„Het is byna alles wat ik heb," was my n antwoord. Hy prevelde iets en ging weg. Ik was geheel van streek, zoo bang was ik, en toch schaamde ik my voor my zelve, want wat voor reden had ik om zoo ongerust te zyn? Ik ging Cateauinhet tuinhuis opzoeken. „Cateau", vroeg ik, „hebt ge er iets tegen iemand by u te hebben? Ik vind het niets gezellig om zoo alleen te zyn." „Dat kan ik my begrypen, arm kind," zeide zy. „Kom hier wat by me zitten. Wat ben ik toch zorgeloos 1" Ik vertelde haar met een paar woorden hoe vor schrikt ik was van den bedelaar. Zy glimlachte even en zeide: „Madelaine, gy zyt een gansje, gy schrikt nog eens van uw eigen schaduw." (Wordt vervolgd.) te willen omloopen. Gemengd Nieuw» Op de eerste te Rynsburg gehouden tulpenveiling van Vrydag werden over het alge meen goede pryzen besteed. Goed te veld staande bloemen vooral liepen hooger dan het voorgaande jaar, enkele zelfs tegen aanzienlijke pryzen. Jammer maar, dat vele bedden, wat uiterlijk aanzien betrof, veel te wenschen overlieten, hetgeen op de pryzen natuurlijk van invloed was. Vanwege den Nederlandschen Stu- denten-Roeibond zal op Zondag 22 dezer te Haarlem een roeiwedstryd gehouden worden. Door wijlen den heer G. Van Alphen, onlangs te Breda overleden, zyn aan het Oudevrou wenhuis, waarvan hy penningmeester was, eene bouwhoeve en eenige bunders land vermaakt, en aan het R.-K, Burgerweeshuis, waarvan hy regent was, een kapitaal, uit de rente waarvan den wees kinderen jaarlijks een genoeglijke feestdag zal wor den bereid. Hen meldt uit Purmerend: Donder dag morgen sloeg de bliksem in de boerenwoning bewoond door K. Van Twisk te Wyde-Wormer. Vier koeien werden in den stal gedood. Het huis werd sterk beschadigd, doch de bewoners kregen geen letsel. Ook is te Ruurloo eene landbouwerswoning ge heel afgebrand, waarbij drie koeien in de vlammen omgekomen zyn. De oorzaak van den brand is on bekend. Men schrijft aan de „Haarl. Crt." uit Zeist, dd. 6 Mei: Gisteravond omstreeks 10 uren werd hier eene fraaie b ij m a a n (halo) waargenomen. Het donkerpaarse cirkel segment boven de maan en het lichtbeeld van dit hemellichaam rechts daar onder waren wel waard geweest de aandacht van meer deskundigen dan uw berichtgever te trekken. Dit luchtverschijnsel komt in het hooge Noorden veelvuldiger voor en heeft zijn oorsprong in door het luchtruim zwevende ijsdeeltjes, welke het maanlicht weerspiegelen. Dus nog geene kachels weggenomen 1 Een gruwelijke zelfmoord heeft te Kerkrade (Limburg) iedereen met afgrijzen vervuld. Een zekere Ch. Gernstein, arbeider in de kolenmyn, gehuwd en vader van 5 kinderen, heeft zich door middel van eene dynamietpatroon van het leven beroofd. Naar het gerucht loopt, zou hij de patroon op z\jn buik hebben gelegd en daarna hebben aan gestoken. Vreeselyk was de knal en de uitwerking verschrikkelijk. Het onderlijf van den ongelukkige was totaal verbrijzeldeene hand werd op eenigen afstand teruggevondeneen oog werd hem uit geslagen, terwijl hier en daar stukken vleesch verspreid lagen. Toen men op de nootlottige plek kwam, vertoonde de rampzalige zelfmoordenaar niets meer dan eene vormlooze massa bloedend vleesch. Naar de „Indépendance" meldt, deed de man de daad, omdat de directie der mijn waar hy werkte, hem een klein voorschot geweigerd had. Een moordaanslag en een zelfmoord hebben in de Ruppinerstraat te Berlijn plaats gehad. Zekere arbeider H. had een jong meisje, L. genaamd, reeds meermalen verzocht, liefdesbetrekking met hem aan te knoopen om later met wederzydsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Den 29sten April kreeg H. eene besliste weigering. Hoewel hevig vertoornd, liet hy haar echter niets merken. Den lsten Mei ontmoette hy L. in de woning van zyn broeder. Men sprak eerst over koetjes en kalfjes. Plotseling haalde H. een met een blauwachtig en sterk riekend vocht govuld fleselije te voorschijn, dronk er de helft uit en reikte het L. over met de woorden„Drink maar, het is geen vergift." Het meisje