Dit animner bestaat git Twee Bladen. Donderdag JL2 Mei. A°. 1887, feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Mei. N°. 8352= PBUS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden-,f 1.10. Franee por post1.10. Afeonderlijke Kommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kenniagering^n, De Burgemeester der gemeente Leiden, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 22 der Wet van 25 April 1379 (Staatsblad No. 89), tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd een afschrift van de schaal van schatting van ongebouwde eigendommen dat voor een ieder ter inzage is, totdat de herziening is voltooid. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 10 Mei 1887. DE KANTER. Door den kolonel-directeur der artillerie-inrich tingen te Delft, is aanbesteed de levering van 600 groote blauwe dekens, waarvoor minste inschrijvers waren de heeren G-ebr. Yan Wijk Co., te Leiden, a ƒ16.70 per stuk. Te 's-Hage zijn gisteren geëxamineerd zestien vrouwelijke candidaten. Toegelaten werden: mej. A. Kruijt en M. H. Lever te 's Hage, W. Kuenen te Leiden, N. F. Landsman, E. C. Ledeboer, C. G. H. Yan der Meer en H. Yan Muyden te Rotterdam, M. E. Van der Lee te Brielle. Bjj de gisteren gehouden belangrijke aanbe steding van Engelsche gas- en Duitsche vlamkolen, 13,000 hectol. van elke soort, voor het gesticht Meerenberg, waren de minste inschrijvers: voor Engelsche gaskolen de heer C. Berghuis te Amsterdam en voor do Duitsche vlamkolen, onze stadgenoot de heer K. T. Caron, eerstgenoemde voor 0.52',l) en laatstgenoemde voor ƒ0.46 per hectoliter. Er waren 16 inschrijvers. Het aantal bezoekers der Rijksverzamelingen en monumenten gedurende het eerste kwartaal van het jaar 1887 bedroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Gravenhage 1828, museum Meormanno Westreenianum te 's-Gravenhage 19, Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 24, Rijks-Museum te Amsterdam 34,398, Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 737, Rijks-Ethnographisch museum te Leiden 86, Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 75, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 1331, Muiderslot 48, Ruïne van Bre- derode 191, Monument te Heiligerlee 38. Tot hulponderwijzer aan de 1ste openbare school te Ouderkerk aan den IJsel is benoemd de heer W. M. C. Regt te Waddingsveen. Bedankt is voor het beroep naar Zoetermeer en Zegwaard (el. 's-Hage) door ds. D. J. Karres, te Bruinisse. De uitslag van de gisteren door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehou den verpachting over het jaar 1887 van het gras gewas van de bermen der wegen in genoemden polder is geweest, dat die hebben opgebracht 6153, terwijl de opbrengst daarvan in het vorige jaar ƒ5955 bedroeg. De Japansche minister van marine en de hem vergezellende Japansche zee-officieren brachten gisteren een bezoek aan 's Rijks Werf te Willemsoord. Met 21 dezer wordt de werving bjj de marine van jongens beneden 14-jarigon leeftijd tijdelijk gesloten. Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Brak", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse J. L. Hordijk, is gisteren van Amsterdam naar de Zuiderzee vertrokken tot het doen van opnemingen. -Naar men verneemt, heeft de onlangs tot kolonel benoemde luitenant-kolonel Alings, uithoofde van ziekte, non-activiteit aangevraagd. Een hoogst eerbiedwaardig man, dr. C. E. Van Koetsveld, te 's-Hage, hoopt 24 Mei a. s. den 80sten jaardag zijner geboorte te vieren. Zoo iemand, dan kan hy terugzien op een rijk gezegend leven. Alleen