Leiden, 28 April. <geze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Franc* per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Den lsten Mei a. s. zal een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der patentplichtige slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishouders, waar voor de declaratoiren aan de huizen zullen worden rondgebracht en na verloop van drie dagen, van wege den ontvanger der directe belastingen, tegen re$u worden afgehaald. Dien patentplichtigen wordt herinnerd de bepaling van art. 2 der wet van den 24sten April 1843 dat zp hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zy de helft van hun aanslag over het dienstjaar 1887/88 hebben voldaan, en nadat het verschul digde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd. De registers der patentplichtigen zullen uiterlijk op den 31sten Mei a. s. worden gesloten en na dien tjjd zullen er volstrekt geene verklaringen worden aangenomen. Tevens zal den 7den Mei a. s. ook een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der belasting op het personeel, voor het dienstjaar 1887/88. Zij, die by het bezorgen der biljetten of ook bij het terughalen daarvan zjjn overgeslagen, mogen zich in geen geval beroepen op zoodanig verzuim, maar zijn integendeel gehouden om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen in te dienen ten kantore des ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn. Andermaal zal morgen door het 4de regiment infanterie alhier, een schietwedstrijd gehouden gor den; ditmaal in gezamenlijk vuur. Drie compagnieën, die in het afgeloopen jaar met het salvovuur het best geschoten hebben, zullen daaraan deelnemen. Wijlen dr. C. M. Van der Sande Lacoste, te Amsterdam, heeft aan het Rijk, ten behoeve van het Rijks herbarium te Leiden, de door hem nage laten collectie planten gelegateerd. Deze bestaat uit een wetenschappelijk hoogst belangrijk Bryolo- gisch herbarium, waardoor eene klasse van de kryptogamische planten op uitnemende wijze in 's Rijks herbarium vertegenwoordigd zal wezen (S.-G.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot onderwijzer in de gymnastiek den heer J. M. Scheffer, te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.2 bezorgd z\jn. Tot hoofdingeland van het tiende district in het hoogheemraadschap Rijnland is gekozen de heer D. P. Ramp, grondeigenaar te Woubrugge, met 115 van de 204 geldig uitgebrachte stemmen. De Koning en de Koningin, die den 16den der volgende maand „Het Loo" zullen verlaten om zich naar de badplaats Wildungen te begeven, zullen op Hun reis derwaarts ook een bezoek brengen aan den vader van do Koningin, den Vorst van "Waldeck-Pyrmont. De onderwijzer van Prinses Wilhelmina, de heer Gediking, die thans op „Het Loo" is, zal de reis naar Wildungen medemaken. (D.) Door den heer P. Dyserinck, te Haarlem, is bericht dat hij zijne benoeming tot lid van den raad dier gemeente niet aanneemt. De nieuwe keuze zal alsnu plaats hebben Dinsdag 10 Mei a. s. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren aangenomen de verordening, waarbij o. a. de keuring verplicht wordt gesteld van al het versche vleesch, dat in die gemeente ten verkoop wordt aangeboden, ook indien het afkomstig is van niet in het abattoir geslachte dieren. De keuring van gerookt-, gezouten- of op andere wijzen verduurzaamd vleesch werd niet verplichtend gesteld. Door den burgemeester werd eene voordracht omtrent den beursbouw de volgende maand in uit zicht gesteld. De „Maasb." deelt mede, dat de Bisschop van Haarlem zoover hersteld is, dat Z. D. Hoogw. gister morgen, in zijne huiskapel, de H. Mis weder heeft opgedragen. Ofschoon er nog eenigen tjjd zal moe ten verloopen eer de genezing volkomen en Mgr. weer in staat is, zijne gewone bezigheden te her vatten, heeft genoemd blad toch alle reden om te verwachten, dat de tijd van het volkomen herstel niet ver meer verwijderd zal zijn. Tweede Kamer. Grondwetsherziening. Na ernstige bestrijding werd verworpen met 55 tegen 19 stemmen het amendement-Van Kerkwijk om de benoeming van burgemeesters bij de wet te regelen. Mede werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen het amendement-Schaepman om de benoeming van burgemeesters door den Koning te behouden, maar verder wettelijke regelen te stellen. Vervolgens werd Hoofdstuk IV aangenomen met 58 tegen 14 stemmen, en is het debat over Hoofdstuk V aan gevangen. Maandag voortzetting. