ggaan van het oude zwem- en loopbassin geen enkele plank op of naast de andere gelaten hebben. Alles is er vernieuwd, zoowel de hier geheel, daar by na geheel ondoorzichtbare afscheidingen van het breede Galgewater, als de vijftig kleed kamertjes, welke thans in eene rechte lyn naast elkaar zyn gelegen, waardoor met de pilaren der nu zinken overkapping een niet onaardig perspectief en waar door tevens een onbelemmerd gezicht over het ge- heele terrein is verkregen. Het ziet er thans flink, degelijk uit. Tegen van buiten instroomend vuil zijn zooveel mogelijk doel treffende maatregelen genomen; evenals voor de ongepaste nieuwsgierige blikken, die, hetzij v&n ter zijden, hetzij van den langen kant, zoo gaarne naar binnen zouden willen doordringen. Rhynzigt is, dank zij de blijkbaar onbekrompen wijze, waarop de eigenaar, de heer H. J. Yan Nouhuys, de zaak behartigt, nu eene van die zwemgelegen- heden, welke met de beste uit ons land kan mededingen. Het is te hopen dat door eene omkeering van het weder deze onze meening bewaarheid zal kun nen worden. Daartoe is het echter niet alleen noodig dat de leden er een druk gebruik van maken, maar bovendien dat het ledental zelf bijzonder sterk toeneme. Dan zal ook de eigenaar de aanzienlijke kosten, welke hij zich getroost heeft, eenigszins vergoed zien, waarop hjj te meer recht heeft nu in de voor waarden, waarop men van de openbaden (de binnen baden zijn als overtollig verdwenen) kan gebruik maken, aanmerkelijke veranderingen zijn gekomen, geriefelijk voor hen, die verhinderd zjjn lid te worden, maar toch b. v. een abonnement voor tien baden, op naam en doorloopend geldig, wenschen te nemen. Ook in de uren, waarop deze zweminrichting is geopend, was eenige wijziging noodzakelijk voorgekomen, zoodat achtereenvolgens thans eene behoorlijke gelegenheid bestaat nü voor heeren, dan uitsluitend voor dames en meisjes, vervolgens voor volwassenen en eindelijk voor alle hoeren leden. Een afzonderlijk gedrukt uittreksel van het regle ment geeft verder nog tal van inlichtingen, waar uit tevens blijkt dat de tuin en de koffiekamer niet alleen voor de leden, maar in het vervolg ook voor het publiek zijn geopend, iets dat velen zeer zeker aangenaam zal zijn, want het is bekend welk een heerlijk uitzicht men b. v. van het bordes over den Ryn geniet. De directeur, de heer H. A. Van Ingen Schenau Jr., zal daarbij natuurlijk wel zorg dragen voor eene „goede en civiele bediening." Bovendien is er oen speelterrein afgebakend, waar de jeugd zich kan vermaken. Aanstaanden Zondag den geheelen dag is do vernieuwde inrichting voor alle belangstellenden te bezichtigen. Do laatste miliciens der lichting 1887, ingedeeld bij het 4de regiment infanterie alhier, zijn heden aangekomen, terwijl ook heden de laatsten der lichting 1886 met groot verlof zijn vertrokken. Men schrijft uit Rijnsburg, dd. 11 Mei: Gisteren hadden wij hier de laatste verkooping van te velde' staande tulpen en krokussen, zoodat ze voor dit jaar in deze streken weer voorbij zijn. Deze producten worden in de laatste jaren meer en meer gezocht. De prijzen worden geregeld beter en williger. De krokussen, waarvan de massa bestaat in de zoogenaamde groote gele, worden met minder voor deel verbouwd; alleen de soortkrokussen (witte, paarse, blauwe enz.) worden gezocht, doch hier minder geteeld. Narcissen brachten hooge prijzen op. Hyacinten, welke vóór eenige jaren kapitalen ver tegenwoordigden, zijn nu zóó weinig waard dat men ze op het goedkoopste land nog met schade plant, doch daar deze bolgewassen by voorkeur een zandgrond behoeven, kunnen zjj in Rjjnsburg niet worden gekweekt. Te Zoetermeer is aangifte gedaan dat in de gemeente voorkomt een geval van be smettelijke ziekte, nl. febris typhoïdea. Noordwyks Florapark is niet tot Dinsdag a. s. geopend, zooals gisteren gemeld werd. Zondag 15 Mei is de laatste dag van de tentoon stelling aldaar. De rechtbank te Haarlem heeft gis- teren "Warmerdam, tapper te Lisse, die de vorige week terechtstond wegens overtreding der drank wet, in hooger beroep vrijgesproken. Voor de Haagse lie rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad oen winkelier en in- landsch