gegaan, of men hoorde een schot; do dame had zich met eene revolver dopr het hoofd geschoten. Zq bleek te zijn eene 25 jarige modiste uit Doornik, van geboorte eene Maastrichtsche, die door treurige familié-omstandigheden besloten had een einde aan haar leven te maken. Weer is in Spanje een misdadige aanslag gedaan met eene dynamietbom. Zjj is ge legd voor het huis van den ingenieur van den spoorweg van Albacete. Het huis werd door de ontploffing zwaar beschadigd, doch persoonlijk is niemand gedeerd. Te Pest werd Zaterdag-ochtend het lid van den Hongaarschen Rijksdag, Andreas Bartha, door een schrijver, zekeren Sik, op de openbare straat met eene revolver doodgeschoten. Wraak neming was aanleiding tot dezen moord. Te Oissel (Frankrijk) woonde eene zekere vrouw Persemann, moeder van zeven kin deren, die bijna altijd dronken was. Deze week had zij op één dag een liter jenever gedronken en ging thuis komende op bed liggen. Het moederlijk gevoel had haar evenwel nog niet verlaten en zjj nam het jongste kind van vijftien maanden bij zich in bed. Eenige uren later vond men het kind dood; de moeder had in haar dronkenschap op het wicht gelegen. Te Weissensee bij Berlijn is de fabriek tot het vervaardigen van vuurwerk, der firma Bock en Co., in de lucht gevlogen. Het ge- heele huis is ingestort, waarbij de vrouw van den vuurwerker en haar beide zoons het leven verloren. Depeches uit St.-P e t e r s b u r g melden dat een nihilistisch jongmensch op den gouverneur van Astrakan geschoten en hem doodeiyk gewond heeft. Een dramatisch voorval heeft groote ontsteltenis teweeggebracht onder de wandelaars op den boulevard des Italions aan den hoek van de rue Drouot te Parijs. Zekere heer G. wandelde er Zaterdag met zjjn schoonzoon, den heer B., en was in een zeer druk gesprek over hoogst gewichtige zaken, terwijl hjj daarbij levendige gebaren maakte. Eensklaps, men weet niet op welk gezegde van z(jn metgezel, hief hjj den wandelstok omhoog en bracht hem met den knop daarvan een slag op het hoofd toe. De heer B. sprong achteruit, trok eene revolver te voorschijn en loste driemalen schoten op zijn schoonvader, die, ernstig aan het hoofd ge wond, nederviel. De heer G. werd daarop overgebracht naar eene apotheek in de buurt om er de eerste hulp te ont vangen. Wat zjjn schoonzoon betreft, deze werd door de politie gearresteerd en naar het commis sariaat gebracht. Deze zaak, welke nog niet zeer duidelijk is, had vele samenscholingen ten gevolge, welke door de politie slechts met de grootste moeite tot een einde gebracht konden worden. JB U li T SO X HL, A. IVIX Duitschlaud. De Zaterdag gehouden zitting der beide huizen van den Landdag werd door den hertog van Ratibor voorgezeten. De minister Yon Puttkamer las eene koninklijke boodschap voor, waarbij de Landdag gesloten wordt verklaard. De voorzitter sloot daarop de zitting met een driewerf herhaald: „leve de Keizer!" waarmede de vergadering vol geestdrift instemde. - De hertog van Ratibor en graaf Rühl maken in de Berljjnsche „Post" een schrijven openbaar, waarin zij verklaren af te zien van hun voorgeno men dankadres aan den Paus, wegens zijne mede werking tot herstel van den vrede op kerkelijk gebied. Zjj zjjn tot dat besluit gekomen omdat hun voornemen hatelijke aanvallen heeft uitgelokt, en zjj, althans van hunne zijde, geen aanleiding tot nieuwe verstoring van den zoolang ontbeerden ker- koljjken vrede willen geven. Bl\jkens het wetsontwerp op de suikerbelas ting, bij Jen Bondsraad ingediend, bedraagt het invoerrecht per 100 KG. stroop en melasse van 1 Aug. 1888 af, 15 M. en voor alle andere suike 30 M.de grondstofbelasting voor 100 KG. bieten 1 M., en de verbruiksbelasting por 100 KG. inland- sche bietsuiker 10 M. Do vergoeding bij uitvoer van ruwe suiker bedraagt van 1 Aug. 1888 af, 10 M., voor andere suiker van 1 Aug. tot 1 Sept. 1888 21.50, resp. 20.15 M., van 1 Sept. 1888 af, 12.50, rosp. 11.70 M. Wanneer buitenlandscho suiker ter verdere be werking in Duitschland ingevoeld wordt, kan de verbruiksbelasting