H\ 8346. Donderdag £3 A0. 1887. X Dit Kaaimer bestaat ait Twee Bladen. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: de heer G. F. Hellema, arts, geb. te Helder, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Chirurgische nier", en de heer N. T. Wilkens, geb. te Yeendam, tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „Stilzwijgende lastgeving." Op de in een der bovenlokalen van het Waag gebouw gehouden jaarljjkscbe ledenvergadering der bfdeeling Leiden van de Nederlandsche Pensioen- vereeniging voor Werklieden, werd, na lezing en goedkeuring der notulen, het jaarverslag voorgelezen, waaruit blijkt dat het ledental is toegenomen, want in plaats van 179 over 1886, zal het over het loopendo jaar 258 bedragen. Het waarborgfonds telt 28 leden. Het aantal verzekerden is insgelijks toegenomen. Kon verleden jaar worden medegedeeld dat slechts één persoon toegetreden was, nu zijn er 31 inge schreven, waarvan twee niet zijn toegelaten, omdat de één, namelijk eene vrouw, werd afgekeurd en de man zich daarom ook niet wilde verzekeren. Van de 29 deelnemers zijn er 4 in tarief A, 1 in tarief B en 24 in tarief C. Hoewel het aantal verzekerden niet schitterend is te noemen, mag men toch niet klagen, daar de algemeens stilstand in alle vakken der industrie hoofdzakelijk op den werkman drukt en dus de verdiensten tijdelijk gering zijn, zoodat het zich verzekeren moet wachten. Het geheel aantal verzekerden in ons land be droeg op 1 Febr. 1887 naar tarief A 103, B 55, C 415 en E 1 of naar tarief A 16,474.98 uitkeering en 8565.96 pensioen, naar tarief B ƒ8914 pensioen, naar tarief C 688.55 uitkeering en naar tarief E ƒ1000 uit keering. Het hoofdbestuur heeft op de aanvraag der Leidscho afdeeling om eene subsidie van 100 gedurende het jaar 1886 goedgunstig beschikt, ten einde daarmede een bode te bekostigen, die de werklieden opzoekt en hen aanspoort zich te laten verzekeren. Deze bode, J. P. Van Dalen, behartigt sinds September j. 1. de belangen van het werk liedenfonds. Op verschillende plaatsen in de stad zijn biljetten aangeplakt, zoo ook één in lijst aan het station der Holl. Spoorweg Maatschappij, waarop, behalve de tarieven, vermeldt wordt dat eiken Maandag avond in het lokaal boven de Stadswaag van 8 tot 9 uren zitting gehouden wordt tot het geven van inlichtingen. Het Bestuur is onveranderd gebleven. Verder werd in het verslag nog medegedeeld dat de tarieven zijn vermeerderd, zoodat het uitzicht bestaat dat do deelneming algemeener zal worden. Deze tarieven zjjn D en E. Tarief D bedoelt eene uitkeering op 60- of 65- jarigen leeftijd van eene bepaalde som Tarief E eene uitkeering op 60- of 6-5-jarigen leeftijd of bij vroeger overlijden van eene be paalde som. Het bestuur hoopt dat deze tarieven, en vooral tarief E, aan het bezwaar van velen zullen tegemoet komen, daar de uitkeering in alle gevallen plaats hoeft, wat, ingeval pensioen verzekerd is, bij vroeger overlijden niet kan plaats hebben. Na voorlezing van het verslag werden de rekening en verantwoording van den penningmeester nage zien en goedgekeurd. De rekening sloot met een voordeelig saldo van ƒ137.81. Aan de beurt van aftreding in het bestuur waren do heeren J. H. Donner en Adr. J. Van Achterberg, Eerstgenoemde had verzocht niet weder in aan merking te komen, laatstgenoemde werd herkozen. De vacature van den heer Donner zal later vervuld worden. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat er eerst daags weder eene brochure zal verschijnen van den heer Mouton, werd de vergadering gesloten. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden B. Smit Jr., Alkmaar; A. Bretting, Amsterdam; A. Grootendorst, HaarlemA. Knollendam, Knollen dam M. Van Roderps, LangeraarJ. F. Van Kruissen, Leiden; H. Fordes, Beek No. 58, mej. Do Leeuw, RotterdamT. Van Koppen, Vlielandmej. Schouten, niet vermeld; A. Lugens, niet vermeld; mej. J. Brugmeijer, niet vermeld. Brief kaartenC. Bosch schieter, Leiden. Verzonden geweest naar BelgiëH. J. Ballendro, Brussel; naar Engeland: F. Mickelse, Huil; naar Frankrijk: mevr. Viruly, Viruly, mej. Viruly, Parijs; naar Mexico: A. K. Onnes, Mexico. De Fransche mail mot berichten uit Indië wordt hedenavond met den trein van 6.58 alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 7den Mei a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.56 bezorgd zijn. Gisteren werden te 's-Hage voor de akte lager onderwijs geëxamineerd acht mannelijke can- didaten. Toegelaten zijn de heerenR. Van de Kamp, uit MaaslandG. Kamphorst, uit Voorschoten W. J. Kemp, uit Gorkum; J. L. Klerk, uit Gouda, en S. Kleyn, uit Maassluis. Door den kerkeraad te Scheveningen is, ter beroeping van een predikant, het volgende zestal geformeerd: dd. TV. Rignalda te Harmeien, P. S. Bartstra te Wassenaar, 0. B. Oorthuis te Katwijk aan Zee, C. J. Lammerink te Woerden, J. Kuylman te Delft en A. J. Van Heiningen te 's-Gravendeol. Tweede Kamer: Door den heer Van der Borch Van