kramer in galanterieën, wonende te Ouds hoorn, beklaagd dat hy, na door de rechtbank te 's-Hage den 18den Februari jl. op eigen aangifte te zjjn verklaard in staat van faillissement, be drieglijk aan den faillieten inboedel had onttrokken eene aanzienlijke party glaswerk, aardewerk en porselein, tor waarde van ongeveer f 250, welke goederen hij geborgen had by een familielid. Het bleek dat do burgemeester van Oudshoorn, die tot curator in het faillissement van bekl. was benoemd, hem herhaaldelijk afgevraagd had of hy geone goederen had achtergehouden, doch telkens van bekl. een ontkennend antwoord kreeg. Bekl. gaf tot zyne verdediging op, ten eerste dat hy niet wist dat alle in zyn winkel aanwezige goederen in don boedel moesten blyven en ten tweede dat het opbergen der goederen alleen ge schied was om een gedeelte der koopwaren te onttrekken aan het beslag dat een ander koopman, by wien hy schuld had, op zyn geheelen inboedel dreigde te zullen doen leggen. Een en ander ge beurde echter vóór; hij failliet verklaard word. Overigens zeide hij hot slachtoffer te zyn van laster on dat hy ongelukkig en in zaken achteruitgegaan was, wijl men hem, om redenen, welke hy niet kon vermoeden, steeds „zocht." Subst.-off. van justitie, mr. baron De Yos Van Steenwyk, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd dat bekl., ter bedrieglijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers, goederen aan den faillieten boedel had onttrokken. Z.E.A. wees er op dat bekl. vroeger voor den rechter-commissaris verklaard had dit te hebben gedaan om, ook na zyn faillissement, iets over te hebben. Beklaagde's kwade trouw maakte spr. ook op uit de woorden „je weet van niets", welke hjj toegevoegd had aan dengeen, ten wiens huize de goederen waren ge borgen. Subst.-off. vorderde één jaar gevangenisstraf. In dezelfde zitting verscheen ook voor den rechter een hulpwisselwachter aan het station Delft van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, beklaagd dat hy in den avond van 26 Januari jl. in zijne betrekking volgens zyn dienstreglement verplicht zijnde vóór de komst van den goederentrein 507 uit 's-Gravenhago, de wissels op het stationsterrein na te zien, verzuimd heeft zich vóór de komst van dien trein te overtuigen van den juisten stand der wissels, welke die trein moest voorbysporen, en dientengovolgo niet den verkeerden- stand van een dier wissels heeft opgemerkt en verbeterd, met het gevolg dat de locomotief van trein 507, ten gevolge van den verkeerden stand van den wissel, op een verkeerd spoor is gestoomd en tegen eenige waggons aangereden, van welke waggons enkele zyn ontspoord en beschadigd. De beklaagdo had dien avond den dienst over genomen van een tweeden hulpwisselwachter, die op zyne beurt weer dienst deed voor den eigenlyken wisselwachter, die ziek was. Toen bedoelde hulpwisselwachter, in wiens dienst bekl. inviel, het station verliet, was naar zyn zeggen ten minste de wissel behoorlijk in orde. Hoe de wissel verkeerd kwam te staan, begreep hij niet. Tot zyne verdediging voorde bekl. aan dat hij vertrouwd had op de nauwgezetheid van zijn voor ganger, die hem gezegd zou hebben dat met den wissel alles in het reine was, doch hjj werd erop gewezen dat volgens het reglement de wissel wachter zich steeds vóór aankomst van een trein moet vergewissen van den goeden stand der wissels, zoodat vertrouwen op een ander niet te pas kwam. Ook bracht bekl. in het midden dat de dienst der wissels niet tot zyne dageljjksche bezigheden be hoorde. Wel was hjj als wisselwachter beëedigd, doch hjj had slechts twee keeren als zoodanig dienst gedaan on nooit had hy in dien tak van dienst eenige opleiding genoten. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwjjk, oordeelde één punt in deze zaak niet opgehelderd, namelijk door welke oorzaak de bewuste wissel in het ongereede is geraakt. Maar wettig en overtuigend achtte Z.E.A. bewezen dat het spoorwegongeval aan do nalatigheid van bekl. is te wjjten geweest. Bekl.'s gunstige be kendheid en de omstandigheden dat hjj geen rou tine in den dienst der wissels had verkregen en slechts materiëele schade het gevolg van zyno nalatigheid was, leidden er toe dat subst.