feze tgourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Mei. H\ 8359. !Oira:®<ïa,|g lO Mei. oo f LEID PRIJS DEZER COURANT: Toer Leidau per 3 maandon1.10. Franc* per poetI...1.10. .Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENT IEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsmimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berokend. OSRcieole Kennlsgerlnjfen. Vergadering ran den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 12 Hoi 1887, des namiddags te twee uren. Dunton ter behandeling: 1°. Benoeming van twee leden van het Bestuur der Prac- tische Ambachtsschool, f85). 2°. Verzoek van L. P. A. Winckal om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs, voor zijn pupil E. Winckel(84). 3°. Voorstel betrekkelijk het leggen van een gedenksteen op do plaats van do Ramp. (42 en 81). 4°. Idem tot wijziging van de verordening op de markten. (295 van 1886 en 83). 5°. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887. (89). 6°. Verzoek van J. M. Scheffer, om ontslag als derde onder wijzer aan de school 3de klasse No. 3. (86). 7°. Rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1886. (82). By kon. besluit is benoomd by de dienstd. schuttery te Leiden, tot 2den luit., de heer A. H. Zahn, thans sergeant. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen ƒ310, 35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld dat de heer Oudegeest, emeritus predikant te Engelen, en zyne echtgenoote op 10 Mei hunne 60-jarige bruiloft vieren. De zes zonen van dit echtpaar zijn allen ook predikant, respectievelijk te Vucht, Engelen, Bokstel, Vljjmen, Opynen en Atjeh (laatstgenoemde thans met verlof te Leiden). Woensdag a. s., des avonds te zeven uren, zal te 'Katwijk aan Zee in het logement „de Zwaan" eene vergadering worden gehouden van de afdeeling „de beide Katwijken en Omstreken" der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visschery." Tot wethouder der gemeente Katwijk is be noemd de heer E. Kraay te Katwijk a/d Ryn. Door de Regeering zyn, in verband met aan gebrachte wijzigingen in de verschillende tot dusver aangenomen ontwerpen der Grondwetsherziening, een aantal wijzigingen voorgesteld in de additioneele artikelen. Zoo wordt o. a. nu de aangenomen formule voor de verkiesbaarheid tot lid der Eerste Kamer daarin opgenomen en bepaald dat de „hooge en gewichtige openbaro betrekkingen", die zy bekleeden moeten of bekleed moeten hebben om verkiesbaar te zyn, voor de eerste maal zullen worden aangewezen by algemeenen maatregel van bestuur, welke van kracht blijft, totdat die door eene wet wordt vervangen. Het voorstel van zoodanige wet wordt binnen twee jaren na het in werking treden der veranderingen van do Grondwet by de Staten-Generaal ingediend. Ook is eene nieuwe bepaling toegevoegd, luidende De Koning is bevoegd den tekst der herziene Grond wet bekend te doen maken en daarby in de artikelen, welke naar een ander artikel verwijzen, de veran deringen van nummers aan te brengen, welke noodig blijken te zyn. De Tweede Kamer heeft heden de discussie voortgezet over de artikelen omtrent de benoemingen voor den Hoogen Raad en het daarop betrekking hebbende amendoment-Greove om de voordrachten door do Kamer te doen vervallen. Het amendement werd bestreden door de heeren Van Houten en De Ranitz, maar gesteund door de heeren Blussé, Yan Baar, Nyonbeek en Lohman. De Regeering liet de beslissing aan de Kamer over. Morgen voortzetting. 1-Iet incompleet aan kader bij de corpsen infan terie bestond op 1 Mei uit 142 korporaals, terwyl er toen 72 sergeants-tit. en 226 korporaals aan wezig waren, geschikt ter bevordering tot sergeant of fourior. In de „Volkszaal Emmanuel" (Gerard Dou- straat) is gisteren te Amsterdam voor het eerst eene brigade van het Engelsche „Leger des Heils" opgetreden. Er werd een viertal godstdienstige oefeningen gehouden, telkens bijgewoond door een paar hon derd personen, doch niet uit die klasse der maat schappij, tot welke het leger zich bij voorkeur wendt. Gelukkig kennen wy trouwens in onze hoofdstad en hier te lande niet de armzalige buur- ten, welke bijv. het East-End van Londen zulk eene treurige vermaardheid geven. De zaal was te Amsterdam telkens gevuld met nieuwsgierigen. De samenkomsten werden geoperd met eene korte toespraak en een gebed, alles in het Nederlandsch. Onder begeleiding van viool werden vervolgens stichtelijke liederen gezongen op eenvoudige en aangenamo wyze, zoodat de ge- heele vergadering heel spoedig het refrein kon meezingen. De liederen zelf werden in een klein, net gedrukt tekstboekje tegen vijf cents te koop aangeboden. De volkszaal, uitwendig met het wapen van het leger des heils voorzien, was van binnen behangen met rood doek, waarop in duidelijke, witte letters stichtelijke spreuken stonden. De kleeding van de leiders der oefeningen be staat uit eene blauwe broek en jas met rood vest. Op de kraag staat een of ander teeken als S(aved) S(inner), gered zondaar. (Hbl.) De administratio der Duitsche Rykspost heeft aan de Belgische regeering haar besluit medege deeld om, te beginnen met 1 Juni a. s., wegens den gebrekkigen postdienst, de mail naar Engeland, welke tot dusverre over Ostende verzonden werd, gedeel telijk over de lyn Vlissingen Quoensborough te verzenden. (N. R. C.) Door vele ingezetenen van Ruhrort is