dat hy het gesticht Meerenberg verlaten en in de echtelijke woning terugkeeren kon. Het stoomschip „Koningin Emma", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 3 Mei de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 3 Mei; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde heden ochtend Lizard. Z. M. heeft aan den secretaris der gemeenten Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld, den heer W. Paling Lzn., toestemming verleend om tot 1 Mei 1889 te Woerden te blijven wonen. Gejaoij^d Nteuw* Naast do bekende automatische machine om zich te wegen, is thans in den win tertuin van „De poort van Kleef' op de Breestraat ook geplaatst eene dergelijke machine, welke, als men een dubbeltje in een gleufje werpt, de keuze biedt tusschen een tweetal surprises, hetzij mooi verzilverd pakje chocolade, hetzij een dito met caramels, al naar de smaak der dames is. Het hooge, maar smalle toestel is uitwendig zeer een voudig, maar de vinding er van zal er niet te min der aandacht om trekken. In den wintertuin van het „Café du Théatre" op de Oude Vest is daarentegen eene machine als de hierboven bedoelde geplaatst, waarmede men zijne kracht, zijne sterkte kan meten, zonder zich, als vroeger op de kermissen, bijna machteloos te slaan. Het gaat nu al trekkenderwijze, heel gemak kelyk. Met het oog op het spoodige heen gaan der miliciens van de lichting 1886 werd hoden, ondanks het slechte weer daartoe, door het 4de batal jon van het 4de regiment infanterie, alhier in garni zoen, te Katwijk prysgeschoten. De tamboer K., van de 2decompagnie 3de bataljon 7de regiment infanterie, in garnizoen te Amsterdam, achtergebleven zijnde van permissie, werd in den afgeloopen nacht om één uur, door de politie alhier gearresteerd en is hedenmorgen onder behoorlijk geleide naar zijn garnizoen terug gebracht. Door de politie alhier is aangehou den en naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht W. F. v. D., die verdacht wordt zich aan diefstal onder Zoeterwoude te hebben schuldig gemaakt. Mede is door haar ter beschikking van de justitie gesteld, wegens bedelarij, een niet alhier tehuis- .behoorend man. Hedenmiddag omstreeks vijf uren ontstond in den hoeden- en pottenwinkel van den heer W. op de Haarlemmerstraat, tegenover de Korksteeg, een klein» Vmnenbrdhd, welke door de bewoners 'en yuren grootendeels met emmers water wer^ gebluscht, zoodat de inmiddels aanrukkende 'spuit der weesburgers en eene andere spuit geen water behoefden te geven. De Haagsche rechtbank heeft in de zaak tegen ds. Vlug te Leiderdorp (tot ontruiming dor pastorie van de Ned.-Herv. gemeente), aan diens raadsman mr. Vaillant, op diens verzoek om deze zaak, welke als eene procedure op korten termijn aanhangig is gemaakt, op de gewone wijze te behandelen, een uitstel van acht dagen verleend tot het nemen van conclusie. Er is te Wassenaar onder directie van de heeren Paardekooper te Noordwyk, eene veiling gehouden van bloembollen. Zy telde ruim 700 nummers. Tulpen waren zeer goedkoop, kro kussen vry duur, terwpl van de hyacinten alleen do roode een vry goeden prys konden opbrengen. Gisterochtend kwamen te 's-Gra- venhage de militairen van dit jaar voor het Stad huis byeen, om by de verschillende corpsen inge- lyfd te worden. Alles ging ordelijk, doch de politie moest een jonkman arresteeren, die oproerigo ge schriften begon uit te deelen. Deze werden alle in beslag genomen, terwyl de verspreider onmid- dellyk ontslagen werd. Dezelfde persoon werd echter later nogmaals aangehouden, daar hy, toen de lotelingen naar de kazerne afmarcheerden, vele exemplaren van oen „Manifest aan het Noderland- sche volk" te midden der dienstplichtigen wierp. Eigenaardig echter was het dat de lotelingen het manifest onmiddellijk na ontvangst verscheurden en op den grond wierpen. Ook thans echter werd de aangehoudene spoedig in vrijheid gesteld. De grenadier D., van het 1ste bataljon te 's-Hage, die door den krygsraad werd veroor deeld tot ééne maand cellulaire gevangenisstraf ter zake van heling, door een voorwerp dat hy wist dat door diefstal was verkregen als geschenk aan te