N°, 8351. Dit nummer bestaat mi Twee Bladen. Woensdas: 11 Blei. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootcro letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren huiten de stad wordt f 0.10 berekend. Het is heden 121/, jaar geleden dat deLeidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" werd opgericht. Door eene gezellige oudejaarsavondviering werd dit feit door bestuurs-, gewone en enkele geïntrodu- coerde kunstlievende leden, gisteren herdacht, terwijl by deze gelegenheid de president en vice president, namens de gewone leden, het insigne der Vereeniging in goud ontvingen. By Koninklijk besluit is aan den controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, den heer S. C. M. Knappert, te Leiden, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Ten aanzien van de jongst gehouden vergade ring van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde zjj nog het volgende gemeld: De heer M. J. Yan Laren bracht eene teeke ning ter tafel tot verfraaiing van het plantsoen. Deze teekening bevatte slechts een gedeelte van het geheele plan, en wel de verbinding tusschen het Van-der-Werfpark en het Plantsoen. De fraaie teekening vond algemeene bewondering en op zijn verzoek werd de heer Van Laren voor de verdere bewerking van dit plan diligent verklaard, nadat de voorzitter hem den dank der vergadering voor de genomen moeite had gebracht. De secretaris, de heer F. S. Van de Pavord Smits, hield eene nabetrachting over de alge meene tentoonstelling te Amsterdam, en vroeg of het niet goed zou zjjn even nadenkend stil te staan, om te zien of wij met al die tentoonstellingen wel op den rechten weg waren. Zonder twijfel achtte spreker doze tentoonstellingen zeer drukkend voor de Vereenigingen en Maatschappijen, die ze uit schrijven en dat wel vooral op finantieel gebied. Hij deed daarom de vraag of het niet wenschelijk zou zijn dat op eene algemeene tentoonstelling slechts die planten werden toegelaten, welke door eene vooraf te benoemen commissie van degelijke deskundigen waardig gekeurd werden mede te dingen naar de prijzen, welke dan ook naar zijn inzien veel verminderd moesten worden. Hij wilde het daarheen leiden, dat het eene eer was voor de kweekers op eene algemeene tentoonstelling te mo gen mededingen. De heer Van Laren was het niet volkomen met den heer Smits eens, maar geloofde ook dat men niet zulke kostbare prijzen behoefde te geven, mits uit de jury eene commissie werd benoemd, die, nadat de beoordeeling was afgeloopen, klachten of aanmerkingen der inzenders over die beoordeeling overwoog en na die overweging eerst-het proces verbaal sloot. Door zulk een maatregel zouden even tueel door eene jury begane fouten worden hersteld en eene bekroning veel meer waarde hebben. De voorzitter achtte deze zaak van te veel belang om de discussie op dit late avonduur er over voort te zetten en beloofde het op de agenda der vol gende vergadering te zullen brengen. E. Th. W. Het Classikaal Bestuur van Arnhem heeft ds. Vethake, predikant aldaar, wegens „een er gerlijk en geruchtmakend bezwaar", voorloopig ge schorst. De vorige week werd te Rotterdam eene open bare vergadering gehouden van landbouwers en belangstellenden in den veehandel, daartoe opge roepen door eene commissie met het doel maatregelen te beramen tot herkrijging van den vrijen invoer van ons vee in Engeland. De vergadering werd bijgewoond door de voornaamste veehouders en handelaars uit verschillende streken van Zuid- Holland. De heer B. Oppenheimer leidde de vergadering en stelde de gelegenheid tot gedachtenwisseliug open, uitdrukkelijk daartoe uitnoodigende degenen, die niet mochten zijn toegedaan de vooropgestelde meening der commissie, dat met alle bereikbare middelen behoorde gestreefd te worden, om voor onzen veehandel weer in het genot te treden van den vrijen en onbelemmerden invoer in Engeland. Uit de opgewekte beraadslaging bleek, dat do vergaderden met het voorgestelde doel volkomen instemden, en meenden dat het beletsel om de belemmering in Engeland opgeheven te zien, uit sluitend bestaat in de dispensatie, welke door onze Regeering gegeven wordt tot doorvoer van Duitsche schapen, zooals uitdrukkelijk blijkt uit het antwoord der Engelsche. regeering op eene te dier zake tot haar in het Parlement gerichte interpellatie. Algemeen was men het daarover eens, dat de winsten, welke die doorvoer aan enkele Nederland sche ondernemingen en personen bezorgt, tegenover de voordeelen aan vrijen invoer in Engeland ver bonden, te luttel zijn om in aanmerking te kun nen komen. Nadat het onderwerp in alle onderdeelen was behandeld, werd met algemeene stemmen besloten, aan de commissie, die het initiatief voor deze ver gadering had genomen, op te dragen een adres te dier zake, aan den minister van binnenlandsche zaken te overhandigen, en verder geschikte maat regelen te nemen, om ondersteuning voor gemeld doel te verkrijgen van verschillende personen en corporation. Aan deze commissie werd verder overgelaten, zich voor de haar opgedragen werkzaamheden meerdere personen toe te voegen. [Ter opneming in ons vorig nommer te laat ontvangen.] By de nadere toelichting zjjner suppletoire