een adres verzonden naar onzen minister van buiten- landsche zaken, waarin zij verzoeken dat te Ruhrort een Nederlandsch vice-consulaat worde gevestigd. Het adres is onderteekend door ongeveer 100 Neder landers, die te Ruhrort wonen, en elders huizende schippers, die geregeld de stad bezoeken. Ofschoon de haven van Ruhrort elk jaar door ongeveer 15,000 Nederlandsche schepen wordt aangodaan, moet men zich, wanneer het noodig is, steeds richten tot den Nedorlandschen consul to Keulen. Daarom wenschen d© schippers, dat te Ruhrort een Nederlandsch vice-consulaat worde gevestigd. De internationale stoomtramlijn Breskens Maldeghem is Zaterdag geopend. By het banket te dier gelegenheid op het Raadhuis te Aardenburg gegeven, bracht baron 't Kindt De Roodenbeke, vice- voorzitter van den Belgischen Senaat, een dronk uit op Koning Willem III. Onze minister van buitenlandscho zaken bracht een heildronk uit op Koning Leopold II en deelde mede dat de heer Derote, chef der afdeeling van het Belgische ministerie van openbare werken, door den Koning der Nederlanden tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw was benoemd, welke benoeming in do Staatscourant van heden wordt bevestigd. Voorts werden er dronken uitgebracht door den heer Gerritsen, gedelegeerde dor nieuwe Maat schappij, op den Nederlandschen gezant te Brussel en den minister van buitenlandsche zaken; door dezen minister op de welvaart en glorie van Zee land, enz. Tot laat in den namiddag bleef men byeen. Het Indische blad „De Telefoon" heeft een „eenvoudig middel" bedacht om den Atjeh oorlog spoedig ten einde te brengen. Het wil oenen guerre a outrance zien voeren tegen de Atjehers, maar niet met Europeesche troepen, doch met een paar duizend man Alfoersche hulptroepen, die van de sultans van Ternate en Tidor zouden moeten aan gevraagd worden. Die Alfoersche benden zouden tegen de Atjehers oorlog moeien voeren op hunne wijze, dat is: zonder iets of iemand te ontzien, elke weerstrevende kampong te vernielen en te verbranden, en een ieder, die zich tegen hen mocht verzetten, af te maken. Het blad voegt er by, dat 1000 Alfoeren meer in Atjeh kunnen uitrichten dan 10,000 man van de beste Europeesche troepen. Volgens ontvangen telegram van Java is de heer J. C. Th. Kroesen benoemd tot resident van Tagal. De „Heilige Familie," Zondagsblad voor het Katholieke huisgezin, en het „St.-Josephsblad," weekblad voor H. Familiën, Katholieke Vereeni- gingen en Huisgezinnen, hebben ieder eene inschrij ving geopend voor een feestgeschenk, dat door de H. Familiën van Nederland aan Z. H. den Paus op zyn gouden priesterfeest zal worden aangeboden. Het eerstgenoemde weekblad, het eigenlyke orgaan der H. Familiën, heeft reeds van zijne lezers eene som van 3426 bijeengebracht, terwijl het jongere blad 387.27 heeft ontvangen. Door den Paus is benoemd tot proost van het kathedraal Kapittel van St.-Jan te 's-Hertogen- bosch, de heer A. J. F. Mutsaers, kan. theol. en president aan het seminarium te Haaren, en tot kanunnik theologaal van datzelfde kapittel de heer W. H. Van Gennip, professor van de dogmatiek en het kerkelijk recht aan voornoemd seminarium. Het stoomschip „Oranje-Nassau" arriveerde 30 April van Amsterdam te Paramaribo en 8 Mei te Trinidad; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 7 Mei; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerdo 8 dezer Gibraltar; de „Prins Maurits" vertrok 26 April van Paramaribo naar Amsterdam de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amster dam, passeerde Dungeness 9 Mei 3 u. vm.; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 8 Mei; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 8 Mei Dover; de „W. A. Scholten" vertrok 7 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 10 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw». Heden in den vroegen morgen om streeks halfvyf kondigde het gebruikelijk alarm aan dat hier ter stede brand was uitgebroken. Ditmaal was de Langebrug het doel der vlug aanrukkende spuiten en het perceel, bewoond door den heer S., boekbinder, het punt, waarop de waterstralen hoofd zakelijk gericht werden, het eerst verstrekt, door de Wolsteeg heen, uit de brandkraan van het stadhuis, en daarna door de spuit der weesburgers met behulp van de gasten van spuit No. 1. Dit loffelijk, gezamenlijk werken was ditmaal hieruit te verklaren, dat de slangen van beide spuiten, aangezien het terrein des onheils op belang rijken afstand van het water was gelegen, afzonder lijk te kort waren om watervoorraad op te doen en alzoo slechts door aanhechting eene voldoende lengte verkregen kon worden. Dit vereenigen van slangen zal nu wel eene verdeeling der premie ten gevolge hebben. Ook de stoomspuit was aanwezig, doch behoefde geen water te geven. Wel echter kwam ook de brand kraan voor de nabijgelegen Petruskerk goed te pas. De brand, welke eerst een uitslaande was, nam weldra het karakter aan van een hevigen binnen brand, zoodat men niets zag dan dikke, zwarte rookwolken. Voor nieuwsgierigen was de plaats, waar het vuur vernieling aanbracht, niet gunstig gelegen; immers, men was, ook door het afzetten van het terrein door de politie en do schutterij, genoodzaakt steeds „dwars te kijken". Eindelijk, omstreeks zes uren, was de brand-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1