nemen, is, na het ondergaan van zyne straf uit den dienst ontslagen zonder paspoort. Hedenmorgen omstreeks halfvyf brak te Amsterdam plotseling een hevige brand uit op de bovenverdieping van perceel No. 216 in de Kerkstraat. Het mocht der onmiddellyk ter plaatse zijnde brandweer evenwel gelukken de vlammen met 2 hand-, 1 stoomspuit en 1 brandkraan binnen het kwartier te overmeesteren. De oorzaak is onbekend. De beide bovenverdie pingen zyn geheel uitgebrandhet huis heeft weinig en de belendende woningen geene schade bekomen. Gistermiddag brandden te Tilburg, wyk Oerle, vyf arbeiderswoningen af, toebehoo- rende aan den landbouwer Van Roessel. Van den inboedel, waaronder eenige weefgetouwen van fabrieks-wevers, en welke niet verzekerd was, is weinig of niets gered. De woningen waren ver zekerd en de oorzaak is niet bekend. Omtrent den brand te Rockanje wordt gomold: Zes woningen aan één blok en alle toe- behoorende aan den heer C. Gorzeman, broodbak ker en winkelier, zijn in de asch gelegd. Ternau wernood hebben de bewoners zich kunnen redden. Het huisraad en meest alle winkelwaren zijn ver brand. Twee bewoners hebben totaal alles verlo ren. Een oogenblik waren de gebouwen aan de overzyde, benevens kerk en pastorie, in gevaar, doch by bovenstaande woningen bleef de brand beperkt. Een paard, 3 varkens en 2 geiten zijn omgekomen. De gebouwen zyn verzekerd. Oorzaak vooralsnog onbekend. Verleden Woensdag-avond zag men by het uitgaan van een publiek bal te Parys iemand, dio eene lias bankbiljetten in de hand hield, welke hij voor eene belachelijke som aanbood. Men dacht aan eene grap en niemand wilde de, naar men dacht -nagemaakte, bankbiljetten koopon. Een politie-agent, die beter toezag, vond geene reden om aan de echt heid te twyfelen en dacht met een gek te doen te hebben. Hy maakte zich van den man, die ver klaarde de graaf De Polignac te zyn, meester en bracht hem naar zyn bureel. Hier bleek hy een ge wone dief te wezen en met drie anderen Maandag te voren uit een vertrek in de Forez-straat voor 25,000 fr. aan juweelen enz. gestolen te hebben. Levend begraven. To Odessa werd drie weken geloden met groote staatsie begraven de 35-jarige majoor MajurofF, adjudant van den gouverneur. Een paar dagen geleden, toen aan het familiegraf iets te herstellen viel, zag men dat de deksel van Majuroffs doodkist gedeeltelik er aflag. Men vond het lijk met den rug naar boven; het gezicht was vreeselyk gehavend en het vleesch van de handen gebeten. Het ïyk bloedde nog. Te Rome is eene-bende bandieten ontdekt, die haar zaken in 't groot dreef. De hoofd man was een veteraan van de galeien, reusachtig van lichaamsbouw en een bekend inbreker; niet minder dan 200 inbraken per jaar had hy op zyn geweten. Wat die bandieten durfden uithalen, blykt vol doende uit het volgende feit. Te Civita Yechia "werd uit het huis der firma Bellettini en Parini eene yzeren brandkast van 1500 pond op de schouders eene myl ver gebracht; die kast bevatte 300,000 lire. Toen men haar onmogelyk kon open krygen, besloot men haar op de spoorwegrails te loggen en door eene locomotief te laten stukryden, maar dit plan werd verydeld en de diefstal ontdekt. Een dertigtal leden der bende met hun hoofd man zyn gearresteerd. L t T 13 PJ LAND. Frankrijk. Nu het Schnaebele-incident is afgeloopen, kwam de „Lohengrin" weder op het tapyt. Nadat reeds Zaterdag te Parys voor de vertegenwoordigers van de pers en een uitgelezen publiek de generale repetitie was gehouden (de uitvoering begon toen om 8 uren en eindigde te 1 uur in den nacht) had gisteravond werkelijk de eerste opvoering plaats. De Parijsche correspondent van hot „Hbl." seint daaromtrent het volgendeNa den val van „Tann- hauser" in 1861, is eindelyk de opera-Wagner te Parys geslaagd. Het „Eden-Théatre" was voor „Lohengrin" gevuld met hetgeen men „le tout Paris des premières" noemt. Het was een schitte rende avondde uitvoering was uitmuntendvooral do koren en het orkest kweten zich goed, en dik werf weerklonken luide toejuichingen te midden dei uitvoering. De heer Lamoureux voerde het orkest aan. Het was een merkwaardigo