Dertien duizend cokeswerkers te Connellsville, district Pennsylvania, hebben den arbeid gestaakt, om eene loonsverhooging van 12'/a pet. te verkrijgen. Het geheele district staat daardoor stil. Men verwacht dat do strike lang zal duren. De werkgevers willen niet toegeven. In Zuid-Wostolijk Duitschland heb- ben hevige hagelstormen gewoed, die grooto schade aan do wijngaarden en vruchtboomen hebben toe gebracht. To Tar a scon heeft een agent van politie eene vrouw, die weigerde met hom te trou wen, mot eene revolver doodgeschoten en daarna zich zeiven van het leven beroofd. De stoomboot „Ajaccio" van de Trans- atlantische maatschappi), welke den postdienst waar neemt tusschen Cette en Algiers, liep gisteren in den vroegen ochtend op de „Asie" nabij Barcelona, van de maatschappij Fraissinet te Marseille. De „Asie" zonk onmiddellijk en de „Ajaccio" nam de bemanning en een deel der passagiers op en bracht ze naar Port-Vendres. Het aantal der omgekomenen is nog niet bekend. Nog wordt melding gemaakt van de schipbreuk der „John Knox," eene Engelsche boot van Glasgow naar Montreal, die 1 Mei in het Zuidwest-Eiland Kanaal ten gronde ging en waarbij 30 personen het leven verloren. Het stoomschip geraakte bij een dikken mist en stormweder op do riffen bij den ingang van het kanaal, toegang verleenende naar de haven. Binnen een half uur was het go- heel wrak, 400 yard van land, en zonk het met de geheele bemanning, daar van land door den storm geen bijstand verleend kon worden. De lijken van den gezagvoerder en vijftien man der equipago zijn reeds aangedreven. Yan de 12 anderen, die zich aan boord bevonden, zijn de lijken nog niet gevonden. De s e r g e a n t - m a j o o r L o b s i o n h e e f t zich te Metz Donderdag-middag in de Koning- Joliann kazerne doodgeschoten. Hy had zich aan de monding van een stuk veldgeschut vastgebonden, zoodat de stukken van zijn lichaam byna niet moer byeen gezocht konden worden. De daad moet be gaan zyn uit vrees voor straf. Lob3ien was een geboren SleeswykHolsteiner, 28 jaren oud en ongehuwd. Een werkman, Jean Vandenberg, die gisterochtend de rue de Chóne te Brussel over ging, bemerkte eene flesch, welke tegen den muur van het Athaneum stond. Hy nam die op en ont kurkte zo, maar zóó onhandig, dat de vloeistof, welke ze inhield, nl. vitriool, er uit liep en wel over hem heen. Terstond slaakte hy kreten van smart: hy werd deeriyk gepy'nigd. De arme drommel werd in beklagenswaardigen toestand naar het gast huis te St.-Pierre vervoerd. Het onderzoek door de politie ingesteld bracht tot heden nog niet aan het licht, wie het zonderlinge denkbeeld gehad heeft die flesch met het gevaariyke vocht daar te plaatsen en dus ook niet met welk doel dit is geschied. Eene vroeseiyke ontploffing van myngas heeft plaats gehad in de kolenmyn Nanaimo op Vancouver-eiland. Honderdvyftig werklieden zyn levend begraven. Het is onmogeiyk iets tot hunne redding te doen, daar do myn in vlammen staat. Yolgens een later bericht zyn 12 mannen go- vonden, sommigen dood, de meesten in hopeloozen toestand. By eene ontploffing in eene tunnel te Birmingham (Alabama) zyn 12 negers omgekomen. Te Ma les herbes (Frankrp) heeft een bankier, Suleau, zich door verdrinking van het leven beroofd. Hy was reeds 35 jaren bankier, ge noot het volste vertrouwen en betaalde 15 pCt. rente. Het tekort wordt geschat op vyf millioen franken; er zyn slachtoffers die 50- a 60-duizend franken hierdoor verliezen. De bankier Dujardin te Nemours, van de Es- compto-bank, is sinds 12 April verdwenen, en 3inds dien datum is de bank gesloten geweest. Het passief wordt geschat op 7- a 8-honderdduizend franken, waarvan 360,000 behoorden aan de stad Nemours. De volgende anekdote wordt nopens den prins-regent Luitpold van Beiereu verteldDo prins maakt dikwyis in burgerkleeding eene wan deling door Munchen. Dezer dagen bevond zich op een dezer uitstapjes achter hem een overste der infanterie. Deze zag dat een soldaat dicht by den prins was, en dezen wol strak aanzag, maar niet salueerde, waarom de overste hem met de hand wilde duideiyk maken dat hy de honneurs