-off. van justitie slechts zeven dagen hechtenis tegen hom vorderde. In beide zaken uitspraak aanstaanden Maandag. In een buitengewoon Politieblad bericht de commissaris van politie te Arnhem dat sinds Vrijdag 6 Mei jl. van huis is weggeloopen Martinus Van Gemert, 13 jaren, geboren te Leiden en wonende te Arnhem, lang ongeveer 1.5 meter, oogen bruin, haar en wenkbrauwen zwart, kleur donker, postuur flink, kleeding: donkerbruin jon genspak, groene das, witte kraag, wit en zwarte stroohoed, lage schoenen met knoopen. Namens de ouders verzoekt genoemde commis saris van politie opsporing en opzending van dezen minderjarige. Te Zundert (N.-B.) geraakte A. Van der Z. onder eene kar, die ten gevolge van het slechte laden omviel. Do vader, ongerust door het lange uitblijven, vond zynen zoon op de plaats dood. Van den heer Timmers te Hoogvliet zjjn 9 stuks hoornvee aan loodwitvergiftiging ge storven; de heer T. had van een schilder eene mestvaalt gekocht en die over het land gobracht, waar het vee graasde. In Den Haag is, zooals men weet, de kermis afgeschaft, die anders om dezen tijd plaats heeft. Nu vertelt de „Haagsche Crt." dat gistermorgen daar twee plattelands-echtelieden per spoor arri veerden en onmiddellijk door een wegwijzer aan gesproken werden. „Wegwijzen, mjjnheer?" „Dank je vriend," was het antwoord, „wij kunnen de kermis alleen wel vinden." „Kermis!" zei de eerste, „dat zit je niei glad; die is omgevallen en levend begraven 1" „Wie heeft em dat gelapt?" vroegdovrc.w,het woord voor haren man opnemende. „Gelapt?" hernam de wegwijzer. „Geen schoen makers, maar de raad; wat zou je anders denken?" „Dat zal den neringdoenden man toch duur te staan komen." „Een goeje raad is altjjd duur, juffrouw 1" „•Je hebt goeje praat met je goeje raad, maar daar mot ik niks van hebben kom mee vent 't is hier ook al een oudewyvenboell" En beiden namen de terugreis aan. Bij Wittenberg geraakte gister- middag om twaalf uren in brand do Elbe-brug, welke verbouwd wordt. De dichtbij gelegen spoor brug liep ook gevaar, zoodat de dienst daarover moest gestaakt worden. Te 2 u. 58 min. was men den brand meester en het eene spoor weder ge schikt voor hot vervoer, zoodat de passage onge hinderd kan voortgaan. Het overige gedeelte blijft voorloopig afgesloten, aangezien de verkoolde balken nog door nieuwe vervangen moeten worden. De twee grootste steden in hot Rus sische gouvernement Minsk, Sluzk en Bobrnisk, aan de Berezina, zyn door hevige branden gedeel telijk vernietigd; de schade is zeer belangrijk. In den nacht van Maandag is een belangrijke diefstal gepleegd by den consul van Venezuela te Parys. Allerlei meubelen en kunst voorwerpen werden door de dieven beschadigd en uit eene door hen opengebroken brandkast hebben zij voor 40,000 fr. aan effecten, juweelen en andere kostbaarheden ontvreemd. Men kan niet nagaan, hoe zij in het hotel gekomen zyn. De „Figaro" meldt dat van het voor nemen om „Lohengrin" met de Paryscho artisten, koren enz. te Londen op te voeren, niets zal komen. X3 U I T iü 1M TL. .A. IA Oroot-BritannlA Sir James Fergusson verklaarde in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, dat de regeering niet officiéél zal deelnemen aan de Parijsche ten toonstelling van 1889, doch de deelneming aan de inzenders zal vergemakkelijken. Sir John Gorst stelde de tweede lezing voor van het ontwerp, waarbij don hertog van Connaught wordt vergund, voor het jubilé der Koningin naar Engeland te komen, zonder zyn ambt ais opperbe velhebber in Indië neder te leggen. Hot Huis nam bedoeld wetsvoorstel daarop by tweodo lezing aan, met 318 tegen 45 stemmen. Zonder debat en zonder stemming werd beslo ten het regeeringsvoorstel betreffende de begroo ting van oorlog en marine, naar eeno commissie te verzenden. Spanje. Uit Madrid wordt onder dagteekening van gisteren geseind: De minister van oorlog heeft bosloten af te treden, indien de regeering niet in do Cortes de kabinetsquaestie stelt by de behandeling zijner militaire ontwerpen vóór de vacantio. Indien Cassala zijn ontslag mocht nemen, zou Martinez Campos hem opvolgen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2