Zaterdaa; V IMei I». 8348. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Yoor leiden per 3 maanden1.10. France per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met gunstig ge volg afgelegd het candidaats-examen in de rechts wetenschap door den heer D. Jacobson, dat in de godgeleerdheid (1ste ged.) door den heer F. C. A. Pantekoekhet doctoraal examen in de rechtsweten schap door de heeren P. Buijs en Th. Evekink en dat in de geneeskunde door den heer H. Van Bommel van Vloten. In het einde dos vorigen jaars noodigde de Leidsche Studenten-Vereeniging tot Vrijwillige Oefe ning in den Wapenhandel „Pro Patria" de ver schillende scherpschutters corpsen en weerbaarheids- vereenigingen in ons vaderland voorloopig uit tot deelneming aan den nationalen schietwedstrijd ter viering van het 20-jarig bestaan der vereeniging, te houden op het schietterrein der dd. schutterij te 's-Gravenhage, op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. In afwachting van het verschijnen van den offi- ciëelen Gids, heeft het bestuur hun thans het voor loopig programma voor dezen wedstrijd toegezonden. Kan in dit programma alsnog niet worden opge nomen de corpswedstrijd tusschen de corpsen van het leger en de normaal-schietschool, omdat de minister van oorlog bezwaar maakte tegen de uit- noodiging dier corpsen op grond eener reeds te voren door hem aangenomen uitnoodiging voor een nationalen schietwedstrijd van het centraal-comité van den Nederlandschen weerbaarheidsbond, het be stuur van „Pro Patria" koestert de hoop, dat, nu laatstgenoemd concours, na de besluiten van de op 4 April jl. gehouden vergadering van den Bond, zoo al niet twijfelachtig is, dan toch zeker uitstel zal leiden, de officiëele gids toch nog met dezen zoo gewenschten corpswedstrijd moge prijken. Naar aanleiding der aanschrijving van den minister van oorlog, waarvan wij in ons nommer van 22 April 11. melding maakten, hebben van de twee bataljons van het 4de regiment infanterie alhier twee korporaals met goed gevolg examen afgelegd en zullen deze dientengevolge eerstdaags als sergeant overgaan by het leger in Nederlandsch- Indië. In het bovenlokaal der Stadszaal had gister avond eene samenkomst plaats van belangstellenden in de op te richten Leidsche afdeeling van de St.-Jozefs-gezellen-vereeniging in Nederland, bij welke gelegenheid jhr. H. C. J. M. Van Nispen tot Sevenaer als centraal-president eenige mededeelingen deed over den aard en het doel van genoemde Vereeniging. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burge meester, de heer De Laat de Kanter, wien, evenals aan vele katholieke geestelijken, eene eereplaats was aangeboden geworden. Tot inleiding zijner werkelijk onderhoudende causerie, welke bovendien hier en daar met humor gekruid was, maar waarvan meermalen door hot storend gerij, tram-gebel en andere geluiden dei- aangrenzende straat tal van door den spreker aan gehaalde namen en andere opmerkingen niet altijd even duidelijk verstaanbaar waren, begon hjj met het huisgezin te schetsen van den practischen Engelschen schoenmaker Colping, die, niettegen staande zijne vele zorgen, er naar streefde om een man te worden die wat beteekende, die in de maatschappij op zyne plaats was. Terwyl spr. wees op weer anderen, die door volharding van gewoon werkman tot den stand van eenmaal beroemd ge worden pastoor opklommen, verwierf Colping ein delijk te Keulen eene der hoogste kerkelijke betrek kingen, waar hij 300 geestelyken onder zich had en arbeidde voor duizenden werkgezellen, in wier toestand hy zulk een levendig belang stelde. Er werd eindelijk eene Vereeniging gevormd, welke