13 iJX X £2 A' 1L. A. I^f IX iTrjiiilcriïlï. Lamoureux schreef aan de „Événement" dat hp de „Patrio" en de „France" vervolgt, omdat hy geen ander middel heeft, zich te vrijwaren voor den laster, als zou lijj van Duitschers geld hebben gekregen om „Lohengrin" op te voeren, en dat hy niet kan gedoogen dat men hem met slijk werpt. Men zegt dat Lamoureux uit eigen bewe ging van de verdere opvoeringen afzag, hoofdza kelijk, omdat hij eiken dag dreigbrieven kreeg, lui dende: „Indien gij voortgaat „Lohengrin" te geven, zullen wij uwe dochter vitrioleeren." Lamoureux heeft een meisje van 18 jaren. Men vreest dat Italië en België, evenals En geland, zich van officiëele deelneming aan de ten toonstelling van 1889 zullen onthouden. De accijnzen te Parijs brachten in April 92,000 fr. meer op dan de raming en 120,000 fr. meer dan in April 1886. Schnaebele is benoemd tot commissaris van politie te Laon, tot 1 October; dan wordt hij ge pensioneerd. In de gemeentekas van Marseille is een tekort van ruim 3 millioen. Een der bladen zeide dan ook terecht dat de kiezers de leden van den gemeente raad, die zoo ergerlijk met de gelden der gemeente omspringen, hadden weggejaagd. De „Peuple" meldt dat onder de mijnwerkers van het centrum-bekken eene werkstaking is ont staan. Er moet groote spanning in die streek heer- schen en de werkstaking zou zich, naar men vreest, snel kunnen uitbreiden. De „Peuple" voegt er bij, dat de aanneming van het wetsontwerp betreffende do invoerrechten op vleescli, de gemoederen zeer in gisting heeft gebracht. De prijskamp uitgeschreven voor een stand beeld, voor Victor Driessens op te richten in den Nedorlandschen schouwburg van Antwerpen, hoeft geen voldoenden uitslag opgeleverd. Vijf ontwerpen werden ingezonden. De vervaardigers der drie beste zijn uitgenoodigd om tegen 15 Juni opnieuw een ontwerp in te zenden. De ex-keizerin Charlotte heeft thans zeer hel dere oogenblikken en zy leest een werk van Mon- talembert. Intusschen houdt men haar niet voor genezen, want zij had wel meer perioden, waarin haar verstand scheen te zjjn teruggekeerd, en men blijft haar bewaken, De „Etoile beige" zegt dat de Belgische minis ter der Spoorwegen zal aftreden, indien de Duitsche regeering bij haar voornemen blijft-, de brieven tusschen Engeland en Duitschland via Vlissingen te doen gaan. In de Kamer van Afgevaardigden is het wets ontwerp, waarbij zegelrecht op polissen van assu rantie wordt afgeschaft en het inkomend recht op azijn wordt verhoogd, met algemeene stemmen aangenomen, Italië* In tegenwoordigheid des konings, der koningin, van den minister Zanardelli, van de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, de voorzitters van den senaat en der Kamer van af gevaardigden en van nog eene menigte andere hoogwaardighoidbekleeders heeft Donderdag te Flo rence onder klokgelui de plechtige onthulling plaats gehad van den nieuwen voorgevel van den Dom aldaar. Het Domplein en aangrenzende straten waren kwistig met vlaggen getooid. Door den aartsbisschop werd eene groote mis gehouden, die daarbij ook den pauselijken zegen gaf. Er werd een Te-Deum gozongen. De koning en de koningin, benevens de hooge gasten woonden de mis bij. Het weder was prachtig. Uit Catania wordt gemeld dat de bankcrisis op Sicilië een volmaakten stilstand in bankzaken heeft teweeggebracht. Drie grootere en zeventien kleinere bankürma's hebben zich failliet gemeld en tegen do medio Mei verrekening worden nog meerdere faillissementen tegemoet gezien. Koninklijke com missarissen zullen een onderzoek naar den staat der Bank instellen. Groot-BrltaauüS, Do feesten ter eere van koningin Victoria's 50 jarige regeering zjjn begonnen met het overrei ken van oen adres van gelukwensching namens de hoofdstad, dat door den lord-mayor en een aantal andere stedelijke ambtenaren werd overhandigd. Na een debat dat verscheidene uren duurde, is door het Lagerhuis het bijzonder krediet van 17,000 pd. st. voor dat jubilé van Westminster-Abdij met 208 tegen 84 stemmen verleend. De radicalen en de Parnellisten hadden er zich tegen