moest maken. De soldaat begreep den overste echter ver keerd en hield den regent staande met de woorden „He, wacht eens even mynheer, do overste moot u iets zeggen!" ax'.r F" rüiuiirjjlt. In den brief, welko de bladen van Lamoureux openbaar maken en waarbij deze afziet van verdere opvoeringen van „Lohengrin" te Parys, heet het: „Het is myne zaak niet de manifestatiën te ken schetsen, welke zyn gedaan, trots de ontvangst, welke de pors en het publiek aan het werk hebben bereid, dat ik, my zelve in de waagschaal stel lende, op de plankon in Frankryk heb gebracht. Op gronden van ernstigen aard zie ik thans af van verdero opvoeringen, in het bewustzyn dat ik enkel als kunstenaar hob gehandeld en met de overtuiging dat alle waardige mannen my hun by val zullon schonken." Lamoureux wil nu, zoo goed als zeker, „Lohen grin" met zyn tegenwoordigen troep te Genève, Brussel en Londen gaan opvoeren. Heden of morgen zal hieromtrent nader worden beslist. De verdere opvoeringen werden niet door de regeering verboden, doch Lamoureux wil niet tot straatgevechten aanleiding geven en de bezoekers zyner voorstellingen niet aan beleedigingen bloot stellen. De „Tomps" deelt mede dat de minister Goblet zelf van plan was de opvoeringen te doen door gaan, terwyl hy dan krachtige maatregelen zou nemen om verdere wanordelykheden te onderdruk ken De „Banque de Paris et des Pays-Bas" keert over 1886 een dividend van 35 fr. uit. De syndicale kamer der fondsenhouders te Parys heeft bekend gemaakt dat, te beginnen mot 9 Mei, allo vreemde waarden, waarvoor het deci maalstelsel nog niet in gebruik was, moeten wor den genoteerd in franken en centimes. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft gis teren by eerste lezing hot wetsontwerp aangenomen, betreffende hot heffen van invoerrechten op slacht vee on vleesch, te wetenossen 5 centimes, koeien en vaarzen 3 centimes per KG.; schapen 2'/, fr:, lammeren 1'/, fr. per stuk; droog vleesch 15 cen times per KG. De „Moniteur Beige" bevat oen koninkiyk be sluit, waarby de onafhankeiyke Congo-staat wordt gemaehtigd, in België eene premieleening uit te geven tot een bedrag van 150 millioen franken. De afgevaardigde van Metz, Antoine, is van Brussel naar Luxemburg vertrokken, waar zyne familie zich bevindt. Hy zal vervolgens eene lange reis door Frankryk maken en zich dan waarscbyniyk voorgoed te Brussel vestigen. Oroot-BrltaulBk Lord Onslow zeide gisteravond in het Hoogerhuis dat het in de „Standard" voorkomend bericht over de Kolonialo Conferentie in hoofdtrekken de zaken juist voorstelt, maar toch in enkele belangryke onderdeelen onnauwkeurig is, en daarby zóó on volledig, dat het een vorkeerden indruk over de besluiten betreffende eenige der gewichtigste onder werpen maakt. Met betrekking tot de regeerings- voorstellen over de Nieuwe Hebriden werd algemeen do geneigdheid uitgesproken, zich by de handelwyze der regeering als bevredigend neer te leggen. (In bedoeld artikel van de „Standard" worden de verschillende onderwerpen vermeld, waarmede de Conferentie zich bezig hièld, als: de verdediging der verschillende Britsche koloniën, de verbetering der maildiensten; de quaestie der Nieuwe Hebri den, enz.] Sir Richard Cross, minister voor Indië, deelde mede dat bij een telegram van lord Dufferin hoeft ontvangem. waarin wordt gemeld dat geen gevech ten in den omtrek van den Khyber-pas geleverd zyn. By het gevecht op 12 April tusschen de troepen van den Emir en stammen van Hopeckland schryven boide partyen zich de overwinning toe. Er bestaat geen grond te gelooven, dat de Emir zich niet zou kunnen staande houden. De „Britsh and Foreign Bible Society" ver spreidde in 1886 3,932,628 bybels en traktaatjes. Bpanje. De koningin-regentes van Spanje keerde na eene revue te Madrid te paard naar haar paleis terug. Op haar weg werden bloemen gestrooideen rInker kwam tegen het paard aan, dat daarvan schrikte en geweldig begon te steigeren. Gelukkig is de koningin eene goede rijdster en er hadden geen ongelukkeu plaats. Ook Spanje heeft, in navolging van Italië, be- sloton zich aan de Roode Zee te vestigen. Do Spaan- scho regeering heeft op korten afstand van Mas- sowah van inboorlingen oene strook gronds gekocht, waar zy een haven zullen stichten. De Madridsche bladen vestigen de aandacht der Regeering op den toestand van Cuba, welke volgens ontvangen berichten gansch niet gunstig is. De oogst is mislukt; de suikeropbrengst is 200,000 ton beneden die van het vorige en die dei- douane meer dan 2 millioen fr. minder. De bladen verlangen spoedige en afdoende maatregelen. Bnriand. Aan de „Times" wordt uit St.