zich over verschillende landen verdeelde; en wanneer men nu de drie landen, waar zulke gezellen-vereenigingen bestaan, nl. Duitschland, Frankrijk en Nederland, met elkaar vergelijkt, dan ziet men dat, hoe ze ook in enkele opzichten van elkaar mogen afwijken, ze toch één doel gemeen hebben, dat er één verschil is, dat allen karakte riseert. In Duitschland b. v. heerscht er veel lust om heen en weer te trekken, terwyl in Frankryk het daar sneller stroomende bloed ook op den werkman niet zonder invloed is. Een en ander werd door spreker met voorbeelden nader aangetoond. De Nederlandsche Katholieke St.-Jozefs-gezellon- vereeniging, waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Amsterdam, is mede een groot huisgezin onder pries terlijk opzicht, met een personeel dat uit den werk mansstand bestaat, met afdeelingen v$,n leerlingen, gezellen, vaders en bazen, die allen één geheel vormen en die staan onder geestelyken, presidenten, lokaal-pre3identen en centraal-presidenten, die weder staan onder het te Keulen gevestigde hoofd. Onder ling vormen die besturen weder raden, om ook op deze wyze de belangen der vereeniging te behartigen. Het schoone doel daartoe is de bevordering van de welvaart van den werkman in de maatschappy en zyn huisgezin, de ontwikkeling van zyne ziel en tor oore van God, van de kerk en van den Christus. By de behartiging van die menschelyke en geestelijke belangen staat men dikwijls voor de sociale quaestie, maar komt men ook telkens tot de overtuiging van het verheffende doel, waartoe God den mensch geschapen heeft. De mensch toch heeft niet zichzelf zyne bestemming gegeven, maar God. Deze is Koning, niet do mensch. Daarom blijft de oplossing van het socialisme, zy het ook nog zoo van geweldig karakter, een mysterie, en daartoe zullen zelfs legers, al zyn zij nog zoo groot, niet meewerken, getuige de verschrikkelijke dagen van het jongste Juli-oproer te Amsterdam. Niemand, hoe hoog ook geplaatst, mag met min achting neerzien op den werkman, die ook weer niet mag haken naar het genot, dat boven zyn stand gaat. In zijne bestemming moet hy zyn vrede zoeken. Het kruis moet hij dragen, maar het zy een zacht kruis. Hy zoeke zyn genot niet in verboden lusten, niet in dronkenschap, niet in luiheid. Integendeel moet hy zich meer en meer civiliseeren. Dan komt hy in aanraking met die in de maatschappij boven hem geplaatst zyn, waar door de invloed van die hoogere standen evenmin achterbiyft. Doet niemand zyn plicht, er ontstaat verwarring in de maatschappij. Hebben dezen zooveel mid delen dat zy hun hoofd gerust kunnen neerleggen, genen moe.ten sparen. Vandaar dat de St.-Jozefs- Gezellen-Vereeniging er eene spaarkas op nahoudt, waaraaö alleen menschen kunnen deelnemen, die met goede bedoelingen bezield zijn. Reeds heel veel nuttigs heeft ze tot stand gebracht en mogelijke ellende door ziekte als anderszins voorkomen. De handwerksman moet ook waken voor zyne eer. Zonder eergevoel is hy geen mensch: daarom moet hij zich steeds in het vak bekwamenook hij kan kunstenaar zijn, al moet hy zich aan regel blijven gewennen. Hoe velen echter zijn er niet die bóven het eergevoel stellen het zien van rijksdaalders. De Gezellenvereeniging tracht ook hieraan te gemoet te komen door den werkman meer en meer te be schaven en beiden te doen samengaan. Doet de mensch zyn plicht overeenkomstig de bestemming van Hem, die hem heeft geschapen, dan zyn alle zeven dagen der week inderdaad feest dagen, in het bijzonder de Zondag, waarop de Gezellenvereeniging hare leden veel genot en uit spanning aanbiedt. Vergunning heeft ze echter niet. Maar daarom wordt van de