Van het invoerrecht afgetrokken worden. Hot gezamenlijke, zuivere bedrag der suikerbe lasting wordt, na aftrek der kosten, op ongeveer 46 a 50 millioen Mark geraamd, waarvan 36milli- oert voor de verbruiksbelasting. De kroonprins van Pruisen blijft nog steeds zeer zwak en zal nogmaals een soizoen te Ems moeten doorbrengen. Qroet-BritftHEiiA De koningin, vergezeld van- de prinsen en prin sessen van het koninklijk huis, heeft Zaterdag namiddag het grootsche gebouw, Yolkspaleis ge naamd, in Mile-End (eene dichtbevolkte wjjk aan den Oosthoek van Londen) plechtig geopend. De konink lijke stoet trok de stad door van het spoorweg station te Paddington tot aan Mile-End, onder de geestdriftvolle toejuichingen der menigte, die in grooten getale op de been was gekomen. Tienduizend vrijwilligers en vijfduizend man ge regelde troepen hadden zich in rjj geschaard over de geheele lengte van den weg. Het weder was prachtig. Alle straten waren met de Engelsche kleuren getooid. Eene eigenaardige practische versiering was die der straatlantaarns, waardoor men het moeilijko voorkomt om palen in het asphalt te slaan. Elke straatlantaarn was bedekt met vlaggen doek en groen en boven bij het licht was een schild aangebracht met eene tropee van vlaggen, keurig netjes en daarbij eene practische versiering, welke niemand in den weg staat. Verder waren alle huizen, waarlangs do optocht plaats had, versierd en over de geheele lengte van den weg waren dwars over de straten touwen gespannen, waaraan een groot aantal vlaggen wap perde van allerlei kleur en allerlei vorm, hetgeen zeer vrooljjk stond. Aan Holborn Bars, de grens van den vrijdom der Pastory, had de gebruikelijke plechtigheid plaats van het overhandigen van het zwaard der City, waartoe de Poortermeester en de Sheriffs de koningin in staatsiegewaden en koetsen tegemoetreden. Door hen vergezeld, maakte de koningin de reis door de City. Bij haren terugkeer gebruikte de koningin de thee op Mansion House bij den lord-mayor. De feestelijkheid werd door geen enkel incident gekenmerkt. Een bezoek der koningin aan de anders zoo stijve City is nog nooit geschied, zoodat dit van Zaterdag wel met gouden letteren in de jaarboeken zal wor den opgeteekend. De graaf Van Bylandt, de Nederlandsche ge zant te Londen, en de gravin Van Bylandt, hebben de eer genoten bij de koningin op Windsor-Castle het middagmaal te gebruiken. Uit Londen wordt gemeld dat de „Hollandsche Club" aldaar besloten heeft een ander lokaal te betrekken, ten einde de club te vergrooten, waar voor een waarborgfonds van vijftienhonderd pond sterling bijeengebracht moet worden. Eene commissie van zes leden werd benoemd om de genomen be sluiten uit te voeren. Staande de vergadering werd reeds elfhonderd pond sterling toegezegd. Griekenland. De gouverneur-generaal van Creta heeft Zaterdag de wetgevende vergadering geopend. De afgevaar digden, tot den christelijken eeredienst behoorende, ontwikkelden de grieven, welke zjj hebben en waarop tot dusver niet is gelet. Als laatst en afdoend pro test daartegen verklaarden zjj, niet aan de beraad slagingen te willen deelnemen totdat aan hunne klachten recht is wedervaren. Vcreenigdc Staten. In eene depeche uit Chicago aan de „Tribune" wordt melding gemaakt van een ontzaglijken zoo- genaamden corner in tarwe. Eene vereeniging heeft 40 millioen bushels tarwe te Chicago opgekocht; zij is bovendien in het bezit van de tarwe uit St.