reeds door zijn eigenaardig standpunt be hoort dr. Van Koetsveld tot de hoogst merkwaardige persoonlijkheden op kerkelijk gebied. Steeds toch verhief hij zijne stem voor de waarheid en den vrede. Toen prof. Opzoomer zjjn hoogleeraarsambt aanvaardde met eene rede, die den titel droeg„De wijsbegeerte den mensch met zichzelf verzoenende", gaf dr. Yan Koetsveld eon drietal leerredenen uit, waarboven hij het opschrift plaatste: „Het geloof den mensch met zichzelf verzoenende". Niet enkel op kerkelijk gebied verwierf dr. Van Koetsveld schoone lauweren. Als letterkundige oogstte hij, door zijne „Pastorie van Mastland" en zijne „Novellen", niet weinig roem in, terwijl hij op philanthropisch gebied men denke slechts aan het gesticht voor minderjarige idioten zich met niet minder succes bewoog. Het 80ste geboortefeest van zulk een man zal niet onopgemerkt voorbijgaan. HD.) Op het zestal voor predikant bjj de Remon- strantsche gemeente te Meppel. zijn geplaatst: ds. W. M. De Vries te Dokkum, dr. H. J. Groenewe- gen te Doesburg, dr. J. Herman De Ridder te Oude-Wetering, ds. P. H. Schim v. d. Loeff te Gouda, ds. H. W. Kalff te Amersfoort, ds. E. Karei A. Horst te Lochem. Men meldt uit Apeldoorn aan het „Rott. Nbl." Hunne Majesteiten wonen, zooals u bekend is, weder sedert eenige weken op het Loo. Waar schijnlijk vertrekken de Hooge Gasten Maandag reeds naar Arolsen. Hoewel wij van de Vorste lijke personen niet veel meer bemerken, dan dat wij Hen in een rijtuig zien passeeren, Hare Majesteit de Koningin maakt dagelijks met het Prinsesje een wandelrit geeft het verkeer der hofbedienden meer levendigheid in ons dorp, want al zjjn de kleine honderd bedienden op het Loo gehuisvest, wanneer de werkzaamheden afgeloopen zijn, komen zjj zich in het dorp ontspannen. Van dezen hooren wjj zoo nu en dan eens wat er op het Loo voorvalt. Vroeger was Zijne Majesteit de Koning om eene of andere kleinigheid ieder oogen- blik minder in Zjjn humeur, doch daar wordt tegenwoordig in het geheel niet meer over gespro ken; de kinderlijke opgeruimdheid van het Priin- sesje schijnt eene weldadige uitwerking op Papa's gemoedsstemming te hebben. Ook de Koningin weet Haar Gemaal te vatten en te leiden, en wel volstrekt niet door alles toe te geven. Dit deed Zjj reeds niet als verloofde. Tijdens Hare verloving kreeg Zjj, hoewel het in den winter was, dagelijks in Arolsen een prachtigen bouquet uit de Koninklijke kassen van het Loo. Zij wist dat het Zijne Majesteit genoegen deed, wanneer zjj zich met eenige van die bloemen tooidewelnu,* op een morgen dat Zijne Majesteit minder goed gehumeurd was geweest, laat ik maar schrijven, verscheen zjj zonder bloemen. Zjjne Ma jesteit gaf hierover Zijne verwondering te kennen, doch kreeg hierop zeer fijn ten antwoord„Quand l'Orage brüle, les fleurs se cachent", de bloemen verdwijnen, wanneer do storm woedt, en dien ganschen dag droeg de Koninklijke bruid geene bloemen. Wat mjj echter aanleiding tot schrijven gegeven heeft is een gesprek, dat ik gisteren hoorde. Hare Majesteit bezocht wel een enkelen keer deze of gene woning, wanneer Zij Haren wandelrit wat ver uitstrekt; zóó wordt Zjj met de bewoners bekend. Bij een dier gelegenheden had Zjj hare belangstel ling te kennen gegeven in den toestand van eene vrouw, die een wereldburger besteld had, welke zich echter wat lang liet wachten. Het gesprek kwam op die vrouw, en eene der Hofdames zeide „De vrouw was org zenuwachtig, toen ik liet vragen naar haren welstand, want de dokter was er heden nog niet geweest." Het Prinsesje hierop invallend: „Die