dronk niet, maar ging, door H. op den voet gevolgd, naar huis. Daar aangokomen verzocht li ij haar een straatje met hem Toen zy dit weigerde, haalde H. een tweeloops- pistool te voorschijn, loste een schot op haar, waar door zy aan den linker-bovenarm'verwond werd en bewusteloos nederviel. Onmiddellijk daarop door schoot H. zich zelf. Bjj de vervolging der personen, die terecht staan wegens den aanslag op het leven van den czaar, trekt hot de aandacht dat allen erkennen schuldig te zijn. Overtuiging deed hen handelen. Zij erkennen voorts medeplichtigen te hebben, maar weigeren ten stelligste die te noemen. Zy doen mede hun uiterste best om te doen uitkomen dat geheel hun handelwijze rust op nihilistischen grond slag en willen daardoor blijkbaar voorkomen dat men, met het oog op enkele Polen die onder hen zyn, aan Poolsche intriges zal denken. De grootst mogelijke energie wordt aan den dag gelegd. Een enkel staaltje uit het getuigenverhoor volge hier: Een der getuigen, student, heeft indertijd de gouden medaille van verdienste verworven. Op de vraag of hjj het dynamiet in de bommen had gedaan, luidde het antwoord „.Ja, dat heb ik gedaan." „Stonden de gevolgen der zaak u volkomen dui delijk voor den geest?" „Natuurlijk, anders zou ik het niet gedaan hebben." „Hebt gij medeplichtigen gehad?" „Ja, maar ik zal ze nimmer verraden." „Een van uw vrienden en medeplichtigen is naar het buitenland ontsnapt gelijk gy weet. Hoe is hy aan de middelen daartoe gekomen?" „Ik heb ze hem verschaft; ik verkocht myn gou den medaille." „En waarom zijt gij niet met hem gevlucht?" „Dat moet ieder voor zichzelf weten. Ik wilde niet vluchten. Liever wil ik sterven voor de zaak, die ik voorsta." Vergaderinsr Bouwkunst. De 144ste vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft de rij der gewone bijeenkomsten voor dit seizoen in het Nut besloten. Nadat do kunst beschouwing van het uitgebreide en fraaie plaat werk „Die Bauhütto", daartoe beschikbaar gesteld door den voorzitter, had plaats gehad en toen de- notulen der vorige gewone en ook die der buiten gewone vergadering door den secretaris, den heer P. G. Lancel, waren voorgelezen en op voorstel des voorzitters met acclamatie waren goedgekeurd; achtte de heer Planjer zich geroepen nogmaals eenige woorden te spreken over het onderwerp; desinfectie-oven." Genoemde heer maakte de opmer king of niet van de afdeeling een voorstel kon uit gaan, ten einde het gemeente-bestuur te bewegen, de stad onzer inwoning van zulk een oven te voorzien. Eene gevoelige snaar was nu zichtbaar aangeroerd en menig woord werd gewisseld. De heer Mulder meende dat zulk een voorstel behoorde uit te gaan van genees- en niet van bouwkundigen, waarop de heer Planjer antwoordde dat de heer Symons dan niet voor de leden van deze vereeniging, maar voor genoemde deskundigon had moeten optreden. Do heer Verhoog vond de plaats uitstekend, waar de heer Symons het woord had gevoerd, doch voegde er tevens by (en het bleek dat hy te dezen opzichte de tolk van alle aanwezigen was) dat don heeren doctoren en anderen deskundigen gelegenheid was gegeven den heer Symons te hooren, van welke schoone aanbieding zy evenwel, waarom was niet uist bekend, geen gebruik maakten. "Wel was de commissie van fabricage tegenwoordig. Toen eindelyk de discussie hierover was afge- loopen, werd overgegaan tot de mededeeling omtrent het opruimen van den duiker in den Ouden Singel by de Volmolengracht. De heer De Vrind, aannemer van dit werk, toonde een steen van dit hechte metselwerk, dat in het jaar 1591 werd vervaardigd; tevens deelde dezelfde heer een plan mede, dat echter nog niet in toepassing werd gebracht, en ook de wyze, waarop nu gebroken werd of beter gezegd, waarmede men hoopte te zullen breken, want de pogingen daartoe bleven tot nu toe zonder resultaat. De heer Mulder bracht, althans zyns insziens, eenige verbetering in het besproken toestel aan en hierop werd de gedachtenwisseling zóó levendig, dat ze meer het