Verwoldo is voorgesteld om 3, art, a, tweede lid van het IXde Hoofdstuk der Grondwet te doen luiden „De Staten zijn bevoegd, met goedkeuring des Konings, in de bestaande inrichtingen en regle menten der waterschappen, veenschappen en veen- polders veranderingen te maken en nieuwe regle menten voor zoodanige instellingen vast te stellen. Zjj kunnen, volgens regelen door de wet te stellen, bestaande waterschappen, veenschappen en veen- polders opheffen en nieuwe oprichten. Tot veran dering van de inrichtingen of reglementen kunnen de besturen van die instellingen voorstellen aan de Staten der provincie doen." B. en Ws. van Amsterdam hebben thans bij den gemeenteraad een nieuw voorstel ingediend betreffende den nieuwen Beursbouw. Zij brengen do geschiedenis in herinnoring, welke de beursquaestio in de laatste jaron heeft gehad, en ontvouwen de redenen, waarom de twee door de jury bekroonde ontwerpen, naar hun gevoelen, voor uitvoering ongeschikt zijn. Zij gaven er de voorkeur aan, een nieuw Beursontwerp te doen opmaken, waarbij de gerezen bezwaren werden vermeden, en dat beneden een bedrag van ƒ1,800,000 kan uitgevoerd worden. De toekeningen er van (9 bladen) worden den Raad bjj de voordracht aangeboden. [De kosten der uit voering van de twee bedoelde ontwerpen zouden 3- a 3'/4 millioen beloopen.j Tot toelichting van het nieuwe ontwerp zeggen zij o. a. dat uit de situatie-teekening te zien is, dat men heeft getracht de lengte van het gebouw zooveel mogelijk te beperken. Zij bedraagt 164.50 M., zoo dat het gebouw zich uitstrekt van de vastgestelde rooilijn aan de Oudebrug tot ongeveer het midden van het Bible-Hotel. Aan de hoogte van het gebouw zijn bescheiden afmetingen gegevende hoogte der nok boven de straat is 31 M.dio der groote beurszaal is 28 M. Dat deze hoogte altijd nog zeer aanzienlijk is, zal men beseffen, indien men bedenkt, dat zij ongeveer gelijk is aan die van de groote zaal in het Paleis aan den Dam. De hoogte der tegenwoordige Beurszaal is op het hoogste punt 17 M. Het gebouw is ontworpen in den trant van de Hollandsche bouwwerken uit den aanvang der zeven tiende eeuw. Torens van beteekenis zijn niet ge projecteerd, doch er is, door het aanbrengen van topgevels enz., naar een pittoresk silhouet gestreefd. Baksteen, afgewisseld door bergsteen, Is als materiaal voor de gevels aangenomen. Door het aanbrengen van zuilen en pilasters van graniet met bronzen kapiteelen en basementen, en het op ruime schaal toepassen van decoratief schilderwerk, is ook aan het inwendige van de Beurszaal het karakter ge geven dat aan een monumentaal gebouw als dit voegt. Ter verduidelijking van het effect, dat het ge bouw in werkelijkheid maken zal, zijn een tweetal perspectiefteekeningen vervaardigd. Volgens eene gedetailleerde begrooting bedragen de kosten van het gebouw 1,500,000. Voegt men daarbij een bedrag van ƒ300,000 voor de kosten van meubileering, verlichtings- en verwarmings toestellen, den raonumentalen bekleedingsmuur aan de noordzijde der demping, en den aanleg van de wegen en het plantsoen, dan stijgen de totaaluit gaven tot een bedrag van ƒ1,800,000. Tegenover die uitgaven staan baten, die, het spreekt van zelf, slechts zeer globaal kunnen ge raamd worden, als o. a.beursbelasting ƒ92,000, huur dor effectensociëteit ƒ5000, van 30 kantoren gemiddeld a 400 ƒ12,000, van het café 3000, van het post- en telegraafkantoor ƒ3000, van den telefoondienst 2000, van de aanplakborden 1500, der zitbanken ƒ2500, der brandvrije kelders 4000, te zamen ƒ128,000, waarvan af moet voor onder houd, schoonmaken, verlichting, verwarming, enz. ƒ18,000, zoodat de baten blijven ƒ110,000. Volgens die rekening, welke, naar de meening van B. en TVs., zonder overdrijving is opgesteld, en waarbij in aanmerking moeten worden ge nomen de kosten van demping Damrak en de uit gaven voor prijsvragen enz., zoomede de waarde van het terrein, zal derhalve door de gemeente eene matige rente worden genoten van het voor den Beursbouw benoodigde kapitaal. De commission van bijstand in het beheer der Publieke Werken en der Handelsinrichtingen, wier gevoelen door B. en Ws. is ingewonnen omtrent de plannen wat het Beursgebouw en de inrichting daar van betreft, hebben verklaard zich er mede te ver eenigen. B. en Ws. stellen derhalve voor, hen te mach tigen: lo. over te gaan tot don bouw eener Koop mansbeurs op het gedempte Damrak, overeenkom stig de bij de voordracht overgelegde plannen; en 2o. een nader voorstel te doen aangaande de finan- tiëele regeling der daaraan verbonden uitgaven. Het dividendbewijs No. 4 op de aandeelen der Bouwmaatschappij „Vreewijk," te 's-Gravenhage, wordt betaalbaar gesteld met 23 per aandeel. Mejuffr. Jeanne De Groot is niet meer aan het Amsterdamsche tooneelgezelschap der heeren Van Lier verbonden. De tooneelspeler Tourniaire is thans zooverre van zijne krankheid in de geestvermogens hersteld

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1