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 26 Aprilde „Con rad", van Amsterdam naar Bavatia, arriveerde te Marseille 27 April. Amsterdam, 28 April. Beursbericht: De Hol- landsche fondsen waren heden flauw. Oostenrijksche begin zeer vast met koopers voor Weenen, sluiten iets lager met verkoopers voor Berlijn. Ook de overige buitenlar.dsche waarden sluiten iets lager dan begin. Russische Spoorwegaandeelen 2 pet. lager op ge ruchten van een gering dividend, hetwelk met Juli a. s. uitgekeerd zal worden. De Engelsche Bank verlaagde het disconto pet. en wel op 2 pet. Deze mededeeling oefende hoege naamd geen invloeduit integendeel, de Amerikaan- sche Spoorwegwaarden begin hooger op Londen, sluiten flauw. Gemeugd Nieuws. Men verzoekt ons alsnog te vermei- den dat de ledennaamlijst der vereeniging „Pugno pro Patria", dezer dagen in het magazjjn van den heer Sala tentoongesteld, vervaardigd is door den heer H. Hoek, Utreclitsche Veer 28a alhier. Te Rjjpwetering geraakte Dinsdag- namiddag een driejarig knaapje, kind van J. Wort- man aldaar, te water. Het duurde eenigen tjjd al vorens men dit gewaar werd, zoodat het kind, toen het op het droge gebracht was, nog slechts flauwe teekenen van leven gaf. Gedurende ruim een half uur beproefde men allerlei middelen om de levens geesten op te wekken; doch tevergeefs. Eerst daarna ontbood men den geneesheer, die bjj zjjno komst slechts den dood kon constateeren. Het Raadhuis in het dorp Wou brugge is reeds onder de kap en de vloer- en zolderdeelen zijn bereids op het werk geleverd. Een garnalenboot van den reeder P. Varkevisser is, waarschijnlijk door het bekomen van een lek, gistermiddag plotseling vóór Scheve- ningen gezonken. De bemanning werd behouden aan wal gebracht. Op het perron van het Holl. station te 's-Hage is thans ook een automatisch werkend toestel geplaatst, dat, wanneer men een dubbeltje in eene der twee openingen werpt, naar verkiezing een pakje chocolade of caramels in een laadje te voorschijn brengt. Uit Eede meldt men dat in de buurt Veldhuizen aldaar, het 3-jarig kind van G. V. in PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. eene kuip met water is geraakt, waaruit het leven loos werd opgehaald. De sneltrein van Zwolle naar Utrecht heeft een wisselwachter by het station Hattem beide beenen afgereden. De man was dadeljjk een lijjk. Het ongeluk heeft zich toegedragen, doordat h\j wilde o verloopen om den afsluitingsboom te sluiten. Een werkman in de zoutziederij van den heer M. te Maastricht, die Dinsdag in eene zout- pan was gevallen, is gisternacht aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Een jongmensch, zekere B., die bij zijne moeder in het Buitengasthuis te Zwolle woonde, moest daaruit verwijderd worden, omdat hij in een oogenblik van waanzin den huismeester met een mes had willen aanvallen. Voordat uit gemaakt kon worden, wie verder voor hem zou zorgen, werd hij door de politie tijdelijk besteed, maar kort daarna door een lid van zijne familie, niettegenstaande deze zelf ongesteld was en twee kinderen ziek had, in huis genomen. Na dezer dagen tevergeefs beproefd te hebben op den loop te gaan, trachtte hij gisterochtend zich te verdrinken. Hij wierp zich bij de Vischpoortenbrug in het water, doch werd op het droge gebracht en naar het bureel van politie getransporteerd. Van daar is hij voorloopig naar het passantenhuis vervoerd. In middels is de moeder, die ten gevolge van schrik, na het voorval in het gasthuis een aanval van be roerte kreeg, reeds overleden. (Zw. C.) Het stoomschip „Prinses Amalia" zal te Suez tijdelijk gerepareerd worden, hetwelk een oponthoud van vijftig dagen zal veroorzaken. De lading uit het achterruim is afgekeurd en zal zoo spoedig mogelijk worden verkocht. Het geval te Pagny. De inhechte nisneming van den heer Schnaébele, de omstandig heden, waaronder die plaats had, de redenen, waarom zij geschiedde, enz., vullen nog altijd geheele kolom men der Fransche bladen met mededeelingen en beschouwingen, waaruit echter met eemge zeker heid nog niets valt op te maken. Dat het inderdaad hoogst moeielijk is om vast te stellen, of de inhech tenisneming al dan niet op Fransch grondgebied heeft plaats gehad, kan men nagaan uit de verkla ring van een boer, die volgens den berichtgever der „Figaro", van het gebeurde' ooggetuige is ge weest en verzekert, dat op één oogenblik gedurende de worsteling van den aangevallene met de ver momde politie-agenten zijne voeten in Duitschland en zijn hoofd in Frankrijk was. Do grens, zegt deze berichtgever, wordt aan de Fransche zijde met steenen, aan de Duitsche met palen aangewezen, op afstanden van 100 meter van elkander. Toen hjj aangevallen werd, was de heer Schnaebele op Duitsch gebied, maar hij deed een sprong achter waarts en was weder in Frankrijk. Het punt, waar hij werd aangevallen, dat, waar hjj ter aarde ge worpen werd, en dat, waar hem de handboeien werden aangelegd (anderen zeggen dat hy met tou wen werd vastgebonden) lagen binnen een kring van tien meters middellijn. Gelijk men ziet, is de quaestie netelig genoeg, en dat de getuigenissen uiteenloopen is geen wonder, zonder dat men daarom met sommige berichten van Fransche zijde behoeft aan te nemen, dat vijf of meer betaalde getuigen door de Duitschers van te voren in de nabijheid waren geposteerd. Intusschen hangt juist van deze aangelegenheid veel af. De vraag is, merkt b. v. de „Rópublique Framjaise" aan, of de vervolging van den heer Schnaebele door de Duitsche justitie al dan niet met de regelen van het volkenrecht strookt. Heeft nu de inhechtenisneming op Fransch gebied plaats gehad, dan is zjj nietig. Indien er geweld, list, overmacht gebruikt is om den beschuldigde op Duitsch gebied te brengen, dan wordt het bedrijf

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1