be grooting voor 1887 in zijne memorie van antwoord, heeft de minister van binnenlandsche zaken eenige mededeelingen gedaan omtrent den finantiëelen toestand. Verband tusschen dit ontwerp en de koffieveilingen is er niet. De nadere ramingen der Handelmaat schappij stellen met het oog op den stand der prijzen van het product, de geheele opbrengst der in dit jaar te verkoopen gouvernementskoffie ruim 11,300,000 hooger dan het daarvoor in de begroo ting der middelen voor Nederlandsch-Indië aange nomen bedrag. De opbrengst der Rijksmiddelen over het 1ste kwartaal is zeer bevredigend te noemen. Alle middelen, behalve het personeel, het successie recht en de suikeraccijns brachten meer op dan in het vorige jaar, en ook met het oog op den stand der rekeningen wegens den suikeraccijns bestaat er geen reden om te verwachten dat de opbrengst dei- middelen over het geheele jaar 1887 het geraamde cijfer niet zou bereiken. Het overschot op de gewone middelen mag dus veilig op het vroeger daarvoor aangenomen bedrag van ƒ500,000 geschat worden. Het voorstel tot voorziening in eene behoorlijke woning voor 's Konings commissaris te Zwolle wordt voorloopig ingetrokken. De minister verklaart echter niet te kunnen vol doen aan den wensch om de aangevraagde sommen voor de restauratie der kerkgebouwen te Kampen en te Maastricht tot de begrooting van 1888 uit te stellen. Het voornemen is om het subsidie voor Kampen te splitsen in 4 termijnen van 5000 ieder en één van 2000; en dat voor Maastricht in 7 termijnen van 7000 ieder. Een koninklijk besluit bevat eene nieuwe rege ling ter uitvoering der wet op de grondbelasting, welke wijziging betreft het dienstvak der directe belastingen en van het kadaster. Met uitzondering van do metingen, is de uitvoering dier wet opgedragen aan controleurs, adjunct-con troleurs en surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, onder toezicht van de provin ciale inspecteurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Er zijn 19 controles der directe belastingen en van het kadaster. Hare indeeling wordt door den Koning gex-egeld. Het traktement der controleurs bedraagtvoor 3 hunner ƒ3000, voor 7 2400 en voor 9 ƒ2000 'sjaars, behalve vergoeding voor reis-, verblyf- en bureaukosten; de laatste tot het werkelijk uitge geven bedrag. Er zjjn 4 adjunct-controleurs met een traktement van ƒ1600 'sjaars. De minister van financiën bepaalt aan welke controleurs z[j worden toegevoegd. Het aantal surnumerairs wordt door den minister van financiën bepaald. Zy worden aangesteld naar den uitslag van een vergelijkend examen, volgens een door don Koning vastgesteld programma. Benoemd na de dagteekening van dit besluit, ge nieten z\j een traktement van 600 'sjaars, dat na drie jaren tot ƒ900 en na zes jaren tot ƒ1200 kan verhoogd worden. Deze bedragen strekken tevens tot grondslag voor het pensioenfonds. Dit besluit is 1 Mei in werking getreden. De in het „Hotel de Bellevue" te 's-Hage aangekomen Japansche Minister van Marine en ver dere officieren der zeemacht van dat Rjjk, brachten gisteren bezoeken aan het Technisch Bureau en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van marine. Half Juli wordt te Scheveningen verwacht de morganatische weduwe van Czaar Alexander II, Prinses Dolgourouki, met hare kinderen'een groot aantal appartementen van het Oranjehotel zijn voor de Prinses, die tot half September op de badplaats blijft, dezer dagen gehuurd. De tot kapitein benoemde 1ste luitenant Russer van het 4de reg. inf. is ingedeeld bij het 1ste reg. te Leeuwarden. De 1ste luitenant L. J. Mulder van het 2de reg. inf., is benoemd tot kapitein-intendant. Door de heeren Gebrs. Maas, reeders te Sche veningen, zal op uitgebreide schaal deelgenomen worden aan de inzending op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. By de hoofdcommissie zyn reeds antwoorden ontvangen op prysvragen. Één in het Fransch, onder het motto: „tout pour l'humanité." Te Leimuiden begint orde te komen in de aangelegenheden derNed.-Herv. kerk. De stemlysten, waarnaar eerstdaags de verschillende besturen zullen aangevuld worden, liggen ter visie. De doleerenden vergaderen nog steeds onder hun voorganger ds. F. Van Spall in eene schuur. Het geval heeft zich al voor gedaan, dat ouders hunne kinderen door hem hebben laten doopen. Dientengevolge maakte ds. Ten Bosch Zondag-ochtend van den kansel der Herv. gem. bekend, dat bedoelde ouders van hun lidmaatschap in de Ned.-Herv. kerk zyn ontzet. Naar men verneemt, keert de stoomvaart- maatschappy „Nederland" over 1886 geen dividend, en de „Koninklyke Nederlandsche Stoombootmaat- schappy" 2 pet. dividend uit. In' de resolutie van den minister van finan ciën met betrekking tot de invoering der wet tot uitbreiding van het patentrecht, wordt ook gezegd dat in de vrystellingen zyn begrepen de kuipen, persen, rollen en cylinders der vrygestelden. Aanvankelijk heeft de minister dit zoo niet inge zien, want in de memorie van toelichting word- gezegd dat het hoogst vrygestelde bedrag 6.40 zou bedragen, terwyl dat nu meermalen zeer veel hooger, ja het 3- en 4-dubbele zal beloopen. (N. R. C-)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1