroeur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Deparlemont. Verleend-. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den commies 2de kl. bij den post en telegraafdienst, W. Lammers. Zee maanden verlof n. Europa, buiten bezwaar van den lande, met ingang van 12 Mei 1887, aan den controleur 1ste kV bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. R. Adema; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den contr. lete kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. P. O. Zwager; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 3den commies bij de Algemecne Rekenkamer A. J. Van Zon; een jaar verlof naar Europa, met ingang van 1 Mei 1887, buiten bezwaar van den lande, aan den onderwijzer 2de kl. H. Schaap. T ij d e 1 ij k gesteld: Ter beschikking van den resident van Semarang, speciaal om te worden belast met griffiers- werkzaamheden bij den landraad te Keudal, P. E. Simons. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang van 7 Mei 1887, de adjunct-inspecteur van het In- landsch onderwijs in Ncd.-Indië J. C. Kummer. Eervol uit 's lands dienst, de opz. 1ste kl. bij den waterstaat en's lands burg. op. werken, A. Dubois. Op verzoek, eervol uit 's lands dienst: met ingang van 4 April 1887, de hulponderwijzeres bij het op. lag. ond. C. Th. Bodde; mot ingang van 7 Mei 1887 de assistent resident van Lingga (Riouw en Onderh.) E. Von Fabereervol uit zijne betrekking, w. ziekte, met ingang van den datum, waarop hot hem verleend binnenlandsch vorlof expireert, de architect 2de kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken, eerst aanwezend waterstaats-ambtenaar in het gouvernement Celebes en Onderhoorigheden, J. De Vinkeervol uit 's lands dienst, de opzichter 2de kl. by den watorstaat en 's lands burg. op. werken, P. H. Hillebrandt; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, do secretaris der res. Kediri, W. L. Holle. Ontheven: Eervol van het voorzitterschap van de Landraden: te Indramajoe de voorz. van de landraden te Indramajoe en Cheribon, mr. J. W. H. De Moulin; te Bangil, de voorz. van de landraden te Pasooroean en Bangil, jhr. mr. T. J. Van Beyma thoe Kingma; en zulks met ingang van den dag, waarop de te benoemen voorzitters van de land raden te Indramajoe en te Bangil hunne functiën aanvaarden. Benoemd: Met ingang van 7 Mei 1887tot assistent- reBident van Singga, de contr. 1ste kl. bij het binnenl. be stuur op de bez. buiten Java en Madura, dr. D. W. Horst. Tot voorzitter van den landraad: te Indramajoe, de amb tenaar op non-act. mr. J. H. Tobias; te Bangil, de ambte naar op non-activiteit mr. J. Reepmaker. Bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzentot ambtenaar, de tijd. verif. 8de kl. bij die middelen E. A. Reep tot tij 1. verif. 5de kl., de hoofdopziener bij die middelen, O. H. Nettekoven. Tot secret, der res. Kediri, L. Ch. H. Fraenkel. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot lsten luite nant-kwartiermeester bij de mil. adm., de 2do luit.-kwartier- meestor W. F. H. Schoenmakor; bij het wapen der infanterie: tot kapt., de 1ste luitenants J. W. Wijs en H. Lincklacn Westenberg; tot lsten luit., de 2deluitenants E. G. O. Lango, H. Kotting en L. J. L. Demoulin. Departement van Marine. Verleend: Een2-jarigvorlof n. Europa, w. ziekte, aan den gezaghebber 2de kl. bij de gouvernoments-marine M. L. Broos. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de baassmid bij het marine-établ. te Soerabaia, C. D. Bronsgeest. Benoemd: Tot baassmid bij het marine-établ. te Soe rabaia, de baassmid bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen A. Coster. T (j del ij lc belast: Met de waarneming der betrekking van baassmid bij de fabriek voor de marine en het stoom wezen te Soerabaia, T. H. Versnel. BUITENLAND. iTT'«-lll£2'Sil£. De heer Pelletan heeft gisteren zyn rapport voor gelezen aan de begrootings-commissie, die het met 21 tegen 4 stemmen aannam, terwyl 7 leden zich van stemming onthielden. Het rapport werd op het bureau der Kamer nedergelegd, waar het on- middellyk gelezen werd. Evenwel zal de discussie waarschynlyk niet vóór aanstaanden Zaterdag ge houden worden. De Kamer heeft art. 1 van het wetsontwerp op de suiker met 336 tegen 187 stemmen aan genomen; de beraadslaging zal heden worden voortgezet. De afgevaardigde van het dep. Rhöne, de heer Thouvenet, heeft by de Kamer een voorstel inge diend om de piano's jaarlyks met 12 fr. te belasten. Adolph Racot, de redacteur van de „Figaro," die onlangs krankzinnig was geworden, is gestorven. De Académie Fran<;aise had juist eenen zijner ro mans den prix Montyon toegekend. Het halve-eeuwfeest der spoorwegen in Frank- ryk zal aanstaanden Zondag worden geopend. Er zal ook eene tentoonstelling worden gehouden van wat op dit gebied betrekking heeft. Zaterdag avond is te halftwaalf bij het hoofd politiestation te Toulon eene dynamiet-patroon ge sprongen, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Niemand ondervond echter eenig letsel. De manifestatie te Braine-le-Comte. De aan komst van 21 gendarmes te paard en van 7 gen darmes te voet bracht den 15den dezer in het stadje Braine-le-Comte grooten schrik teweeg onder de bewoners. Het bevel alleen tot staking van de voorgenomen werklieden-manifestatie had hen niet bovreesd gemaakt. Het zien dezer mannen heeft hun evenwel angst aangejaagd, ja, er waren zelfs bewoners, die zich verbeeldden dat in de straten zou gestreden worden evenals eenige maanden geleden het geval was by gelegenheid van de manifestatie van Jette-Saint-Pierre. Het zal echter wel zoo'n vaart niet loopende afgevaardigden van de werklieden-liga te Braine hebben schrifte- lyk de verschillende vereenigingen gewaarschuwd geene manifestatie te houden. Dit bericht kan evenwel te laat bij hen zyn aangekomen. Op het oogenblik doorkruisen jongelieden met roode strikken op de borst de straten, terwyl burger Liétard liederen zingt en rondstrooit, welke gewijd zyn aan zyne uitvinding. Het bevel, waarin de mani festatie verboden wordt, is aan de meeste muren aangeplakt. Aldus luidden de eerste berichten. Een later bericht meldt dat de manifestatie toch heeft plaats gehad, met de socialistische vrouwen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2