nare dokter, waarom komt die dan ook niet als de vrouw ziek is I" Hare Majesteit antwoordde Haar Kind lachend: „Ja, toen gjj kwaamt, wachtten de dokters reeds lang, maar dat gebeurt niet bjj alle menschen daarvoor hebben de dokters te veel te doen." „Moeder, toen ik kwam? Dachten zij dan, dat ik dadeljjk ziek zou worden?" „Wel neen, lieve, maar de ooievaar kon je onder het dragen gestooten hebben en dan kan de dokter veel beter wrijven dan iemand anders, dat weet je wel." De minister van justitie, gelet op art. 11 dei- wet op het notarisambt, zooals die bepaling is vastgesteld bjj de wet van 6 Mei 1878 (Stbl. No. 29) in verband met art. 1 van het koninklijk besluit van 4 Juni 1878 (Stbl. No. 81), heeft: lo. bepaald, dat het examen, bjj eerstgemeld artikel bedoeld, voor het jaar 1887 zal aanvangen op Vrjjdag den lsten Juli a. s. en dat zal worden gehouden te 's-Gravenhage2o. benoemdtot lid en voorzitter der staatscommissie, belast met het afnemen van gemeld examen, mr. J. Kalff, raadsheer in den Hoogen Raadtot ledenmr. A. A. De Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad; mr. M. A. Van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad; mr. H. J. Hamaker, hoogl. in de rechtsgeleerdheid aan de Rjjks-universiteit te Utrecht; F. Meyer, notaris te 's-Gravenhage; H. H. Thooft, notaris te Rotter dam; J. B. Vroom, ontv. der registratie en dom. te Alkmaar; tot plaatsverv. leden: mr. A. Telders, adv.-generaal bjj het gerechtshof te 's Gravenhage mr. B. Hulshoff Gz., subst.-offic. van justitie bjj de arr.-rechtb. te 's GravenhageP. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage; mr. M. W. F. Treub, cand.-notaris en privaat-docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdamjhr. J. A. Wichers, ontv. der registr. g. a. en dom. te Utrecht. Tot secretaris: G. A. N. T. Jansen van Afferden, comm. bij het dep. van justitie. In eene bestuursvergadering van de vereeni- ging „Het Geuldal" te Valkenburg is, onder luide en algemeene instemming, besloten om in den zomer van 1889 den vjjftigsten gedenkdag van de definitieve hereeniging van Limburg met Nederland feestelijk te herdenken. Eene commissie is benoemd om een plan der feestviering open te stellen en het feest voor te bereiden. Te Willige Langerak is op 86-jarigen leeftijd overleden de heer H. Rjjneveld, die van 1822 tot 1870 de betrekking van hoofd der openbare school aldaar vervulde. Slechts weinigen onderwijzers valt het te beurt zoovele jaren rust te mogen smaken na 48-jarigen werkkring. De gemeenteraad van Deventer heeft op voor stel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst in Drente en Overjjsel en op advies van de gezondheids-commissie de kermis onbepaald uitge steld. Eerst dan, wanneer de epidemisch-verklaring van de typhus wordt ingetrokken, kan een voorstel worden te gemoet gezien omtrent het vaststellen van den tjjd, dat er kermis zal worden gehouden. Noch het dagelijksch bestuur, noch de gemeenteraad, noch de gezondheidscommissie, zjjn van plan, om, zoo er geen besmettelijke ziekte heerscht, dit jaar geen kermis te laten houden of haar op den duur af te schaffen. Omtrent den verkoop van den Parkschouwburg te Amsterdam verneemt het „Hdbl.", dat het gebouw terstond na de veiling voor den prijs van 297,000, waarvoor het werd opgehouden, aan de tot het voorstel-Huizinga toegetreden aandeelhouders is overgegaan. Uit de opbrengst zouden de 1ste en de 2de hypotheekhouders worden afbetaald, terwijl met de volgende eene schikking zou worden aan gegaan.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1