feestavond, en aan het slot bracht het publiek eene aanhoudende en werkelyk verdiende ovatie. Onze landgenoote Fides De Vries zong de „Elsa," en gaf aan die rol eene byzondere aantrekkelijkheid doofde bevalligheid van haar spel en de uitdrukking harer slem. Blau- waert was zeer goed als „Telramund," en als do „Heraut" voldeed de zanger Anguer evenzeer. De anderen waren middelmatig, maar deden geen af breuk aan het geheel, dat als uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Eenige honderden personen lieten op straat gesis en gefluit hooren; de regen dreef wel is waar de meesten uiteen, doch tot het laatst bleven de fluiters in den omtrek van het schouwburglokaal. De dagbladen te Parys speken het bericht tegen, als zou de heer Dauphin, minister van financiën, voornemens zijn een wetsontwerp aan te bieden, waarby de termyn-zaken ter beurze aan eene belasting worden onderworpen. Naar uit Parys wordt gemeld, zou de geestige blijspeldichter, Eugène Labiche, ernstig ongesteld zijn. Het studentencorps „Sundgovia Ervinia" in den Elzas is ontbonden, wegens zijne vijandige houding tegenover Duitschland. Groot-JSri tfau af Sir James Fergusson verklaarde in de gistereu door het Lagerhuis gehouden zitting, dat de onder handelingen met de Porte betreffende Egypte worden voortgezet, en het Parlement met den aard daarvan en den uitslag zal worden bekend gemaakt, zoodra het staatsbelang zulks gedoogt. De heer Lewis stelde voor te verklaren, dat een in de „Times" voorkomend artikel, waarin de heer Dillon van logentaal in het Lagerhuis wordt be schuldigd, eene schending is der privileges van het Huis. De heer Dillon ondersteunde dit voorstel; hij kwam op tegen de beschuldigingen van de „Times" en noemde den uitgever van dit blad een lafharti- gen leugenaar. De heer W. H. Smith, eerste lord der schatkist, stelde voor, het debat te verdagen, ten einde het Huis tijd tot kalm overleg te geven. De Parnellisten, door den heer Gladstone onder steund, bestreden de verdaging. Na eene levendige discussie, welke drie uren duurde, werd het voorstel tot verdaging met 213 tegen 174 stemmen aangenomen. De „Times" dringt er opnieuw op aan, dat de heer Parnell, om te bewijzen dat de door de „Times" als de zyne medegedeelde brief valsch is, haar gerechtelijk zal vervolgen. Doet hy dit niet, dan gelooft het blad, dat die brief in verband met hare artikelen over „Parnellisme en misdaad" bij het meerendeel der natie tameiyk wel de overtui ging zal hebben gevestigd, dat de heer Parnell en de voornaamste der andere lorsche leiders in veel nauwer betrekking tot de personen en vereenigin- gen, die op moord zonnen en moord volbrachten, gestaan hebben, dan men vroeger meende. De natie moet het in dit geval, meende het blad, aan de Gladstoneanen wel euvel duiden, dat zy thans pogen, Ierland byna aan de onbeperkte macht van diezelfde mannen over te leveren. Itnlië. Het ruiterstandbeeld voor koning Victor Emanuel is te Venetië met groote plechtigheid onthuld. Koning Humbert en zijne gemalin woonden de onthulling bij, waarby de senator Jorno en de burgemeester der stad het woord voerden. Het standbeeld is het werk van den beeldhouwer Berrari. De koning en de koningin werden by hun gondel- tocht door de stad overal met geestdrift toegejuicht. Intusschen verwacht men dat de Italianen in Afrika spoedig krachtiger zullen optreden. De minister van oorlog heeft in de Kamer reeds een buitengewoon krediet aangevraagd van 33,500.000 fr. voor de uitrusting van soldaten en paarden. Ver moedelijk betreft dit krediet de uitbreiding der cavalerie ten behoeve van het leger te Massowah, waarvan reeds vroeger sprake was. Griekenland. Het „Journal des Débats" ontvangt eene depeche uit Athene, waarin de toestand op Creta slecht wordt genoemd. Volgens deze depeche hebben 2000 insurgenten de wapenen opgevat, is de provincie Apokorona in opstand gekomen, is de gemeenschap afgesneden en worden Turksche gezinnen als gijze laars in hechtenis gehouden. Volgens particuliere telegrammen uit Athene echter is de beweging tot dusver zonder politieke

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2