- Louis, Toledo, San-Francisco en Nieuw-York, en waarschijnlijk van de helft der te Liverpool aan wezige tarwe. De onthulling van president Garfields bronzen standbeeld te Washington heeft verleden Donderdag met veel plechtigheid plaats gehad. Onder degenen, die bij deze gelegenheid het woord voerden, was ook president Cleveland. Het standbeeld wordt zeer geroemd; Ward ont wierp het. Het voetstuk is 18 voet hoog; het stand beeld zelf is van brons. Bulgarije. Aan het „Journal des Débats" wordt uit Weenen gemeld: Do Sobranje zal, naar men verneemt, binnenkort worden bijeengeroepen, tot afkondiging der onafhankelijkheid van Bulgarije en Rumelië, en tot het aanbieden der kroon aan den zoon van den hertog van Montpensier, of aan den hertog van Chartres. Met betrëkking tot de 'candidatuur van erfprins Wilhelm van Nassau voor den Bulgaarschen troon, is de in Frankfort verschijnende „Europ. Corresp." door. een met de kringen van het Nassausche hof in de nauwste betrokking staand pèrsoon gerech tigd te verklaren, dat erfprins Wilhelm er niet aan denkt van zijne aanspraken op den Luxemburg- schen troon af to zien en daarvoor de Bulgaarsche doornenkroon in ruil aan te nemen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 15 Mei. In eene vergadering, welke op 13 dezer tusschen de vertegenwoordigers van de Porte en van Engeland werd gehouden en waarin over de Egyptische aangelegenheden is gehandeld, werden de grondslagen der ontworpen overeenkomst in beginsel vastgesteld. Deze laatste zal nu onverwijld aan hot oordeel van den Sultan worden onderworpenernstige bedenkingen van zyn kant worden niet verwacht. 15 Mei. De Porte heeft geweigerd mede- deeling te ontvangen van de Italiaansche nota, inhoudende de blokkade Yan Massowah, en erkent de wettigheid van dezen maatregel niet. Evenzeer zal de Porte ter sprake brengen eene vraag, be treffende Spanje's plan om eene haven aan de kust van de Roode Zee in bezit te nemen, ten einde daar een station te vestigen. MADRID, 15 Mei. Eene depeche uit Grenada meldt dat ten gevolge van het buiten de oevers treden der rivier Darro(?) het koninklijk paleis door het water is verwoest. Ook is het grootste deel der stad, vooral de lage wijk, ondergeloopen. Per soonlijke ongelukken zjjn nog niet voorgekomen, doch de materiëele schade is aanzienlijk. PARIJS, 16 Mei. Bij de herstemming voor den gemeenteraad zjjn gekozen 13 autonomisten (die een geheel zelfstandig bestuur voor de hoofdstad verlangen), 12 opportunisten, 5 revolutionnairen en 1 monarchist. Te Bourges is bij de derde verkiezing tot lid van den Senaat gekozen de heer Pauliat (radicaal) met 348 st., tegen den heer Vogue, die er 334 verkreeg. Te Saint Etienne is de republikein Dorian tot lid der Kamer gekozen. St.-PETERSBURG, 16 Mei. De keizer, de kei- zorin, do kroonprins en grootvorst George zjjn gis teren naar het zuiden van Rusland vertrokken. LEIDE1V, 16 DIel. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingnoordelijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 1 lc Celcius 51.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 'smidd. 12 uren 15° C. 59" F.; 's namiddags 4 uren 15° C. 59. F In het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd heden aanbesteed het uit breiden van het scheikundig laboratorium te Leiden. Minste inschrijver was de heer G. Splinter alhier, voor ƒ8832. De werkzaamheden om het tusschen ver schillende perceelen van „Vreewijk" gelegen ter rein tot kinderspeeltuin in te richten, zjjn thans zooverre gevorderd, dat aanstaanden Zaterdag-mid dag de opening er van kan plaats hebben, welke feestelijkheid met muziek zal vergezeld gaan. Ofschoon dus nog niet geheel gereed, kan men toch nu reeds vrij duidelijk de overtuiging erlangen dat deze speelplaats, welke om haren aanleg met van schelpen voorziene paden, bosschages, heesters- en bloemperken enz. inderdaad tevens op den naam van tuin, zjj het dan ook al geen sier lijke, aanspraak mag maken, zich door doel matigheid kenmerkt wegens de verschillende toe stellen, welke er op gras- en zandvlakten zijn aangebracht, zoodat men er kan wippen, schommelen, stelten-, ton- en boegsprietloopen, of zich vermaken met het vast en los rek, een molen met ringen, touwtjespringen en vele andere spelen meer, welke, naar de behoefte dit aantoont, bovendien zullen worden uitgebreid. Verder zijn er voor het jeugdige volkje allerlei geriefelijkheden aangebracht, alshouten- en zoden rustbanken, toevluchtsoorden bij regen, zekere be kende zindeiyke gelegenheden voor beider kunne, terwijl het geheel door eene groenende haag van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2