karakter van een onderling, vry luid discours verkreeg. Den voorzitter mocht het evenwel na eenig wachten gelukken weer de noodige stilte te verkrijgen, welke hij gebruil^e om den heer De Vrind voor zijne mededeelingen te bedanken. Tevens zy nog opgemerkt dat ook de heer Van der Kamp ZIT een denkbeeld bij zich omdroeg, hetgeen ever trots don aandrang der medeleden om het te baren, als hermetisch in hem besloten bleef omdat hij geen aannemer van het werk was Nu deed de secretaris voorlezing van de vraag der afdeeling, welke luidt: „Een out» van een gevel voor een heerenhui breedte van den gevel is bepaald op 8 M. De van de verdieping geiykstraats ligt 50 cM. de straat, vervolgens is de bovenkant der verdieping 4.20 M. en voor de tweede verdiei 3.80 M. Men verlangt eene opstandteekening, 1 a 50 en eene doorsnee-teekening, schaal l De styl is vrygelaten. Do teekeningen in lynen uit te voeren, geschikt voor photolithoi phische reproductie. Als prys wordt uitgeloofd het ter bekroning waardig gekeurde ontwerp getuigschrift der afdeeling en 25 gulden, het daarop volgendehet getuigschrift en 10 gul, Algemeene bepalingen Art. 1. De medewerking aan deze prysvraa; alleen voor leden der afdeeling opengesteld. Art. 2. Alle ontwerpen moeten vóór of o: Dec. 1887 worden ingezonden aan den secrelai Art. 3. Alle stukken moeten met een m geteekend zijn en vergezeld gaan van een bevattende den naam van den ontwerper. Art. 4. De ingezonden ontwerpen worden handen gesteld van de jury, welke bestaat uit bestuur der afdeeling, bijgestaan door de D. E. C. Knuttel en J. Roem. De heer Jesse vroeg of het niet wensct zoude zyn om voor de volledigheid ook de indee der kamers er by te laten schetsen, hetgeen wel ter wille van de betreltkelyk geringe belooi niet zal geëischt worden. Daarna was aan de orde het benoemen vaa vaardigden voor de op 25 en 26 Mei te bon vergadering en voor de September-byeenkoma Amsterdam. Het bestuur stelde aan de vergade voor de heeren Lancel en Roem en voor de bij komst de heeren Van Driel en Van Ruyven, ter voor plaatsvervangende leden achtereenvolgen heeren Van Achterberg, De Koning, Van dor K en Mulder werden aanbevolen. Al deze heeret leden zyn èn van de Afdeeling èn van de II schappy, namen, de heer Roem voorwaardelijk benoeming, met welke allen zich konden eenigen, aan. De heer Lancel bracht in herinnering dat Ir volgens rooster aan de beurt lag om als vergt plaats te dienen voor de volgende vergadering Maatsehappy en vroeg of Leiden die leden kon vangen, hetgeen met het oog op de groot) toestemmend werd beantwoord. Ten slotte deelde het bestuur by monde va voorzitter mede dat de leden dezen zomer tves uitstapje zouden maken en dat als doel door bestuur werden voorgesteld de steden Arnltói Utrecht, waarvan nu by stemming de eerstepl: werd gekozen, en tevens dat in de bus gevet was de vraag: „Wanneer een nieuw boiv voor de raming van den architect wordt a nomen, doch het blykt dat het werk 50>®/0 kost, welke meerdere kosten door verschil) omstandigheden veroorzaakt, min of meerdooi architect hadden voorkomen kunnen worden, welk bedrag mag dan de architect volgens en billykheid zyne provisie berekenen?' Met het oog op het gevorderde late uur va zal deze vraag eerst in de volgende vergal) behandeld "worden, en na den leden veel weit goede verdiensten te hebben toegewenscht en bedankt te hebben voor hunne betrekkelijk goede opkomst, wanneer men die vergelijk! vergaderingen van andere afdeelingen, sloot dei zitter de samenkomst. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Garfrfn WEEK van 24 tot 30 April. Datum. Uur. Aantal. Gemidde) dt Stand'raari 24 April. 7. 8.45 7 16.9 f 25 7. 9.— 7 17.0 26 7. 9.15 8 17.2 27 7. 9.— 7 17.0 28 7. 9.— 8 16.8 29 7. 9.15 8 16.7 30 7. 9.15 8 16.8 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's U Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16' enz. Star.daardkaarseu, waarvan elke kaars 20 grai" grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10