vereeniging nog geon kerk gemaakt, waaruit spr. evenmin de gevolgtrek king wil gemaakt zien dat het volgens hem goed is dat kerk en staat gescheiden zyn. Integendeel, men had deze nooit moeten scheiden. De president noemde het een genot te zien welk eene weldadige, nuttige werking de vereeniging uitoefent, ook op hen die op het punt staan zich met eene levensgezellin te vereenigen; hoe geluk kig zij zyn als zij zich voor hem vertoonen, hem hun wensch kenbaar maken, als zy elkaar den eersten zoen op de wangen drukken, als zy voor altijd saam verbonden zyn, als lieve kinderen zich om hen bewegen en hun leven met vrooljjke zonne stralen doen beschynen. Spreker kon niet op één avond alles mededeelen wat de vereeniging betreft; de leerrijke stof, welke ze aanbiedt, is te groot, te ryk. Alleen richtte hy nog het woord tot den nieuwen president der Leid sche St.-Jozefs-Vereeniging, don kapelaan Hagen- raats, die weldra in den grooten bond zal worden opgenomen. Hij zal in het bestuur welkom zyn. Met warmte wees hy op de schoone taak, welke hem nu wachtende was. Maar ook de aanwezige werklieden sprak hy toe, hun herinnerende dat zij mensch moeten zijn in de edelste beteekenis des woords. Zy moeten eeren hun president, want hy- strijdt voor hunne belangen. Een woord van dank richtte hy ook tot hen, die reeds zooveel in het belang der zaak hebben gedaan, en ook tot hen, die hem in de gelegenheid hebben gesteld, hier de beginselen der St.-Jozefs-Gezellen-Vereeniging te ont wikkelen, hen er op wijzende hoeveel er voor den evenmensch nog is goed te maken, welk eene groote schuld er nog moet worden afbetaald. De tegenwoordigheid des burgemeesters stelde hy zeer op prys, en hij twijfelde er ook niet aan of daar waar dit noodig mocht zyn, zou zyn steun in h'et edele streven niet ontbreken. De heer Hagenraats was de tolk der vergadering, toen hij dank zoide aan den spreker, die zooveel licht had verspreid in de nieuwe regeling, welke de Leidsche Vereeniging te gemoet gaat. Den burge meester, die zoo bereidwillig zyne uitnoodiging tot bywoning der bijeenkomst had beantwoord, beval hy haar aan, en met den aanwezigen toe te roepen steeds „trouw aan het Gezag, trouw aan den Gods dienst" te blijven, sloot hij de vergadering. Het Studenten-weekblad „Vox Studiosorum" maakt melding van een gerucht dat de heer Daniël De Lange, door tijdgebrek gedwongen, in het ver volg de leiding van de zangvereeniging der Leidsche afdeeling van de Maatschappy tot bevordering der Toonkunst, aan andere handen zal overlaten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 10.2 bezorgd zyn. Om belangstellenden het zoeken gemakkelijk te maken, verzoekt men ons te willen mededeelen dat de verzameling letterkundige fragmenten van Multatuli, bedoeld in een berichtje van gisteravond, is verschenen in eenige Maartnommers van het „Soerab. Handelsblad", thans reeds per mail hier aangebracht, hoewel het niet blijkt dat de verza meling is uitgeput. Op de lyst der hoogstaangeslagenen in 's Ryks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland, vastgesteld door Gedeputeerde Staten dier provincie, komt als hoogstaangeslagene voor de heer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar, voor een totaal bedrag van /"9373.04,/J, terwyl aan het slot der lyst, onder No. 267, staat do heer Willem Benedictus te Rotterdam voor een bedrag van f 838.44. Verder zyn o. a. op deze lyst nog geplaatst do namen der heerenO. baron Van Wassenaer Van Catwyck te 's-Gravenhage voor ƒ8420.57'/,; C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar voor f 6607.23

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1