-Petersburg ge seind, dat het nihilisten-proces het bestaan van vier revolutionnaire centra aan het licht heeft gebracht, nl. te St.-Petersburg, te "Wilna, in Siberië, te Kieff of te Charkoff. Alle beschuldigden hebben bekend, maar geweigerd eenigen medeplichtige to noemen. De czaar zal, twee personen uitgezonderd, allen kwytschelding der doodstraf verleenen. De onderhandelingen over de Afgiiaansche grensregeling zullen waarschyniyk gestaakt worden, daar de Russische militaire partij in de hoogste kringen veld wint. Tm-ltije. Het is, naar uit Konstantinopel wordt gemeld, niet juist dat de Porte er in heeft toegestemd, de ontruiming van Egypte door de Engelschon nog 3 jaren uit te stellen. De Porte handhaaft haar eisch dat het land binnen 18 maanden worde ontruimd. De opstand op Creta heet weder geheel gedempt te zyn. Yolgens bericht uit Konstantinopel bepaalde alles zich tot eenige ongeregeldheden in het dorp Alican by de stad Canea. Aldaar was een moord gepleegd op een Muzelman en de drie Christenen die, als verdacht aan medeplichtigheid daaraan, in hechtenis waren genomen, werden, terwyl men hen vervoerde, door eenige Muzelmannen gekwetst. Ook deze laatsten werden in hechtenis genomen. De officieuze depeche, welke een en ander meldt, voegt er by dat de zaak volstrekt geen politiek karakter heeft en de ordo geheel hersteld is. Bulgarije. De verjaardag van de troonsbeklimming van prins Alexander van Bulgarye is den 29sten April te Sofia door het houden eener parade en andere feesteiykheden herdacht. Ofschoon de regeoring de herdenking van dien dag afried, werd toch de stad met vlaggen versierd en vierde de bevolking op verschillende wyzen den dag als een n. tionalen feestdag. De „Standard" verneemt uit St.-Petersburg, dat in officieele kringen wordt verzekerd dat de positie van het Bulgaarsche regentschap uiterst kritiek is en, ten gevolge van het mislukken dei- onderhandelingen over eene leening, het aftreden dor regenten aanstaande is. Men meldt echter uit Sofia, dd. 5 Mei, dat een comité van Engelsche kapitalisten de onderhande lingen met het regentschap heeft horvat, tot het sluiten eener leening. /ui<l-Afrika. Transvaal. De deze week ontvangen mailbe richten uit Pretoria loopen tot 4 April. Hoezeer de goudvelden op den bloei der hoofdstad terugwerken, blykt uit het volgende bericht der „Volksstem": „Het aanbouwen van nieuwe huizen, kantoren, winkels enz. neemt te Pretoria dag voor dag toe. In elke straat kan men de werklieden bozig zieu on wanneer men gedurende drie weken of eene maand eon zeker gedeelte van de stad niet bezocht heeft, ziet men plotseling gebouwen, die men te voren nooit heeft opgemerkt. Men is dan ook al reeds begonnen met aan de overzyde van de Aapjes rivier erven uit te meten. Het behoeft nauwelyks gezegd te worden, dat de ambachtslieden de han den vol werk hebben en er zelfs gebrek aan werk krachten bestaat; vooral aan metselaars is groot gebrek." Kaapkolonie. Tot dusver werd by hot examen voor den civielen dienst in de Kaapkolonie kennis van het Hollandsch wel als iets behandeld, dat tot aanbeveling strekte, maar toch op gelyken voet gesteld met kennis van Fransch, Duitsch of Kaffersch. Thans is er bepaald, dat elke candidaat, te beginnen met het volgende jaar, in een mondeling examen bewyzen moet, dat hij genoeg Hollandsch spreken kan voor hetgeen in een magistraatshof of het kantoor van den civielen commissaris gevorderd wordt, en in een schriftelyk, dat hy vertalingen uit het Hollandsch in het Engelsch en omgekeerd kan leveren.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6