verklaard. Labouchere had voorgesteld het krediet te ver werpen, indien meer dan 2000 pd. st. werd gevraagd. Het wetsontwerp tot conversie van de 5 pCts. Indische Staatsschuld in een 31/, pCts. fonds, werd voor de eerste maal gelezen. Koningin Victoria zal den 4den Juli den eersten steen leggen van het „Imperial Institute" te Londen. In Engeland zal weldra de invoering van de stenographie vijftig jaren geleden, door Isaac Pitt- mann, worden herdacht. Uit Nieuw-York wordt geseind dat Patrick Egan verschillende brieven heeft laten zien, go- teekend door zekeren Pigotli, en dat het gebleken is dat Pigotti de man is die den brief van Pamell in de „Times" schreef. - Volgens de „Pall Mali" betaalde de „Times" 160 pd. st. voor Porno!I's brief. De heer Parnell, die zich na zijne reis naar Ierland eenigszins ongesteld gevoelt, heeft zich naar Bournemouth begeven en zal daar tot aanstaanden Dinsdag blijven. Hij denkt dan de Parlementszittin- gen te kunnen bijwonen. Bjj de uitvoering van Mackenzie's jubilé-ode te Londen in het Crystal-Palace, bjj gelegenheid van Koningin Victoria's feest, zal bjj elk vers aan de woorden „God savo the Queen" kracht worden bijgezet door kanonschoten. De dirigent zal het lossen daarvan regelen met behulp van electriciteit. Op eene verkooping van schilderijen te Londen deden vier schilderijen van Israëls respectievelijk 110, 200, 147 on 215 pd. st. Lord Wolseley hield deze: dagen aan een diner van de Londensche Pers-Vereeniging eene toespraak, waarin hy o. a. verklaarde dat Engeland op dit oogenblik in staat zou zijn twee volledige leger corpsen -in het veld te brengeneene strijdmacht, grooter dan Wellington er ooit eene aanvoerde en dan Engeland sedert de dagen van den hertog van Marlborough bezeten heeft. Wel meende hij dat Engeland door geen inval wordt bedreigd, maar hjj achtte den politieken gezichteinder op sommige punten toch nogal duister en merkte aan dat, als Napoleon I reeds een inval in Engeland beraamde, de mogelijkheid van zulk eene ondernoming sedert dien tyd veel grooter geworden was. Daarom be hoorde Engeland, meende hy, op alles voorbe reid te zjjn. In een kort schrijven aan den secretaris van de Vereeniging tot bevordering van internationaal scheidsrechterschap, zegt de heer John Bright, dat de natiën maar blindelings voortgaan met het op voeren dor onkosten voor militaire zaken. Er zal, meent hij, onverwachts en misschien binnen korten tijd eene geweldige uitbarsting komen. Wat hjj onder die uitbarsting verstaat, blijkt uit zijn schrij ven verder niet. Uit Kaïro meldt de „Times" dat Engeland en Turkije overeen zijn gekomen, dat de ontruiming van Egypte door do Britsche troepen niet vroeger dan over twee, en niet later dan over vjjf jaren zal plaats hebben. Oosteni'.-IIoug'.-Monarolde. Te Weenen zetten de Duitsche studenten hun politieke demonstraties tegen den hoogleeraar Maas zen voort en brachten hem zelfs eene ketelmuziek voor zjjne woning. De politie dreef de verzameling uiteen, waarbij 5 studenten in hechtenis werden genomen. De keizer heeft den minister van binnen- landsche zaken bij zich ontboden, ten einde zich te doen inlichten over de beweging. Zelfs de Duitsch-liberale organen der Oostenrjjk- sclie hoofdstad toonen er zich over verontwaardigd. Ook de meeste studenten, al behooren zij niet tot de „nationale", maar tot de Duitscli-Oosteni'ijksche party, keuren de handelwijze hunner kameraden tegenover den Czechischgezinden hoogleeraar af. Het Nieuwe Testament is indertijd door het Britsche Israëlietisch Genootschap in het Ho- breeuwsch vertaald. Daarvan is thans eene tweede oplaag van 120,000 exemplaren te Weenen gedrukt en 100,000 stuks daarvan zijn door een Schotschen donateur aangekocht, ten einde ze kosteloos te laten verspreiden onder de Hebreeuwsch lezende Joden van het vasteland. IvOLON IEN. BATAVIA, 2-6 April. Van do Westerafdeeling van Borneo wordt ge meld dat in den nacht van den lOden Februari de Chineesche passar te Soengei-Ajah (Sekadau), bestaande uit 26 houten huizen, door eene bende Maleiers uit Sekadau en Soengei-Ajah in brand is gestoken. Het doel der brandstichters was, van de verwar ring gebruik makende, de in veiligheid gebrachte goederen te rooven. Zes dor medeplichtigon worden gevat, doch toen te Sekadau tot de 'gevangen neming van de beide hoofdschuldigen zou worden overgegaan, werd ernstig verzet ondervonden. Met hunne vuurwapens verwondden deze lieden den controleur van Sanggau, G. F. M. Lieberl, gelukkig niet gevaariyk, waarop zy zich de ontstane paniek ten nutte maakten om te ontvluchten. De pogingen om hen te arresteeren bleven tot nog toe vruchteloos; ook van de zyde van het inlandsch zelfbestuur worden echter nog steeds alle middelen beproefd om de schuldigen in handen te krygen. Door patrouilles van gewapende politiedienaren werden verschillende streken van het Batang Loepar- gebied in het belang van rust en orde doorkruist. Aan het verslag van den Gouverneur van Atjoh, loopende tot 21 Maart, is het volgende ont leend Groot-Atjeh. Gedurende den verslagtijd was het in Groot Atjeh betrekkeiyk rustig. De patrouille van Lampeneroet stuitte naby den wog naar Tjot Goe op eenige vijanden, die de vlucht namen, doch waarvan er een werd neergeschoten, wien het evenwel nog gelukte met zyn kléwang twee Europeesche fuseliers te verwonden. Onderhoorigheden. Van T. Oomar werd weinig of niets vernomenhij ging voort met in verschil lende staatjes ter Westkust peperhassil te eischen. Den 2den Maart werd aan boord eoner Klinga- leosche brik, ter reede van Endjoeng geankerd, door zeven gewapende opvarenden eener kleine At- jebsche prauw zeeroof gepleegd. Voorgevende gebrek aan drinkwater te hebben, kwamen de Atjehers aan boord der brik, die toen slechts mot vyf on gewapende lieden bemand was, en roofden or voor eene waarde van 3332 dollars. Verwondingen wer den niet toegebracht, omdat geen weerstand werd geboden. De namen der zeeroovers waren nog niet bekend. De radja van Endjoeng deed onder zoek en was voor het geroofde verantwoordelyk gesteld. In den nacht van 11 op 12 Maart werden op dezelfde brik geweerschoten gelost. Den 21sten Maart is op Atjeh ee~ Chinees, die er een groententuin op nahoudt, even buiten Penajoeng, door de Atjehers aangevallen en verwond, waarna zyn huis in brand gestoken is. (Bat. Hand.) Van den Resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo is via Soerabaia het ondervolgond tele gram ontvangen: Bandjermasin (1 April). „Controleur Aernout heeft communicatie met Tewah (Kahajan), dat ingesloten was, hersteld. Vyandelyko benteng to Toombang- patangan beneden Tewah genomen en vernield; van oproerlingen veertien gesneuveld on twee en veertig gevangen, waaronder negen gewonden; wij zes gekwetsten, niet zwaar; benteng te Toembang- briwit bovenstrooms Tewah door muitelingen ver. laten; pretendent Sultan gevlucht naar Boeson." INGEZONDEN. Weledele Heer! By koninklyk besluit van den 4den Sept. 1880, (Staatsblad No. 89) is bepaald dat 1 Oct. 1880 in werking trad de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. Onder deze dieren behooren ook zwarte lijsters, welke de eerste negen maanden des jaars niet ver nield, niet vervoerd, niet te koop aangeboden mo gen worden, welke men ook niet mag verkoopen, niot afleveren, of ten verkoop of ter aflevering in voorraad hebben. Wil s. v. p. zoo goed zyn den inzender der adver tentie daarmede in kennis te stellen. Achtend Uw Dw. Dr. en Abonné, P. L. Marktberichte e* Leiden, 11 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe hec toliter. Wintertarwe f 7.50 a f 8Zomertarwe f 7.30 a f 7.75. Bogge H.L. Winteirogge f a f Zomer- rogge f a f Gerst H. L. Zomergerst f 4.a t 4.50 Chevalier-gerst f5.75 a f 6.— HaverH. L. Zwaro Haver f 3.75 a f 4.Lichte Haver f 3.40 a f 3.60. Duivenhoonen hectol. f a f Paar- denboonen nectol. f a f Boter: 11750 :g. Grasbotcr, 1ste qualit. 1,/j vat f 56 af Scheibotcr 2de quali". -at f 30.a f 44. Grasbotcr lsie qnalit. pe kilogr. 1 40 f Schei- boter 2de qualit. per ki.ogr. f 0 75 .1 10 Lange Zwarto Turf 5000 dubb. hectol., l 19 f 0.22.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6